Nejčastější poruchy sušiček prádla

Sušička prádla se v posledních letech stává nepostradatelnou součástí našich domácností, protože nám ušetří spoustu času. Vyprané prádlo dáme jednoduše z pračky do sušičky, zapneme vybraný problém a máme vystaráno.

Samozřejmě, že v případě kombinace pračky se sušičkou, nemusíme nic přendávat, jen necháme běžet konkrétní program. Neřešíme tak sušák na prádlo, čas, který musíme strávit věšením, skládáním prádla, žehlením atd.

Díky sušičce totiž všechny tyto činnosti odpadají, protože po usušení se ve většině případů prádlo vůbec žehlit nemusí. Musíme však počítat s tím, že každý spotřebič může mít někdy nějakou poruchu a přestane fungovat.

Přestože je vždy nejlepší zavolat odborníka, respektive servisní středisko, existuje mnoho poruch, které se dají odstranit bez zásahu technika. Mnohdy je totiž problémem nepravidelná údržba a péče o sušičku, jako je například znečištěný filtr, který je nutné pravidelně čistit.

Nejčastější závady sušičky na prádlo

Co bývá běžnou příčinou poruchy sušičky

  • Poškozený kabel
  • Problém s tepelnou pojistkou
  • Zanesený filtr
  • Ucpaný ventilační otvor
  • Nedostatečná údržba

Sušička nejde zapnout

Mnozí ihned volají opraváře, ale než to uděláte, mrkněte, jestli si s tím nemůžete poradit svépomocí. Problémem může být prádlo zaseknuté mezi dvířky a těsněním, kdy dvířka netěsní a sušička se tak nespustí. Jakmile prádlo odstraníte, bude vše v pořádku. Dalším viníkem může být funkční spínač. Když zavřete dvířka a bude slyšet cvaknutí, je to dobré, pokud jej neslyšíte a po zavření dvířek se sušička nezapíná, pak bude nutné nechat spínat vyměnit.

Problémem může být také spínač ON/OFF, u kterého se vyskytuje tzv. nouzové vypnutí. Když sušičku zapnete a slyšíte zvuky, aniž by zapnula, je funkční, jestli není slyšet žádný zvuk a nic se nestane, opět je potřeba výměna spínače. Sušička prádla nelze zapnout ani v tom případě, kdy je poškozen či posunut hnací řemen. Problém s řemenem je poznat tehdy, když se sušička zapne, ale buben se netočí. V tomto případě se bez zásahu odborníka rozhodně neobejdete.

Ke spuštění sušičky nedojde také s ucpaným ventilačním otvorem, výsledkem čehož je zkrat v tepelné pojistce. Pokud dojde ke zkratu, je nutné vyměnit čidlo, ale také vyčistit ventilační otvor. Dalšími viníky, proč se sušička nespustí je motor, termostat, poškozená zásuvka, nebo také přeplněný buben sušičky.

Sušička prádla nesuší, jak by měla

Nejčastější příčinou, proč prádlo zůstává vlhké až mokré, je nedostatečná péče o sušičku. Když se totiž pravidelně nečistí, zanese se filtr, případně i chladič a výrazně se sníží účinnost sušení. Výsledkem je, že po dokončení sušicího cyklu vyndáte prádlo, které vůbec není suché.

Důvodů vlhkého prádla může být samozřejmě více. Pro začátek se to stává, když příliš přetížíme buben. Jakmile je přeplněný, prádlo nebude mít dostatek prostoru a zůstane vlhké. Dobré je, když je prádlo roztříděno podle velikosti či materiálu, tím dosáhnete rovnoměrného vysušení. Problém nastává při zanesené ventilaci, kterou bude nutné pomocí vysavače důkladně vysát a zbavit tak veškerých zbytkových částic z prádla, ale také prachu.

