Termosky na zmrzlinu

Termoska je speciální nádoba s termoizolační funkcí. Díky ní je schopna udržet po dlouhou dobu požadovanou teplotu svého obsahu. Velmi oblíbené jsou zejména termosky na nápoje, ale v běžném životě se vám může hodit i termoska na jídlo. Termosky na zmrzlinu a jídlo mají širší a nižší konstrukci. K potravinám se snáze dostanete i díky širšímu uzávěru. Díky tomu můžete zmrzlinu konzumovat přímo, ať už budete kdekoliv.

Obě tyto varianty disponují dvojitým pláštěm, jehož vrstvy jsou rozděleny izolantem. První termosky se používaly v laboratořích již v roce 1892.

Termosky na jídlo nebo zmrzlinu se liší svojí velikostí. Velikost je velmi individuální parametr, který souvisí se způsobem, jakým budete termosku používat. Od každé termosky byste měli očekávat dlouhou výdrž, dokonalou těsnost, snadnou manipulaci a jednoduché čištění.

Porovnat ceny termosek

Velikost

Před nákupem termosky se nejprve zamyslete, kolik osob, jak často a v jakých situacích bude termosku používat. Právě tyto parametry by se měli podepsat na velikosti i celkové podobě termosky. Na cestách a výletech oceníte spíše kompaktnější termosky menších objemů. Na zahradní party nebo piknik můžete vyrazit i s větší a stylovější termoskou. Termosky na zmrzlinu mívají obvykle objem od 400 – 1 500 ml. Nejmenší termosky mohou nabídnout objem okolo 200 ml.

Materiál

O kvalitě, funkčnosti a životnosti termosky rozhoduje výrobní materiál. Nejvíce používaným materiálem je nerezová ocel, což je materiál, který je dostatečně kvalitní pro většinu uživatelů. Pokud máte na termosku větší nároky, bude vhodné sáhnout po lahvi vyrobené z titanu. Příležitostným uživatelům mohou stačit plastové termosky. Vnitřní stěna by měla nabídnout speciální povrchovou úpravu, díky které nebude absorbovat pachy ani příchutě.

  • Nerez – je dostatečně kvalitní a oblíbená i díky své příznivé pořizovací ceně. Termosky s nerezu mohou svůj obsah uchovat v chladu od 12 – 16 hodin.
  • Titan – vysoce kvalitní materiál, který vyhovuje náročným uživatelům pro svoji funkčnost a nízkou hmotnost. Ve srovnání s ocelí je titan až o 50% lehčí, přitom ale až o 30% pevnější. Díky své vysoké odolnosti je možné titanové termosky používat při teplotách od – 250 – +600°C. Titan je netoxický materiál, který je nezávadný pro člověka i planetu. Nevýhodou tohoto materiálu je však vyšší pořizovací cena. Titanové termosky se vyznačují také nejdelší výdrží. Zmrzlina bude v chladu po dobu 24 a více hodin.
  • Plast – plastové termosky mívají většinou nevyhovující termoizolační schopnosti. Plastová termoska může zmrzlinu uchovat v chladu po dobu 4 – 6 hodin.

Uzávěr

Termosky mohou být vybaveny jedním ze dvou typů uzávěrů, avšak termosky na zmrzlinu mívají většinou klasický šroubovací uzávěr. Koupit je však možné i termosku, která je vybavena uzávěrem s tlačítkem. Neobvyklá není ani kombinace více typů uzávěrů. Důležité je, aby byl uzávěr dokonale vzduchotěsný i vodotěsný.

Značka

Termosky na zmrzlinu se od sebe v mnoha parametrech příliš neliší. Výrobci tak často vsází na její atraktivní vzhled. Termosku na zmrzlinu lze koupit v tradiční stříbrné podobě, ale k dostání jsou i termosky černé, bílé a dětem udělají radost různě barevné termosky s veselými dětskými motivy. Termosku na zmrzlinu koupíte například od značky Esbit, Florina, BergHoff, Tescoma, Xavax, Primus, BergHOFF a mnoha dalších.

Cena

Při výběru termosky na zmrzlinu se nevyplatí zbytečně šetřit. Cena ovlivňuje kvalitu, funkčnost i životnost termosky. Příliš levná termoska většinou nedokáže svůj obsah udržet v požadované teplotě příliš dlouho a spolehnout se nebudete moci ani na kvalitu těsnícího uzávěru. Naopak dražší termosky vám budou spolehlivě sloužit mnohem delší dobu. Cena termosek se běžně pohybuje v rozmezí 300 – 1 200 Kč. Za titanovou termosku však můžete zaplatit i více než 3 000 Kč.

Porovnat ceny termosek

Údržba

Termosky na jídlo jsou ve srovnání s termoskami na nápoje širší a nižší, díky tomu je jejich údržba mnohem jednodušší. Ušpiněnou termosku můžete mít v ruce a mnohé modely lze vkládat do myčky nádobí. Vždy se řiďte pokyny výrobce. Vždy je však důležité umýt termosku opravdu důkladně a po umytí ji nechat řádně vyschnout.

Otázky a odpovědi

Jak dlouho může termoska svůj obsah udržet v požadované teplotě?

Výdrž termosky je parametr, který je výrobci běžně uváděn. Ve většině případů se pohybuje okolo 12 hodin, ale dražší termosky mohou teplotu udržet ještě déle. Možnosti každé termosky však určuje přímo její uživatel, pokud budete nádobu častěji otevírat, dá se očekávat, že výdrž bude mnohem kratší. Obecně jsou termosky delší dobu udržet studené pokrmy, ve srovnání s pokrmy teplými může být doba až dvojnásobná.

Jak vybrat termosku na zmrzlinu pro děti?

Termosky na zmrzlinu i jídlo jsou velmi praktické a oblíbené. Při výběru termosky pro děti budete postupovat stejně, i v tomto případě vás bude zajímat velikost a výrobní materiál. V případě dětí je však mnohem důležitější zaměřit se na vzhled termosky. Důležité je, aby se dětem termoska líbila a měli zájem ji používat. Své speciální termosky mají i nejmenší děti.

Jaké příslušenství může být součástí termosky?

Termosky na zmrzlinu mohou nabídnout i něco navíc. Součástí mnoha modelů je vestavěná lžíce nebo příbor. Na cesty tak nemusíte nosit další nádobí. Víko termosky může posloužit jako miska na jídlo. O jednodušší manipulaci se postarají postranní nebo horní úchyty. Součástí balení může být i popruh, který vám umožní termosku nosit přes rameno.

Závěr

Termoska vám umožní uchovat zmrzlinu delší dobu v chladu. Obvyklá výdrž moderních termosek je hned několik hodin. Díky tomu můžete zmrzlinu konzumovat kdekoliv mimo domov. Ušetřit můžete i peníze, protože v termosce můžete přenášet levnější zmrzlinu, než jaká je k dostání v cukrárnách. Vše potřebné si můžete připravit v klidu domova v potřebném množství. Při výběru termosky se postačí zaměřit na její adekvátní velikost a výrobní materiál.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (71 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo