Flambovací pistole

Flambování je specifická úprava sladkých i slaných pokrmů. Flambováním pokrm vyzvednete na jinou úroveň, některé pokrmy je nutné flambovat v kuchyni, ale mnohdy máte možnost provést tuto dokončovací úpravu až během servírování. V restauracích flambují zkušení kuchaři pomocí aromatizovaného alkoholu, který nechají vzplanout.

K tomu, abyste mohli flambování vyzkoušet také doma, budete potřebovat speciální flambovací pistoli. Tuto pistoli lze přirovnat k většímu zapalovači. Aby bylo flambování bezpečné, je praktické, aby byla součástí pistole bezpečnostní pojistka a plynulá regulace plamene.

Výběr na trhu není nijak široký, tento výrobek nabízí pouze několik výrobců. Samotné používání pistole je velmi jednoduché a flambovat tak může skutečně každý.

Porovnat ceny flambovacích pistolí

Nejlepší flambovací pistole

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Leifheit Flambovací pistole 93 % 399 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Prof AD7535-03-orange 90 % 208 Kč Zobrazit Timeforyou.cz
3. Ibili Flambovací pistole PROFESIONAL 83 % 865 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Tescoma Delícia Flambovací pistole D 77 % 719 Kč Zobrazit Tescoma.cz
5. Orion Flambovací pistole HOME 76 % 299 Kč Zobrazit Tipa.eu

Popis

Flambovací pistole není nijak složitý výrobek. Samotní výrobci pistoli pojmenovali jako plynový hořák. Prakticky každá pistole umožňuje nastavit intenzitu plamene.

Pistole je tak vhodná pro jemné gratinování či karamelizování, ale také ji lze použít k intenzivnějšímu flambování. Kvalitnější pistole mají pogumovanou rukojeť. Flambovací pistoli je nutné opakovaně plnit plynem do zapalovače. Většina nových pistolí je prázdná a počítat tak musíte s tím, že je nutné pistoli před použitím nejprve naplnit plynem.

Materiál

Na výrobu flambovacích pistolí se používá plast různé kvality a kov. Nejčastěji se jedná o nerez nebo hliník. Kvalita materiálu roste s cenou pistole. U výrobků známých značek však budete mít jistotu, že je plast dostatečně kvalitní a při používání pistole tak nedojde ke zranění nebo jiné nehodě. Kvalitnější pistole mívají přilnavou rukojeť popřípadě protiskluzové tělo.

Plyn do pistole

Flambovací pistoli je nutné pravidelně plnit běžným plynem, který se používá při plnění zapalovačů. Ten je běžně k sehnání ne benzínkách i trafikách. Plnit můžete klasickým propanbutanovým plynem nebo laboratorním syntetickým isobutanem.

Propan – butan

Plyn je levnější a vybírat můžete mezi plyny různých značek. Někteří výrobci obohacují plyn o další příměsi, plyn může díky tomu hořet méně, jiné jsou naopak kvalitnější.

V nekvalitním plynu mohou být i drobné mikroskopické nečistoty, ty mohou zanášet trysky i nádrže pistolí. Tyto nečistoty mnohdy v zapalovacím mechanismu způsobují korozi. Propan – butanový plyn je vhodný především v kombinaci s plastovými flambovacími pistolemi nebo zapalovači.

Isobutanový plyn

Jsou vyrobeny laboratorně a mohou se pyšnit dokonalým složením. Nevýhodou je jejich vyšší pořizovací cena, výhodou naopak výtečné vlastnosti. Hoření je bezproblémové, díky tomu, že plyn neobsahuje žádné nečistoty. Na isobutanový plyn nemá takový vliv ani nižší teplota. Tento typ plynu se doporučuje používat zejména v kombinaci s kovovými flambovacími pistolemi nebo zapalovači.

Čím lze flambovat?

K flambování se používá především aromatizovaný alkohol, nejčastěji je to rum, brandy, koňak, vodka nebo různé likéry. Nejčastěji se používají nápoje, které mají 40% obsahu alkoholu. Pakliže budete chtít zapálit pouze alkoholovou páru, musí nápoj obsahovat než 50% alkoholu. Maximální množství alkoholu je 60%, v případě, kdy budete chtít použít nápoj s vyšším obsahem alkoholu, může být použití flambovací pistole velmi nebezpečné.

Značka

Flambovací pistole nejsou na českém trhu zastoupeny v nijak velkém počtu. Při výběru je však vhodné z hlediska bezpečnosti vybírat pistole předních výrobců. Výběr není nijak pestrý a volit můžete pouze mezi značkou Prof, Ibili, Orion, Tescoma nebo Küchenprofi.

Cena

Ani cenové rozpětí jednotlivých modelů není v tomto případě nijak značné. V největším zastoupení jsou pistole, jejichž cena je v rozmezí 300 – 500 Kč. Dražší pistole stojí okolo 700 Kč.

Porovnat ceny flambovacích pistolí

Otázky a odpovědi

Co vše lze flambovat?

Flambovací pistoli můžete používat na dokončení mnoha pokrmů. Známější je flambování sladkých dezertů, jejichž povrch se posype cukrem, který žárem plamene zkaramelizuje. Tato úprava je typická pro Crème Brûlée. Pomocí flambovací pistole můžete připravit gratinovaný sýr, vykouzlíte křehkou kůrčičku na mase nebo osmahnete zeleninu. Dále lze flambovat ovoce nebo připravovat krutony.

Je součástí pistole nějaké příslušenství?

Ve většině případů má flambovací pistole podobu jednoduchého hořáku a žádné příslušenství k dispozici není. Pouze součástí dražších pistolí bývají 4 praktické keramické misky, které jsou určeny k přípravě Crème Brûlée. Mističky však v kuchyni využijete i mnoha dalšími způsoby.

Lze flambovací pistoli použít i jiným způsobem?

Flambovací pistole není nic jiného než velkokapacitní hořák, jehož součástí je uzávěr. Flambovací pistoli využijete nejen v kuchyni, ale ideální je i při podpalu krbu či grilu. Vhodná je při smršťování hadic, tavení či pájení. Využití je tedy široké také v dílně nebo domácnosti.

Závěr

Flambovací pistole je velmi jednoduchý nástroj, který nepotřebuje nijak zvlášť představovat. Jedná se o jednoduchý plynový hořák, který ovládáte stiskem jednoho tlačítka. Jediné, co pistole nabízí je regulace plynu. Flambovací pistoli nabízí pouze omezený počet výrobců a její pořizovací cena není nijak vysoká. Flambovací pistoli využijete v kuchyni, domácnosti i dílně.

Flambovaci pistole můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Tescoma.cz


Zdroje: www.plyn.cz, www.emimino.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (63 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Připravuji často různé dezerty na oslavy a podobně, protože jsem u nás v rodině i mezi přáteli něco jako hlavní pekařka, takže jsem potřebovala pořádnou flambovací pistoli. Nakonec jsem mezi všemi vybrala GrandChef od značky Tescoma a musím uznat, že to byla dobrá koupě. Pracuje se s ní velmi dobře a funguje tak, jak potřebuji, takže rozhodně dobrá investice.

  2. Rozbila se mi flambovací pistole od značky Leifheit, tak jsem se rozhodla pro změnu a koupila od Tescomy, ale byla to hodně velká chyba. Nejsem tak spokojená, jako jsem bývala s tou předchozí, je to jednoznačně nebe a dudy.

  3. Koupila jsem flambovací pistoli značky Leifheit a je perfektní. Moc dobře se s ní pracuje a hlavně rychle. Určitě se této značky budu držet.

  4. Flambovací pistoli používám k přípravě sladkých moučníků a je to naprostá bomba. Pořídila jsem tu od značky Leifheit a nedám na ní dopustit.

Přidat komentář

Recenzer
Logo