Sušička je moc hlučná

V případě hluku, je většinou na místě volat odbornou pomoc, protože nejčastěji jde nejen o poruchu, ale také o poškození některé z částí sušičky, jako je ložisko, řemen, ventilátor atd. Někdy však může být viníkem i nevhodné umístění sušičky blízko u zdi, takže pak nemá spotřebiče dostatek místa kolem sebe a mohou se tak tvořit velmi hlučné vibrace v průběhu cyklu. Jinak je dobré identifikovat jednotlivé druhy hluku.

Problém mohou dělat opotřebená ložiska či mazivo, kdy vzniká velké tření při vysokých otáčkách a sušička vydává skřípot až pískot. Jakmile jde o bouchání a tupé zvuky, tam to mohou být jednotlivé části, které se pohybují pomalu. Nejčastěji je důvodem řemen, na kterém se mohou snadno objevit trhliny a škrábance. Rychlejší rachocení značí poškození ventilátoru, případně jeho zanesení.

Sušička prádla nehřeje

Řešíte, že se sušička prádla bez problémů spustí, ale ve finále, kdy skončí sušicí cyklus se dozvíte, že po celou dobu nebyla sušička schopná produkovat jakékoliv teplo. Když nehřeje správně, může to výt nedostatečnou údržbou, například ucpaným filtrem, zanesenou ventilací, minimálním přístupem vzduchu atd.

Dalším problémem může být porucha topného tělesa, díky kterému není sušička prádla schopna vyprodukovat jakékoliv teplo, aby sušila prádlo. Není to tak náročná oprava, ale výměnu musí provést autorizovaný servis. Mokré a pomačkané prádlo je často výsledkem vypálené tepelné pojistky, kterou vám servisní technik jednoduše vymění.

Jestli je problém s poškozeným řemenem, tak se sušička nebude zahřívat ani se nezačne otáčet buben. V takovém případě je nutné řemen vyměnit za nový. Šikovné ruce to zvládnou vyměnit svépomocí, ale ve většině případů se každý spoléhá opět na vhodného technika, který to opraví.

Sušička se zahřívá na dost vysoké teploty

Většinou je problémem termostat, při jehož poškození neumí sušička rozpoznat teplotu, které dosáhla a produkuje nadměrné množství tepla. To může prádlo nejen poškodit, ale rovněž nepříjemně srazit. Stejné problémy mohou nastat u vadného topného tělesa. Termostat i topné těleso musí vyměnit odborný technik.

Přílišné zahřívání bývá také následkem nedostatečné cirkulace vzduchu. To se stává zejména ve chvíli, kdy je sušička umístěna až moc u zdi, díky čemuž nemůže ventilátor fungovat tak, jak by správně měl, což platí i v případě, že je ventilátor zanesený nečistotami.

Buben sušičky se netočí

To je hodně velký problém a skrývá se za ním většinou problém s motorem nebo řemenem. Pokud jde o řemen, mohou se na něm tvořit trhliny, případně se přetrhne, ale také mu nemusí být vůbec nic a mohl se jen posunout, takže jej bude stačit vrátit zpět na to správné místo. Jakmile má nějaké poškození, musí se vyměnit, a to buď vlastnoručně, pokud si na to troufnete, nebo pomocí odborného technika.

Voda na prádle/pod sušičkou

Kromě toho, že zapomenete pravidelně vylévat nádobku s vodou, může se tento problém vyskytnout při ucpané ventilaci. Sušička prádla funguje správně pouze tehdy, když může ze spotřebiče odcházet/unikat horký vzduch, který je produkován v průběhu sušícího cyklu.

Je potřeba ventilaci očistit a zbavit tak všech nečistot. Problémem může být rovněž systém, který má na starost odvod vody ze sušičky pryč. Jestli nebude čerpadlo fungovat správně, začne se voda kondenzovat, unikat a v takovém případě jí nenajdete jen na prádle, ale také na podlaze pod sušičkou.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (130 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo