Stupátka ke kočárku

Stupátko ke kočárku je velmi žádané příslušenství k dětskému kočárku. Stupátko není nic jiného než malá plošina s kolečky, na které může starší dítě stát, zatímco v kočárku povezete jeho mladšího sourozence. Díky stupátku budou vaše vycházky a výlety méně problémové a vy nebudete muset pořizovat drahý sourozenecký kočárek. Ten stávající můžete zároveň ochránit před ataky staršího dítka, které se může dožadovat svezení. Stupátko je příslušenství, které budete moci instalovat prakticky k jakémukoliv kočárku.

Při výběru stupátka je třeba nejprve zvážit, jak často budete tento přídavný prvek využívat a jak starému dítěti bude stupátko sloužit. Svou roli hraje i to, jak dlouhé výlety běžně provozujete. Tyto parametry určují konečnou podobu, velikost a komfortnost stupátek. Nejdůležitější je však ověřit si kompatibilitu stupátka s kočárkem. Některá stupátka jsou universální, jiná jsou kompatibilní pouze s několika typy dětských kočárků.

Porovnat ceny stupátek

Typy

Stupátka ke kočárku jsou v obchodech zastoupena v poměrně hojném počtu. Kromě jednoduchých plošin budete moci koupit stupátko doplněné o sedátko. Některá stupátka umožňují sedátko přikoupit dodatečně. Stupátko byste neměli vybírat pouze podle vzhledu, velmi důležitá je i jeho kompatibilita s typem vašeho kočárku.

  • Stupátka se sedátkem – jsou vhodnější pro menší děti, které nevydrží stát delší dobu. Jednotlivá sedátka se svojí podobou velmi liší. Zatímco některá provedení jsou opravdu jednoduchá a nemají žádné bezpečnostní prvky, nabízí jiná nejen opěradlo zad, ale i bezpečnostní pás a madlo na držení. S možnostmi stupátek pochopitelně roste pořizovací cena.
  • Stupátko – plošina – jednoduché stupátko, na které se bude moci dítě postavit. Tato stupátka jsou často označována jako skate ke kočárku.

Materiál

Stupátka ke kočárku se vyrábí převážně z plastu, dražší stupátka mohou mít i kovové části. Koupit můžete i velmi odolná stupátka vyrobená z kovu. Kvalitní stupátko poznáte zejména na základě udávané nosnosti.

To, kterou variantu nakonec upřednostníte, by mělo souviset s četností jeho používání a se stářím dítěte, které je bude využívat. Při občasném používání si velmi snadno vystačíte s levnější plastovou variantou. Jestliže budete stupátko využívat pravidelně, neměli byste se bát nákupu dražší, ale kvalitnější varianty.

Nosnost

Nosnost je důležitý parametr, který by měl být uveden u každého modelu. Nosnost určuje, jak staré dítě budete moci na stupátku vozit. Obvyklá nosnost bývá v rozmezí 20 – 45 kg, ale robustní kovová stupátka mohou mít ještě větší nosnost.

S nosností stupátka souvisí i doba používání. Stupátka se obvykle využívají u samostatně chodících děti ve věku cca 18 měsíců. Využívat je můžete do věku cca 5 – 6 let dítěte.

Kola

Svoji pozornost zasluhují i kola stupátek. V jejich případě je důležitá velikost i výrobní materiál. Malá kolečka jsou praktičtější, co se manévrovatelnosti týká, ale neporadí si s členitým terénem. V případě větších kol je to přesně naopak.

S výrobním materiálem souvisí vlastnosti kol. Horší vlastnosti můžete očekávat od stupátek s plastovými koly. Ta jsou dostačující při jízdě na rovném, pevném terénu. Stupátka však mohou být vybavena i pogumovanými koly, která mnohem lépe obstojí v nerovném terénu.

Velikost

U tohoto parametru je třeba zohlednit nejen konkrétní rozměr stupátka, ale i prostor, který bude moci využívat samo dítě. Pro pohodlnou jízdu by mělo mít dítě dostatek prostoru. Díky tomu se bude dítě cítit bezpečně i pohodlně. V tomto ohledu je však třeba myslet i na komfort obsluhující osoby. Té by stupátko nemělo při tlačení kočárku nijak výrazně překážet.

V mnoha případech je možné stupátko výškově nastavit a přizpůsobit tak aktuálním potřebám dítěte, ale i svým. O desku umístěnou v dostatečné výšce nebude při chůzi zakopávat.

Možnosti

Stupátka jsou poměrně jednoduché výrobky, které toho příliš nenabídnou. Přesto však můžete některé nadstandardní funkce využívat.

Plocha na stání má u většiny stupátek protiskluzovou úpravu. Vhodné jsou i vyvýšené hrany, které dítěti zajistí potřebnou stabilitu. Kromě výškového nastavení můžete měnit i šířku nebo sklon. A v případě stupátek se sedátkem můžete využívat bezpečnostní pás.

Některé modely mohou být doplněny o LED podsvícení. Jednat se bude o bezpečnostní prvek, ale i líbivou záležitost, která děti zaujme. K některým stupátkům budete moci přikoupit adaptéry, které vám pomohou s jeho instalací. A dokoupit budete moci i sedátko, kterým můžete některá stupátka dovybavit.

Značka

Stupátka ke kočárku koupíte v mnoha různých podobách. Nejčastější jsou stupátka v jednoduchém černém provedení, ale k dostání jsou i stupátka v barevném provedení. Zvolit můžete jednoduché, ale i velmi zajímavý design. Stupátka nabízí celá řada předních výrobců kočárků, mezi ty nejznámější patří TFK, ABC design, Cybex, Thule, Joolz, Baby Jogger, Peg-Pérogo nebo Easywalker. K dostání jsou však i modely dalších výrobců.

Cena

Rozhodujícím faktorem při výběru stupátka by neměla být cena ale bezpečnost. Za značková stupátka si připlatíte, avšak budete mít jistotu, že výrobky splňují potřebné bezpečnostní normy a certifikace. Pořizovací cena se pohybuje v rozmezí 1 000 – 2 500 Kč. Nejlevnější jsou jednoduchá stupátka vyrobená z plastu, nejdražší pak stupátka se sedátky a různými bezpečnostními doplňky.

Otázky a odpovědi

Proč mít stupátko ke kočárku?

Používání stupátka přináší rodičům mnoho výhod. Díky němu budete moci snadno přepravovat unavené nebo špatně naladěné starší děti. Procházky budou díky tomu pohodlnější nejen pro dítě, ale i pro vás. Stupátko využijete při nákupu v obchodě, při přecházení rušné ulice, ale i v jiných běžných situacích, které vás mohou potkat prakticky kdekoliv. Stupátko vám však může i při převážení větších nákupů nebo jiných věcí.

Mají stupátka ke kočárku i nějaké nevýhody?

Ačkoliv je stupátko ke kočárku praktickou záležitostí, několik nevýhod pochopitelně má. Díky stupátku bude ovládání kočárku o něco náročnější. V tomto ohledu vám s výběrem mohou velmi pomoci recenze uživatelů. Stupátka rovněž zvýší hmotnost kočárků, což vám ztíží jeho přenášení i převážení. Pro některá stupátka může být velmi složité zvládnout členitější terén.

Jakým způsobem je možné stupátko uchytit?

Stupátko budete moci přichytit ke konstrukci nebo na středovou brzdu. Způsob uchycení je uváděn u každého modelu společně s důležitými parametry. Zajímat by vás mělo rozpětí stupátka. Způsob uchycení je velmi jednoduchý a stupátko můžete v případě potřeby snadno demontovat.

Závěr

Koupit stupátko ke kočárku není nijak složité, v obchodech je toto příslušenství zastoupeno celou řadou modelů. Pokud nebudete prát v potaz několik hlavních parametrů, nemusíte koupit to správné stupátko. Před koupí konkrétního modelu si všímejte především kompatibility, funkčnosti a rozměrů. Pevnost a stabilitu určuje výrobní materiál i poctivý výrobce. Zásadním parametrem je také nosnost stupátka, teprve po zvážení všech těchto parametrů můžete přejít k designu a ceně.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.emimino.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (73 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo