Prima

Televize Prima je jednou z nejsledovanějších stanic na českém trhu a postupem času se její program výrazně rozšířil – dnes už má Prima v ČR hned 9 kanálů. Všechny stanice ze skupiny Prima jsou šířené volně a bezplatně, mohou je tak sledovat všichni diváci bez ohledu na to, jakým způsobem televizní signál přijímají.

Prima

Představení společnosti

Provozovatelem televizní stanice Prima je společnost FTV Prima. Jejím vlastníkem je pak společnost GES Group, která patří pod nizozemský holding GES GROUP HOLDING, B. V.

Historie

Prima patří k nejstarším českým televizním kanálům, vysílat totiž začala už 20. června 1993, byla tak první českou komerční stanicí (ovšem nikoli celoplošnou, tou se totiž stala až o rok později). Ze začátku se tento kanál jmenoval Premiéra TV, k přejmenování na Primu došlo 1. ledna 1997.

Zpočátku měla Prima výrazně nižší sledovanost než konkurenční Nova, postupem času ale získala významné zahraniční partnery, kteří do jejího programu silně investovali a Prima dnes patří mezi nejdůležitější hráče na českém trhu. S tím souvisejí i její další stanice, postupně se jejich počet rozšířil na 9 (a do budoucna nejsou vyloučeny další).

Program

V tuto chvíli má televizní skupina Prima hned 9 kanálů, jedna stanice je pak určená speciálně pro slovenský trh. O jaké programy se jedná?

  • Prima – hlavní program Primy s plnoformátovým obsahem pořadů různých žánrů
  • Prima Cool – kanál zaměřený hlavně na mladé diváky, vysílá např. americké seriály a filmy
  • Prima Love – stanice určená hlavně pro ženy, přináší romantické filmy, seriály a telenovely
  • Prima Zoom – čistě dokumentární kanál plný pořadů o přírodě, vědě a historii
  • Prima Max – filmová televizní stanice, vysílá především americké filmy a seriály
  • Prima Krimi – program zaměřený na detektivní seriály a filmy z USA i Evropy
  • CNN Prima News – zpravodajská komerční televizní stanice
  • Prima Star – výběr toho nejlepšího z bohatého archivu televize Prima doplněný o seriály
  • Prima Show – kanál zaměřený na reality show (zejména z USA, ale i z Evropy)
  • Prima Plus – stanice určená výhradně pro diváky na Slovensku (vysílá jen vlastní tvorbu)

Dostupnost

Na rozdíl od Novy Prima zatím žádné placené kanály nemá, všechny její televizní stanice jsou tak šířeny přes pozemní vysílače. Konkrétně je lze naladit v rámci multiplexu 22, kde je pohromadě všech 9 stanic Primy, z toho CNN Prima News je jako jediná v HD rozlišení. Součástí pozemního multiplexu je i program Prima+1, což je hlavní Prima posunutá o jednu hodinu.

Televizi Prima i její tematické kanály si mohou naladit i diváci, kteří přijímají placenou televizní nabídku, Prima je dostupná u všech poskytovatelů internetové televize, nechybí ani u kabelových operátorů a samozřejmě vysílá i přes satelit.

Cena

Za sledování televize Prima nemusíte platit nic – tento program vysílá zdarma a je placený z reklam. U operátorů je pak vždy v základu, u nich je ale v souvislosti s Primou jedna funkce, která je placená. Jde o přetáčení reklam – Prima totiž (zatím jako jediná u nás) zakázala možnost přetáčení reklamních bloků. U některých IPTV operátorů si lze sjednat balíček, který vám umožní je přetáčet – má ho např. Sledování TV.

Online

Podobně jako má Nova svoji streamingovou službu Voyo, Prima má portál Prima+. Ten funguje na trochu jiném principu a zatím rozhodně nejde o službu, která by mohla konkurovat hlavním hráčům na trhu jako je Netflix nebo HBO. V rámci Prima+ lze sledovat různé filmy, seriály a pořady, oproti jiným videotékám je ale některý obsah dostupný i zdarma.

Výhody a nevýhody

Plusem televize Prima je určitě to, že hodně investuje do vlastní tvorby (i když zdaleka ne vždy se jedná o kvalitní díla), výhodou je i to, že vysílá pro všechny zdarma a má ve svém portfoliu hned 9 kanálů, takže většina lidí si svoje oblíbené pořady najde. Nevýhodou je určitě zákaz přetáčení reklam, zcela pak na programech Primy chybí např. sportovní obsah.

Nejčastější otázky

Kde se dá sledovat Prima v HD rozlišení?

Ve vysokém rozlišení lze Primu naladit u všech operátorů placené digitální televize, ať už jde o IPTV, kabel nebo satelit.

Kdo je v současné době generálním ředitelem této stanice?

Generálním ředitelem televizní skupiny Prima je Marek Singer (v jejím čele byl už v letech 2008-2013, po krátké pauze pak její vedení v roce 2014 znovu převzal).

Kolik stojí měsíční předplatné služby Prima+?

Základní obsah je zdarma, k prémiovému se lze dostat buď s balíčkem Light (je v něm i reklama, cena je 99 Kč měsíčně) nebo Premium (stojí 149 Kč/měsíc ale je zcela bez reklam).

Shrnutí

Prima je jednou z nejoblíbenějších televizních stanic v ČR, nabízí zajímavý mix pořadů různých žánrů. Hlavní program Primy osloví spíše starší diváky, kteří na něm najdou svoje oblíbené seriály, filmy, zpravodajství a další obsah. Prima vysílá celoplošně v pozemním multiplexu 22 spolu s dalšími tematickými programy, naladit se dá i přes kabel, satelit a internet.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Tomáš Božek

Tomáš Božek

Články a recenze pro různé weby píšu už více než 10 let. Jsem extrémní sova (takže pracuju v noci a spím přes den), neumím si představit svůj život bez internetu a televize. Hodně se zajímám o politiku (jsem libertarián), v hokeji fandím Mountfieldu HK a baví mě různé sporty (hlavně stolní tenis a florbal).

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo