Suspenzory

Suspenzor je ochranná pomůcka, která je známá zejména díky lednímu hokeji. Suspenzory jsou nedílnou součástí hokejové výstroje a na led by bez něho neměli vyjet malí ani velcí hráči. Suspenzory se však nepoužívají pouze při hokejových zápasech, tuto pomůcku je vhodné oblíknout při jakémkoliv kontaktním sportu. Suspenzory mají své opodstatnění u hráčů baseballu, florbalu, boxerských disciplínách, ale používají se také během tréninku krav maga.

Správně zvolený suspenzor by měl ochránit intimní partie před nízkými kopy i údery. Tuto ochrannou pomůcku mohou pořídit muži, ale také ženy a děti. Nosit ho můžete na spodním prádle, některé suspenzory lze však nosit i místo prádla.

Při výběru je nutné zvolit správné určení suspenzoru. Suspenzory jsou uzpůsobeny anatomii těla mužů i žen. Na výběr máte suspenzory vyrobené z několika různých materiálů a vybrat pochopitelně musíte i správnou velikost. Při výběru je vhodné zohlednit i to, jakým způsobem je třeba o suspenzor správně pečovat, aby sloužil správně co možná nejdelší dobu.

Porovnat ceny suspenzorů

Nejlepší suspenzory

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. CCM Compression Short Jock SR 99 % 1 299 Kč Zobrazit Sportega.cz
2. Opus 3506 SR 97 % 679 Kč Zobrazit Hokejobchod.cz
3. CCM Pro Jock Combo SR 94 % 789 Kč Zobrazit Hokejprofi.cz
4. Opus 3493 SR 92 % 380 Kč Zobrazit Easysport.cz
5. Bauer Core Mesh Jock SR 88 % 699 Kč Zobrazit Sportisimo.cz

Typy

Suspenzory jsou složeny ze dvou hlavních částí. První část tvoří odolná skořepina, který se vyrábí z tvrdých materiálů. Druhou část má několik podob a je vyrobena z textilních materiálů.

Každý suspenzor, ať už pro ženy nebo pro muže, musí plnit pouze jedinou funkci. Tou je ochrana genitálií před možným úrazem. Na trhu najdete suspenzory, které se liší svojí podobou. To, jaký vzhled zvolíte, je spíše individuální záležitostí a částečně se odvíjí i od typu sportu.

 • Jednoduchý suspenzor – nejlevnější suspenzory tvoří tvrdá skořepina uchycená pomocí gumového pásu. Suspenzory neposkytují příliš pohodlí a oblékat je budete na spodní prádlo.
 • Trenkový suspenzor – má podobu trenýrek s kapsou, do které se vkládá suspenzor. Trenkové suspenzory se vyrábí z elastických nebo volných materiálů. Elastické trenkové suspenzory dokonale kopírují tvar těla. Obléknout je tak můžete na holé tělo. Součástí těchto suspenzorů mohou být i suché zipy. K nim můžete na pevno přichytit štulpny. Volné trenkové suspenzory budou vyhovovat více těm, kteří si nepřejí být omezováni v pohybu. Funkčnost obou podob je však srovnatelná.
 • Suspenzor s kalhotami – kompresní kalhoty se suspenzorem ochrání rizikové partie a navíc podpoří cirkulaci krve v nohách. Jejich používání je pohodlné a jsou proto velmi oblíbené.
 • Suspenzor s břišním pásem – některé sporty vyžadují kompletnější ochranu. Tu vám poskytne suspenzor, jehož součástí je polstrovaný břišní pás. Tento model ochrání nejen intimní partie, ale také podbřišek, ledviny a játra.

Určení

Na trhu jsou suspenzory rozděleny podle určení. Modely se viditelně odlišují tvarem a velikostí. Samotná ochrana však nemá na pohlaví žádný vliv.

 • Suspenzory pro muže – tyto výrobky jsou nejznámější. Na první pohled je poznáte podle objemné vyztužené skořepiny.
 • Suspenzory pro ženy – tyto suspenzory se podobají dámským kalhotkám. Jejich součástí je však speciální chránič. Ženy mohou koupit i suspenzor s vyvýšenou přední částí, která poskytne ochranu podbřišku.
 • Suspenzory pro děti – malé dětské suspenzory jsou k dostání v několika barevných variantách. Obvykle mívají nastavitelnou délku, která se dětskému tělu dokonale přizpůsobí.

Materiál

Samotné suspenzory se vyrábí z různých materiálů. Běžné jsou suspenzory s plastů. Dražší modely mohou být vyrobeny z kůže nebo kovu. Každý z nich vám poskytne vysokou ochranu a volba materiálů tak opět souvisí spíše s osobní preferencí, ale výběr může pochopitelně ovlivnit i pořizovací cena.

 • PVC – používá se na výrobu nejlevnějších materiálů. Vašemu tělu poskytne střední ochranu.
 • Kov – z kovu jsou vyrobeny nejodolnější suspenzory. Za kovovou skořepinu si budete muset připlatit a počítat musíte i s její vyšší hmotností.
 • Karbon – jedná se o velmi kvalitní materiál, který je srovnatelný s kovem. Jeho výhodou je však nízká hmotnost.
 • Streč – výhodou strečového materiálu je, že vás nijak nebude omezovat v pohybu. Strečový suspenzor umožní odvětrávání a je schopen odvádět vlhkost.

Druhou část suspenzoru tvoří vyztužená kapsa. I v jejím případě máte na výběr několik materiálů.

 • SoftCup – tyto vložky nabídnou nižší stupeň ochrany, jsou však velmi pohodlné a měkké.
 • Bioflex – jedná se o antibakteriální materiál, který poskytne vysokou prodyšnost. I tento materiál je příjemně měkký a nebude vás nikde tlačit.
 • UltraCarbon Flex Cup – vložka nabízí velký stupeň ochrany a dobré rozložení úderu. Je však stále pohodlná a pružná.
 • HardCup – používá se na výrobu suspenzorů vhodných pro tvrdé sporty. Svým tvarem vložka připomíná tvrdou skořápku a poskytne vám nejvyšší ochranu.

Velikost

S výběrem správné velikosti vám pomohou velikostní tabulky, které jsou uvedeny u každého výrobce. Výrobou suspenzorů se však zabývá více výrobců a jednotlivé údaje v tabulkách se tak budou pravděpodobně nepatrně lišit. Při volbě správné velikosti obvykle postačí znát obvod pasu. Pro muže jsou dostupné suspenzory s velikostí S – XL. Ženy mohou vybírat i z velikosti XXS nebo XS.

Před koupí je vhodné suspenzor raději vyzkoušet. Při zkoušce můžete zkontrolovat, zda jsou intimní partie zcela zakryté. Samotný suspenzor by vám neměl nijak bránit v pohybu nebo vás dokonce tlačit.

Značka

Suspenzor je nutné kupovat ve specializovaných prodejnách se zaměřením na sport. Zde najdete velmi kvalitní a spolehlivé modely, které vám poskytnou potřebnou ochranu. Vybírat můžete mezi značkami Venum, CCM, Bauer, Tempish, Bushido, Shock Doctor a mnoha dalšími.

Cena

Cenu suspenzoru ovlivňuje především jeho provedení. Nejlevnější jsou suspenzory, které tvoří skořápka a gumový pás. Koupit je můžete již za méně než 250 Kč. Od 500 Kč lze koupit první hokejové suspenzory s podvazky a kvalitnější páskové suspenzory.

Od 600 Kč jsou k dostání i první trenýrkové suspenzory. Nejvíce zaplatíte za kompresní šortky nebo kalhoty se suspenzorem. Zde cena začíná na 1 000 Kč a vyšplhat může ke 3 000 Kč.

Porovnat ceny suspenzorů

Údržba

O suspenzor je třeba správně pečovat. Díky pravidelné údržbě nebude zapáchat a navíc prodloužíte i jeho životnost. Kovovou nebo plastovou skořápku by mělo být možné vyjmout a omýt pod tekoucí vodou za pomocí mýdla.

Zbytek suspenzoru můžete prát v pračce na šetrný prací program. Ti, co zvolí suspenzor kožený, budou mít péči o něco náročnější. Kůže by neměla přijít do kontaktu s vodou a kožený suspenzor tak můžete pouze omýt hadříkem navlhčeným v mýdlovém roztoku.

Otázky a odpovědi

Je nutné při poškození kupovat nový suspenzor?

Jestliže dojde k poškození tvrdé části suspenzoru, měl by vám výrobce umožnit koupit skořápku novou. Samostatné vložky vyjdou levněji než celý nový set. Ne každý výrobce však může tuto možnost nabídnout. Proto se na možnou výměnu skořápky zaměřte již při výběru suspenzoru.

Při jakém sportu je vhodné nosit suspenzor?

Suspenzor se doporučuje používat při jakémkoliv kontaktním sportu, kde může dojít je středu hráčů. Suspenzory jsou nejčastěji spojovány s hokejem, méně často s boxem. Suspenzory nosí i zápasníci MMA nebo vyznavači bojového umění krav maga. Používat ho však mohou také fotbalisté, florbalisté nebo jiní hráči kolektivních sportů.

Co je zdravotní suspenzor?

Suspenzor je možné pořídit i v lékárně. V tomto případě se jedná o pomůcku, která má zabránit bolestivému pohybu šourku. Předepsat vám ho lékař může při zánětech nebo po operacích. Jeho používání se doporučuje po úrazech nebo při kýle.

Závěr

Suspenzory se při sportu používají poměrně dlouhou dobu. Součástí hokejové výstroje jsou od roku 1874. Hokejovou helmu začali hráči hokeje používat mnohem později roku 1974. Z toho je patrné, která část těla má pro hokejisty větší význam.

V současnosti se suspenzory používají i při jiných sportech, nejčastěji se jedná o box nebo jinou podobu bojových sportů. K dostání jsou v několika podobách, větší možnost výběru mají v tomto případě muži. Ať už zvolíte jakoukoliv podobu suspenzoru, můžete si být jistí, že vaše intimní partie ochrání opravdu spolehlivě.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.fightstuff.cz, www.satna.sportobchod.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Používám Winnwell Jock 3in1 YTH a můžu říct, že je tento suspenzor absolutně vyhovující. Dá se říci, že neupřednostňuji konkrétní značku, prostě vždy koupím to, co mi padne do oka.

Přidat komentář

Recenzer
Logo