ČT sport

Sportovních kanálů se u nás vysílá spousta, pouze jeden z nich je ale možné sledovat bezplatně přes pozemní terestrické vysílání. Jedná se o stanici ČT sport, která je jedním z šesti programů veřejnoprávní České televize (spolu s ČT1, ČT2, ČT24, ČT:D a ČT art).

ČT sport

Představení společnosti

Česká televize, pod kterou sportovní program ČT sport patří, je tuzemskou veřejnoprávní institucí a je tak placená formou koncesionářských příspěvků. Všechny její programy si mohou naladit všichni diváci, bez ohledu na to, jaký typ televizního signálu přijímají.

Historie

Televizní stanice ČT sport zahájila svoje vysílání 10.února 2006 při příležitosti zahájení zimních olympijských her v italském Turíně. Zpočátku se tento kanál jmenoval ČT4 Sport, později jen ČT4 a nakonec se přejmenoval na dnešní ČT sport. Od roku 2012 vysílá i v HD rozlišení.

Program

Program televizního kanálu ČT sport je nesmírně pestrý a vysílá se na něm velké množství sportovních disciplín – od těch nejpopulárnějších jako je fotbal nebo lední hokej až po méně sledované minoritní sporty. Důraz je kladený na české sportovce a české soutěže, samozřejmě ale nemohou chybět ani významné mezinárodní sportovní události v čele s olympijskými hrami.

Dostupnost

Sportovní program ČT sport je u nás dostupný úplně všem televizním divákům – ať už přijímají televizní signál pozemní, kabelovou, satelitní nebo internetovou cestou, vždy mají ČT sport k dispozici. U placených operátorů je ČT sport vždy zařazený v nejnižším, základním programovém balíčku.

Cena

Za příjem stanice ČT sport se nemusí platit nic, sledovat ji lze v bezplatném pozemním vysílání, které pokrývá celé území Česka. Úplně zdarma to ale není, protože každá domácnost (která má televizní přijímač) musí ze zákona platit České televizi koncesionářské poplatky. U placené televize si pak za ČT sport nemusíte platit nic navíc, máte ji vždy zahrnutou už v základní nabídce.

Online

Sledovat ČT sport se dá i přes internetové stránky České televize, kde je stream této stanice k dispozici. Kromě něj je na něm dostupný i doplňkový program ČT sport plus, na němž se vysílají přenosy, které se do programu ČT sport nevejdou – a je jich opravdu hodně.

Živě

U sportovních kanálů jsou přímé přenosy tím nejdůležitějším a platí to samozřejmě i pro televizní stanici ČT sport. Přímé přenosy z různých zajímavých událostí na ní najdete prakticky každý den, mnohdy i několik přenosů za den (v kombinaci s ČT sport plus pak i několik přenosů najednou).

Výhody a nevýhody

Jednou z hlavních výhod je u ČT sport již zmiňovaná dostupnost, je to v tuto chvíli jediný sportovní kanál, který lze u nás přijímat zdarma přes terestrický signál. Dalším velkým plusem této stanice je její velké zázemí a nesmírně bohaté zkušenosti, které u České (a Československé) televize čítají mnoho desítek let.

S tím souvisí také nejlepší tým komentátorů a moderátorů – jména jako Robert Záruba, Jaromír Bosák, Pavel Čapek nebo Jakub Bažant už dnes patří mezi legendy. Hlavní předností jsou pak práva na nejvýznamnější sportovní události, jako jsou letní a zimní olympijské hry, MS ve fotbale, MS v hokeji a mnoho dalších.

Těžko říct, jestli má ČT sport nějaké nevýhody – možná by se mezi ně dal zařadit menší rozpočet, resp. menší finanční možnosti, než mají její komerční konkurenti. Proto už ČT nevysílá např. fotbalovou Fortuna ligu, Ligu mistrů a jiné významné sportovní události a např. olympiády už nemá exkluzivně, ale dělí se o ně s Eurosportem.

Nejčastější otázky

Dá se ČT sport sledovat i na internetu?

Ano, tento televizní kanál si můžete pustit i přes obyčejný internetový prohlížeč, stream je k dispozici na webových stránkách České televize. Na nich je dostupné i vysílání doplňkového programu ČT sport plus, kde jsou další přímé přenosy sportovních událostí.

Proč už se na ČT sport nevysílá první fotbalová liga a extraliga je tam jen jednou týdně?

Protože Česká televize nemůže finančně konkurovat komerčním společnostem, které mají na tyto události daleko vyšší rozpočet. Nejde ale o nic neobvyklého, i v zahraničí je naprosto běžné, že špičkové ligové soutěže nevysílají veřejnoprávní stanice, ale jsou pouze na placených, komerčních kanálech.

Bude ČT sport vysílat letní a zimní olympiádu i v budoucnosti?

Ano, Česká televize má v tuto chvíli zajištěna vysílací práva na LOH i ZOH až do roku 2032. Budou je tak moci sledovat všichni diváci, o práva by se nicméně (tak jako v posledních letech) měla ČT sport dělit s Eurosportem. Nově by měly olympijské hry být také součástí streamingové platformy Max (která nahradí dnešní HBO Max).

Shrnutí

I přes to, že v posledních letech Česká televize o řadu důležitých sportovních událostí přišla, stále patří její program ČT sport mezi nejatraktivnější sportovní televizní stanice v ČR. Sledovat ji může úplně každý, volně dostupná je v HD rozlišení, u operátorů je všude v základní nabídce. Další přenosy pak nabízí přes HbbTV a internet na kanálu ČT sport plus.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Tomáš Božek

Tomáš Božek

Články a recenze pro různé weby píšu už více než 10 let. Jsem extrémní sova (takže pracuju v noci a spím přes den), neumím si představit svůj život bez internetu a televize. Hodně se zajímám o politiku (jsem libertarián), v hokeji fandím Mountfieldu HK a baví mě různé sporty (hlavně stolní tenis a florbal).

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Celkové hodnocení

Recenzer
Logo