Sportovní programy

Mimořádně velká konkurence u nás panuje v oblasti sportovních televizních kanálů. O práva na atraktivní soutěže bojuje celá řada velkých hráčů a pro zaryté sportovní fanoušky, kteří chtějí mít možnost sledovat všechny důležité soutěže, je tak nutností předplácet si více služeb. Které sportovní stanice jsou u nás dostupné, na jakých platformách a jaké události se na nich dají sledovat?

České sportovní programy

ČT sport

Jedna ze stanic veřejnoprávní České televize vysílá od února roku 2006 (tehdy ještě pod názvem ČT4 Sport), dostupná je úplně pro všechny – šířena je totiž v rámci bezplatného terestrického vysílání. Ve svých programových nabídkách ji mají úplně všichni operátoři a samozřejmě v základních balíčcích.

O celou řadu atraktivních práv časem ČT přišla – vzhledem k finanční situaci televize, charakteru stanice a poměrům na trhu totiž nemůže konkurovat nejsilnějším hráčům. Nicméně i tak je program ČT sport nesmírně bohatý, nechybějí v něm letní i zimní olympijské hry, všechny zápasy české fotbalové i hokejové reprezentace, MS i ME ve fotbale, MS v hokeji, spousta přenosů ze zimních sportů a prostor mají také domácí soutěže (basketbal, házená atd.). Jednou týdně se vysílá i přenos z hokejové extraligy. Součástí programu jsou také dokumenty, diskuse a další pořady se sportovní tematikou.

Množství práv, které ČT sport má, je tak velké, že se zdaleka ne vše vejde na jediný kanál. Klasický (lineární) druhý program sice ČT sport nemá, přes internet je ale možné sledovat další přímé přenosy na stanici ČT sport plus (ta je dostupná přes HbbTV ve smart televizorech, na počítačích a mobilech pak klasicky v internetovém prohlížeči).

O2 TV sport, O2 TV Fotbal, O2 TV Tenis

Mimořádně atraktivní je program komerčních placených sportovních stanic, které patří pod operátora O2. Sledovat na nich je možné téměř všechny zápasy české hokejové Tipsport extraligy (zbylé jsou na ČT sport), všechny zápasy fotbalové Fortuna ligy, dále pak fotbalovou Ligu mistrů, ženský tenis WTA, baseball (MLB) nebo motorsport. Atraktivní jsou také diskusní pořady TIKI-TAKA nebo Bomby na ledu. Obrovskou výhodou O2 TV je multidimenze, kdy může divák přepínat mezi různými přenosy (používá se třeba u extraligy nebo WTA).

Sledovat programy O2 TV sport, fotbal a tenis ale nejde přes pozemní, kabelovou ani satelitní televizi. Dostupné jsou pouze v rámci internetové televize a to exkluzivně u jediného operátora O2 TV. Naštěstí ale není nutné mít od O2 internet a ani není potřeba platit si celý balík programů – lze si objednat jen samostatný sportovní balíček za 299 Kč měsíčně. V televizi se dá sledovat přes aplikaci O2 TV, ti co Smart TV nemají, potřebují set top box.

Nova sport 1, Nova sport 2, Nova sport 3, Nova sport 4

Počátky vysílání stanice Nova sport sahají do dubna 2002, kdy program vznikl pod názvem Galaxie sport a zpočátku se kromě sportu zaměřoval i na videoklipy a hudební pořady. To se ale brzy změnilo a stanice začala vysílat čistě sportovní obsah, v roce 2008 se pak přejmenovala na Nova Sport. Od roku 2015 k ní přibyl i druhý program a v roce 2021 spolu s nákupem dalších sportovních práv i třetí a čtvrtý.

Od samotného začátku patří mezi hlavní taháky Nova sportu přímé přenosy z hokejové NHL, k významným akvizicím patří i basketbalová NBA. Na dalších kanálech má velké množství prostoru zahraniční fotbal (Liga mistrů, Evropská liga, Bundesliga atd.), tenis, basketbal, házená a další sporty.

Pokud jde o dostupnost, tak stanice Nova sport 1 a 2 jsou skoro u všech důležitých kabelových, satelitních a internetových operátorů, programy Nova sport 3 a 4 už jen u některých (O2, Vodafone, T-Mobile, Skylink, Telly).

Eurosport 1, Eurosport 2

Evropskou síť sportovních stanic Eurosport čeští diváci dobře znají už z devadesátých let, kdy si ji mohli naladit v kabelové televizi nebo na satelitu. Postupem času přibyl i druhý program a oba vysílají i s českým komentářem (u některých operátorů je dostupný dokonce i Eurosport 4K). Pokud jde o obsah vysílání, Eurosport je silný zejména v tenisu, cyklistice a zimních sportech, vysílá ale také olympiády, motosport nebo golf.

Dostupné jsou oba Eurosporty u velké většiny poskytovatelů placené televize, nenajdete je ale např. u Skylinku nebo u Lepší TV. Eurosport jinak patří do televizní skupiny Discovery a vzhledem k jejímu sloučení s HBO by se od roku 2024 měly olympijské hry vysílat i v rámci streamingové služby MAX (která nahradí dnešní HBO MAX).

Sport 1, Sport 2

Placené sportovní kanály ze skupiny AMC vysílají zejména fotbal, hokej, házenou, šipky nebo formuli 1, ta ale od sezóny 2024/25 zamíří na konkurenční Nova sport. Z hokeje jsou oblíbené přenosy z Ligy mistrů, z fotbalu pak např. kvalifikace na Euro (mimo zápasy českého týmu, ty má ČT sport).

Naladit si Sport 1 a Sport 2 lze téměř u všech velkých operátorů, nejsou ale v nabídce O2 TV, která vyřadila všechny stanice od AMC, nenajdete je ani u Lepší TV.

Premier Sport 1, Premier Sport 2

Exkluzivní placené stanice, které se zaměřují především na atraktivní fotbalové soutěže (Liga mistrů, Bundesliga, Serie A a další), americký fotbal (NFL) bojové sporty (UFC) nebo motorsport. Získat se ale dají jen u několika vybraných operátorů – do svých balíčků je zařadili O2, T-Mobile, Vodafone a Telly.

Arena Sport 1, Arena Sport 2

Původní Slovak sport TV dnes patří k těm méně atraktivním stanicím, naladit se každopádně dá u většiny operátorů. Přímé přenosy vysílá zejména z fotbalu (3. německá liga, belgická liga, nizozemská liga, rakouská liga), program jinak zahrnuje především různé magazíny a dokumenty, zejména pro fanoušky automobilů.

Golf channel

Jak už název napovídá, tato televizní stanice se zaměřuje čistě na golf. Tento kanál vysílá přímé přenosy a záznamy z významných golfových turnajů, program je samozřejmě lokalizovaný do českého jazyka. Najdete ho u většiny operátorů a zajímavostí je, že jeho ředitelem je Pavel Poulíček, kterého si možná pamatujete jako sportovního komentátora, jenž začínal na Nově.

Slovenské sportovní programy

RTVS Šport

Sportovní program slovenské veřejnoprávní televize. Vysílá např. přímé přenosy z ženského tenisu (WTA), slovenské ligové soutěže (basketbal, házená), vybrané fotbalové události, alpské lyžování, biatlon nebo olympijské hry.

Zatímco na Slovensku je tato stanice dostupná všem, u nás je to s jejím naladěním docela složité. Nejvýznamnější operátoři ji vůbec nenabízejí, do svých balíčků ji zařadili jen někteří méně známí poskytovatelé (např. Antik TV, Nej.cz, PODA TV nebo NejPřipojení TV). Další možností je pak předplatit si některou službu určenou přímo pro slovenský trh a získat tak několik desítek kanálů v tomto jazyce.

JOJ šport

Slovenská komerční sportovní televize v poslední době zatraktivnila svůj program a přetáhla veřejnoprávní konkurenci všechna práva na hokej. Vysílá tak první i druhou nejvyšší hokejovou ligu na Slovensku, hokejový pohár, ale získala práva i na MS v ledním hokeji i MS do 20 a do 18 let. Z dalších sportů vysílá JOJ šport např. basketbal, 2. slovenskou fotbalovou ligu, basketbal, golf, badminton nebo zimní sporty.

Dříve se další přenosy vysílaly také přes internet na programu JOJ Šport plus, dnes nabízí JOJ šport další přenosy přes streamingovou službu JOJ play – můžete na ní sledovat všechny zápasy slovenské Tipos extraligy.

U nás nešíří signál stanice JOJ Šport nikdo, stanici totiž není povoleno zařazovat do balíčků mimo Slovensko. To ale neznamená, že se k ní nedá dostat – jednou možností je už zmiňovaná služba JOJ Play (je ale potřeba zaplatit si prémiové členství), další variantou je předplatit si u nějakého operátora internetové televize jejich nabídku určenou pro slovenský trh (což technicky není problém).

Nejčastější otázky

Co je potřeba pro sledování programů O2 TV Sport? Musím být klientem O2?

Klientem O2 být nemusíte, stačí klidně jen samostatný sportovní balíček, který se platí kartou a žádná smlouva se nepodepisuje. Pokud chcete O2 TV Sport sledovat v televizi, musí se jednat o Smart TV (u níž lze aplikaci O2 nainstalovat) nebo je potřeba set top box.

Která internetová televize má nejlepší nabídku sportovních programů?

Kompletní nabídku všech českých sportovních stanic nemá momentálně žádný operátor, nejatraktivnější nabídku má ale v současné době O2 TV, kde chybějí pouze programy Sport 1 a Sport 2.

Je u nás možné legálně získat přístup ke slovenským sportovním kanálům?

Ano, bez problémů si můžete předplatit balíček určený pro Slovensko a získat tak přístup nejen k RTVS Šport a JOJ Šport, ale i k dalším stanicím skupin Markíza, JOJ a dalších. V nabídkách určených pro ČR ale JOJ šport být nemůže a RTVS Šport u největších operátorů chybí.

Závěr

Výběr sportovních kanálů je v Česku obrovský, a navíc často vznikají nové stanice. Do budoucna se plánuje start kanálu A11 Sport a v souvislosti se sportovními právy se spekuluje i o zájmu televize Prima – seznam sportovních kanálů se tak pravděpodobně ještě rozšíří. Bohužel žádný operátor nemá v nabídce všechny sportovní programy, nicméně některé sportovní balíčky se dají sjednat i samostatně, takže neplatíte zbytečně za kanály, o které nestojíte.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (151 hodnocení)
​​

Tomáš Božek

Tomáš Božek

Články a recenze pro různé weby píšu už více než 10 let. Jsem extrémní sova (takže pracuju v noci a spím přes den), neumím si představit svůj život bez internetu a televize. Hodně se zajímám o politiku (jsem libertarián), v hokeji fandím Mountfieldu HK a baví mě různé sporty (hlavně stolní tenis a florbal).

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. U nás je úplně jedno, jak se takový sportovní program jmenuje, hlavně, že se tam sportuje a je na co koukat, protože manžel žhaví tyto kanály neustále. Chtě nechtě, jsem si musela nakonec pořídit druhou televizi a když on má svůj sport, já se chodím do kuchyně dívat na své zamilované seriály a romantiky, protože jinak bych si na klasické televizi ani neškrtla, takže pro mě jsou sportovní programy spíš za trest.

Přidat komentář

Recenzer
Logo