Barrandov

Barrandov se jmenuje jedna z pražských čtvrtí a je to také název největších českých filmových studií. V tomto článku se ale zaměříme na televizní stanici Barrandov, která je v posledních letech známá především díky jejímu řediteli Jaromíru Soukupovi.

Barrandov

Představení společnosti

Zatímco majitelem vysílací licence a provozovatelem televize je akciová společnost Barrandov Televizní studio, vlastníkem je společnost Empresa Media Group, která má pod svými křídly kromě televizních kanálů také celou řadu časopisů (např. Týden, Instinkt, Sedmička nebo VIP Svět), zabývá se prodejem reklamy a různých televizních a filmových služeb.

Historie

Televize Barrandov začala vysílat 11. ledna 2009 a zpočátku byl její program docela atraktivní, kromě vlastní tvorby v něm byly i zajímavé akviziční tituly. Postupem času se ale programové schéma začalo měnit, zásadním milníkem byl nástup Jaromíra Soukupa jako generálního ředitele. Jednu dobu byl ředitelem Barrandova i Vladimír Železný, kterého ale Soukup po několika měsících odvolal.

Barrandov se jinak z původně jediného programu postupně rozšířil na čtyři samostatné lineární kanály, jeden později ukončil vysílání. V minulosti měly některé stanice jiné zaměření, např. Barrandov Krimi se jmenoval Barrandov Plus a vysílal pořady pro děti a dokumenty. Již zaniklá čtvrtá stanice se nejdříve jmenovala Barrandov Muzika (vysílala dechovku a měla konkurovat Šlágru), pak se změnila na Barrandov Family a nakonec na Barrandov News.

Program

Zatímco za začátku byl program TV Barrandov velmi pestrý a na své si v něm mohli přijít i trochu náročnější diváci, současná podoba této stanice je v podstatě postavená na dvou lidech – Jaromíru Soukupovi a Honzovi Musilovi. V hlavním vysílacím čase má velký prostor ředitel Barrandova Jaromír Soukup, jenž se proslavil tím, že moderuje neuvěřitelné vysoké množství pořadů (převážně se jedná o zpravodajské a diskusní formáty).

Další důležitou složkou programu Barrandova jsou pak pořady Honzy Musila – jedná se o specifický formát, kdy si moderátor povídá se svými hosty a probírají např. vztahy a jiné záležitosti. Příběhy jsou ale vymyšlené, všichni účinkující jsou pouze placenými amatérskými herci.

V minulosti měla televize Barrandov dokonce hned čtyři programy, v současné době vysílá na třech stanicích:

  • Barrandov (hlavní program, vysílá hlavně pořady s Jaromírem Soukupem a Honzou Musilem)
  • Kino Barrandov (původně filmová stanice, dnes vysílá jen pořady z archivu Barrandova)
  • Barrandov Krimi (většinu dne vysílá jen pořady Soudkyně Barbara a Soudce Alexandr)

Dostupnost

Sledovat televizní kanály skupiny Barrandov se dá všemi způsoby, tedy jak přes pozemní vysílání, tak i v nabídkách poskytovatelů satelitní, kabelové a internetové televize. Přes DVB-T2 je tedy Barrandov dostupný zdarma a v SD, u operátorů je pak v nejnižších balíčcích a v HD rozlišení.

Cena

Barrandov patří mezi základní, volně šířené televizní programy, za jeho příjem tak není nutné platit. Všechny tři jeho stanice lze sledovat zdarma přes pozemní vysílače, u poskytovatelů placené televize pak bývají obvykle umístěny v základních nabídkách.

Online

Televize Barrandov má na svých internetových stránkách také videoarchiv, v němž diváci najdou již odvysílané pořady (výhradně z vlastní tvorby této televize). Tento archiv ale není zdarma, zájemci o něj si musejí zaplatit přístup – buď na týden za 19 Kč, nebo za měsíc za 69 Kč, případně rovnou na půl roku (za 300 Kč).

Výhody a nevýhody

Těžko říct, jestli Barrandov – ve své současné podobě – má i nějaké plusy, možná by se mezi ně dal považovat prostor, který tato televize věnuje politice a aktuálnímu dění ve společnosti. Výhodou je samozřejmě i to, že jde o bezplatnou, volně šířenou stanici.

Jinak ale převažují spíše negativa, v programu chybí akviziční tituly, neustále se opakují ty stejné pořady (to platí hlavně pro tematické stanice Kino a Krimi) a vlastní tvorba Barrandova navíc není příliš kvalitní. Je ale možné že s novým spolumajitelem televize se situace změní.

Nejčastější otázky

Má TV Barrandov něco společného se slavnými filmovými studii stejného jména?

V minulosti byla tato televize s filmovými ateliéry vlastnicky propojena, dnes už má jiného majitele. Vysílá ale přímo z areálu filmových studií Barrandov.

Dá se někde Barrandov sledovat i přes internet bez poplatku?

Barrandov na svém webu živý stream svých stanic nenabízí, sledovat je tak lze jen přes pozemní vysílání, kabelovou televizi, satelit nebo IPTV.

Dají se programy televize Barrandov sledovat i na Slovensku?

Ano, všechny programy skupiny Barrandov na rozdíl od Novy a Primy u většiny slovenských operátorů naladit lze, ve svých nabídkách je mají např. Antik, UPC, Sledovanie TV nebo Slovak Telekom.

Shrnutí

Televize Barrandov se po nadějném startu v roce 2009, kdy přinášela zajímavou alternativu k ostatním komerčním stanicím, změnila spíše v program druhé kategorie a pro většinu diváků (zejména pro mladou generaci) toho nemá moc co nabídnout. Její program tvoří převážně vlastní a nepříliš kvalitní tvorba, nicméně je možné, že se to do budoucna změní.

Televize má totiž nového spolumajitele a ten plánuje vylepšení programu. Všechny tři stanice skupiny Barrandov lze sledovat pozemní, kabelovou, satelitní i internetovou cestou, na webu této televize je pak archiv jejích pořadů.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Tomáš Božek

Tomáš Božek

Články a recenze pro různé weby píšu už více než 10 let. Jsem extrémní sova (takže pracuju v noci a spím přes den), neumím si představit svůj život bez internetu a televize. Hodně se zajímám o politiku (jsem libertarián), v hokeji fandím Mountfieldu HK a baví mě různé sporty (hlavně stolní tenis a florbal).

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Televizi Barrandov mám ráda, protože tam dávají hromadu romantických filmů, ale některé zábavné pořady jsou tak příšerné, že to snad ani ta romantika nemůže vyvážit. Přesto ale zůstávám stanici věrná právě kvůli romantice, ale jinak tedy je to bída.

Přidat komentář

Celkové hodnocení

Recenzer
Logo