Hokejky

Lední hokej je velmi oblíbená hra u dětí i dospělých. Popularitu tomuto sportu přináší zejména naši nejúspěšnější hokejový hráči, kteří hrají v nejznámějších hokejových klubech po celém světě. Obliba tohoto sportu roste pochopitelně i s úspěchy, kterých naši profesionální hráči dosahují na mistrovských utkáních.

Každý začínající hráč potřebuje správnou hokejovou výstroj, k tomu vůbec nejhlavnějšímu patří pochopitelně hokejka. Mezi hlavní parametry, které by vás měli při výběru hokejky zajímat je použitý materiál, délka hokejky a tvrdost jsou parametry, které úzce souvisí s věkem hráče. A na konec je to výběr strany a zahnutí čepele. Trochu jiné parametry budete sledovat při výběru brankářské hokejky.

Porovnat ceny hokejek

Nejlepší hokejky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. ARTIS AH 201 100 % 395 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Fischer GW250 SR 92 % 855 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Fischer CT150 Sr 92 % 819 Kč Zobrazit Hokejpro.cz
4. Bauer Nexus N2700 S18 INT 90 % 1 490 Kč Zobrazit Hockey4u.cz
5. CCM Ultimate Sr 80 % 799 Kč Zobrazit Sportega.cz

Materiál

V současné době se na výrobu hokejových hokejek používá dřevo nebo kompozitový materiál. Hokejky vyrobené z obou materiálů lze zkrátit, kompozitové hokejky můžete také prodloužit pomocí nástavce.

  • Dřevo – hokejky vyrobené ze dřeva jsou levnější, nevýhodou je však jejich vyšší hmotnost. Jsou určené spíše rekreačním hráčům, kteří si zahrají hokej pouze pro zábavu. Tyto hokejky se častěji pořizují dětským hráčům.
  • Kompozit – se používá pro výrobu lehčích, pružnějších a dražších hokejek. Narazit můžete na různě kvalitní hokejky, které splní očekávání začínajících hráčů i profesionálů. Ačkoliv je jejich cena vyšší, patří kompozitové hokejky k oblíbenějším.

Tvar

Mezi jeden z nejdůležitějších parametrů je tvar, v tomto případě spíše zahnutí hokejky. Zahnutí souvisí s tím, jakým způsobem budete hokejku držet. Svoje hokejky mají praváci a svoje naopak leváci.

  • Leváci – při držení hokejky je levá ruka ve spodní části hokejky
  • Praváci – při držení hokejky je pravá ruka ve spodní části hokejky

Tvrdost

Tvrdost hokejky je označena jako FLEX. Tvrdost byste měli vybírat podle výšky a hmotnosti hráče. Každý hráč však preferuje něco jiného a zvolit tak pochopitelně může tvrdost i podle svých potřeb. Pokud vybíráte první hokejku, je doporučení následovné:

  • FLEX 75 – hokejka vhodná pro větší děti ve věku 13 – 16 let, výška od 145 – 170 cm, hmotnost od 63 – 72 kg
  • FLEX 77 – hokejka vhodná pro hráče 14 +, výška od 165 – 180 cm, hmotnost od 63 – 76,5 kg
  • FLEX 87 – hokejka vhodná pro hráče 14+ výška od 167,5 – 185,5 cm, hmotnost od 72 – 85,5kg
  • FLEX 95 – hokejka vhodná pro hráče 14+, výška od 170 – 188 cm, hmotnost od 79 – 92 kg
  • FLEX 102 – hokejka vhodná pro hráče 14+, výška od 175 – 190,5 cm, hmotnost od 85,5 – 99kg
  • FLEX 112 – hokejka vhodná pro hráče 14+, výška od 180 a více cm, hmotnost od 94,5 kg

Délka

S FLEXEM úzce souvisí také délka hokejky. Při vybírání správné délky jsou orientačními body brada a nos hráče. Pokud budete hokejku vybírat bez bruslí, měla by sahat do výšky nosu, po nasazení bruslí by měla sahat po bradu hráče.

Ani tento parametr však není nutné striktně dodržovat, protože někteří hráči preferují hokejky spíše delší, zatímco jiní spíše kratší. Delší hokejky častěji volí obránci, kteří potřebují být při efektivní při obranné hře v rozích a měli delší hůl při vypichování kotouče.

Bod ohybu

Je označován jako Kick point, který řeší spíše profesionální hráči. Zde narazíte hned na několik označení, protože každý výrobce udává jiné označení.

BAUER

Nejoblíbenější hokejky mají označení P92, druhým nejžádanějším je označení P28, toto zahnutí se vyznačuje více zatočenou špičkou, která vám umožní snadnější střelbu směrem nahoru.

CCM

Nejoblíbenější hokejky mají označení P29, toto zahnutí je totožné se zahnutím P92 u značky BAUER. P28 je totožné se zahnutím P28 u značky BAUER. P90 je poměrně nový tvar, jedná se kompromis mezi zahnutím P29 a P28. Výhodou zahnutí je lepší držení na ledě a čepel je o cca 2 – 3 cm delší a o cca 2 mm vyšší.

Golmanka

Při výběru hokejky pro brankáře budete zohledňovat trochu jiné parametry. Zde hraje hlavní roli gard, délka příložníku, záhyb a pochopitelně materiál.

  • Gard – liší se podle toho, zda je brankář levák nebo pravák. Pravák drží v levé ruce lapačku, vyrážečku a hůl drží v pravé ruce. U leváka je to přesně naopak.
  • Příložník – součástí gólmanky je příložník, jedná se o rozšířenou spodní část hole bez čepele. Zvolit správnou délku příložníku je velmi důležité, protože zásadně ovlivňuje samotnou hru. Správnou délku poznáte nejlépe na ledě, kdy zaujmete brankářský postoj.

Důležité je zejména postavení rukou, při komfortním položení rukou by neměla být hůl moc vepředu a měla by být celou plochou na ledě. Při rozkleku, kdy jsou ruce před tělem, musí být hůl celou plochou na ledě, ale neměla by být příliš daleko před betony.

  • Záhyb – tento parametr není u gólmanky tak důležitý, jako u běžné hráčské hokejky. Zahnutější hokejka vám umožní vyhodit puk do větší vzdálenosti, s rovnější hokejkou je dlouhé vyhození také možné, ale mnohem obtížnější. Rovnější hokejka vám neumožní vyhodit puk vzduchem.
  • Materiál – na výrobu brankářských hokejek se používají 3 materiály, kompozit, dřevo a pěna.
    • Kompozit – materiál jsme již popsali výše, i zde hraje největší výhodu nízká hmotnost a vysoká tvrdost čepele, kterou si hokejka udrží dlouhou dobu.
    • Pěna – z pěny je vyrobena čepel a příložník, horní část hokejky je dřevěná. Výhodou pěnových hokejek je delší životnost, nevýhodou je vyšší hmotnost a rychlejší změknutí čepele.
    • Dřevo – používá se pouze na výrobu nekvalitních rekreačních nebo dětských hokejek. Jejich největší nevýhodou je vysoká hmotnost.

Příslušenství

Ke každé hokejce byste si neměli zapomenout přikoupit hokejovou pásku. Ta je k dostání v různých barvách i šířkách. Hokejová páska hokejku nejen ozdobí, ale především ochrání a tím i prodlouží životnost hokejky. Barevná páska je schopná na první pohled zaujmout nejen diváka, ale především brankáře.

Hokejovou páskou se omotává čepel a to směrem od patky nebo špičky. Přesný postup není jasně určen, každý preferuje jiný způsob. Ve finále by měla být základem kvalitně omotaná hokejka.

Značka

Mezi nejkvalitnější a zároveň nejoblíbenější hokejky patří výrobky značky Bauer a CCM. U těchto výrobců jsou zastoupené hokejky všech cenových kategorií, na své si přijdou amatéři i profesionální hráči. Mezi další výrobce paří Acra, Combat, Bohemia Sport, Graf, Fisher a mnoho dalších.

Cena

Cenu hokejky určuje především úroveň hráče. Amatéři, kteří si hokej zahrají na rybníku, nepotřebují nijak kvalitní hole. Vystačit si mohou s nejlevnějšími kompozitovými, ale i dřevěnými hokejkami. Nejlevnější dětské hokejky lze koupit od 150 – 300 Kč, hokejka pro dospělého vyjde na 600 – 700 Kč.

Od 1 000 Kč již najdete pouze kompozitové hokejky určené spíše pro příležitostné hráče. Zastoupeny jsou hokejky pro běžné hráče i gólmany. Od 1 500 – 3 000 Kč je možné koupit mnohem kvalitnější hokejky předních výrobců. Tyto modely budou pro hráče na amatérské úrovni zcela dostačující. Profesionálové pak budou vybírat ještě kvalitnější a dražší hokejky.

Porovnat ceny hokejek

Otázky a odpovědi

Je možné hokejku výškově přizpůsobit?

Ačkoliv jsou na trhu zastoupeny hokejky několika velikostí, můžete hokejovou hokejku podle potřeby zkrátit. Tuto úpravu lze použít na dřevěných i kompozitových hokejkách.

Kvalitní hokejka by měla mít vyznačena místa, kde je možné hokejku uříznout. Při zkrácení hokejové hokejky dojde ke zvýšení FLEXU a tedy i tvrdosti hokejky. V případě, kdy budete naopak potřebovat kompozitovou hokejku pomocí nástavce prodloužit, dojde ke snížení tvrdosti.

Jak vybrat dětskou hokejku?

Hokejky jsou na trhu rozděleny i podle věku. Obecně se doporučuje pořídit dětem hokejku s co nejnižší tvrdostí v závislosti na výšce dítěte. Doporučená výška by měla být vyznačena na každé hokejce. Obecně mají dětské hokejky menší čepel a jsou užší do ruky. Hokejky pro starší hráče bývají tvrdší a mají delší čepele.

Jak důležitý je příložník?

Příložník je rozšířená část brankářské hokejky, který velmi ovlivňuje postoj, rozklek i držení rukou. Výběru správné délky příložníku je třeba věnovat potřebnou pozornost, protože tuto část není možné nijak upravit. Správnou délku příložníku poznáte nejlépe při vyzkoušení hokejky na ledě.

Závěr

Výběr hokejky je věcí velmi individuální. Přihlédnout byste měli k tvrdosti, tvaru záhybu a délce hokejky. Jiné parametry je třeba sledovat při výběru gólmanské hokejky. Zde hraje velmi důležitou roli délka příložníku. I pro amatérské hráče jsou vhodnější lehčí kompozitové hokejky, jejichž největší předností je nízká hmotnost.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.sportisimo.cz, www.sportobchod.cz, www.mall.cz, www.bauerhockey.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (57 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Náš syn se rozhodl, že bude hrát hokej, takže jsme mu s manželem vybrali hokejku od značky Bauer. Zatím mu to jde, hokejka mu prý plně vyhovuje a dobře padne do ruky.

  2. Koupil jsem si nově hokejku od značky Bauner, tak jsem zvědavý jestli splní moje očekávaní.

Přidat komentář

Recenzer
Logo