Nejoblíbenější typy termosek
Termosky jsou speciální nádoby, které umožňují nějakou dobu udržet nápoje i potraviny při požadované teplotě. Díky tomu je možné termosky používat celoročně, nejedná se pouze o výrobky vhodné do zimních měsíců. Termosky mají poměrně dlouhou historii, vynalezeny byly již v roce 1892, kdy s první termoskou přišel James Dewar. Právě díky svému výrobci nesla termoska název Dewarka.
Termosky mají mnoho podob, dnešní trh nabízí termosky mnoha velikostí i podob. Termosku budete vybírat podle účelu použití, volit budete mezi termoskou určenou k uchovávání nápojů a termoskou, která je vhodná pro uchovávání různých potravin. Mezi nejdůležitější parametry patří objem a výrobní materiál. O uživatelský komfort se postará uzávěr a několik dalších možností, které termosky nabízí.
Nejlepší termosky
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Termoska Esbit VF1000ML 1l | ⭐ 97 % | 799 Kč | Zobrazit | Insportline.cz |
2. | rCUP použitelný kelímek 340 ml | ⭐ 97 % | 330 Kč | Zobrazit | Pemi.cz |
3. | rCUP použitelný kelímek 227 ml | ⭐ 95 % | 408 Kč | Zobrazit | Megaknihy.cz |
4. | Coleman 1l | ⭐ 91 % | 659 Kč | Zobrazit | Mastersport.cz |
5. | Banquet Akcent termoska 1l | ⭐ 86 % | 259 Kč | Zobrazit | Tipa.eu |
Typy
Jak již bylo řečeno, na trhu jsou k dispozici termosky různých velikostí a podob. Z tohoto důvodu si nejprve jednotlivé výrobky blíže popíšeme.
Termoska na pití
Termosky určené k uchování nápojů mají několik podob. V největším zastoupení jsou klasické termosky, ale koupit můžete také termoláhev nebo termohrnek.
- Termoska – je ze všech těchto nádob největší a vyznačuje se i nejlepší schopností těsnit. Díky tomu jsou termosky velmi vhodné pro přenášení. Součástí některých termosek je také pumpička, která se postará o pohodlné dávkování nápojů.
- Termoláhev – termoláhev potěší všechny, kdo tráví rádi čas v přírodě. Využít ji můžete při turistice, kempování a speciální termoláhve lze pořídit pro cyklisty. Termoláhve mají tvar klasické láhve, při pití se tedy dobře drží. Termoláhve mají menší objem, i zde se o správné těsnění postará šroubovací uzávěr.
- Termohrnek – termohrnky mají mnoho podob. Cestovní hrnky bývají nerezové, jejich součástí bývá ucho, které můžete využít i pro bezpečné zavěšení hrnku.
Tyto hrnky mívají pevný šroubovací uzávěr, jehož součástí je zadělávací otvor na pití. Do kanceláře i domů můžete koupit také keramický hrnek s jednoduchým silikonovým uzávěrem. Tyto hrnky však nejsou vhodné k přenášení. Objem termohrnků je do 0,5 litru.
Termoska na jídlo
Do těchto termosek a termomís můžete vkládat hotové obědy nebo třeba zmrzlinu. Velmi oblíbené jsou i různé termohrnce, které využijete při hodování venku.
- Termonádoba – její vzhled připomíná klasickou termosku nejvíce. Do termonádoby můžete nalít polévku, vhodná je i na saláty, guláše, rizota a další pokrmy, jejichž součástí není příloha. Termonádoby se často používají pro uschování zmrzliny.
- Termonádoby mají ve většině případů šroubovací uzávěry, které se postarají o to, aby vše zůstalo na svém místě. Víčko můžete současně použít jako misku na jídlo. O snadnější přenášení se postarají praktická ucha.
- Termomísa – tyto nádoby se již vyznačují líbivým designem. Termomísy bývají označovány i jako termohrnce a lze do nich uskladnit potraviny před samotným servírováním.
- Oblíbené jsou zejména při venkovním stolování s rodinou nebo příteli. V termomíse udržíte delší dobu polévku, omáčky i maso. Termomísa má podobu klasického hrnce, není tedy uzpůsobena na přenášení. Uzávěr tvoří klasická odklápěcí poklice.
- Termojídlonosič – vzhledem ho lze přirovnat k běžnému jídlonosiči, rozdíl je však v samotné konstrukce. Podobně jako termosky mají termojídlonosiče dvojitou stěnu, která se postará o potřebnou teplotu pokrmu. Termojídlonosiče se standardně skládají z několika jednotlivých částí, díky tomu do nich můžete vložit celý oběd.
- Box s příhřevem – tento moderní box vám umožní jídlo uvnitř dle potřeby ohřívat. Součástí boxu je přívodní kabel a box tak můžete zapojit do elektrické sítě. Tyto boxy zpravidla umožňují připojení do autozásuvky a fungují na 12 V. Hodí se tedy na delší cesty a oblíbené jsou i u profesionálních řidičů. Velké množství boxů disponuje také přihrádkou na příbory, díky ní budete mít vše po ruce.
- Termobrašna – trochu stranou stojí termobrašny, jejichž účinnost je nejkratší. Součástí termobrašny je izolační fólie, která se postará o potřebnou teplotu. Některé termobrašny jsou doplněny o plastovou nádobu, kterou můžete používat i samostatně.
Materiál
Výrobní materiál určuje, jak dlouho bude termoska schopná teplotu udržet. Termosky jsou vyrobeny z různých materiálů. Tradiční termosky jsou vyrobeny z titanu, nerezu nebo plastu. Na výrobu dalších termonádob se používá také sklo, keramika a další materiály. Součástí těchto nádob je však velmi často nerezová vnitřní nádoba.
Titan
Nejkvalitnější a nejdražší termosky jsou vyrobeny z titanu. Tyto termonádoby udrží obsah 24 a více hodin v požadované teplotě. I zde je prostor vyplněn vakuem.
Nerez
Kvalitní termosky jsou vyrobeny z nerezu. Tento materiál patří k nejoblíbenějším a na trhu je zastoupen v největším počtu. Stěny termosky jsou vyplněny vakuem, termoska je schopna udržet obsah při požadované teplotě 6 – 12 hodin. Nerezové termosky mají nejlepší poměr cena/výkon.
Plast
Plastové termosky jsou levné a lehké, což lze považovat za výhodu. I tyto termosky mají dvojitou stěnu, vnitřní prostor vyplňuje izolační pěna. Plastová termoska udrží nápoj teplý nebo naopak chladný nejkratší dobu, a to pouze 4 – 6 hodin.
Uzávěr
Nedílnou součástí termosky je uzávěr. Ten se postará o to, aby vše zůstalo tam, kde má. Termosky jsou nejčastěji uzavřené pomocí šroubovacího nebo klikacího mechanismu. Velmi často však narazíte na kombinaci obojího.
- Šroubovací – je u termosky nejběžnější a patří k nejoblíbenějším. Termoska se šroubovacím uzávěrem je praktická i bezpečná. Uzávěr vám současně poslouží i jako praktický hrneček. Výhodou je i velmi snadné čištění a delší životnost.
- Klikací – nebo také cvakací mechanismus je nejčastěji v kombinaci se šroubovacím uzávěrem. Díky tomu je těsnění zajištěno i po dlouhodobém používání. Klikací mechanismus je náchylný k opotřebení. Nevýhodou je i náročnější údržba.
- Zátka – bývá součástí spíše méně kvalitních termoláhví. Tento způsob těsnění vám nezaručí 100% těsnost.
Objem
Při výběru termosky hraje podstatnou roli i její velikost, v tomto případě spíše objem.
Termosky – největší jsou klasické termosky, jejichž objem je 0,75 l a 1 litr. Koupit však můžete i termosky s objemem 0,5 litru nebo naopak více než 3 litry.
- Termohrnky – mají zpravidla objem v rozmezí 0,25 – 0,5 litrů. Termoláhve mají objem do 1 litru.
- Termonádoby – a termomísy mají objem do 5 litrů. Větší nádoby se již považují za termovárnice.
Možnosti
Výrobců termosek je celá řada, z tohoto důvodu se jednotlivý výrobci předvádí v tom, jak termosku co možná nejvíce zatraktivnit. Termosky jsou k dostání v mnoha podobách, k dostání jsou termosky určené malým i větším dětem a pochopitelně také dospělým. Kromě atraktivního vzhledu termoska nabízí:
- Možnost otevírání jednou rukou
- Nádoba na pití
- Integrované sítko
- Dávkovací pumpičku
- Protiskluzovou úpravu
- Popruh k přenášení
Značka
Výrobců termosek je opravdu velké množství. K oblíbeným patří termosky značky Stanley, Orion, Tescoma, Polar, Banquet, Coleman a další.
Termosky na jídlo koupíte také od značky DeGusto, Eprodoma, Tefal či Lamart. Elektrický box koupíte od značky Maxxo nebo Clatronic.
Cena
Cena termosek není nijak vysoká. Nejlevnější termosky je možné koupit od 200 – 300 Kč. Kvalitnější termosky koupíte od 500 Kč, zde platí jednoduché pravidlo, čím je termoska dražší, tím je výrobní materiál kvalitnější a výdrž termosky delší.
Cena termosek na jídlo bývá v rozmezí 250 – 1 500 Kč. Termomísy větších objemů koupíte za cca 500 Kč, nejdražší jsou elektrické boxy a termojídlonosiče.
Otázky a odpovědi
Jak se o termosku starat?
Termoska je určena k uchovávání nápojů a potravin, pravidelná údržba je tedy na místě. Termosku byste měli důkladně vymýt po každém použití, tím ji zbavíte nečistot i zápachu, který je pro termosky typický. Termosky lze zpravidla umývat pouze v ruce, některé termonádoby můžete vkládat také do myčky. Při čištění termosky postupujte vždy podle doporučení výrobce.
Co jsou dětské termosky?
Termosku lze pořídit i nejmenším dětem, Termosky pro kojence jsou dvouplášťové nádoby, které mají na svém konci tradiční silikonovou savičku. Starším dětem můžete koupit klasickou termoláhev nebo malou dětskou termosku.
Jaký vliv má na termosku pořizovací cena?
Pořizovací cena určuje kvalitu materiálu. Při výběru můžete narazit na termosky stejného objemu, které jsou shodně vyrobeny z nerezové oceli. Tyto výrobky se mohou lišit pořizovací cenou.
Nerezová ocel, která se na výrobu termosek používá, mívá odlišnou kvalitu, což se odráží na době, po kterou je schopna termoska udržet teplotu. Levné termosky mají výdrž okolo 5 hodin, ty nejkvalitnější mají výdrž až 12 hodin.
Závěr
Kvalitní termoska se vyznačuje dlouhou výdrží. Nejkvalitnější nerezové termosky mají výdrž až 12 hodin, titanová termoska může teplotu potravin nebo nápojů udržet až 24 a více hodin. Každá termoska by měla být uzavřena kvalitním uzávěrem, který zabrání případnému protékání nápojů. A podcenit byste neměli ani pravidelnou údržbu nebo uživatelský komfort.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.husky.cz, www.bagalio.cz, www.rockpoint.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Léta se držím značek Tescoma a Banquet, což platí i v případě termosky. Nosím si v nich do práce čaj nebo kávu, podle toho na co je nálada a obě značky jsou skvělé.