Termostatické hlavice

Základním vybavením každého radiátoru by měla být termostatická hlavice. Při správném používání, vám termostatická hlavice pomůže snížit náklady na vytápění a to o 10 – 20%. Pomocí termostatické hlavice můžete regulovat teplotu v každé místnosti v bytě.

Termostatická hlavice funguje v kombinaci s termostatickým ventilem. Ten je vybaven pohyblivou kuželkou, který reaguje na smršťování a roztažnost kapaliny. Při zvýšení teploty dojde k zatlačení na ventil, který se následně uzavře nebo pouze přiškrtí. Ve chvíli, kdy dojde ke snížení teploty, bude ventil reagovat opětovným otevřením.

Termostatické hlavice jsou k dostání ve dvou typech. Kromě správného typu je vhodné zohlednit, jaký rozsah teploty umožňuje hlavice nastavit. Poté již stačí vybrat kvalitní výrobky předních výrobců. Se správnou instalací vám pomůže kvalifikovaná osoba.

Porovnat ceny termostatických hlavic

Nejlepší termostatické hlavice

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Heimeier 6000-09.500 99 % 355 Kč Zobrazit Dek.cz
2. Danfoss RAE 5054 94 % 504 Kč Zobrazit Bauhaus.cz
3. HERZ 1726006 89 % 290 Kč Zobrazit Topenilevne.cz
4. Elektrobock HD13-Profi 88 % 667 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Elektrobock HD13 79 % 466 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typy

Vybírat můžete ze dvou typů, levnější jsou hlavice, které disponují číselnou stupnicí. Dražší termostatické hlavice jsou digitální a jejich největší předností je časový spínač.

Klasická

Klasická termostatická hlavice je pro přehlednost vybavena číselnou stupnicí. Tyto hlavice umožňují spíše slabší regulaci, teplotu nastavíte s přesností 1 °C a pro svůj chod nepotřebují elektrickou energii. Instalace je velmi snadná a potěší i nízká pořizovací cena.

Klasická hlavice umožňuje ve většině případů nastavení teploty v rozmezí 12 – 28°C, najdete na ní stupnici od 1 – 6 a v případě některých hlavic také symbol vločky. Ten lze využít v případě, kdy nebude místnost využívat, v tomto případě se bude teplota v místnosti pohybovat na hodnotě 7 – 8°C. Nemusíte se tedy obávat, že by došlo k zamrznutí vody.

Digitální

Modernější verzí je digitální termostatická hlavice. Tyto výrobky jsou dražší, pro svůj chod potřebují baterii a můžete u nich využít i různé praktické funkce. Jednoduše nastavíte intenzitu vytápění v různém čase, a určit můžete i to, kdy bude radiátor zapnut nebo vypnut.

Praktická je i funkce otevřeného okna. Pokud budete v místnosti větrat, vypne se přívod teplé vody. Ovládat ji můžete také pomocí mobilního telefonu. Nevýhodou digitálních termostatických hlavic je hlučnost. Ventil je ovládán pomocí elekromotorku, ten vydává určitý zvuk. Nejedná se o nich hrozného, avšak citlivější jedinci mohou být rušeni během spánku.

Rozsah teploty

Před nákupem si zjistěte, jaký rozsah teploty můžete pomocí hlavice nastavit. Nejčastěji lze teplotu nastavit v rozmezí 6 – 28 °C. K dostání jsou ale i hlavice, jejichž spodní hranice je na 0°C. Tyto typy využijete zejména na chalupách či chatách či v jiných trvale neobydlených objektech.

Funkce

U digitálních hlavic máte k dispozici několik funkcí. Zmíněná již byla funkce otevřeného okna. Kromě ní můžete na dražších hadicích využít také funkci Booster, což je dočasné zvýšení teploty. Aby nedocházelo k nežádoucím změnám nastavených hodnot, nechybí ani klasický dětský zámek.

Značka

Termostatickou hlavici můžete koupit v hobby marketech i supermarketech. Zde můžete najít kvalitní, ale bohužel i nekvalitní hlavice. U toho výrobku je tedy volba správné značky velmi důležitá. Za spolehlivé můžeme označit termostatické hlavice Elektrobock, Danfoss, Heimeier, Tesla, Emos, Evolveo, Honeywell, Extol nebo Siemens.

Cena

Cena termostatických hlavic je v rozmezí několika set korun po tisíce. Pochopitelně můžete koupit levnou hlavici, avšak odborníci doporučují na tomto příslušenství příliš nešetřit. Je vhodné jít raději zlatou střední cestou a volit výrobky známých značek, protože na tuhu jsou bohužel zastoupeny i nekvalitní levné hlavice.

Nejlevnější jsou hlavice klasické, které začínají na cca 100 Kč. Za tuto cenu koupíte výrobky méně známých značek. Pokud chcete mít větší jistotu, že vše bude fungovat správně, volte ověřené značky s cenou od 250 Kč a více. První programovatelné hlavice jsou k dostání za necelých 500 Kč, cena nejdražších šplhá i přes 3 000 Kč.

Porovnat ceny termostatických hlavic

Otázky a odpovědi

Jak vybrat správný závit?

Volba správného závitu je velmi důležitá, v opačném případě nebude možné hlavici připojit. Vybrat správný závit nemusí být pro laika jednoduché a v tomto případě je vhodné obrátit se na topenáře. Zejména v případě digitálních termostatů můžete v balení najít i různé redukce, které lze zkombinovat s těmi nejpoužívanějšími rozměry ventilů.

Jak vyměnit hlavici?

Aby bylo možné hlavici vyměnit, musí být radiátor vybaven termostatickým ventilem. V případě starších radiátorů je poměrně běžný pouze ventil uzavírací, který však není možné s termostatickou hlavicí použít.

Výměnu staré hlavice za digitální by měl vždy provádět odborník, s manuální hlavicí se můžete poradit sami, v případě, že najdete podrobný návod v balení výrobku nebo třeba na internetu. Ani zde však není ostuda nechat výměnu opět na kvalifikovanou osobu.

Co je bezdrátová hlavice?

Nejmodernější a zároveň nejdražší jsou tzv. chytré hlavice, kterou můžete ovládat pomocí WiFi mobilním telefonem. K ovládání však můžete využít také dotykové ovládání. Velkou předností těchto hlavic je i zcela tichý chod, během spánku vás nebude hlavice nijak rušit.

Závěr

Termostatická hlavice je schopna podle vašich potřeb regulovat teplou vodu, který přitéká do tělesa radiátorů. Díky ní budete moci snížit výdaje za teplo, někteří výrobci garantují až 1/3 úsporu. Termostatické hlavice jsou na trhu zastoupeny mnoha výrobky, vybrat můžete klasickou hlavici se stupnicí nebo digitální s praktickými funkcemi.

Termostatické hlavice můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.sanitino.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (56 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Všechny termostatické hlavice na trhu mají závit M30x1,5,je možné, že na ventylu je M30x1,25.

  2. Doma máme termostatické hlavice Heimeier 6000-09.500. Fungují dobře, nezasekávají se, takže jsem s nimi velmi spokojený.

  3. Získal som prehlad

  4. Chtěl bych se zeptat na nejlepší bakterie do termostatické hlavice bezdrátové?

  5. Super článek, moc se mi libí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo