Jak vybrat sušičku prádla?

Sušičky prádla si získávají stále více příznivců, přestože spousta lidí tvrdí, že je to zbytečné vyhazování peněz. Není to pravda, protože pořízením správné sušičky nemusíte ztrácet drahocenný čas při věšení prádla, neutrácíte stále za nové sušáky, které vám potom překáží na každém kroku, není nutné trnout hrůzou, jestli prádlo pověšené na zahradě nezmokne či ho třeba neznehodnotí prach, ptačí trus a podobně.

Nejlepší sušičky prádla

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. LG RC91V5AV6Q 98 % 13 499 Kč Zobrazit Expert.cz
2. Beko EDS 7434 CSRX 97 % 8 638 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Lord T1 96 % 13 690 Kč Zobrazit Expert.cz
4. Beko DPS 7405 G B5 95 % 8 489 Kč Zobrazit Planeo.cz
5. Beko EDS7512CSGX 95 % 9 630 Kč Zobrazit Planeo.cz
6. Beko HDF 7412 CSRX 94 % 10 289 Kč Zobrazit Onlineshop.cz
7. Beko DPY 8506 GXB1 93 % 10 980 Kč Zobrazit Oaza.cz
8. AEG AbsoluteCare T8DBE48SC 90 % 12 790 Kč Zobrazit Mall.cz

Pokud už nechcete být otrokem svého prádla a využívat čas smysluplněji, pořiďte si kvalitní sušičku prádla, jež bude pracovat za vás. Samozřejmě, že je to dražší investice než když kupujete sušák či prádelní šňůru, navíc musíte počítat nejen s pořizovací cenou, ale i s platbami za elektrickou energii, nicméně vám odpadne povinnost věšet, sundávat, rovnat a ještě žehlit.

Sušičky dokážou zbavit prádlo nepříjemných žmolků, chlupů od zvířecích miláčků, ale také pylů a různých dalších alergenů. Rozhodli jsme se připravit takový jednoduchý manuál, který vám pomůže vybrat tu nejvhodnější sušičku pro vaši domácnost.

Porovnat ceny sušiček

Proč si koupit sušičku prádla?

V dnešní době je sušička prádla skvělým pomocníkem, který šetří čas a pomůže usušit nejen prádlo. Je možné do ní dát sušit boty, jemné svetry, ale i plyšové hračky a tomu podobné kousky. Sušením se prádlo zároveň zbavuje nežádoucích alergenů, navíc můžete sehnat i takový model, který je přímo určený pro domácnost s alergiky, zejména když je tím alergikem dítě.

Prádlo je usušené rychleji, není nutné ho věšet a ještě jsou zachovány barvy. Ve většině případů nemusíte prádlo vůbec žehlit, prostě necháte usušit, složíte a poté uložíte. Prádlo krásně voní, na dotyk je jemné a není nutné během praní používat aviváž, což uvítají alergici. V průběhu procesu sušení se prádlo zbaví vlasů, chlupů i žmolků.

Jaké jsou nevýhody sušičky prádla?

Sušička má sice spoustu výhod, ale najdou se i některé nevýhody, které stojí za to zmínit.

  • Vyšší náklady – jakmile běží sušení v sušičce, musíte počítat nárůstem spotřeby energií, stejně jako i s dalšími možnými výdaji.
  • Únik vlhkosti – ať už koupíte jakoukoliv sušičku, dejte pozor na to, aby dobře těsnila, protože to není automatické u všech. Naopak, existuje mnoho modelů, u kterých je únik vlhkostí běžnou záležitostí. Tam, kde již řešíte nějaké potíže s vlhkostí, bude taková sušička spíše prokletím než pomocníkem.
  • Sušička potřebuje prostor – sušička prádla je stejně velký spotřebič jako pračka, takže pokud nemáte možnost postavit sušičku právě na pračku, pak bude potřebovat svůj vlastní prostor, kde nebude překážet.
  • Problém s kompatibilitou – někdy se stává, že pračka, kterou již máte doma, nebude použitelná s vámi vybraným modelem sušičky, vždy je proto potřeba vybrat optimální produkt s kterým nebude žádný problém.

Jak vybrat sušičku prádla?

Nejdříve je dobré si položit otázku – Proč vlastně chceme sušičku? Tyto spotřebiče dokážou vysušit větší množství prádla a to ve velmi krátké době. Úspora času, žádné sušáky, žádný nepořádek v bytě, nemusíte se bát vlhkosti, jež se odpařuje během sušení prádla ve vnitřních prostorách.

Prádlo je po sušení měkčí, není zmačkané, ve většině případů se ani nemusí žehlit, navíc díky vysoké teplotě je prádlo během sušícího cyklu zbaveno i nepříjemných alergenů a virových částeček. V neposlední řadě nedochází k blednutí barev. Jaká kritéria jsou pro výběr sušičky zásadní, čemu věnovat pozornost, na co se zaměřit? Pojďme se na to podívat společně.

Je dobré, když si předem stanovíte částku, kterou jste ochotni do sušičky investovat. Dá se říci, že slušnou sušičku prádla můžete sehnat za cenu do 10 000 korun. Zhruba do 15 000 Kč už je možné najít skvělý model, který má pokročilé funkce a disponuje invertorovým motorem. Promyslete si také, jak velkou kapacitu bubnu potřebujete.

Nejlepší je, když bude odpovídat kapacitě pračky, případně bude o něco větší, ať nemusíte sušit jednu várku mokrého prádla na dvě části. Pro dvojici stačí kapacita do 6 kg, čtyřčlenná rodina už potřebuje minimálně 8 kg. Další, co je pro výběr nezbytné, je samozřejmě spotřeba elektrické energie. Dobré je, když má sušička prádla ve výbavě inovativní technologie a funkce.

Samostatná sušička nebo pračka se sušičkou

Sušičku prádla můžete koupit jako samostatný spotřebič, ale také v kombinaci jako pračku se sušičkou. Poslední variantou je set pračky se sušičkou. Samostatná sušička se hodí všude tam, kde se nemusí šetřit každým centimetrem místa a není ani problém s počáteční investicí do spotřebiče.

Oproti tomu pračka se sušičkou řeší úspornou variantu, kdy máte tzv. 2v1, ale zase je takový výrobek často dost poruchový, takže i když pračka v mnoha případech stále pere, technologie pro sušení se stává nefunkční a není možné ji znovu použít.

Set pračky se sušičkou je perfektní pro všechny, kdo mají nejen dostatek prostoru, ale chtějí mít opravdu dva kvalitní spotřebiče s podobnou či totožnou kapacitou bubnu. Této kombinace se také říká prací věž, kdy je sušička umístěna nahoře na pračce.

Samostatná sušička

KLADY
  • Lepší kvalita sušení
  • V případě poruchy přicházíte většinou jen o sušičku, nikoliv také o pračku

ZÁPORY
  • Potřeba většího prostoru
  • Vyšší pořizovací cena

Pračka se sušičkou

KLADY
  • Úspora místa
  • Levnější varianta než samostatná pračka a sušička prádla

ZÁPORY
  • Vyšší náklady na provoz
  • Kvalita sušení je horší
  • Menší kapacita sušení

Set pračky se sušičkou

KLADY
  • Méně náročné na prostor, protože stojí na sobě
  • Praní a sušení je sladěno
  • Designově propracovanější produkt

ZÁPORY
  • Vyšší pořizovací cena
  • Nabídka produktů je omezená

Sušička s tepelným čerpadlem nebo bez tepelného čerpadla?

Při výběru sušičky je dobré zohlednit i to, jestli má tepelné čerpadlo, nebo nemá. Přestože finální výsledek procesu sušení nevykazuje žádné rozdíly, způsob, jakým je odváděn horký vzduch je jiný.

Kondenzační sušičky bez tepelného čerpadla fungují tak, že je horká pára, která se tvoří během procesu sušení, přeměňována na vodu. Takto vzniklá voda se následně může ukládat do zásobníku na vodu, nebo je možné vodu rovnou odvést do odpadu. Tento typ sušiček je ideální pro ty domácnosti, které nemají velké množství prádla, takže perou a tím pádem i suší nepravidelně.

Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem jsou vhodné pro toho, kdo pere s železnou pravidelností. Horký vzduch se v tomto případě ochlazuje a energie, která se tímto získá, je znovu použita. Je to v podstatě takový uzavřený pravidelný cyklus, který je schopen uspořit elektrickou energii. Oproti klasické kondenzační sušičce bez čerpadla se ta úspora může vyšplhat až na 50 %. Sušení probíhá při nižších teplotách je maximálně šetrné vůči jemným druhům tkanin.

Poznámka: Na trhu můžete narazit také na kondenzační sušičky s parní funkcí. U těchto modelů je prádlo sušeno rovnou horkou párou. Ta se dostane do hloubky vláken, takže je prádlo krásně voňavé a nadýchané. Výhodou je, že se u těchto sušiček nemusí otáčet buben, protože se o všechno postará právě pára.

Druhy sušiček

Z technologického hlediska se sušičky dělí na kondenzační a ventilační. Co se týká výsledku sušení, tam rozdíl příliš nepoznáte, ale odlišnost je v tom, jakým způsobem je odváděn horký vzduch, rychlosti sušení a spotřebě elektrické energie.

Pokud jde o ventilační sušičky, nejsou u nás nijak zvlášť rozšířené, oproti tomu kondenzační jsou běžné v téměř každé domácnosti. Existují ještě sušičky, které jsou kombinovány s pračkou a hodí se zejména tam, kde není moc volného prostoru.

Přestože kombinace vyjde levněji a jsou ideálním řešením, když nemáte kam umístit 2 spotřebiče najednou, mají i své negativní vlastnosti. Nejen, že jejich spotřeba energie je mnohem vyšší, ale také se liší kapacita pro praní a sušení.

Často totiž dochází k tomu, že pračka kombinace pračky se sušičkou hravě vypere až 9 kg prádla, ale usušit dokáže jen 7 kg. Ve finále tak musíte prát i sušit dvakrát nebo vyprat najedou, část dát usušit a zbytek pověsit na šňůru.

Jestliže to prostor dovolí, rozhodně sáhněte po volně stojící sušičce, nejlépe té, kterou je možné instalovat na pračku, aby nemusely stát oba spotřebiče vedle sebe a zabírat dvojí místo. Kdo má opravdu hodně místa, nemusí umístění na sebe řešit vůbec.

Typy sušiček

Typy sušiček – více na odbornecasopisy.cz

Kondenzační sušičky

U kondenzační sušičky je ta výhoda, že se nemusí vyvádět horký vzduch s párou ven, neboť funguje na bázi kondenzace. Uvnitř proudí horký vzduch, který na sebe váže vodní páru, ochladí se a pak se přeměňuje na vodu, a buď se ukládá do kondenzační nádoby, odkud jí musíme vylévat, nebo odtéká do odpadu, pokud na něj sušičku připojíme.

Proud vzduchu, jenž byl ochlazen a zbaven vody, se znovu zahřívá, a to buď tepelným čerpadlem či topným tělesem, následně se celý proces opakuje. Tím, že odpadá nutnost jakéhokoliv zásahu do zdi, je vlastně většinou předem rozhodnuto, pro jaký tip se zákazník rozhodne.

Raději si každý připlatí vyšší pořizovací cenu za kondenzační sušičku, než aby si pořídil ventilační, kterou bude muset zabudovat a zajistit vývod ven. Vzhledem k tomu, že ceny kondenzačních sušiček jdou v poslední době celkem dolů, není dnes pořízení takový problém.

Zásadní je dodržet pravidla vzdálenosti 60 cm od umyvadla, sprchy atd., jinak bude okolní vzduch příliš teplý, což může snížit výkon sušičky a tím i účinnost sušení, naopak se zvýší energetická náročnost sušení.

Kondenzační sušička s topným tělesem

K ohřívání ochlazeného vzduchu využívá topné těleso, které ovšem zvyšuje spotřebu energie a tím i náklady na provoz sušičky. Vyšší spotřeba je vyvážena kratší dobou sušení.

  • Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem – ohřev pomocí tepelného čerpadla je trendem dnešní doby, tyto sušičky jsou nejrozšířenější. Zbytkové teplo, které vzniká během sušícího cyklu, se využije pro ohřev studeného vzduchu.

Tím, že není odváděno ven ze sušičky, se uspoří spousta energie. Díky tepelnému čerpadlu jsou tyto sušičky mnohem šetrnější a poradí si i s jemným prádlem. Negativem je nutnost pravidelného čištění filtrů u modelů, které nemají samočištění.

Ventilační sušičky

Pokud to vezmeme z velmi obecného hlediska pak ventilační sušičky (jinak také odvětrávací) fungují tak, že nasají vzduch, následně ho ohřejí, on pak nasaje vlhkost a zase vypustí ven. K instalaci takové sušičky potřebujete mít vyvedenu tzv. výfukovou trubici ven z domu. To je důvod, proč se taková sušička musí umístit na místa, kde se takové úpravy dají aplikovat.

Ideálně třeba do větší prádelny. Ohřevem vzduchu se provoz sušičky vyplatí mnohem více, protože spoří energii lépe než kondenzační, vzduch se totiž ohřeje mnohem snadněji než je tomu v případě vody. Jestli máte velkou koupelnu a dá se v ní zajistit slušné odvětrávání, nic vám v pořízení ventilační sušičky nebrání.

Kombinovaná sušička s pračkou

Její obliba stále roste a to díky možnosti ušetřit místo bez nutnosti přendávat prádlo z bubnu pračky do sušičky. Tato kombinace 2 v 1 se hodí zejména do méně prostorných koupelen. Stačí vám jen nastavit jednotlivé programy a spotřebič se postará o vše sám. Vy jen vyndáte prádlo, které bude vyprané a zároveň vysušené.

Problémem může být rozdílná kapacita bubnu pro praní a sušení, například 8 kg prádla vypere, ale jen 7 kg usuší. Kombinované sušičky pracují na principu odvodu kondenzátu do zásobníku, nejsou tedy nutné žádné úpravy, neboť přístroj zapojíte stejně jako klasickou samostatnou pračku.

Hybridní kondenzační sušičky

Pokud jde o hybridní sušičky prádla, ty disponují nejen topným tělesem, ale rovněž tepelným čerpadlem. Pro sušení je tedy možné použít zkrácenou variantu sušení, kdy se zapojuje topné těleso, ovšem musíte počítat s vyšší spotřebou elektrické energie, nebo naopak vybrat úspornější program za použití tepelného čerpadla. Nutno podotknout, že tyto sušičky nejsou na našem trhu v tak hojném zastoupení, ale i tak si vyberete u značky LG.

Úzké sušičky

SLIM sušičky mají menší rozměry, takže se snadno vejdou do menšího prostoru, což je výhoda zejména u panelákových koupelen a všude tam, kde je nedostatek místa. Jejich hloubka je většinou maximálně do 50 cm. Disponují stejnými funkcemi a vlastnostmi jako klasické sušičky.

Chytré sušičky prádla

Největší předností jsou bezesporu inteligentní funkce, které ulehčí její používání. Skvělé je, že se dá taková sušička ovládat prostřednictvím smartphone, nebo také hlasem. Snadno tak na dálku nastavíte, že se prádlo bude sušit třeba již hodinu před vaším příchodem domů.

Jediné, co je k tomu potřeba, je mobilní aplikace, kterou spustíte ve svém chytrém telefonu, na tabletu či v počítači/notebooku. Dozvíte se veškeré informace související se sušicím cyklem, stejně jako dostanete oznámení o dokončení cyklu.

KLADY
  • Komfort a pohodlí při používání
  • Snadné ovládání pomocí mobilní aplikace
  • Přehled o celém cyklu sušení
  • Možnost diagnostiky chyby v případě technické závady
  • Možnost aktualizace programů

ZÁPORY
  • Vyšší pořizovací náklady

Parní sušičky

U parních sušiček je výhoda, že zbaví použité suché prádlo veškerého zápachu, když vám například čistě vyprané oblečení načichne kouřem z cigaret či z jídla například v restauraci. Pára má tu výhodu, že snadno proniká do hloubky vláken. Nejen, že dokáže prádlo parádně usušit, ale také mu vdechne charakteristickou vůni, a ještě bude krásně nadýchané. Prádlo se párou narovná, odpadá tedy žehlení.

Sety praček a sušiček

Tento set je tvořen kompatibilní pračkou a sušičkou prádla, které jednoduše umístíte vedle sebe nebo přímo na sebe, k čemuž se používá propojovací mezikus. Často je můžete pořídit za velmi zajímavou cenu, protože vás vyjdou levněji, než když koupíte každý spotřebič samostatně.

Pračky se sušičkou

Pro každého, kdo nemá dostatek místa pro dva spotřebiče je to ideální řešení, protože máte dva přístroje v jednom, což je skvělé pro domácnosti s minimálním prostorem. Nevýhodou je, že ve většině případů bývá rozdíl v kapacitě pro praní a sušení.

V praxi to znamená, že vyperete například 7 kilo prádla, ale na jeden cyklus můžete usušit pouze 5 kg, takže je nutné várku rozdělit a sušit dvakrát, což znamená, že bude o něco vyšší spotřeba elektrické energie.

Výběr sušičky podle umístění

Než vůbec nějakou sušičku zakoupíte, rozmyslete si, kam jí vlastně chcete nebo můžete umístit. Někdo jí chce mít v koupelně hned u pračky, další v komoře a někteří jí dokonce začlení do kuchyně jako součást linky. Záleží jen na vás, kam jí nakonec postavíte, hlavně si musíte přesně změřit, jak velký prostor jí můžete vyčlenit, aby rozměry zakoupeného spotřebiče odpovídaly připravené „mezeře“.

Musíte myslet i na to, že většinu sušiček je možné připojit na odpad, takže i to je potřeba promyslet při hledání vhodného umístění. Důležité je rozhodnout také plnění sušičky, jestli chcete s předním či vrchním plněním.

Nejoblíbenější jsou sušičky s předním plněním, které na trhu jasně převažují. Je to výhoda i tehdy, chcete-li ušetřit trochu místa a umístit sušičku na pračku, což je velmi oblíbený způsob instalace a dá se říci, že jeden z nejpraktičtějších.

Jestliže má sušička plnit svou funkci, je nezbytné, aby byla na svém místě vyvážená, protože jedině tak bude měřič vody v nádrži fungovat jak má a sušička nebude hlásit, že je nádržka na kondenzát plná, když tomu tak není.

Jakmile je zvolen prostor pro umístění sušičky, je potřeba se rozhodnout, jestli pořídit volně stojící sušičku prádla, nebo naopak vestavnou, případně jestli bude třeba řešit odvod kondenzátu atd.

  • Sušička do kuchyně – jestli chcete, aby byla sušička úplně nenápadná, pak rozhodně zvolte vestavnou variantu, která bude působit jako součást kuchyňské linky. Stejně tak je možné tuto variantu umístit třeba do šatny. Pro umístění v kuchyni je lepší si zajistit odvod kondenzátu, ale v šatně není potřeba ho nijak řešit.
  • Sušička do koupelny nebo prádelny – v tomto případě už je jednoznačně lepší volně stojící sušička, která bude mít odvod kondenzátu. Není problém zvolit rovnou set pračky se sušičkou, ale pokud už pračku máte a budete chtít dokoupit jen samostatnou sušičku a postavit jí na pračku, pak je dobré vybrat takový model, co bude mít totožné či menší rozměry jako pračka. Nejlepší je, když se vám podaří sehnat oba spotřebiče stejné značky, pak je jejich kompatibilita mnohem pravděpodobnější.
  • Menší prostory – malá koupelna, mini kuchyňka nebo jakákoliv jiná místnost, kde musíte šetřit každým centimetrem rozhodně není vhodná pro spotřebič běžné velikosti. Zde je nutné volit tzv. SLIM sušičky prádla, kde hloubka nepřesahuje 50 cm.

Důležité parametry při výběru sušičky prádla

Energetický štítek

Každý spotřebič musí mít vylepený energetický štítek, na kterém jsou zaznamenány ty nejdůležitější parametry. Vzhledem k tomu, že jsou tyto údaje kontrolovány, měl by si výrobce dát záležet, aby byly uvedeny opravdu přesně.

Energetický štítek

Energetický štítek pračky

Z energetického štítku zjistíte typ sušičky, energetickou třídu, roční spotřebu elektrické energie, dobu trvání běžného cyklu sušení, třídu účinnosti kondenzace (odstřeďování) – na škále od A do G, přičemž třída A je nejlepší a G nejhorší výkon, dále hlučnost sušení a kapacitu bubnu.

Jedinou skupinou, u které je od 1. března 2021 v platnosti nový energetický štítek jsou pračky se sušičkou, přičemž aktuálně jsou ty nejlepší zařazeny do skupiny C či D.

Energetický štítek obsahuje také údaj o trvání cyklu, který se sice bude lišit podle zvoleného programu, ale i tak je dobré být informován aspoň orientačně a vědět, jakou nejkratší dobu sušení spotřebič zvládá.

Jaké údaje obsahuje energetický štítek praček se sušičkou?

  • Třídu energetické účinnosti pro prací a sušící cyklus.
  • Třídu energetické účinnosti pro prací cyklus.
  • Spotřebu elektrické energie pro prací a sušicí cyklus.
  • Spotřebu elektrické energie pro prací cyklus.
  • Kapacitu pro praní a sušení.
  • Kapacitu pro praní.
  • Spotřebu vody pro praní a sušení.
  • Spotřebu vody pro praní.
  • Délku trvání programu při pracím a sušicím cyklu.
  • Délka trvání programu při pracím cyklu.
  • Účinnost odstřeďování.
  • Hlučnost v dB a třídu hlučnosti.
    QR kód obsahující odkaz do EPREL, což je evropská databáze výrobků.

Energetická třída

Na energetickém štítku je jasně vyznačeno, do jaké třídy vybraný spotřebič patří. Ty modely, které mají nejmenší spotřebu energie, patří do energetické třídy A+++ nebo také A++.

Ostatní sušičky jsou brány spíše jako neekonomické. Důležitým údajem je i roční spotřeba energie, což je hodnota, kterou na štítku najdete vyznačenu v kWh/annum, tedy počet kilowatthodin za 1 rok.

Kapacita sušičky/bubnu

Kapacita sušičky je zásadním údajem, který byste na energetickém štítku rozhodně neměli přehlédnout. Sušičky mívají objem od 3 do 8 kilogramů. Kapacita 6 – 7 kg je ideální pro domácnost o jednom či dvou členech (přestože by pro jednoho stačila i kapacita 3 kg, lepší je vždy sáhnout po větší). Pokud je to čtyřčlenná rodina, pak už mluvíme o kapacitě od 8 kg a více.

Dá se říci, že pro zcela nenáročné jedince, je naprosto dostačující kapacita kolem 3 kg, ale nikdy nevíte, co se může ve vašem životě změnit a najednou budete potřebovat mnohem vyšší kapacitu.

Ostatně při sušení ložního prádla a jiného velkého prádla se i tak bude hodit větší kapacita bubnu, než jen pouhé 3kg. Na škodu není ani zohlednit potřeby ostatních členů domácnosti a množství špinavého prádla, které jsou schopni vyprodukovat s železnou pravidelností. Kapacitu je dobré využít na maximum, ať se nestává, že pak sušíte jen pár kousků.

Roční spotřeba energie

Spotřeba elektrické energie je udávána v kWh (kilowatt za 1 hodinu). Roční spotřeba se násobí cenou za 1 kWh, přičemž průměr je kolem 5,8 Kč. Roční spotřeba se u sušiček prádla počítá pro 160 cyklů, takže když roční spotřebu vydělíte číslem 160, získáte orientační spotřebu za jeden cyklus.

Sušičku je dobré pořídit s nízkou spotřebou, ovšem je nutné myslet i na spotřebu pračky. Dobré je, když si pořídíte sušičku a pračku jako celek, kdy jsou úsporné oba spotřebiče. Důležité je i to, aby pračky měla dostatečný počet otáček pro odstřeďování ideálně 1 200 otáček za minutu, což zajistí efektivnější sušení než při 1000 otáčkách. Čím více se prádlo odstředí, tím lépe se suší.

Hlučnost

Pravdou je, že sušička prádla není ve většině případů moc hlučná, ale úplně tichá také ne. Stejně jako u pračky, je dobré, když si také u sušičky pohlídáte další důležitý parametr, kterým je hlučnost. V průměru je hlučnost sušiček kolem 64–65 dB.

Dá se to srovnat s hlasitějším hovorem. Jestli chcete sušení provozovat i přes noc, pak by měla být hlučnost opravdu zcela minimální, aby nehrozilo, že budete rušit sousedy, zejména pak v panelových domech, kde je slyšet opravdu každý trochu hlučnější zvuk.

Úroveň hlasitosti se rozděluje na komfortní zónu, nekomfortní zónu a nebezpečnou zónu. Pro lepší představu je dobré zmínit, že do komfortní zóny patří například padající listí, kde je hlučnost 20 dB, nebo také mluvené slovo, což je 40 dB.

Nekomfortní zóna zahrnuje pračku s 50 dB, tyčový mixér při 60 dB, vysavač s hlučností 70 dB, nebo také vysoušeč vlasů s 80 dB. Nebezpečná zóna je pak vše, co má hlučnost nad 90 dB, tedy zahradní sekačka s 90 dB, motorová pila s hlučností 100 dB nebo letadlo, kde už je dosaženo 120 dB.

Tabulka hlučnosti (úrovně hlasitosti)

tabulka hlučnosti - úrovně hlasitosti

Typ motoru

Na výběr je uhlíkový nebo invertorový motor. Uhlíkové motory byly běžné u starších sušiček prádla, přičemž pro přenos elektřiny jsou využívány uhlíkové kartáče. Jejich největší výhodou je nízká pořizovací cena, ale zase se rychle opotřebují, dojde k tření a celkově se postupně zhoršuje chod sušičky, navíc se značně zkrátí životnost samotného motoru.

Oproti tomu invertorové modely žádné uhlíkové kartáče nemají, takže fungují plynule, jsou tiché a hlavně úsporné. Samozřejmě, že jejich cena je mnohem vyšší, než je tomu u uhlíkových motorů, ale zase vám to vynahradí svou dlouhou životností. Však také máte u většiny výrobců na invertorový motor prodlouženou záruku, která činí až 10 let.

Účinnost kondenzace/odstřeďování

Třída účinnosti kondenzace je důležitá kvůli těsnosti sušičky a případnému úniku vlhkosti. Tento parametr je označen písmeny A až G. Čím je třída vyšší, tím je vlhkost menší.

Z každé sušičky může unikat určité množství vlhkosti, ovšem vždy se vyplatí investovat do takové sušičky prádla, která disponuje tou nejlepší účinností kondenzace, aby nebyla domácnost plná nežádoucí vlhkosti a neměli jste tak pocit, že jste někde v prádelně.

Mělo by to velmi negativní vliv na tvorbu plísní a jiných nežádoucích situací. Nehledě na to, že tato třída přímo souvisí i s tím, jak vlhké bude prádlo po vyjmutí ze sušičky prádla.

Kolik procent vlhkosti je z prádla odvedeno/vysušeno?

  • Třída A – přes 90 % vody.
  • Třída B – 80 – 89,9 % vody.
  • Třída C – 70 – 79,9 % vody.
  • Třída D – 60 – 69,9 % vody.
  • Třída E – 50 – 59,9 % vody.
  • Třída F – 40 – 49,9 % vody.
  • Třída G – méně než 40 % vody.

Rozměry

Z obecného hlediska mívají sušičky prádla na výšku cca 85 cm, na šířku 60 cm a hloubku 60 – 70 cm. Ve chvíli, kdy máte jen minimální prostor, budete řešit každý centimetr, vám správný rozměr přijde vhod. Na šířku si moc nepomůžete, protože ta je většinou kolem 60 cm, jediné, co vám může pomoci, je hloubka. SLIM sušičky prádla jsou hluboké jen 45 cm, ale na trhu najdete jen několik modelů.

Když budete vybírat novou sušičku prádla, musíte zohlednit nejen její rozměry, ale i prostor, který kolem sebe potřebuje. Během procesu sušení se v místnosti, kde je sušička umístěná, zvyšuje vlhkost i teplota, takže je potřeba, aby kolem sebe měla optimální prostor, minimálně aspoň 5 cm po stranách a 15 cm zezadu, aby nebyla úplně namáčknutá na zdi.

To platí i v případě nábytku či jiných spotřebičů. Dobré je, když si prostudujete manuál konkrétního modelu a zjistit, co přesně radí výrobce, ještě předtím, než si danou sušičku koupíte, aby zbytečně nevznikl žádný problém.

Kapacita nádobky na kondenzát

Kondenzační sušičky jsou vybaveny nádobou na kondenzát jejíž kapacita se pohybuje cca mezi 4 až 6 litry. Samozřejmě, že je možné téměř většinu sušiček napojit i na vodovodní odpad. Kapacita se liší podle výrobce a je vždy dobré, když si jí předem zjistíte.

Pokud jde o dobu, za kterou se nádoba naplní, to je opět individuální podle modelu sušičky a jejího výrobce. Většinou vydrží několik cyklů, než se naplní a pokud dojde k zaplnění plné kapacity nádoby, sušička svůj provoz přeruší, dokud nádobu nevyprázdníte. Většinou je dobré, když jí jednoduše vyprázdníte jednou za čtyři sušicí cykly.

Funkce a program sušiček

Odvod kondenzátu a signalizace

U všech kondenzačních sušiček je nezbytnou výbavou nádobka na kondenzát, i když je možné téměř všechny moderní sušičky připojit pomocí speciální připojovací sady rovnou do odpadu. Někde je tato sada součástí balení, jinde si ji musíte dokoupit.

Starší modely měly samočisticí kondenzátor, kdy byl kondenzát použit k propláchnutí výparníku. Odvod do odpadu u těchto modelů nepřicházel v úvahu. Naopak moderní sušičky zvládají nejen samočištění kondenzátoru, ale i odvod kondenzátu do odpadu.

V podstatě není nutné řešit odvod kondenzátu nijak do hloubky, pokud nechcete mít sušičku v kuchyni či koupelně, kde se vám nebude chtít zbytečně vylévat nádobu na kondenzát.

Jinak by vás měl zajímat pouze objem kondenzační nádržky, ať ji nemusíte vylévat příliš často. Dobré je, když má sušičky indikátor naplnění nádržky, což je druh signalizace, který upozorní na potřebu vyprázdnit nádobu, což uvítáte ve chvíli, kdy není sušička připojena na odpad.

Ovládání

V současnosti je velmi oblíbená funkce odloženého startu, kterou disponují i sušičky prádla. Jednoduše si vše načasujete tak, jak potřebujete, aby například sušící cyklus skončil dřív, než dorazíte domů nebo naopak začal až budete třeba spát.

Dalším prvkem ovládání je jednoznačně displej, který mají v podstatě již všechny současné sušičky, u těch modernějších je dokonce dotykový. Mnohé modely mají zvukovou signalizaci, ta oznámí, že skončil zvolený program

Výjimkou nejsou u sušiček ani SMART funkce k čemuž stačí propojit spotřebič s chytrým telefonem, tabletem nebo jiným podobným zařízením. Snadno pak můžete svou sušičku ovládat na dálku, nebo zjistit, jaká porucha se u přístroje vyskytla. Můžete si rovněž stahovat nové programy do sušičky, nebo mrknout na tipy a různé rady pro správné používání sušičky. Jediné, co potřebujete, je nainstalovat si mobilní aplikaci.

Bezpečnost a komfort používání

Do této kategorie patří další zajímavé funkce, které sice neovlivňují sušicí proces, ani jeho výsledky, ale mohou vám usnadnit použití sušičky.

  • Samočisticí kondenzátor – sušičky prádla, u kterých je samočisticí kondenzátor, je běžné, že je výparník automaticky proplachován zkondenzovanou vodou, a to ještě během procesu sušení. Nehrozí tak, že se budou v sušičce usazovat vlákna, prach a jiné nečistoty.
  • Dětská pojistka – velmi užitečná funkce pro domácnosti s dětmi. S dětskou pojistkou nehrozí, že by dítě nečekaně vlezlo do bubnu, nebo snad samo spustilo sušicí cyklus.
  • Zaměnitelné otvírání – to je skvělé ve chvíli, kdy máte sice prostor pro sušičku, ale potřebujete, aby se otvírala na druhou stranu. Pak se vám možnost změnit směs otvírání může hodit.

Senzory vlhkosti

U moderních sušiček jsou součástí senzory zbytkové vlhkosti. Jejich úkolem je upravit optimálně délku programu. Dokonce je možné si nastavit, kolik zbytkové vlhkosti bude prádlo mít, ale to jde jen u vybraných sušiček prádla.

Ochrana proti pomačkání

Jestli se vám nechce prádlo žehlit, rozhodně vybírejte takovou sušičku prádla, u které je možnost nechat po skončení prádlo v bubnu, aby ho ještě několik minut otáčela a tím načechrávala. Zabráníte tak tomu, aby se prádlo pomačkalo.

Parní funkce

Tuto funkci asi není třeba příliš představovat, protože ji známe již od praček. Pokud si vyberete sušičku prádla s parní funkci, pak máte jistotu, že bude prádlo perfektně vydezinfikováno a tím zbaveno veškerých nežádoucích alergenů.

Sensitive Drying

Jedná se o systém velmi šetrného sušení, které se postará o to, že jakékoliv oblečení, které do sušičky vložíte, bude vždy jemné a hebké na dotek.

Snadné žehlení

Tak tuto funkci by měla mít každá sušička, kterou zvolíte, protože koho by v dnešní uspěchané době bavilo žehlit, když to není vůbec nutné a ušetří se tím spousta času, který byste jinak ztratili. V podstatě jde o to, že se buben otáčí tak, aby se jednotlivé kusy oblečení oddělily od sebe a prádlo se tak nebude mačkat ani, když na vás bude nějakou dobu čekat v sušičce, než ho vyndáte.

Osvětlení bubnu

Schválně jsme osvětlení bubnu nedali mezi technologie, ale jen k vychytávkám protože to není zásadní a důležité, spíše je to praktické. Obecně se dá říci, že není potřeba prádlo během sušícího cyklu šmírovat, když máte vše potřebné zobrazené na displeji spotřebiče. Je to spíš jen rozmazlenost dnešní doby, kterou ovšem spousta hospodyněk vítá s otevřenou náručí.

Kompatibilita s chytrým telefonem

Patříte k lidem, kteří se bez svého smartphonu nehnou ani na krok a jsou schopni ho brát úplně všude, včetně WC či koupelny? Pak uvítáte technologické vylepšení u některých sušiček, které je možné propojit či chcete-li spárovat s vaším chytrým telefonem a ovládat tak sušičku přes telefon.

Množstevní automatika

Výhodou sušičky s touto funkcí spočívá v automatickém vyhodnocení množství prádla vloženého do BUBNU. Ta si sama zváží, kolik prádla je uvnitř a nastaví sušící cyklus, který bude přesně na míru, tzn. optimální teplotu i délku programu.

Ušetří se tím náklady, zkrátí se doba sušení a prádlo nebude zbytečně vlhké. Tato funkce bývá označena jako Fuzzy Logic, 6. smysl nebo Easy Logic. Ostatně co výrobce, to jiný název. Zde je ukázka několika odlišných názvů stejné funkce od různých výrobců.

  • Bosh-Siemens – AutoDry.
  • Hotpoint – Smart Dry.
  • AEG – OptiSense.
  • Bauknecht – Green Intelligence™.
  • Beko – FlexySense.
  • Indesit – Sensor Drying Systém.
  • Miele – Perfect Dry.
  • Zanussi – AutoSense Plus.
  • Electrolux – EcoCare.
  • Gorenje – SensorIQ.

Osvěžení prádla

U některých modelů je k dispozici funkce Refresh, která umí osvěžit již suché prádlo co jste měli na sobě a načichlo například od cigaret či jiných pachů. To se hodí, pokud chcete prádlo zbavit zápachu, ale není nutné ho prát, protože jste ho měli jen jednou.

Ostatní zajímavé funkce a programy

  • BabyProtect – speciálně vyvinutý program, který zajistí, že prádlo bude jemnější a čistší.
  • Senzor sušení FlexySense – automatický senzor, jež nastaví vlhkost i optimální teplotu sušení.
  • Program Mix – umožní sušení různých typů tkanin najednou (bavlnu, syntetiku atd.).
  • Program Košile – dokonale vyvinutý program pečující o každou košili, aniž by došlo k jejímu zničení či vyblednutí barev.

Jaké další funkce jsou vítány?

  • Automatické programy
  • ECO programy s nízkou spotřebou
  • Programy pro jemné prádlo, vlnu, džíny atd.
  • Noční program a funkce tichého provozu
  • Časovač
  • Provzdušnění / parní sušení FreshCare
  • Sušení podle zbytkové vlhkosti

Doplňky k sušičkám

Přestože jsou sušičky dokonalé už jen díky svým funkcím a zajímavým programům, můžeme je ještě o něco zdokonalit vhodnými doplňky. Zřejmě nejlepším existujícím doplňkem, který nám používání sušičky usnadní je tzv. sušící koš.

Použití takového koše spočívá v tom, že ho vložíte do bubnu a naplníte tím, co je třeba. Můžete v něm sušit jemné oblečení, plyšové hračky, vlněné deky nebo třeba boty. Výhodou je, že se tento koš nepohybuje, takže nehrozí pomačkání látek či v případě bot poškození sušičky.

Jestliže plánujete umístění sušičky na pračku, nesmíte zapomenout na velmi důležitý doplněk a to mezikus, což je vlastně spojnice mezi pračkou a sušičkou, jež vypadá jako polička a sušička se na ní jednoduše instaluje.

Ve většině případů nebývá součástí balení, a proto je nutné jej zakoupit samostatně. Co se týká ceny mezikusu, ta se pohybuje asi od 500,- korun do šesti tisíc. Záleží samozřejmě na samotném prodejci.

K dalším doplňkům patří balónky do sušičky, které jednoduše vhodíte do bubnu a necháte je udělat si to své. Jejich velkým plusem je schopnost značně změkčit prádlo, aniž by bylo nutné používat jakékoliv chemikálie, navíc se díky těmto balónkům zkracuje doba sušení zhruba o 25 %, ušetříte také spoustu času a elektrické energie. Co potěší je možnost balónky použít opakovaně. Jsou schopné odolat teplotě až 125°C.

Podobně jako balónky, jsou skvělé i vonné ubrousky do sušičky, které prádlo nejen změkčí, ale také úžasné provoní. Ubrousky zároveň usnadňují následné žehlení, pokud se jedná o kusy, které je opravdu nutné vyžehlit. Vonné ubrousky fungují antistaticky a hodí se pro všechny druhy textilií.

Cena sušiček

Jak už víme, sušička rozhodně není levnou záležitostí, jako když si kupujete fén nebo třeba rychlovarnou konvici. Musíte zohlednit nejen pořizovací cenu, tedy sumu, kterou zaplatíte při nákupu, ale také náklady, jež souvisí s provozem sušičky.

Čím levnější sušička, tím méně funkcí a ve většině případů i nižší energetická třída. Pokud jde o tento spotřebič, u toho jednoznačně platí, že je lepší investovat více, abyste mohli lépe šetřit během provozu.

Cena do 10 000 korun

Určitě nebudete překvapeni, že do této cenové kategorie patří sušičky, jež mají energetickou třídu A+ a nižší. Jakmile si takový spotřebič koupíte, musíte být připraveni na to, že bude vyšší spotřeba elektrické energie, než tomu je u modelů z lepší energetické třídy. Jestliže chcete úspornější model, musíte vybrat jiný model a připravit si více peněz.

Pokud jde o programy a funkce, ty jsou u většiny sušiček standardní a jestli si vaše domácnost na šetření energie nepotrpí, nemusíte utrácet více než je nutné a hravě si vyberete sušičku prádla pod 10 000.

Cena od 10 000 do 20 000 korun

Tahle kategorie je takovou zlatou střední cestou vhodnou pro většinu domácnosti. Patří sem sušičky v energetické třídě A++ a někdy, když jsou třeba různé výprodeje tak se dají v této kategorii najít i modely třídy A+++. Nejčastěji tu narazíte na sušičky s kapacitou sušení 7 až 8 kg prádla.

Programová nabídka je velmi slušná a funkce dostačující. V řadě případů nechybí ani takové perličky jako noční režim či eko programy.

Cena od 20 000 do 30 000 korun

Myslíte, že sušička v této cenové relaci je zbytečnost? Určitě ne, protože kapacita už je v tomto případě na slušné úrovni 9 až 10 kilogram, což je naprostá bomba. Funkční výbava je dokonalá a užívat si můžete i řadu vychytávek, jako třeba samočisticí kondenzátor, antibakteriální povlak nádrže a mnoho dalších. Jestli se vám podaří ušetřit takovou sumičku, nebudete koupě dražšího spotřebiče určitě litovat.

Cena nad 30 000 korun

Milovníci luxusu si přijdou v této kategorii opravdu na své. Jste perfekcionisti a vše musíte mít dokonalé do posledního puntíku? Pak je tato cenová relace určena právě vám. Potrpíte si na to nejlepší a nespokojíte se s málem? Jste schopni zaplatit pořizovací cenu vyšší než 30 000 Kč?

Jestli zní odpověď ano, nemůžete zakoupit lepší spotřebič než právě sušičky za tuto výškovou cenu. Prádlo bude perfektně suché, naprosto dokonale voňavé a díky parním programům, jež se u sušiček v této hodnotě vyskytují, neskutečně vyrovnané, takže se nemusí vůbec žehlit. Umíte si představit něco dokonalejšího?

Porovnat ceny sušiček

Nejoblíbenější značky sušiček prádla

Jak správně o sušičku prádla pečovat?

Péče o sušičku není nijak náročná, dá se říci, že je mnohem jednodušší než třeba údržba ledničky. Když to vezmeme zjednodušeně, tak jsou nejdůležitější dvě činnosti, které zaručí, že bude sušička pracovat správně a dlouho nám vydrží. O co se jedná?

Vylévání nádobky

Jestliže to umístění sušičky nedovoluje nebo jste z nějakého jiného důvodu nepřipojili sušičku na odpad, aby se kondenzát z nádoby odváděl automaticky, pak je nutné pravidelně vylévat nádobku na kondenzát, ideálně po každém sušícím procesu. Pokud to neuděláte a voda bude v nádobce nějakou dobu stát, začne se z vaší sušičky linout velmi nepříjemný zápach, který budete muset řešit důkladným vyčištěním nádobky.

Kontrola všech filtrů

Bez ohledu na to, co sušíte a jaký program si vyberete, vždy je důležité prohlédnout filtry. Zejména ten, který je umístěn na předním filtru v otvoru dveří. Stačí jej jednoduše setřít navlhčenou rukou a zbavit ho zbytkových vláken a nežádoucího prachu, případně ho opláchněte vlažnou vodou.

Kdyby se stalo, že na filtru zůstanou zbytky saponátu či aviváže, vezměte jemný měkký kartáček, filtr očistěte a vlažnou vodou se saponátem omyjte. Nakonec důkladně opláchněte a nechte oschnout. Nikdy se vám tak nemůže stát, že byste prádlo při vyndávání otřeli o špinavý filtr a znečistili ho usazenými nečistotami.

Neméně důležité je i otření filtru textilních vláken a jednou měsíčně i očista filtru ve spodní části, který zamezuje znečištění výparníku. Jakmile by byl totiž zanesený, bude se zbytečně navyšovat spotřeba energie a sníží se účinnost sušení.

Instalace sušičky na pračku

Pokud chcete ušetřit v koupelně místo a máte nad pračkou dostatek prostoru, postavte sušičku jednoduše na ní. Mějte na paměti, že vždy musí být nahoře sušička, nikdy nesmí být pračka umístěna na sušičku, protože je mnohem těžší a sušička prostě pračku nezvládne unést. Došlo by tak k poškození obou spotřebičů.

Ideální je, pokud mezi sušičku prádla a pračku použijete doplněk zvaný mezikus, který bývá u některých modelů součástí příslušenství, jinak není problém jej přikoupit. Mezikus zajistí, aby si sušička na pračce udržela co nejlepší stabilitu a celá sestava tak držela v jedné linii.

Součástí mezikusu bývá výsuvná polička, která je určena pro odložení koše s prádlem nebo samotného prádla. Můžete jí rovněž využít pro odkládání složeného prádla, které vyjmete ze sušičky.

Jestli je sušička větší než pračka nebo na sobě zkrátka nesedí, nebo není možné použít mezikus, zkuste kovovou nosnou konstrukci, která se jednoduše instaluje kolem pračky a na ní se postaví sušička. Počítejte s tím, že něco takového není běžně na trhu nabízeno, takže bude potřeba hodně hledat nebo si takovou konstrukci jednoduše vyrobit sám, případně si ji nechat vyrobit na zakázku.

Sušička prádla a alergeny

Pro domácnosti, kde žijí alergici, je sušička prádla podle mnohých názorů naprosto perfektním pomocníkem. Vysoké teploty, při kterých probíhá sušící proces, jsou schopné likvidovat mnohé bakterie. Filtry pak zachytí různé alergeny, ať už jsou to zvířecí chlupy, pyl, prach atd.

Ovšem je nutné podotknout, že rozhodně neodstraní úplně všechny alergeny, ale může jejich výskyt značně omezit. Dalším důvodem, proč jsou sušičky vhodné, je fakt, že pokud sušíme prádlo na sušáku na prádlo, vzniká v místnosti větší vlhkost, která se poté drží v celé domácnosti. Jedinci, kteří jsou citlivější, mohou mít s výskytem vyšší vlhkosti zdravotní potíže, mezi nimiž jsou právě i alergie, které díky tomu mohou vznikat zcela nečekaně.

Tipy pro správné používání sušičky prádla

  • Prádlo je dobré nechat důkladně odstředit, pokud možno na nejvyšší otáčky, které umožňuje výrobce pračky a štítky umístěné na jednotlivých kusech prádla.
  • Jestli budete sušičku stěhovat, vždy musí zůstat v stojící poloze.
  • Jednotlivé kusy prádla vždy pečlivě protřepejte, tím se zamezí tomu, aby bylo prádlo tak pomačkané.
  • Při sušení je dobré vkládat velikostně stejné prádlo, ideálně ze stejného materiálu, protože sušení bude trvat kratší dobu a rozhodně bude sušení rovnoměrnější.
  • Když chcete mít jistotu, že je sušička ve skvělé kondici pro další použití, čistěte pravidelně filtr od chlupů, žmolků i vlasů.
  • Nezapomínejte vylévat nádobu s kondenzátem, pokud není sušička napojena na odpad.

Sušička prádla a aviváž

Tady se tedy názory hodně liší a každý říká něco jiného. Na jedné straně slyšíte, že by se aviváž do sušičky vůbec dávat neměla, jenže na straně druhé to nikde v žádném manuálu daného produktu není od výrobce výslovně zakázáno.

Existují však i názory, že aviváž je pro sušičku prádla zabiják a rozhodně by se nemělo používat. Z obecného hlediska se aviváž může použít, ovšem s rozvahou a pokud možno v omezeném množství. V tomto případě platí heslo, že méně je více.

Provonět prádlo není problém, ale stačí jen malá troška, která nijak neohrozí funkčnost či životnost spotřebiče. Ostatně i z řad výrobců se ozval názor, že sice aviváž není potřeba, protože sušička se o nadýchané a měkké prádlo zvládne postarat i bez toho, ale pokud se dodrží přiměřené dávkování, nemělo by se nic stát.

Ve chvíli, kdy to budete přehánět, bude se sušička zanášet, ať už půjde o filtr textilních vláken, filtr kondenzátoru nebo i kondenzátor jako takový. Kdo chce jistotu, že se sušičce nic nestane, měl by se držet raději osvědčených doplňků k sušení, jako jsou například ubrousky do sušičky nebo jednoduše vůbec nic.

Často kladené otázky k sušičkám prádla

Musí být sušička a pračka od stejného výrobce?

Rozhodně nemusí, můžete si koupit třeba pračku LG a sušičku AEG. Jediné, na co je dobré si dát pozor, je kapacita pro sušení, aby co nejvíce odpovídalo kapacitě bubnu pračky a nemuseli jste sušit jednu várku prádla na dvě části.

Mohu sušičku prádla postavit na pračku?

To je možné a nejlépe za použití mezikusu, který bývá součástí jednotlivých produktů, nebo se dá dokoupit. Na trhu najdete různé typy mezikusů, ideální je ten, která má i praktický šuplík/výsuvnou poličku pro odkládání prádla, koše atd.

Jakou kapacitu sušičky zvolit?

Domácnost o jednom či dvou členech si vystačí s kapacitou cca 6 kg, ovšem pro čtyřčlennou už je lepší 8 – 9 kg, hodně velká rodina pak uvítá kapacitu 10 kg.

Jaké jsou náklady na provoz sušičky?

Náklady se odvíjí od kapacity a energetické třídy, ale také od ceny za 1 kWh. Roční spotřeba se může pohybovat v rozmezí od 150 do 300 kWh. Cenu za 1 kWh se pak dozvíte od svého dodavatele elektrické energie.

Jaké jsou výhody sušení prádla v sušičce?

Rychleji suché prádlo zbavené vláken, ale i zvířecích chlup či alergenů. Prádlo je také krásně nadýchané a jemné.

Potřebuji pro sušičku odpad?

Kondenzační sušičky disponují zásobníky na vodu/kondenzát. Některé modely bez problémů připojíte k odpadu, ale není to vyloženě nutnost.

Sušičky prádla můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Allegro.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat

Tip: Teď už víte, na jaké věci si dát při výběru pozor, tak se koukněte na náš test sušiček

Zdroje: www.bydleniainspirace.cz, www.mall.cz, www.expert.cz, www.alza.cz, www.datart.cz, www.kasa.cz, www.sporilek.cz

Jak se vám líbí článek o výběru sušičky? Pomohl vám?

5/5 (215 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

38 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Sušička prádla byla vždycky můj sen, ale dokud jsme se nepřestěhovali do nového domu, nebylo možné takový spotřebič pořídit kvůli nedostatku místa. Teď jsme v novém a první co jsme pořídili byla sušička prádla od AEG, protože už od této značky máme pračku. Tato sušička prádla je opravdu super, je tichá, prádlo voňavé a pěkně suché, byla to opravdu vynikající volba.

  2. Rozhodovala jsem se mezi značkou LG a AEG, takže jsem srovnávala parametry, funkce a podobně, ale také řešila cenu či velikost. Nakonec jsem vybrala slim verzi, protože jsem na ní našla jen velmi malé místo, ale zase dostatečně velké na to, abych se tam vešla já i sušička. Vyhrála to ve finále značka LG a jsem opravdu moc spokojená, protože suší moc dobře a prádlo krásně voní.

  3. U nás byl výběr sušičky naprostý horor, protože mě už nebavilo neustále ty hromady prádla věšet na sušák, jenže najít místo, kam by se sušička vešla, to bylo umění. Chtěla jsem, že pořídíme set pračky se sušičkou, to manžel zamítl, protože na sebe to nešlo, vedle sebe také ne, zkrátka koupelna je malá, takže buď pračka nebo sušička, víc se tam nevleze. Nakonec jsme vymysleli, že jí zabudujeme pod dřevěný podstavec vedle kuchyňské linky, kde vypadá moc dobře a plní svůj účel na jedničku, jen se musí přenášet mokré prádlo z koupelny do kuchyně, ale to nevadí.

  4. Koupě sušičky zůstala na mojí maličkosti, takže jsem se pustil do pátrání po správném modelu. Přece jen jsem chtěl, aby splňovala vše, co je potřeba. Nakonec jsem koupil LG RC91V9AV4N a je perfektní, manžela si jí nemůže vynachválit.

  5. Nám tedy odešla sušička prádla předevčírem a dnes už manžel dovezl novou „Boschku“. Už se těším, až jí zítra vyzkouším, nemůžu se dočkat. Zatím mě tato značka nikdy nezklamala.

  6. Sušičku prádla jsem plánovala hodně dlouho, ale nemohla jsem si vybrat, dokud se mi nepodařilo narazit na váš článek. Moc mi s výběrem pomohl, mám teď sušičku značky LG a jsem nadšená.

  7. Vzhledem k tomu, že tomu nerozumím, nechala jsem výběr na manželovi a ten koupil kondenzační sušičku. Pracuje skvěle, dobře suší a nedělá rámus. Za mě skvělá volba.

  8. Mám pračku Bosch a přemýšlela jsem, jestli koupit i sušičku od stejné značky, ale nakonec jsem zkusila LG a je perfektní. Prádlo je pěkně suché a v podstatě se dá rovnou ukládat do skříně.

  9. Já tedy zůstávám věrnou fanynkou značky Bosch, ať jde o kuchyňské či jiné spotřebiče, a to stejné platí i v případě sušičky prádla. Tady jde vždy vysoká kvalita zaručena.

  10. Poté co mi odešlo sušení na kombinované pračce se sušičkou, jsem se rozhodla, že tuto variantu už nikdy. Objednala jsem samostatnou sušičku prádla LG RC91V5AV6Q a jsem nadmíru spokojená, už bych rozhodně neměnila.

1 2 3

Přidat komentář

Recenzer
Logo