Nejoblíbenější typy teploměrů
Měření teploty se v průběhu života nevyhne nikdo. Dříve byla každá domácnost vybavena klasickým rtuťovým teploměr, v dnešní době je však nabídka jednotlivých modelů opravdu velká. Velké množství výrobků je primárně určené malým dětem.
V současné době patří k nejoblíbenějším modelům dotykové a bezdotykové digitální teploměry. Oba modely mají svoje výhody a nevýhody. Kromě toho, který model bude nejvíce využívat vašim potřebám, bude hrát důležitou roli při výběru také metoda měření nebo jednotlivé funkce, kterými teploměry disponují.
Nejlepší teploměry
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Cemio Metric 308 Smart bezkontaktní | ⭐ 90 % | 899 Kč | Zobrazit | Pilulka.cz |
2. | Geratherm Non Contact | ⭐ 85 % | 1 042 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
3. | Microlife NC-100 | ⭐ 81 % | 749 Kč | Zobrazit | Feedo.cz |
4. | Omron Eco-Temp Basic | ⭐ 81 % | 125 Kč | Zobrazit | Pilulka.cz |
5. | Hartmann Veroval 2v1 | ⭐ 76 % | 125 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
Typy
Teploměry je možné rozdělit do několika skupin podle použité technologie.
Skleněné
Starší skleněné teploměry obsahují rtuť, tu u novějších výrobků nahradilo galium. Tyto teploměry nejsou v současné době příliš oblíbené. Přesto mají mnoho výhod, jsou velmi přesné, levné a nepotřebují žádnou údržbu.
Jejich součástí není baterie, kterou byste museli měnit. Nevýhodou je však skleněné tělo, které je velmi náchylné k rozbití. To z nich dělá nebezpečné výrobky zvláště, co se týká dětí. Další nevýhodou je také delší doba měření, která trvá cca 8 minut, také zobrazený výsledek nemusí být pro každého dobře čitelný.
Digitální kontaktní
Tyto moderní teploměry jsou v současné době jedny z nejoblíbenějších. Jsou vyrobené z plastu, což z nich dělá velmi odolné výrobky. Výsledky se zobrazují na displeji, a jsou dobře čitelné. Měření je velmi rychlé, v závislosti na různých typech trvá cca 5 – 40 vteřin.
Digitální teploměr by měl umožnit měnit baterii. K dostání jsou i takové, které tuto možnost nemají a po vybití baterie už vám nijak neposlouží.
Digitální bezkontaktní
Tyto teploměry měří teplotu pouhým přiložením k čelu nebo spánkové kosti. Díky tomu jsou velmi hygienické a oblíbené zejména u rodičů malých dětí, kterým bývá v některých případech velmi obtížné teplotu změřit. Měření ve velmi rychlé, teplotu změříte obvykle do 3 vteřin.
Tyto teploměry umožňují měřit také teploty vody, pokrmů nebo i vzduchu. Nevýhodou je tak pouze vyšší pořizovací cena. I u těchto typů budete muset měnit baterie.
U těchto teploměrů je však ke správnému fungování nutné dodržovat správný postup měření, který je dán výrobcem. V opačném případě není měření přesné a naměřit můžete vždy jiný výsledek.
Měření provádějte na očištěném čele. Teploměr je třeba dle modelu držet alespoň 3 – 5 centimetrů od čela Některé teploměry je třeba nechat při měření v klidu, jiné vyžadují posunování od středu čela přes spánek.
Papírové
Jedná se o jednoduché teplotní proužky. Papírové teploměry jsou určené k jednorázovému použití. Měření trvá cca 3 minuty, tyto teploměry jsou však velmi nepřesné.
Dělení dle uživatele
Kromě toho byste měli při výběru teploměru zohlednit, kdo ho bude nejčastěji využívat. Každá věková skupina má svoje specifické typy. Jiné výrobky pak mohou používat všichni členové domácnosti.
Děti
Specifickou skupinu tvoří děti. Těm nejmenším jsou určeny teploměry pro rektální měření, které patří k nejpřesnějším. K dostání jsou i teploměry v podobě dudlíku. Ty jsou díky svému vzhledu atraktivní, ale nepatří k nejpřesnějším. Poslední možností jsou pak bezkontaktní teploměry.
Ženy
Ženám, které mají potíže s otěhotněním, jsou určeny speciální bazální teploměry. Některé teploměry je možné spárovat pomocí aplikace s mobilním telefonem. Jednoduché bazální teploměry je možné využít i pro běžné měření teploty v podpaží.
Metoda měření
Teploměry jsou schopné teplotu měřit na různých částech těla. Kromě podpaží je to čelo, ústa nebo ucho. Mnoho výrobků umožňuje měřit na více místech. Pro rektální měření je možné koupit teploměr s pružnou špičkou. Ušní teploměr je specifický svým tvarem, jeho součástí navíc bývá hygienická krytka.
Funkce
Moderní teploměry mají řadu funkcí. Co se týká ovládání, zde příliš rozdílů nenajdete. Teploměry se často ovládají pomocí několika tlačítka. U těch nejjednodušších najdete tlačítko jedno. Dražší teploměry s dalšími funkcemi mají ve většině případů 2 nebo 3 tlačítka.
Kombinace technik měření vám umožňuje měřit teplotu na více místech. Nejčastěji tak můžete teploměr používat na měření v uchu a na čele.
Častou funkcí je také paměť. Jednodušší teploměru mohou zobrazovat několik měření. U těch dražších pak můžete uchovávat dlouhodobou historii měření.
Podsvícení je velmi praktickou funkcí. Dovoluje vám teploměr používat v noci, aniž byste museli rozsvěcovat. Díky podsvícenému displeji si naměřenou hodnotu snadno zobrazíte.
Signalizace je opět velmi častou funkcí. Na konec měření jste upozorněni zvukovým signálem. Ten je možné často vypnout, což vám umožní teploměr používat v noci, aniž byste nemocného rušili.
Baterii bude šetřit funkce automatického vypnutí.
Některé teploměry jsou vodotěsné. Díky tomu je můžete omývat pod tekoucí vodou.
U nejdražších teploměrů narazíte také na funkci Age Precision. Ta je určena zejména dětem. Teploměr zobrazuje naměřené výsledky barevně v závislosti na věku dítěte.
Značka
Při výběru teploměru se můžete spolehnout na značky Beurer, Microlife, Scala, Braun, Reer, Medisana, Omron, Hartmann, Laica, Novama nebo Nuvita. Monitorovací teploměr je k dostání od značky Tucky. Klasický skleněný koupíte od značky Exatherm, Verkon nebo Geratherm.
Cena
Nejlevněji pořídíte skleněný teploměr, jeho cena se pohybuje kolem 100 Kč. Také cena obyčejných digitálních dotykových teploměrů není nijak vysoká. Koupit je můžete za 90 – 150 Kč.
Všechny typy teploměrů dotykových i bezdotykových koupíte do 500 Kč. Nabídka je široká a vybere si každý. Tyto teploměry jsou doplněny mnoha funkcemi a často umožňují provádět měření na více místech.
Nejnáročnější uživatelé mohou za teploměr zaplatit až 2 000 Kč. Kromě specifických designů narazíte i na méně časté funkce. Výrobci těchto teploměrů garantují velmi přesné měření. Kromě tělesné teploty mnohdy umožňují měřit teplotu různých povrchů.
Otázky a odpovědi
Co je infračervený teploměr?
Tyto teploměry měří pomocí infračerveného světla. Koupit můžete dotykové i bezdotykové teploměry. Dotykové infračervené teploměry umožňují teplotu měřit nejčastěji v uších. Ve větším množství jsou dostupné bezdotykové infračervené teploměry.
Ty jsou k dostání v mnoha velikostech, koupit můžete malý model i velké teploměry pistolového typu. Tyto teploměry jsou typické pro měření v nemocnicích, není však problém si tento model pořídit také domů. Měření je velmi přesné a rychlé a u těchto teploměrů najdete také jednotlivé funkce.
Co je chytrý teploměr?
Chytrý teploměr je možné propojit s mobilním telefonem přes Bluetooth. Pomocí aplikace pak můžete zaznamenávat naměřenou teplotu u několika členů domácnosti. Speciální skupinu tvoří ovulační teploměry určené na zjištění plodných dnů.
S mobilním telefonem můžete používat i teploměry určené k nepřetržitému monitorování teploty. Tyto teploměry jsou doplněny o funkci sledování polohy. Teploměr má podobu náplasti s čidlem, které se nemocnému nalepí do podpaží. Naměřené hodnoty pak budou pravidelně posílány do vašeho telefonu.
Jaké jsou ideální podmínky pro měření teploty?
Teplotu byste měli měřit alespoň 30 minut po poslední fyzické námaze. Teplota by měla být měřena při pokojové teploty, v místě měření nesmí být žádná překážka ať už v podobě látky, vlasů nebo třeba make-upu. U bezdotykových teploměrů se pro správnost měření vždy řiďte pokyny výrobce.
Závěr
Kvalitní teploměr vám bude sloužit řadu let. Při výběru hraje nejdůležitější roli způsob měření, který preferujete. Starším budou více vyhovovat dotykové teploměry, které umožňují měřit teplotu rychle a přesně. Zejména rodiče malých dětí dají pravděpodobně přednost bezdotykovému měření, které je rychlé a pohodlné.
Pokud si nebudete vědět rady s výběrem správného teploměru pro vaše dítě, můžete zakoupit praktickou sadu. V té najdete dotykový teploměr, teploměr v podobě dudlíku a také praktický teploměr, který využijete na měření teploty vody nebo vzduchu.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.alza.cz, www.benu.cz, www.wikipedia.org, www.medihum.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Za mě tedy jedině digitální, protože ty bezkontaktní jsou takové divné. Digitální vždy změří téměř stejnou teplotu jako mi naměří lékařka, takže se jich držím.
Já jsem od mládí měřila teplotu klasickým teploměrem, ale pak jsem se rozhodla přejít na digitální. Zatím jsem nepřišla na chuť tomu bezkontaktnímu, protože sestra ho má a ukazuje jí takové hodnoty kolikrát, že je to až nesmysl. Upřímně si myslím, že tyhle super moderní teploměry jsou jen zbytečně vyhozené peníze.
U nás se používá stále digitální kontaktní teploměr, který byl vlastně nástupcem klasického rtuťového. Měří dobře a výše teploty odpovídá vždy tomu, co poté naměří dětem lékařka. Značku moc neřeším, hlavně když to funguje jak má.
No tak já jsem koupil ten bezkontaktní už za dob covidu a od té doby leží v šuplíku, protože měří divně. Na klasickém digitálním má syn třeba 36,4 a na tom bezdotykovém přes 38. Nevím no, odvázaný z něj nejsem.
Teplotu si měříme pravidelně, ale objednala jsem jen klasický digitální teploměr. Jinak pro malého jsem vzala bezkontaktní TrueLife Care a super.
Držím se digitálního teploměru, protože si myslím, že ukazuje ze všeho nejlépe. Teplotu si doma kontrolujeme pravidelně, takže je potřeba opravdu kvalitní výrobek.
Tak dřív jsme používali klasický digitální teploměr, ale během koronavirové pandemie jsme přešli na bezkontaktní.
Výborný článek pro děti. Pro dospělé bych uvítal informaci o konkrétním teploměru, který měří přesně.