Teploměry

Měření teploty se v průběhu života nevyhne nikdo. Dříve byla každá domácnost vybavena klasickým rtuťovým teploměr, v dnešní době je však nabídka jednotlivých modelů opravdu velká. Velké množství výrobků je primárně určené malým dětem.

V současné době patří k nejoblíbenějším modelům dotykové a bezdotykové digitální teploměry. Oba modely mají svoje výhody a nevýhody. Kromě toho, který model bude nejvíce využívat vašim potřebám, bude hrát důležitou roli při výběru také metoda měření nebo jednotlivé funkce, kterými teploměry disponují.

Porovnat ceny teploměrů

Typy

Teploměry je možné rozdělit do několika skupin podle použité technologie.

Skleněné

Starší skleněné teploměry obsahují rtuť, tu u novějších výrobků nahradilo galium. Tyto teploměry nejsou v současné době příliš oblíbené. Přesto mají mnoho výhod, jsou velmi přesné, levné a nepotřebují žádnou údržbu.

Jejich součástí není baterie, kterou byste museli měnit. Nevýhodou je však skleněné tělo, které je velmi náchylné k rozbití. To z nich dělá nebezpečné výrobky zvláště, co se týká dětí. Další nevýhodou je také delší doba měření, která trvá cca 8 minut, také zobrazený výsledek nemusí být pro každého dobře čitelný.

Digitální kontaktní

Tyto moderní teploměry jsou v současné době jedny z nejoblíbenějších. Jsou vyrobené z plastu, což z nich dělá velmi odolné výrobky. Výsledky se zobrazují na displeji, a jsou dobře čitelné. Měření je velmi rychlé, v závislosti na různých typech trvá cca 5 – 40 vteřin.

Digitální teploměr by měl umožnit měnit baterii. K dostání jsou i takové, které tuto možnost nemají a po vybití baterie už vám nijak neposlouží.

Digitální bezkontaktní

Tyto teploměry měří teplotu pouhým přiložením k čelu nebo spánkové kosti. Díky tomu jsou velmi hygienické a oblíbené zejména u rodičů malých dětí, kterým bývá v některých případech velmi obtížné teplotu změřit. Měření ve velmi rychlé, teplotu změříte obvykle do 3 vteřin.

Tyto teploměry umožňují měřit také teploty vody, pokrmů nebo i vzduchu. Nevýhodou je tak pouze vyšší pořizovací cena. I u těchto typů budete muset měnit baterie.

U těchto teploměrů je však ke správnému fungování nutné dodržovat správný postup měření, který je dán výrobcem. V opačném případě není měření přesné a naměřit můžete vždy jiný výsledek.

Měření provádějte na očištěném čele. Teploměr je třeba dle modelu držet alespoň 3 – 5 centimetrů od čela Některé teploměry je třeba nechat při měření v klidu, jiné vyžadují posunování od středu čela přes spánek.

Papírové

Jedná se o jednoduché teplotní proužky. Papírové teploměry jsou určené k jednorázovému použití. Měření trvá cca 3 minuty, tyto teploměry jsou však velmi nepřesné.

zpět k obsahu ↑

Dělení dle uživatele

Kromě toho byste měli při výběru teploměru zohlednit, kdo ho bude nejčastěji využívat. Každá věková skupina má svoje specifické typy. Jiné výrobky pak mohou používat všichni členové domácnosti.

Děti

Specifickou skupinu tvoří děti. Těm nejmenším jsou určeny teploměry pro rektální měření, které patří k nejpřesnějším. K dostání jsou i teploměry v podobě dudlíku. Ty jsou díky svému vzhledu atraktivní, ale nepatří k nejpřesnějším. Poslední možností jsou pak bezkontaktní teploměry.

Ženy

Ženám, které mají potíže s otěhotněním, jsou určeny speciální bazální teploměry. Některé teploměry je možné spárovat pomocí aplikace s mobilním telefonem. Jednoduché bazální teploměry je možné využít i pro běžné měření teploty v podpaží.

zpět k obsahu ↑

Metoda měření

Teploměry jsou schopné teplotu měřit na různých částech těla. Kromě podpaží je to čelo, ústa nebo ucho. Mnoho výrobků umožňuje měřit na více místech. Pro rektální měření je možné koupit teploměr s pružnou špičkou. Ušní teploměr je specifický svým tvarem, jeho součástí navíc bývá hygienická krytka.

zpět k obsahu ↑

Funkce

Moderní teploměry mají řadu funkcí. Co se týká ovládání, zde příliš rozdílů nenajdete. Teploměry se často ovládají pomocí několika tlačítka. U těch nejjednodušších najdete tlačítko jedno. Dražší teploměry s dalšími funkcemi mají ve většině případů 2 nebo 3 tlačítka.

Kombinace technik měření vám umožňuje měřit teplotu na více místech. Nejčastěji tak můžete teploměr používat na měření v uchu a na čele.

Častou funkcí je také paměť. Jednodušší teploměru mohou zobrazovat několik měření. U těch dražších pak můžete uchovávat dlouhodobou historii měření.

Podsvícení je velmi praktickou funkcí. Dovoluje vám teploměr používat v noci, aniž byste museli rozsvěcovat. Díky podsvícenému displeji si naměřenou hodnotu snadno zobrazíte.

Signalizace je opět velmi častou funkcí. Na konec měření jste upozorněni zvukovým signálem. Ten je možné často vypnout, což vám umožní teploměr používat v noci, aniž byste nemocného rušili.

Baterii bude šetřit funkce automatického vypnutí.

Některé teploměry jsou vodotěsné. Díky tomu je můžete omývat pod tekoucí vodou.

U nejdražších teploměrů narazíte také na funkci Age Precision. Ta je určena zejména dětem. Teploměr zobrazuje naměřené výsledky barevně v závislosti na věku dítěte.

zpět k obsahu ↑

Značka

Při výběru teploměru se můžete spolehnout na značky Beurer, Microlife, Scala, Braun, Reer, Medisana, Omron, Hartmann, Laica, Novama nebo Nuvita. Monitorovací teploměr je k dostání od značky Tucky. Klasický skleněný koupíte od značky Exatherm, Verkon nebo Geratherm.

zpět k obsahu ↑

Cena

Nejlevněji pořídíte skleněný teploměr, jeho cena se pohybuje kolem 100 Kč. Také cena obyčejných digitálních dotykových teploměrů není nijak vysoká. Koupit je můžete za 90 – 150 Kč.

Všechny typy teploměrů dotykových i bezdotykových koupíte do 500 Kč. Nabídka je široká a vybere si každý. Tyto teploměry jsou doplněny mnoha funkcemi a často umožňují provádět měření na více místech.

Nejnáročnější uživatelé mohou za teploměr zaplatit až 2 000 Kč. Kromě specifických designů narazíte i na méně časté funkce. Výrobci těchto teploměrů garantují velmi přesné měření. Kromě tělesné teploty mnohdy umožňují měřit teplotu různých povrchů.

Porovnat ceny teploměrů

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Co je infračervený teploměr?

Tyto teploměry měří pomocí infračerveného světla. Koupit můžete dotykové i bezdotykové teploměry. Dotykové infračervené teploměry umožňují teplotu měřit nejčastěji v uších. Ve větším množství jsou dostupné bezdotykové infračervené teploměry.

Ty jsou k dostání v mnoha velikostech, koupit můžete malý model i velké teploměry pistolového typu. Tyto teploměry jsou typické pro měření v nemocnicích, není však problém si tento model pořídit také domů. Měření je velmi přesné a rychlé a u těchto teploměrů najdete také jednotlivé funkce.

Co je chytrý teploměr?

Chytrý teploměr je možné propojit s mobilním telefonem přes Bluetooth. Pomocí aplikace pak můžete zaznamenávat naměřenou teplotu u několika členů domácnosti. Speciální skupinu tvoří ovulační teploměry určené na zjištění plodných dnů.

S mobilním telefonem můžete používat i teploměry určené k nepřetržitému monitorování teploty. Tyto teploměry jsou doplněny o funkci sledování polohy. Teploměr má podobu náplasti s čidlem, které se nemocnému nalepí do podpaží. Naměřené hodnoty pak budou pravidelně posílány do vašeho telefonu.

Jaké jsou ideální podmínky pro měření teploty?

Teplotu byste měli měřit alespoň 30 minut po poslední fyzické námaze. Teplota by měla být měřena při pokojové teploty, v místě měření nesmí být žádná překážka ať už v podobě látky, vlasů nebo třeba make-upu. U bezdotykových teploměrů se pro správnost měření vždy řiďte pokyny výrobce.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Kvalitní teploměr vám bude sloužit řadu let. Při výběru hraje nejdůležitější roli způsob měření, který preferujete. Starším budou více vyhovovat dotykové teploměry, které umožňují měřit teplotu rychle a přesně. Zejména rodiče malých dětí dají pravděpodobně přednost bezdotykovému měření, které je rychlé a pohodlné.

Pokud si nebudete vědět rady s výběrem správného teploměru pro vaše dítě, můžete zakoupit praktickou sadu. V té najdete dotykový teploměr, teploměr v podobě dudlíku a také praktický teploměr, který využijete na měření teploty vody nebo vzduchu.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

      Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


    Komentáře / diskuse / hodnocení

    GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz