Kulečníkové stoly

Kulečník je oblíbená nejen hospodská zábava. Zahrát si ho můžete během volnočasových aktivit nebo se připojit k amatérským i profesionálním hráčům. A právě to, do jaké skupiny hráčů se zařadíte, hraje při výběru stolu prvořadou roli. Jestliže uvažujete o tom, že si stůl pořídíte domů, bude vás pravděpodobně více zajímat vzhled. Pro stůl umístěný ve veřejné herně nebo restauraci je zase důležitější odolnost. Takový stůl musí ustát náročné a mnohdy ne příliš šetrné zacházení.

Kulečníkové stoly mají mnoho podob, k dostání jsou v několika velikostech. Kromě toho si můžete na přání vybrat barvu sukna i odstínu, ve kterém je stůl namořen. Ke každému stolu pak můžete vybírat další potřebné příslušenství.

Porovnat ceny kulečníkových stolů

Typy

Kulečníkových stolů je více různých druhů, v Čechách byl jako první používaný karambolový stůl. Později si velkou popularitu získal také poolový stůl. Kromě těchto stolů lze pořídit také pyramidový nebo snookerový stůl. Karambolový stůl nemá ve své konstrukci umístěné otvory. Druhou verzí je stůl biliardový, který disponuje 6 otvory umístěnými v konstrukci stolu. Rozlišujeme 3 typy biliardových stolů.

Karambolový stůl

Pro karambolový kulečník budete potřebovat stůl bez děr. Hra se hraje se 3 nebo 4 koulemi, jejichž průměr je 61,5 mm. Při hře jde hlavně o karamboly, tedy dotyky, které mezi sebou koule udělají. Tyto karamboly se počítají na počítadle.

Biliardový stůl

Biliardové stoly patří k velmi oblíbeným a najdete je v mnoha různých komerčních prostorech. Tyto děrované stoly mohou mít 3 různé podoby:

  • Poolový stůl – Hra se hraje se 16 různě barevnými koulemi o velikosti 57,2 mm. Účelem hry je umístit koule v co nejkratším čase do děr ve stole.
  • Snookerový stůl – snooker je anglická verze kulečníku. Hrát budete s 22 různě barevnými koulemi, jejichž velikost je 52,4 mm. Tyto stoly u nás nejsou tolik oblíbené a narazit na ně můžete spíše v zahraničí.
  • Pyramidový stůl – pyramida je ruská verze, která se hraje se 16 koulemi, jejichž velikost je 68 mm. Tyto stoly na českém trhu pravděpodobně vůbec nenajdete.

Velikost

Kulečníkové stoly jsou k dostání v několika velikostech. To jakou velikost zvolíte, ovlivňuje zejména prostor, ve kterém bude stůl umístěn. Myslete i na to, že budete potřebovat dostatek místa i okolo stolu.
Turnajový kulečníkový stůl je velký 9 stop, menší stoly pak mají velikost 5, 6 a 7 stop.

  • Rozměr pro karambol 160 x 80 cm – pool 5 stop je stůl vhodný pro karambol. Na trhu je zastoupen v minimálním počtu, je vhodný do malých místností.
  • Rozměr pro karambol 180 x 90 cm – pool 6 stop, stůl na karambol. Tato velikost je naopak velmi oblíbená, stůl je vhodný do domácností i komerčních prostor.
  • Rozměr pro karambol 200 x 100 cm – pool 7 stop – podobně jako předchozí varianta je i tento typ vhodný prakticky kamkoliv.
  • Rozměr pro pool 224 x 112 cm – 8 stop – používá se spíše v hernách a dalších podnicích.
  • Rozměr pro pool 254 x 127 cm – 9 stop – velikost závodního stolu.
  • Rozměr pro karambol 284 x 112 cm – závodní karambolový stůl používaný na šampionátech i turnajích.
  • Výška – herní plocha kulečníkových stolů je umístěna 80 – 85 cm od země.

Materiál

Kulečníkové stoly se vyrábí z různých materiálů.

Břidlice

Pravý kulečníkový stůl by měl mít břidlicovou desku a konstrukce stolu by měla být z masivu. Břidlicová deska je ideálně vybroušená, rovná a stůl se vyznačuje dlouhou životností. Nevýhodou je vysoká pořizovací cena a hmotnost stolu.

Dřevo

Levnější variantou jsou stoly s dřevěnou deskou. Mnohdy jsou tyto stoly osazeny laminem nebo dřevotřískou, což jsou velmi nekvalitní materiály. Konstrukce je často vyrobena z kovu. U těchto stolů musíte počítat s menší stabilitou, stůl není lehké vyvážit. Z dalších nevýhod je třeba jmenovat méně přesnou hru a krátkou životnost. Výhodou je nižší hmotnost i pořizovací cena.

Příslušenství

Kulečníkový stůl je největší a velmi podstatný nástroj, který vám hraní kulečníku umožní. Kromě něho budete potřebovat i další naprosto nezbytné příslušenství, v tomto případě tágo a koule.

  • Tágo – při výběru tága je nutné zvolit správnou délku a hmotnost. Velký důraz je kladen i na vzhled tága.
  • Držák – praktický doplněk určený k zavěšení tága na zeď
  • Koule – bývají častým příslušenstvím, které dostanete současně se stolem. V opačném případě je můžete koupit samostatně. Koule patří mezi spotřební zboží a je tedy nutné je čas od času obměnit. Vybrat správné koule není nijak složit, veškeré podstatné parametry jsou standardizované a prakticky se tak nemůže stát, že vyberete nesprávné koule.
  • Trojúhelník – jednoduchá pomůcka, která vám poslouží při rychlém rovnání koulí.
  • Pouzdro – do pouzdra budete moci koule bezpečně uschovat.
  • Plátno – další spotřební zboží, které vyžaduje občasnou výměnu. Hodit se vám bude také při koupi bazarového stolu. Na výběr máte několik barevných variant. Karambolové stoly mohou být potaženy tenkým suknem. Jeho výhodou je rychlejší hra a vyšší přesnost. Silnější plátno je používáno v kombinaci s poolovými, snookerovými i pyramidovými stoly.

Značka

Kulečníkový stůl by měl být pořízen od specializovaných výrobců. Ti dbají nejen na kvalitu, ale poskytnou vám i další služby jako dopravu, montáž stolu i případný servis. Toto vše nebudete mít, pokud stůl koupíte od neznámých výrobců.

Mnoho výrobců vám pak stůl vyrobí přesně na míru. Do domácnosti si můžete koupit levnější stoly od Zeus, Entry, Kid nebo Amater. Velmi krásné stoly dodává Excelent a ti nejnáročnější mohou koupit luxusní stůl od výrobce Grand. Oblíbené jsou i stoly Buffalo, Wat, Dynamic nebo ikulečník.

Cena

Cena kulečníkových stolů je poměrně vysoká, nejlevnější stoly jsou k mání za téměř 10 000 Kč. Jsou vhodné do domácnosti pro méně časté používání. Větší kvalitu mají stoly s cenou okolo 20 000 Kč. Do komerčních prostor je nutné koupit kvalitní stůl z masivu, jehož cena začíná na 50 000 Kč. Za luxusní stůl pak můžete zaplatit až 250 000 Kč.

Porovnat ceny kulečníkových stolů

Údržba

Kulečníkový stůl by měl být umístěn ideálně v samostatné místnosti. Tyto stoly jsou poměrně náchylné k větším výkyvům teplot, nesvědčí jim ani velká vlhkost. Ideální teplota vzduchu je od 180 – 24 °C, ideální vlhkost od 50 – 70%. Do míst s větší vlhkostí můžete pořídit stůl vyrobený z odolnějšího exotického dřeva.

Na plátně se usazuje kulečníková křída i prach, z tohoto důvodu se plátno podle potřeby kartáčuje, vysát ho můžete i vysavačem. Čistit by se měly i koule, použít můžete i speciální antistatické emulze.

Otázky a odpovědi

Vyplatí se nákup bazarového stolu?

Koupit nový kulečníkový stůl představuje poměrně velkou investici. Kulečníkové stoly jsou čas od času nabízeny i v bazarech. Také zde můžete vybrat poměrně kvalitní kus. Při bazarovém nákupu byste však neměli vybírat pouze na základě fotografií, rozhodně se vyplatí vidět stůl i veškeré příslušenství na vlastní oči. Jen tak budete schopni zjistit, v jakém stavu se stůl opravdu nachází.

Kolik prostor by mělo být okolo stolu?

Nevýhodou kulečníkového stolu je jeho náročnost na prostor. Doporučuje se nechat okolo celého stolu prostor okolo 1,5 metru. Na pohodlné umístění kulečníkového pool stolu je třeba místnost s velikostí cca 460 x 380 cm, na karambolový kulečníkový stůl pak místnost s velikostí 450 x 370 cm.

Na co dalšího myslet?

Důležité je i dostatečné osvětlení místnosti. Dostatečně osvětlená by měla být především hrací plocha. Doporučuje se preferovat matné žárovky před žárovkami čirými. Velmi důležité je i správné vyrážení stolu.

Jestliže si nevíte s instalací stolu rady, využijete montáž profesionálů. Někteří výrobci nabízí montáž v ceně stolu, jinde si za tuto službu můžete připlatit, což se však rozhodně vyplatí. Dojde-li vlivem nesprávné instalace k poškození stolu, nemůžete v tomto případě počítat s reklamací výrobku.

Závěr

Kulečníkové stoly se rozdělují podle toho, jak náročný je klient. Své stoly mají amatéři i profesionálové. Ti, kteří vyžadují i netradiční vzhled ocení atypické stoly, které mají výjimečnou konstrukci. Kulečníkový stůl je velmi náročný na prostor a doporučuje se mu vyhradit celou místnost.

U tohoto výrobku musíte počítat s vysokou pořizovací cenou, avšak vhodnější je koupit dražší a kvalitnější stůl, který vám bude sloužit roky, před levným a nekvalitním stolem, který má naopak velmi omezenou životnost.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.biano.cz, www.billiard.cz, www.i-market.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Vaše informace byli pro mě velmi užitečný, děkuji,

Přidat komentář

Recenzer
Logo