Jak vyčistit sušičku?

Sušička je praktický pomocník v domácnosti. Vyprané prádlo, které byste jinak sušili celý den, dokáže vysušit do hodiny. Nicméně během tohoto procesu se v bubnu sušičky může nashromáždit mnoho nečistot, které pak brání ve správném výkonu sušičky. Pravidelná údržba je proto nutností. V dnešním článku vám poradíme, jak na to.

Proč pravidelně čistit sušičku?

Možná to na první pohled není vidět, ale během sušení se v bubnu sušičky usazuje prach, textilní vlákna, zbytky čistících prostředků a další nečistoty. Ty potom mohou způsobovat problémy, například:

 • Nižší účinnost a zvýšené výdaje: Zanesené nečistoty mohou snížit výkon a prodloužit proces sušení. Tento problém se může projevit i na vyšších nákladech za energie.
 • Zkrácená životnost: Jestliže se nečistoty dostanou do vnitřních součástek sušičky, mohou zkrátit její životnost.
 • Zhoršená kvalita sušení: Pokud sušička bude zanesena nečistotami, nebude schopna pracovat tak, jak má. Mikroorganismy v nečistotách mohou také způsobit, že vysušené oblečení bude zapáchat.
 • Vznik plísní: Zbytky textilií a prachu v sobě udržují vlhkost, která může zapříčinit vznik plísní.
  Pravidelné čištění může minimalizovat výskyt těchto problémů. Sušička by se měla kompletně čistit asi po 30 cyklech sušení.

Čištění kondenzační sušičky krok za krokem

Existuje mnoho druhů sušiček, nicméně pro běžné domácí využití jsou nejvíce rozšířené „kondenzační“. Návod na čištění se proto vztahuje na tento typ sušiček. Pokud budete mít problém s rozeznáním některého komponentu, vezměte si na pomoc manuál od výrobce.

Předtím než se do čištění pustíte, vypněte sušičku a odpojte ji ze zásuvky!

 1.  Čištění filtru: Zásadním krokem je vyčištění filtru, právě v něm se všechny zbytky z prádla zachytávají. Sušičky jsou většinou opatřené dvěma filtry – horním a dolním. Horní filtr stačí přetřít rukou nebo vlhkým hadříkem. V dolním filtru naleznete navíc molitanovou výplň, kterou je dobré vysát vysavačem, popřípadě propláchnout vodou a nechat vyschnout.
 2. Čištění bubnu, dvířek a těsnění: Buben vysajte vysavačem a poté umyjte navlhčeným hadříkem s vodou a saponátem. Vlhkým hadříkem můžete přetřít i gumové těsnění a dvířka. Vše nechte důkladně vyschnout.
 3. Čištění kondenzační nádobky: V kondenzační sušičce zpravidla naleznete i kondenzační nádobku. Pokud vodu ze sušičky odvádíte do odpadu, nemusíte se o kondenzační nádobku starat. Jestliže je tomu naopak, musíte vodu z nádobky sami vylévat, a to nejlépe po každém sušícím cyklu.
 4. Čištění kondenzátoru: Kondenzátor nebo také výměník tepla naleznete v každé kondenzační sušičce s tepelným čerpadlem, a to ve spodní části sušičky. Některé sušičky mají samočistící kondenzátor, takže jeho údržbou se nemusíte vůbec zabývat. Údržba kondenzátoru také závisí na tom, jestli máte sušičku s topným tělesem nebo s tepelným čerpadlem.
 • U sušičky s topným tělesem je možné kondenzátor vyjmout. Poté ho stačí jen omýt vodou nebo přetřít vlhkou utěrkou.
 • U kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem je kondenzátor nevyjímatelnou součástí. Takové kondenzátory bývají samočistící, ale pokud tomu tak není, použijte vysavač s malým nástavcem. V případě, že se vám nedaří kondenzátor vysát, nechejte čištění raději na profesionálech.

Tipy na voňavé prádlo

 • Vonné ubrousky do sušičky – Vonné ubrousky jsou levné a účinné, cena se pohybuje již od 40 korun. Nicméně jsou jednorázové, a tudíž i neekologické.
 • Tuhé vůně do sušičky – Tuhé vůně jsou zpravidla dražší než ubrousky, ale zato dokážou vydrží i několik týdnů. Navíc se nemůže stát, že byste je zapomněli do sušičky vložit.
 • Super vychytávkou jsou míčky do sušičky, které změkčují prádlo. Existují plastové a vlněné, ty vlněné můžete pokapat esenciálním olejem, které vaše prádlo provoní.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (85 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Nikdy jsem si nemyslela, že by se mohla sušička tak zaneřádit. Naštěstí jsem narazila na váš článek a ten mi s čištěním hodně pomohl.

Přidat komentář

Recenzer
Logo