Bezkontaktní teploměry

Bezkontaktní teploměr patří v současnosti k těm nejmodernějším teploměrům, které můžete do domácnosti pořídit. Používání teploměru je velmi jednoduché a výsledek měření se dozvíte prakticky okamžitě. Teplotu můžete měřit na čele i spánku a díky podsvícení bude možné teploměr bez potíží používat také v noci, aniž byste nemocného při spánku příliš rušili. Bezdotykové teploměry rovněž nabízí několik funkcí.

Praktická může být funkce paměti. Ty nejmodernější teploměry pak nabízí chytré smart funkce, a teplotu a vše potřebné můžete sledovat i prostřednictvím mobilní aplikace. Bezdotykové teploměry mají poměrně mnoho kladů, avšak i v tomto případě narazíte na několik negativ. Těmi jsou větší rozměr teploměru či vyšší pořizovací cena.

Bezkontaktní infračervené teploměry při měření skenují teplo vycházející z lidského těla v podobě infračerveného záření. Poté senzor teplo převede na údaj, který se zobrazuje na přehledném displeji. Důležité je, abyste teploměr používali dle pokynů výrobce. Teplota by měla být měřena v rozsahu 3 – 15 cm od těla. Záleží pochopitelně na tom, co konkrétní model umožňuje. Zatímco některé teploměry zobrazí teplotu okamžitě, v případě jiných bude několik vteřin čekat.

Bezkontaktní teploměr můžete pořídit do domácnosti, ale tyto teploměry se již běžně používají i ve zdravotnických zařízeních. Dle možnosti použití se mění cena i možnosti teploměru. Doma při občasném měření si můžete vystačit s levnějším modelem. Pokud budete teplotu měřit pravidelně několikrát za den, měli byste si připlatit za odolnější a kvalitnější model. V obou případech je však žádoucí, aby byl lékařský teploměr vybaven potřebnou certifikací. Proto vždy vybírejte mezi teploměry předních výrobců.

Porovnat ceny teploměrů

Nejlepší bezkontaktní teploměry

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Hetaida HTD8813 90 % 591 Kč Zobrazit Alza.cz
2. TrueLife Care Q7 89 % 690 Kč Zobrazit Benu.cz
3. Microlife NC-100 81 % 779 Kč Zobrazit Allegro.cz
4. Hartmann Veroval 2v1 76 % 543 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Hartmann Thermoval Baby 85 % 892 Kč Zobrazit Notino.cz

Způsob měření

Pomocí bezdotykových teploměrů lze teplotu měřit přiložením k čelu, ke spánku nebo uchu. Koupit můžete teploměr, který nabízí pouze jednu možnost, ale častěji se setkáte s modely, které umožňují teplotu měřit na všech těchto částech těla.

 • Měření na spánku či na čele – teploměry, které nabízí tuto možnost, jsou oblíbenější, protože měření teploty je skutečně snadné. Při měření dokonce nemusí být nemocný zcela v klidu, což oceníte zejména u dětí. Neměřené hodnoty jsou přesné, ale je nutné dodržet přesně daný postup.
 • Měření v uchu – tento způsob je o něco náročnější, protože nástavec teploměru budete muset přiložit k uchu. To půjde pouze tehdy, kdy bude měřená osoba v naprostém klidu. Naměřená hodnota je však ještě přesnější a výsledek se zobrazí prakticky okamžitě.

Přesnost

Již několikrát jsme zmiňovali nutnost používat bezkontaktní teploměr skutečně přesně. Proto si před prvním použitím pečlivě nastudujte pokyny výrobce. Ve většině případů je třeba teploměr přiložit cca 1 – 3 od těla, některé teploměry umožňují použití i na delší vzdálenost. Nicméně většinou platí pravidlo, čím blíže budete moci teploměr přiložit, tím bude měření teploty spolehlivější.

Teplotní rozsah

Jednotlivé bezkontaktní teploměry nabízí různý rozsah měření teploty. Některé teploměry budete moci použít pouze k měření tělesné teploty, jiné se mohou stát multifunkčním zařízením. Proto dobře zvažte, které variantě dáte přednost. S nadstandardními možnostmi se pochopitelně zvyšuje pořizovací cena teploměru.

 • Měření tělesné teploty – rozsah bývá zpravidla v rozmezí 30 – 45 °C
 • Měření tělesné teploty i různých kapalin – rozsah teploměru může být v rozmezí 0 – 100 °C

Funkce

Bezkontaktní teploměry mohou nabízet několik nadstandardních funkcí. Některé z nich jsou běžné u všech teploměrů, jiné nabídnou především dražší modely.

 • Displej – žádnému bezkontaktnímu teploměru nesmí chybět velký a velmi dobře čitelný displej.
 • Podsvícení – tuto možnost nabízí prakticky každý teploměr. Díky podsvícení můžete teploměr pohodlně používat v kteroukoliv denní i noční dobu.
 • Zvukový signál – na zapnutí, vypnutí i konec měření vás může upozornit zvukový signál. Při měření v noci oceníte možnost tuto funkci vypnout.
 • Obrázky – zejména pro děti bude příjemné, když se na displeji po měření objeví obrázek, který dítěti ihned napoví, zda je zdrávo či ne.
 • Paměť – jestliže chcete mít přehled o stavu nemocného, může se vám hodit funkce paměti. Do paměti se ukládá několik posledních měření.
 • Indikátor stavu baterie – bezkontaktní teploměry jsou napájeny bateriemi. Díky indikátoru budete mít přehled o její kapacitě.
 • Smart funkce – nejmodernější teploměry je možné propojit s mobilním telefonem prostřednictvím mobilní aplikace.
 • Automatické vypnutí – funkce, která bude šetřit životnost baterií. Díky automatickému vypnutí mohou jedny baterie vydržet hned několik let.

Značka

Bezkontaktní teploměr můžete pořídit v lékárnách, ale i v ne příliš spolehlivých prodejnách či eshopech. Především zde vám může ke koupi nalákat nízká pořizovací cena. Jestliže však chcete, aby teploměr plnil svoji funkci spolehlivě a měření bylo co možná nejpřesnější, měli byste se při výběru zaměřit pouze na certifikované výrobky ověřených výrobců.

Mezi spolehlivé a žádané patří teploměry značky TrueLife, známým výrobcem je i Hartmann nebo Microlife. Spolehlivost i funkčnost zaručí teploměry Braun či Beurer. K méně známým patři teploměry Nuvita či Hetaida.

Cena

Bezkontaktní teploměry jsou nejmodernějšími, ale i nejdražšími teploměry vůbec. Ve srovnání se rtuťovými či digitálními teploměry je cena bezkontaktního teploměru několikanásobně vyšší. Základní varianty těchto teploměrů lze pořídit za cenu do 700 Kč. V jejich případě bude možné teploměr použít pouze k měření tělesné teploty. Zlatou střední cestou jsou teploměry s cenou od 1 – 1 500 Kč. V tomto případě budete mít teploměr větší teplotní rozsah i více funkcí. Za chytrý smart teploměr pak můžete zaplatit i více než 1 500 Kč.

Porovnat ceny teploměrů

Otázky a odpovědi

Co vše dokáže bezdotykový teploměr změřit?

Primárním úkolem teploměru je pochopitelně měřit teplotu těla. Teploměr můžete bezpečně používat u osob každého věku. Měření je velmi rychlé a naměřený výsledek je velmi přesný. Je však nutné používat teploměr dle pokynů výrobce. Pokud nabízí teploměr větší teplotní rozsah, můžete ho používat k měření kojenecké stravy, vody atd.

Kdy se skutečně vyplatí infračervený teploměr pořídit?

Bezdotykové teploměry jsou neocenitelnými pomocníky zejména v rodinách s malými dětmi. Pomocí teploměru změříte teplotu rychle a přesně i neustále se vrtícímu dítěti, pro které by vylo zdlouhavé používání klasického nebo modernějšího digitálního teploměru stresující.

Pokud se k nákupu teploměru odhodláte, může ho k měření teploty používat každá člen domácnosti. Při správném používání bude bezkontaktní teploměr dobře sloužit celé rodině řadu let.

Jakým způsobem může být bezkontaktní teploměr napájen?

K provozu potřebují infračervené teploměry zpravidla tužkové baterie. V některých případech vám postačí baterie jedna, v jiných budete muset použít baterie dvě. K dostání jsou teploměry na AA i AAA baterie.

Závěr

S cenového hlediska nemusí být koupě bezkontaktního teploměru nijak lákavá. Tyto moderní, rychlé a přesné teploměry však nabízí mnoho výhod, díky kterým jejich obliba strmě roste. Bezkontaktní teploměry jsou známé jako infračervené, laserové či bezdotykové teploměry a jsou vhodné k měření teploty u dětí i dospělých. Největší předností je rychlost, ve které dokáže teploměr teplotu změřit.

Při měření stačí teploměr natočit na spánek či čelo a prakticky okamžitě budete znát výsledek měření. Méně rozšířené jsou teploměry, které dokáží teplotu změřit ve zvukovodu, jejich výhodou je ještě větší přesnost. Dražším teploměrem s větším rozsahem teplot můžete měřit i teplotu kapalin i různých předmětů. Jednotlivé modely pak nabízí i několik praktických funkcí. Spolehlivost a funkčnost je však možné očekávat pouze od certifikovaného teploměru, který koupíte od předních výrobců.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Přiznám se, že bezkontaktním teploměrům jsem zatím na chuť nepřišla. Koupila jsem totiž dva různé a vždy ukazovali při měření takové hodnoty, že to až bylo nesmyslné. Bylo mi řečeno, že mám měřit nejlépe mířením na čelo a tam byla teplota stále více než 40 stupňů, přestože u lékaře měla pak dcera 36,4 a po měření klasickým digitálním teploměrem rovněž, tak nevím, v čem je fígl v používání bezkontaktních teploměrů.

Přidat komentář

Recenzer
Logo