Jak vybrat sušičku prádla?

Sušičky prádla si získávají stále více příznivců, přestože spousta lidí tvrdí, že je to zbytečné vyhazování peněz. Není to pravda, protože pořízením správné sušičky nemusíte ztrácet drahocenný čas při věšení prádla, neutrácíte stále za nové sušáky, které vám potom překáží na každém kroku, není nutné trnout hrůzou, jestli prádlo pověšené na zahradě nezmokne či ho třeba neznehodnotí prach, ptačí trus a podobně.

Pokud už nechcete být otrokem svého prádla a využívat čas smysluplněji, pořiďte si kvalitní sušičku prádla, jež bude pracovat za vás. Samozřejmě, že je to dražší investice než když kupujete sušák či prádelní šňůru, navíc musíte počítat nejen s pořizovací cenou, ale i s platbami za elektrickou energii, nicméně vám odpadne povinnost věšet, sundávat, rovnat a ještě žehlit.

Sušičky dokážou zbavit prádlo nepříjemných žmolků, chlupů od zvířecích miláčků, ale také pylů a různých dalších alergenů. Rozhodli jsme se připravit takový jednoduchý manuál, který vám pomůže vybrat tu nejvhodnější sušičku pro vaši domácnost.

Vybíráme vhodnou sušičku

Nejdříve je dobré si položit otázku – Proč vlastně chceme sušičku? Tyto spotřebiče dokážou vysušit větší množství prádla a to ve velmi krátké době. Úspora času, žádné sušáky, žádný nepořádek v bytě, nemusíte se bát vlhkosti, jež se odpařuje během sušení prádla ve vnitřních prostorách.

Prádlo je po sušení měkčí, není zmačkané, ve většině případů se ani nemusí žehlit, navíc díky vysoké teplotě je prádlo během sušícího cyklu zbaveno i nepříjemných alergenů a virových částeček. V neposlední řadě nedochází k blednutí barev. Jaká kritéria jsou pro výběr sušičky zásadní, čemu věnovat pozornost, na co se zaměřit? Pojďme se na to podívat společně.

zpět k obsahu ↑

Druhy sušiček

Z technologického hlediska se sušičky dělí na kondenzační a ventilační. Co se týká výsledku sušení, tam rozdíl příliš nepoznáte, ale odlišnost je v tom, jakým způsobem je odváděn horký vzduch, rychlosti sušení a spotřebě elektrické energie. Pokud jde o ventilační sušičky, nejsou u nás nijak zvlášť rozšířené, oproti tomu kondenzační jsou běžné v téměř každé domácnosti. Existují ještě sušičky, které jsou kombinovány s pračkou a hodí se zejména tam, kde není moc volného prostoru.

Přestože kombinace vyjde levněji a jsou ideálním řešením, když nemáte kam umístit 2 spotřebiče najednou, mají i své negativní vlastnosti. Nejen, že jejich spotřeba energie je mnohem vyšší, ale také se liší kapacita pro praní a sušení. Často totiž dochází k tomu, že pračka kombinace pračky se sušičkou hravě vypere až 9 kg prádla, ale usušit dokáže jen 7 kg. Ve finále tak musíte prát i sušit dvakrát nebo vyprat najedou, část dát usušit a zbytek pověsit na šňůru.

Jestliže to prostor dovolí, rozhodně sáhněte po volně stojící sušičce, nejlépe té, kterou je možné instalovat na pračku, aby nemusely stát oba spotřebiče vedle sebe a zabírat dvojí místo. Kdo má opravdu hodně místa, nemusí umístění na sebe řešit vůbec.

Typy sušiček

Typy sušiček – více na odbornecasopisy.cz

Kondenzační sušičky

U kondenzační sušičky je ta výhoda, že se nemusí vyvádět horký vzduch s párou ven, neboť funguje na bázi kondenzace. Uvnitř proudí horký vzduch, který na sebe váže vodní páru, ochladí se a pak se přeměňuje na vodu, a buď se ukládá do kondenzační nádoby, odkud jí musíme vylévat, nebo odtéká do odpadu, pokud na něj sušičku připojíme. Proud vzduchu, jenž byl ochlazen a zbaven vody, se znovu zahřívá, a to buď tepelným čerpadlem či topným tělesem, následně se celý proces opakuje.

Tím, že odpadá nutnost jakéhokoliv zásahu do zdi, je vlastně většinou předem rozhodnuto, pro jaký tip se zákazník rozhodne. Raději si každý připlatí vyšší pořizovací cenu za kondenzační sušičku, než aby si pořídil ventilační, kterou bude muset zabudovat a zajistit vývod ven. Vzhledem k tomu, že ceny kondenzačních sušiček jdou v poslední době celkem dolů, není dnes pořízení takový problém.

Zásadní je dodržet pravidla vzdálenosti 60 cm od umyvadla, sprchy atd., jinak bude okolní vzduch příliš teplý, což může snížit výkon sušičky a tím i účinnost sušení, naopak se zvýší energetická náročnost sušení.

 • Kondenzační sušička s topným tělesem – k ohřívání ochlazeného vzduchu využívá topné těleso, které ovšem zvyšuje spotřebu energie a tím i náklady na provoz sušičky. Vyšší spotřeba je vyvážena kratší dobou sušení.
 • Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem – ohřev pomocí tepelného čerpadla je trendem dnešní doby, tyto sušičky jsou nejrozšířenější. Zbytkové teplo, které vzniká během sušícího cyklu, se využije pro ohřev studeného vzduchu. Tím, že není odváděno ven ze sušičky, se uspoří spousta energie. Díky tepelnému čerpadlu jsou tyto sušičky mnohem šetrnější a poradí si i s jemným prádlem. Negativem je nutnost pravidelného čištění filtrů u modelů, které nemají samočištění.

Ventilační sušičky

Pokud to vezmeme z velmi obecného hlediska pak ventilační sušičky (jinak také odvětrávací) fungují tak, že nasají vzduch, následně ho ohřejí, on pak nasaje vlhkost a zase vypustí ven. K instalaci takové sušičky potřebujete mít vyvedenu tzv. výfukovou trubici ven z domu. To je důvod, proč se taková sušička musí umístit na místa, kde se takové úpravy dají aplikovat.

Ideálně třeba do větší prádelny. Ohřevem vzduchu se provoz sušičky vyplatí mnohem více, protože spoří energii lépe než kondenzační, vzduch se totiž ohřeje mnohem snadněji než je tomu v případě vody. Jestli máte velkou koupelnu a dá se v ní zajistit slušné odvětrávání, nic vám v pořízení ventilační sušičky nebrání.

Kombinovaná sušička s pračkou

Její obliba stále roste a to díky možnosti ušetřit místo bez nutnosti přendávat prádlo z bubnu pračky do sušičky. Tato kombinace 2 v 1 se hodí zejména do méně prostorných koupelen. Stačí vám jen nastavit jednotlivé programy a spotřebič se postará o vše sám. Vy jen vyndáte prádlo, které bude vyprané a zároveň vysušené.

Problémem může být rozdílná kapacita bubnu pro praní a sušení, například 8 kg prádla vypere, ale jen 7 kg usuší. Kombinované sušičky pracují na principu odvodu kondenzátu do zásobníku, nejsou tedy nutné žádné úpravy, neboť přístroj zapojíte stejně jako klasickou samostatnou pračku.

zpět k obsahu ↑

Umístění sušičky

Než vůbec nějakou sušičku zakoupíte, rozmyslete si, kam jí vlastně chcete nebo můžete umístit. Někdo jí chce mít v koupelně hned u pračky, další v komoře a někteří jí dokonce začlení do kuchyně jako součást linky. Záleží jen na vás, kam jí nakonec postavíte, hlavně si musíte přesně změřit, jak velký prostor jí můžete vyčlenit, aby rozměry zakoupeného spotřebiče odpovídaly připravené „mezeře“.

Musíte myslet i na to, že většinu sušiček je možné připojit na odpad, takže i to je potřeba promyslet při hledání vhodného umístění. Důležité je rozhodnout také plnění sušičky, jestli chcete s předním či vrchním plněním. Nejoblíbenější jsou sušičky s předním plněním, které na trhu jasně převažují. Je to výhoda i tehdy, chcete-li ušetřit trochu místa a umístit sušičku na pračku, což je velmi oblíbený způsob instalace a dá se říci, že jeden z nejpraktičtějších.

Jestliže má sušička plnit svou funkci, je nezbytné, aby byla na svém místě vyvážená, protože jedině tak bude měřič vody v nádrži fungovat jak má a sušička nebude hlásit, že je nádržka na kondenzát plná, když tomu tak není.

zpět k obsahu ↑

Kapacita nádoby na kondenzát a napojení na odpad

Nejčastěji si pořizujeme kondenzační sušičku, která disponuje kondenzační nádobou, kterou je nutné pravidelně vylévat, případně připojit sušičku na odpad. U některých modelů je připojovací sada součástí balení, pokud ne, můžete si jí dokoupit a odvádět kondenzát do odpadu.

Bez ohledu na to, jestli sušička bude či nebude napojená na odpad, si při nákupu zkontrolujte kapacitu nádoby na kondenzát. Ta se nejčastěji pohybuje v rozmezí 4 až 6 litrů. Obecně platí, že čím větší má nádoba objem, tím méně často musíte vylévat její obsah.

Chybět by neměla i kontrolka upozorňující na to, že je nádoba plná. Jakmile k tomu totiž dojde, sušička se automaticky zastaví. Nezapomeňte proto nádobu (pokud není sušička připojená k odpadu) vylévat po každém sušícím cyklu.

zpět k obsahu ↑

Energetický štítek

Každý spotřebič musí mít vylepený energetický štítek, na kterém jsou zaznamenány ty nejdůležitější parametry. Vzhledem k tomu, že jsou tyto údaje kontrolovány, měl by si výrobce dát záležet, aby byly uvedeny opravdu přesně.

Energetický štítek

Energetický štítek pračky

Z energetického štítku zjistíte typ sušičky, energetickou třídu, roční spotřebu elektrické energie, dobu trvání běžného cyklu sušení, třídu účinnosti kondenzace (odstřeďování) – na škále od A do G, přičemž třída A je nejlepší a G nejhorší výkon, dále hlučnost sušení a kapacitu bubnu. Energetická třída a roční spotřeba

Energetická třída

Na energetickém štítku je jasně vyznačeno, do jaké třídy vybraný spotřebič patří. Ty modely, které mají nejmenší spotřebu energie, patří do energetické třídy A+++ nebo také A++. Ostatní sušičky jsou brány spíše jako neekonomické. Důležitým údajem je i roční spotřeba energie, což je hodnota, kterou na štítku najdete vyznačenu v kWh/annum, tedy počet kilowatthodin za 1 rok.

zpět k obsahu ↑

Účinnost odstřeďování (kondenzace)

Na tomto údaji záleží hodně, protože zjistíte, jak bude vaše nová sušička odvádět svou práci. Bude prádlo vysušené rovnoměrně? Je opravdu suché? Zjistíte třídu účinnosti kondenzace A až G. Účinnost odstřeďování prozradí i to, jak moc sušička propouští vlhkost. Jestliže chcete mít jistotu, že prádlo nebude vlhké a nehrozí nežádoucí plísně, pak je ideální pořídit sušičku s účinností kondenzace třídy A.

zpět k obsahu ↑

Hlučnost sušení

Nezbytným parametrem sušičky, který by vás měl při pořizování zajímat stejně jako spotřeba energie, je bezesporu hlučnost, kterou sušičku produkuje při sušení. Čím tišší chod, tím pohodlnější používání v jakoukoliv dobu, bez rušení sousedů. To uvítáte, zejména když bydlíte v panelovém domě. Hlučnost je udávána v dB (decibelech) a nejčastěji se pohybuje kolem 65 dB.

Tabulka hlučnosti (úrovně hlasitosti)

Tabulka hlučnosti - úrovně hlasitosti

zpět k obsahu ↑

Kapacita sušičky

Kapacita sušičky je zásadním údajem, který byste na energetickém štítku rozhodně neměli přehlédnout. Sušičky mívají objem od 3 do 8 kilogramů. Kapacita 6 – 7 kg je ideální pro domácnost o jednom či dvou členech (přestože by pro jednoho stačila i kapacita 3 kg, lepší je vždy sáhnout po větší). Pokud je to čtyřčlenná rodina, pak už mluvíme o kapacitě od 8 kg a více.

Trvání cyklu

Energetický štítek obsahuje i tento údaj, který se sice bude lišit podle zvoleného programu, ale i tak je dobré být informován aspoň orientačně a vědět, jakou nejkratší dobu sušení spotřebič zvládá.

zpět k obsahu ↑

Funkce a programy sušiček

Řekněme si to na rovinu, spotřeba energie a další parametry jsou sice důležité, ale spokojenost se spotřebičem záleží na tom, jaké programy a funkce bude mít v nabídce. U některých sušiček je třeba výhodou to, že se prádlo po sušení nemusí žehlit nebo se dá odložit start atd. Mrkneme se na to základní, co nás zajímá nejvíc.

Bezpečnost

Možná se vám to nezdá důležité, protože sušička je přeci během cyklu zavřená a nikdo kromě vás s ní nemanipuluje, ale v domácnostech s malými dětmi je zásadní, aby měl spotřebič dětskou pojistku. Ta se postará o to, že se dítě nedostane do bubnu sušičky, ani jí samo nespustí.

Množstevní automatika

Výhodou sušičky s touto funkcí spočívá v automatickém vyhodnocení množství prádla vloženého do BUBNU. Ta si sama zváží, kolik prádla je uvnitř a nastaví sušící cyklus, který bude přesně na míru, tzn. optimální teplotu i délku programu. Ušetří se tím náklady, zkrátí se doba sušení a prádlo nebude zbytečně vlhké. Tato funkce bývá označena jako Fuzzy Logic, 6. smysl nebo Easy Logic.

Odložený start

Základní a nejoblíbenější funkce, umožňující odložit start až o 24 hodin. V praxi to znamená, že dáte prádlo do sušičky, nastavíte čas a budete se věnovat svým dalším povinnostem, zatímco sušička se spustí třeba, až budete v práci nebo když si půjdete zaběhat.

Sensitive Drying

Jedná se o systém velmi šetrného sušení, které se postará o to, že jakékoliv oblečení, které do sušičky vložíte, bude vždy jemné a hebké na dotek.

Snadné žehlení

Tak tuto funkci by měla mít každá sušička, kterou zvolíte, protože koho by v dnešní uspěchané době bavilo žehlit, když to není vůbec nutné a ušetří se tím spousta času, který byste jinak ztratili. V podstatě jde o to, že se buben otáčí tak, aby se jednotlivé kusy oblečení oddělily od sebe a prádlo se tak nebude mačkat ani, když na vás bude nějakou dobu čekat v sušičce, než ho vyndáte.

Další zajímavé funkce a programy

 • BabyProtect – speciálně vyvinutý program, který zajistí, že prádlo bude jemnější a čistší.
 • Senzor sušení FlexySense – automatický senzor, jež nastaví vlhkost i optimální teplotu sušení.
 • Program Mix – umožní sušení různých typů tkanin najednou (bavlnu, syntetiku atd.).
 • Program Košile – dokonale vyvinutý program pečující o každou košili, aniž by došlo k jejímu zničení či vyblednutí barev.
 • Program Osvěžení prádla – skvělá pomůcka eliminující nežádoucí pachy u jakéhokoliv prádla, třeba když máte nějaké dlouho ve skříni a po vyndání je zatuchlé.

Zajímavé vychytávky

Záměna dvířek

Tuto vychytávku uvítáte v menších bytech či na místech s menším prostorem. Stačí jen dvířka přehodit a dát otevírání na druhou stranu a už máte po starostech s nedostatkem místa.

Osvětlení bubnu

Schválně jsme osvětlení bubnu nedali mezi technologie, ale jen k vychytávkám protože to není zásadní a důležité, spíše je to praktické. Obecně se dá říci, že není potřeba prádlo během sušícího cyklu šmírovat, když máte vše potřebné zobrazené na displeji spotřebiče. Je to spíš jen rozmazlenost dnešní doby, kterou ovšem spousta hospodyněk vítá s otevřenou náručí.

Kompatibilita s chytrým telefonem

Patříte k lidem, kteří se bez svého smartphonu nehnou ani na krok a jsou schopni ho brát úplně všude, včetně WC či koupelny? Pak uvítáte technologické vylepšení u některých sušiček, které je možné propojit či chcete-li spárovat s vaším chytrým telefonem a ovládat tak sušičku přes telefon.

Jaké další funkce jsou vítány?

 • Automatické programy
 • ECO programy s nízkou spotřebou
 • Programy pro jemné prádlo, vlnu, džíny atd.
 • Noční program a funkce tichého provozu
 • Časovač
 • Provzdušnění / parní sušení FreshCare
 • Sušení podle zbytkové vlhkosti
zpět k obsahu ↑

Doplňky k sušičkám

Přestože jsou sušičky dokonalé už jen díky svým funkcím a zajímavým programům, můžeme je ještě o něco zdokonalit vhodnými doplňky. Zřejmě nejlepším existujícím doplňkem, který nám používání sušičky usnadní je tzv. sušící koš.

Použití takového koše spočívá v tom, že ho vložíte do bubnu a naplníte tím, co je třeba. Můžete v něm sušit jemné oblečení, plyšové hračky, vlněné deky nebo třeba boty. Výhodou je, že se tento koš nepohybuje, takže nehrozí pomačkání látek či v případě bot poškození sušičky.

Jestliže plánujete umístění sušičky na pračku, nesmíte zapomenout na velmi důležitý doplněk a to mezikus, což je vlastně spojnice mezi pračkou a sušičkou, jež vypadá jako polička a sušička se na ní jednoduše instaluje. Ve většině případů nebývá součástí balení, a proto je nutné jej zakoupit samostatně. Co se týká ceny mezikusu, ta se pohybuje asi od 500,- korun do šesti tisíc. Záleží samozřejmě na samotném prodejci.

K dalším doplňkům patří balónky do sušičky, které jednoduše vhodíte do bubnu a necháte je udělat si to své. Jejich velkým plusem je schopnost značně změkčit prádlo, aniž by bylo nutné používat jakékoliv chemikálie, navíc se díky těmto balónkům zkracuje doba sušení zhruba o 25 %, ušetříte také spoustu času a elektrické energie. Co potěší je možnost balónky použít opakovaně. Jsou schopné odolat teplotě až 125°C.

Podobně jako balónky, jsou skvělé i vonné ubrousky do sušičky, které prádlo nejen změkčí, ale také úžasné provoní. Ubrousky zároveň usnadňují následné žehlení, pokud se jedná o kusy, které je opravdu nutné vyžehlit. Vonné ubrousky fungují antistaticky a hodí se pro všechny druhy textilií.

zpět k obsahu ↑

Cena sušiček

Jak už víme, sušička rozhodně není levnou záležitostí, jako když si kupujete fén nebo třeba rychlovarnou konvici. Musíte zohlednit nejen pořizovací cenu, tedy sumu, kterou zaplatíte při nákupu, ale také náklady, jež souvisí s provozem sušičky. Čím levnější sušička, tím méně funkcí a ve většině případů i nižší energetická třída. Pokud jde o tento spotřebič, u toho jednoznačně platí, že je lepší investovat více, abyste mohli lépe šetřit během provozu.

Cena do 10 000 korun

Určitě nebudete překvapeni, že do této cenové kategorie patří sušičky, jež mají energetickou třídu A+ a nižší. Jakmile si takový spotřebič koupíte, musíte být připraveni na to, že bude vyšší spotřeba elektrické energie, než tomu je u modelů z lepší energetické třídy. Jestliže chcete úspornější model, musíte vybrat jiný model a připravit si více peněz. Pokud jde o programy a funkce, ty jsou u většiny sušiček standardní a jestli si vaše domácnost na šetření energie nepotrpí, nemusíte utrácet více než je nutné a hravě si vyberete sušičku prádla pod 10 000.

Cena od 10 000 do 20 000 korun

Tahle kategorie je takovou zlatou střední cestou vhodnou pro většinu domácnosti. Patří sem sušičky v energetické třídě A++ a někdy, když jsou třeba různé výprodeje tak se dají v této kategorii najít i modely třídy A+++. Nejčastěji tu narazíte na sušičky s kapacitou sušení 7 až 8 kg prádla. Programová nabídka je velmi slušná a funkce dostačující. V řadě případů nechybí ani takové perličky jako noční režim či eko programy.

Cena od 20 000 do 30 000 korun

Myslíte, že sušička v této cenové relaci je zbytečnost? Určitě ne, protože kapacita už je v tomto případě na slušné úrovni 9 až 10 kilogram, což je naprostá bomba. Funkční výbava je dokonalá a užívat si můžete i řadu vychytávek, jako třeba samočisticí kondenzátor, antibakteriální povlak nádrže a mnoho dalších. Jestli se vám podaří ušetřit takovou sumičku, nebudete koupě dražšího spotřebiče určitě litovat.

Cena nad 30 000 korun

Milovníci luxusu si přijdou v této kategorii opravdu na své. Jste perfekcionisti a vše musíte mít dokonalé do posledního puntíku? Pak je tato cenová relace určena právě vám. Potrpíte si na to nejlepší a nespokojíte se s málem? Jste schopni zaplatit pořizovací cenu vyšší než 30 000 Kč?

Jestli zní odpověď ano, nemůžete zakoupit lepší spotřebič než právě sušičky za tuto výškovou cenu. Prádlo bude perfektně suché, naprosto dokonale voňavé a díky parním programům, jež se u sušiček v této hodnotě vyskytují, neskutečně vyrovnané, takže se nemusí vůbec žehlit. Umíte si představit něco dokonalejšího?

Aktuální modely

zpět k obsahu ↑

Jak správně o sušičku prádla pečovat?

Péče o sušičku není nijak náročná, dá se říci, že je mnohem jednodušší než třeba údržba ledničky. Když to vezmeme zjednodušeně, tak jsou nejdůležitější dvě činnosti, které zaručí, že bude sušička pracovat správně a dlouho nám vydrží. O co se jedná?

Vylévání nádobky

Jestliže to umístění sušičky nedovoluje nebo jste z nějakého jiného důvodu nepřipojili sušičku na odpad, aby se kondenzát z nádoby odváděl automaticky, pak je nutné pravidelně vylévat nádobku na kondenzát, ideálně po každém sušícím procesu. Pokud to neuděláte a voda bude v nádobce nějakou dobu stát, začne se z vaší sušičky linout velmi nepříjemný zápach, který budete muset řešit důkladným vyčištěním nádobky.

Kontrola všech filtrů

Bez ohledu na to, co sušíte a jaký program si vyberete, vždy je důležité prohlédnout filtry. Zejména ten, který je umístěn na předním filtru v otvoru dveří. Stačí jej jednoduše setřít navlhčenou rukou a zbavit ho zbytkových vláken a nežádoucího prachu, případně ho opláchněte vlažnou vodou.

Kdyby se stalo, že na filtru zůstanou zbytky saponátu či aviváže, vezměte jemný měkký kartáček, filtr očistěte a vlažnou vodou se saponátem omyjte. Nakonec důkladně opláchněte a nechte oschnout. Nikdy se vám tak nemůže stát, že byste prádlo při vyndávání otřeli o špinavý filtr a znečistili ho usazenými nečistotami.

Neméně důležité je i otření filtru textilních vláken a jednou měsíčně i očista filtru ve spodní části, který zamezuje znečištění výparníku. Jakmile by byl totiž zanesený, bude se zbytečně navyšovat spotřeba energie a sníží se účinnost sušení.

Porovnat ceny sušiček

Tip: Teď už víte, na jaké věci si dát při výběru pozor, tak se koukněte na náš test sušiček.

Jak se vám líbí článek o výběru sušičky? Pomohl vám?

Jak vybrat sušičku prádla?
Průměrné hodnocení 4.5 z 132 hlasů
​​

 

13 komentářů
 1. Reagovat
  Emil Dračka 6.12.2018 v 14:01

  Zdravím!
  Chtěl bych náš byt vybavit pračkou a sušičkou. Vzhledem k tomu, že jako jediný prostor pro umístění obou zařízení se jeví koupelna, potřeboval bych poradit jaké typy by bylo vhodné koupit a do koupelny instalovat. Limitujícím kritériem jsou rozměry prostoru, kam by bylo možné pračku a sušičku umístit, které jsou: vzdálenost od dveřního rámu po stěnu je 53 cm (+4 cm dveřní rám); vzdálenost od stěny s dveřmi po vanu je 100 cm. Naproti tomuto prostoru je umístěno umyvadlo. Mezi vymezeným prostorem s hloubkou 53 cm a umyvadlem je asi 67cm. Jedná se o byt v tradičním paneláku z roku 1982.
  Je zřejmé, že by asi bylo nutné pračku a sušičku umístit nad sebe. Pokud mi doporučíte vhodnou pračku a sušičku, bude možné bez zvláštních problémů (např. bez nutnosti stavebních úprav-jedná se o nájemní byt) provést jejich instalaci a připojit je na přívody vody a odpad?
  Cenovým limitem pro obě zařízení lze kalkulovat něco kolem až 30 000,00 Kč.
  Můžete mi poradit, jak daný problém řešit? Předem děkuji!
  Ing. Emil Dračka, CSc.

  • Reagovat moje foto 96x96 - Jak vybrat sušičku prádla?
   Adam 7.12.2018 v 17:10

   Dobrý den, pane Dračko, podívám se na to detailněji a odpověděli bychom Vám do mailu. Existuje mnoho značek, co vyrábějí sestavy, které lze umístit na sebe, ale budu muset prověřit rozměry. Pokusíme se najít vhodné řešení.

   AKTUALIZOVÁNO 9.12.2018:

   S rozpočtem okolo 30 tis. Kč budeme vybírat mezi značkami AEG, Beko, Bosch, (Candy, Amica, Electrolux). Kde bych doporučil koupit set od stejného výrobce a k tomu přikoupit i výsuvný mezikus. Bude Vám to lépe sedět na sobě i vzhledově ladit.

   Mějte na paměti, že sušička většinou suší méně prádla, než pračka vypere. Budete muset prát např. poloviční náplň nebo sušit ve dvou dávkách. Ověřil bych si hloubku obou spotřebičů, aby nebyla náhodnou sušička hlubší. Umístit tedy dolů pračku a na ní sušičku.

   Doporučil bych tyto typy, ale ověřte raději rozměry. Podle Vašeho popisu si nejsem jistý. Potřeboval bych vidět půdorys místnosti s rozměry.

   1) Set AEG L7FBE68SC + T8DBE48SC (cena od 30 000 Kč) + spojovací mezikus AEG (od 1 600 Kč)

   2) SET Bosch WAT24360BY + WTW87467CS (cena od 26 000 Kč) + spojovací sada s výsuvem Bosch (od 1 800 Kč)

 2. Reagovat
  Daniela 8.10.2019 v 21:33

  Dobrý den rozmýšlím se mezi sušičkou grundig s párou typ GTN 38252 a nebo bez páry GCS 38266. Poradite mi jakou z těcho dvou sušiček vybrat? dekuji

 3. Reagovat
  Martina Jakůbková 12.11.2019 v 16:20

  Dobrý den,chtěla jsem si koupit vestavnou pračku se sušičkou Elektrolux nebo AEG. Můžete mi prosím poradit jaká je vhkost při sušení,protože nevím ,jak moc bude poškozovat kuchyňskou linku, kvůli úspoře místa musí byt namontovaná v kuchyňské lince.Jak se odvádí vlhko ze sušičky,který spotřebič je vhodný.Děkuji

  • Reagovat
   K 14.12.2019 v 13:22

   Jakakoliv kondenzacni. Vychazi z ni jen chladny vanek.

