Hokejové rukavice

Hokejové rukavice jsou z jedním mnoha doplňků, které patří k hokejové výstroji. Úkolem hokejových rukavic je ochránit ruce hráčů před zimou i možnými úrazy, které jsou při hraní hokeje poměrně běžné.

Výběr rukavic je pro mnohé jednoduchý. Stačí zajít do obchodu a vyzkoušet si rukavice, které vás zaujmou designem a cenou. Jestliže mezi nimi najdete rukavice, jejichž velikost vám bude vyhovovat, máte vyhráno. Abyste však vybrali ty správné rukavice, měli byste o tomto výrobku znát alespoň několik základních parametrů. Důležitou roli hrají různé ochranné prvky. Neméně důležitý je i způsob, jakým je zpracovaná část dlaně.

Porovnat ceny hokejových rukavic

Nejlepší hokejové rukavice

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Hokejové rukavice BAUER Vapor PRO SR 100 % 3 569 Kč Zobrazit Patro.cz
2. Hokejové rukavice FISCHER CT150 JR 100 % 1 449 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Hokejové rukavice BAUER Vapor X2.9 JR 98 % 1 649 Kč Zobrazit Hockey4u.cz
4. Hokejové rukavice BAUER SUPREME 2S jr 96 % 3 099 Kč Zobrazit Sportega.cz
5. Hokejové rukavice WinnWell AMP500 JR 82 % 999 Kč Zobrazit Sport365.cz

Typy

Rukavice pro hokejisty jsou rozděleny do 3 skupin, podle toho, jak se mění hráčská úroveň. Své rukavice tak mají začátečníci, pokročilí hráči i profesionálové. Podle toho, do jaké kategorie rukavice spadají, se mění úroveň ochrany, které rukavice rukám poskytnou. Dále se liší i ohebnost palce, střih i krytí jednotlivých prstů.

 • Začátečníci – rukavice určené začátečníkům jsou vyrobeny z méně hutných materiálů. Díky tomu jsou lehké a mnohem ohebnější. Největší předností je pochopitelně nízká pořizovací cena.
 • Pokročilí – pro ty, kdo už mají s hokejem nějakou zkušenost, tedy pro pokročilé i poloprofesionály, lze koupit rukavice, které mají více zpevněnou část dlaně. Na výrobu se používají základní technologie, ty se v pokročilejší verzi používají i při výrobě profesionálních rukavic. Od nejlevnějších modelů se liší i mnohem kvalitnějším vnějším materiálem.
 • Profesionálové – nejlepší hráči budou potřebovat špičkové rukavice. Ty mívají velice kvalitní prošívanou dlaň, i větší výztuhy na bocích. Běžná je i antibakteriální podšívka a funkční materiály, které dokonale odvádí pot. Rukavice mají také lépe dělenou oblast prstů. Běžné jsou i modely s třídílnými prsty, které se postarají o naprostou kontrolou nad hokejkou.

Velikost

Velikost hokejových rukavic je běžně udaná v palcích. Jeden palec má délku 2,54 cm.
Délka se měří od nejdelšího prstu po spodní manžetu rukavice.

Obecně se rukavice pro hokejisty rozdělují do 3 skupin:

 • Děti – pro děti jsou určeny rukavice s velikostí 8 a 9 palců
 • Juniorské – starší děti nebo ženy budou potřebovat rukavice s velikostí 10 – 12 palců
 • Seniorské – dospělí mužští hráči budou vybírat rukavice mezi velikostí 13 – 16 palců

Toto dělení je pochopitelně spíše orientační a mnohem rozumnější je rukavice před nákupem vyzkoušet. Velikostně vám rukavice mohou sice sednout, ale vyhovovat vám nemusí jejich střih. Stejně důležitá jako velikost je i pohodlí, které v oblečené rukavici budete cítit. Rukavice by vám měla umožnit snadné ohýbání prstů a volný by měl být i pohyb zápěstí.

Kromě toho najdete u jednotlivých výrobců trochu jiné velikostní tabulky, díky čemuž se výběr může zkomplikovat.

Střih

Stejně tak jako délka je důležitý střih. Díky dokonalému střihu budete mít lepší cit při držení hokejky, což ovlivní samotnou kvalitu hru. Podle střihu jsou hokejové rukavice rozděleny do jednotlivých kategorií na Nexus, Vapor nebo Supreme. Rukavice jednotlivých střihů padnou hráčům s dlouhými prsty i širokým zápěstím.

 • Supreme – vyznačují se těsným anatomickým střihem, díky kterému rukavice dokonale kopírují tvar rukou. Tento střih však nebude vyhovovat hráčům s nadstandardně širokou rukou. Tyto úzké rukavice je budou spíše škrtit, a nebudou nijak pohodlné.
 • Vapor – tyto rukavice mají na rozdíl od rukavic Supreme o něco volnější zkosený střih v oblasti prstů. Oblast zápěstí je i nadále těsnější. Úzké zápěstí zabrání nežádoucímu pohybu dopředu a dozadu.
 • Nexus – rukavice volnějšího rovného střihu. Díky tomu mají prsty dostatek pohybu, stejnou volnost má i zápěstí, což je praktické při střele švihem.

Materiál

Hokejové rukavice musí dokonale ochránit celé ruce hráče. Z tohoto důvodu je nutné, aby byl na jejich výrobu použit opravdu kvalitní a odolný materiál. Vnější část rukavic bývá vyrobena z kůže, která by měla být minimálně v oblasti dlaně. Stejně odolný by měl být i vnější materiál. Zde můžete volit mezi syntetickou kůží a nylonem. Velké množství rukavic je však vyrobeno v kombinaci obou materiálů.

 • Syntetická kůže – při výrobě pozvolna nahrazuje přírodní kůži. Na rozdíl od přírodní kůže mnohem lépe saje pot, vlhkost i vodu. Přitom však rukavice drží tvar a zůstává stále stejně měkká.
 • Nylon – počítat musíte s kratší životností. Předností nylonu je však velmi dobrá prodyšnost, rukavice lépe dýchají.

Značka

Mezi nejvýznamnější výrobce patří Bauer. Tento výrobce je znám prakticky na celém světě a nabízí rukavice ve všech tvarech. Právě podle něho se určují střihy hokejových rukavic. Mezi další výrobce, které můžete zvolit, patří CCM, Warrior, Easton, SherWood, Opus, Fisher, Knapper a další.

Cena

Rukavice vhodné pro děti a amatérské hráče vyjdou na 600 – 1 200 Kč. Jedná se o ty nejméně kvalitní výrobky, které jsou však na trhu zastoupeny i předními výrobci. Kvalitnější amatérské rukavice lze koupit od 1 200 – 1 600 Kč.

Rukavice pro poloprofesionály v nejnižší kvalitě vyjdou od 1 600 – 2 200 Kč. Za rukavice určené profesionálům můžete zaplatit více než 3 000 Kč.

Porovnat ceny hokejových rukavic

Údržba

Pořízení hokejových rukavic je poměrně nákladná záležitost, proto je nutné se o ně naučit správně pečovat. Díky správné údržbě prodloužíte jejich životnost. Ušpiněné rukavice lze prát v pračce při teplotě 40°C. Prát v pračce lze však pouze rukavice vyrobené z umělých materiálů. Rukavice vyrobené z přírodní kůže lze prát pouze v ruce.

Mokré rukavice není možné sušit v sušičce a pokládat byste je neměli ani na ústřední topení. K sušení lze použít pouze sušák na prádlo, který jako jediný zaručí, že povrch rukavic nepopraská. Řádně vysušit je nutné rukavice i po každém tréninku, kdy jsou nasáklé vlhkostí.

Otázky a odpovědi

Jak důležitá je u rukavice oblast dlaně?

Dlaň je nejvíce namáhaná část. Právě oblast dlaně tak prochází stále novými výrobními procesy. Díky tomu najdete opravdu mnoho provedení této části. Kromě provedení se liší i výrobní materiál. Na výrobu této části se používá lycra, clarino nash a mnoho jiných materiálů. Profesionální rukavice mají dlaně vylepšené dalšími zpevňujícími materiály, které zabrání brzkému prodření.

Jakou ochranu poskytuje rukavice prstům?

Kvalita se mění s tím, do jaké kategorie rukavice spadají. Čím více jste ochotni za rukavice zaplatit, tím důmyslnější bude i materiál pěnových chráničů. Profesionální rukavice mají kvalitní vyztužení a běžná je i boční ochrana prstů.

Kromě toho se liší i dělení prstů. Dražší rukavice bývají trojdílné, v případě levnějších rukavic je oddělený palec a často i ukazováček. Při hře jsou časté úrazy palce, proto se doporučuje dbát na to, aby byla rukavice v tomto místě doplněna o pevnou výztuhu. Ta palci nedovolí ohnout se směrem od dlaně.

Jakou zvolit manžetu?

Dnešní hokejové rukavice mívají spíše krátké manžety. Kratší manžety nechrání tak dobře zápěstí a předloktí, avšak poskytuje hráči větší mobilitu při pohybu. Ruka oblečená v krátké rukavice může více lákat k sekání hokejkou, obnažená část ruky se může dostat do kontaktu s pukem či nožem brusle. Jestliže chcete možnost takových to úrazů co nejvíce eliminovat, doporučuje se přikoupit chránič lokte s delší ochranou předloktí.

Kolik dílků by měly mít prsty rukavic?

Koupit lze rukavice s dvěma i třemi díly pro prsty. Lepší pohyblivost nabízí rukavice se třemi dílky. Třídílné rukavice nabízí spíše profesionální řada, amatéři a poloprofesionálové si zahrají spíše ve dvoudílných rukavicích.

Závěr

Hokejové rukavice mají ochránit každou část ruce hráče. Každá rukavice musí být vyrobena z kvalitních vnějších i vnitřních materiálů. Rukavice pro začátečníky mají ohebnou, lehkou konstrukci. Hokejové rukavice určené pokročilým i poloprofesionálním hráčů nabízí větší ochranu v oblasti dlaně i prstů.

Na výrobu profesionálních rukavic se používají špičkové materiály a rukavice vás ochrání i před pukem letící rychlostí 150 km/hod. Svoji roli hraje i výrobce, rukavice značky Bauer jsou užší a mívají delší manžetu. Warrior pak nabízí širší rukavice s kratší manžetou. Pozornost věnujte i materiálu, rukavice vyrobené ze syntetické kůže nabízí větší odolnost. Nylonové rukavice jsou zase prodyšnější.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.sportega.cz, www.bauerhockey.cz, www.hokejlevne.cz, www.hokejfloryk.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (45 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Synovi jsme pořídili hokejové rukavice Bauer NSX Sr a jsou opravdu hodně kvalitní. Dobře mu sedí a skvěle se mu s nimi trénuje.

Přidat komentář

Recenzer
Logo