 4. Reagovat
  David Růžička 25.11.2019 v 20:13

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli se vyrábí sušička prádla užší než 59cm (šířka) děkuji.

 5. Reagovat
  Baruš 27.11.2019 v 11:41

  Dobrý den, dneska jsem se od kamarádky dozvěděla že když mam sušičku tak nesmim pri prani pouzivat aviváž.. Zajimalo by me jestli je to pravda a vlastne proč by se to nemělo používat 😉děkuji předem za odpověď 🙂

  • Reagovat moje foto 96x96 - Jak vybrat sušičku prádla?
   Adam 27.11.2019 v 16:06

   Dobrý den, Baruš,

   odpověď je ano i ne. Záleží na konkrétních typech spotřebičů:

   1. Můžete používat aviváž, pokud u sušičky není uvedeno její nepoužívání. V zásadě aviváž funguje jako změkčovadlo prádla. Ze sušičky je prádlo nadýchané a měkké, takže není nutné aviváž používat. Pokud chcete mít prádlo ze sušičky provoněné, tak existují např. vonné ubrousky, které přidáte k prádlu do sušičky a oblečení pak krásně voní.

   2. Některé návody k obsluze sušičky aviváž zakazují, protože ucpává velmi jemné otvory ve filtru textilních vláken. Zhoršuje se tak cirkulace vzduchu a sušička ve výsledku hůř suší. Někdy se dokonce i ničí.

 6. Reagovat
  Hana 30.12.2019 v 23:19

  Dobrý den, překvapilo mě zjištění že by sušička neměla být v místnosti s kotlem, z důvodu možného výbuchu. Nebo existuje bezpečná vzdálenost v jaké muze být sušička od kotle umístěna? Dekuji

 7. Reagovat
  Dana 4.1.2020 v 14:11

  Dobrý den.
  Prosím o radu jaký typ sušičky vybrat. Místo na ni mám pouze v komoře bez okna. Navíc mi slouží i jako spíž, hlavně na suché potraviny – mouka,cukr… Děkuji za odpověď

 8. Reagovat
  Dagmar 12.1.2020 v 19:25

  Dobrý den,
  je na trhu sušička s vrchním otvíráním? Pokud ano, jaké má rozměry a který výrobce ji na trh dodává. Děkuji za odpověď na můj e-mail.

 9. Reagovat
  Petra 27.1.2020 v 21:32

  Dobrý den,
  Prosím o radu se sušičkou, máme kočku a teď se nám narodila dcera.Nemám možnost připojit na odpad ale za rok a půl budeme rekonstruovat a přípojka bude a aby se dala dát i na pračku.
  Chtěla bych do toho investovat max. 15.000,- mám vybranou BOSCH WTW87467CS tak jestli jsem vybrala dobře nebo by jste mi doporučil nějakou jinou značku nebo typ?

  Děkuji za radu a odpověď.

 10. Reagovat
  gabriela 14.2.2020 v 23:09

  Dobrý deň,
  rada by som sa poradila, chcela by som umiestniť klasickú sušičku 60cm hlbokú na 45cm hlboku pračku, je to blbosť? Ide mi o to, že slim práčky sú len beco a hoover. Chcem sušičku hlavne kvôli nežehleniu a rada by som v tomto smere mala to naj. Viete mi prosím poradiť? Ohľadom žehlenia sa nepíše, ktorá z toho vychádza najlepšie.

  Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. (Tématické odkazy schvalujeme.)


Komentáře / diskuse / hodnocení

GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz