Nejoblíbenější typy topení
Radiátory se kupují ze dvou důvodů. Pořizovat je můžete do novostaveb, nebo budete měnit staré za nové. V obou případech je nutné brát v potaz aktuální možnosti a požadavky stavby. Radiátory by měly být vždy funkční a důležitý je i jejich vzhled, protože radiátor by měl zapadnout do interiéru.
Za nejdůležitější se při výběru radiátoru považuje výkon. To, jaký výkon budete potřebovat, se doporučuje konzultovat s topenáři, který vám výkon přesně vypočítají. Teprve poté, co budete vědět, jak výkonný radiátor budete potřebovat, byste se měli zaměřit na typ radiátoru. K dostání jsou radiátory, které můžete připojit k centrálnímu vytápění nebo plní funkci přímotopů. Součástí radiátoru by měl být termostat, ocenit můžete i další funkce.
Nejlepší radiátory
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Korado Radik Klasik 22 600 x 1400 | ⭐ 95 % | 4 030 Kč | Zobrazit | Baushop.cz |
2. | Sapho REDONDO 500 x 900 mm ER220 | ⭐ 94 % | 4 994 Kč | Zobrazit | Akoupelnyatopeni.cz |
3. | Korado Radik VK 22 600 x 1800 | ⭐ 92 % | 5 632 Kč | Zobrazit | Baushop.cz |
4. | Aqualine 570 x 465 mm SU110A | ⭐ 91 % | 3 119 Kč | Zobrazit | Koupelny-cz.cz |
5. | Novaservis 600/1200/R.1 | ⭐ 89 % | 4 844 Kč | Zobrazit | Sanitino.cz |
Výkon
Při výpočtu výkonu budete muset zohlednit tepelné ztráty jednotlivých místností i celého domu. Na výpočet výkonu mají vliv i klimatické podmínky, které jsou v jednotlivých regionech trochu odlišné. Ve většině případů se na 1 metr2 počítá s výkonem 60 – 100 W. S výkonem pak úzce souvisí i typ kotle či krbu, který k vytápění využíváte. Přesný výkon si nechte raději spočítat specialisty, kteří tuto problematiku perfektně zvládají.
Typy
Radiátory lze rozdělit do několika skupin.
Radiátory, mohou být součástí ústředního topení, v tomto případě se jedná o radiátory:
Litinové
Tradiční radiátory, které nejsou v současné době příliš oblíbené zejména pro svůj vzhled. V mnoha objektech se mění právě robustní litinové radiátory a pořizují se radiátory vzhledově přijatelnější. Avšak i litinové radiátory mají co nabídnout. Jejich předností je dobrá výhřevnost, radiátory se nejčastěji kombinují s kotlem na tuhá paliva. Náběh teploty bývá v rozmezí 4 – 5 minut, doba chladnutí je cca 2 hodiny.
Konstrukce radiátoru je robustná a odolná, z tohoto důvodu se radiátory často instalují do veřejných prostor. Litinové radiátory jsou kvalitní, jejich životnost je prakticky neomezená. Z nevýhod můžeme jmenovat vzhled, který ne každému vyhovuje, velká náročnost na prostor, která je daná robustní konstrukcí. Počítat musíte i s vyšší pořizovací cenou.
Deskové
Deskové nebo také plechové radiátory jsou v současné době jedněmi z nejoblíbenějších. Na výrobu se používá ocelový plech nebo lisované hliníkové desky. Jejich přednostní je poměrně lehká kontrakce, v rozporu je pak vzhled.
Zatímco jedni považují deskové radiátory za moderní a designové, pro jiné je vzhled radiátoru spíše laciný. K nevýhodám patří i nižší životnost. Stejně jako v případě litinových radiátorů je náběh teploty v rozmezí 4 – 5 minut, doba chladnutí pak bývá okolo 50 minut.
Žebříkové
Žebříkové nebo také koupelnové žebříky najdete vesměs v koupelnách. Jejich přednostní je minimální náročnost na prostor, používají se k sušení ručníků i utěrek. Žebříkový radiátor může být připojený k otopné soustavě.
V tomto případě však nebudete moci žebřík používat mimo topnou sezónu. Z tohoto důvodu jsou oblíbenější elektrické nebo kombinované koupelnové žebříky. Ty budete moci používat po celý rok. Žebříkové radiátory jsou k dostání v mnoha velikostech, umístit je můžete do malé i velké koupelny nebo na WC.
Mezi radiátory, které nejsou připojeny ke kotli, patří:
Olejové radiátory
Olejové radiátory fungují podobně jako přímotopy, využívají se k vytápění jednotlivých místností, často se používají na chatě, v dílně nebo třeba garáži. Nevýhodou olejových radiátorů je energetická náročnost, nejsou vhodné pro každodenní používání. Uvnitř radiátoru je speciální olej, který se zahřívá ihned po připojení radiátoru do elektrické sítě. Na rozdíl od jiných přímotopů je olejový radiátor teplý delší dobu po vypnutí.
Elektrické radiátory
Elektrické radiátory mají mnoho podob, jednat se může o mobilní přímotop, který můžete podle potřeby používat v každé místnosti. Druhou možností je na pevno instalovaný radiátor, který můžete umístit na stěnu i pod okno. Konvektor je radiátor, který vzduch ohřeje rychle. Při ohřevu však dochází k vysušování vzduchu, a konvektor tak není vhodný pro alergiky. Velmi oblíbené jsou i topné panely, jejichž největší předností je nízká spotřeba. Panely nevíří prach a jsou vhodné i pro alergiky.
Materiál
Na výrobu radiátorů se používají různé materiály.
Litina
Přednosti i zápory tohoto materiálu jsme již nastínili. Nevýhodou je vysoká hmotnost a robustní konstrukce. Výhodou je pak delší držení tepla.
Hliník
Hliníkové radiátory mají nižší hmotnost, jejich instalace je díky tomu poměrně jednoduchá. Spolehnout se můžete na jejich dlouhou životnost. Nevýhodou je jejich rychlé chladnutí a vyšší pořizovací cena. Hliníkové radiátory jsou k dostání v podobě žebrovaných i deskových radiátorů, oblíbené jsou pro svůj moderní vzhled, na výběr máte i několik barev
Ocel
Radiátor je doplněn o povrchovou úpravu. Samotný radiátor má vyšší hmotnost než radiátor hliníkový, ohřev je rychlý, chladnutí naopak pomalé. I v tomto případě můžete vybírat mezi různě velkými i barevnými modely.
Měď
Tento materiál je poměrně nový. Měděné radiátory patří k těm nejdražším, nadchnout vás však může jejich stylový vzhled. Měď vede teplo až 7x rychleji než ocel a 4x rychleji než hliník. U tohoto materiálu se nemusíte obávat koroze, díky výrobní technologii se uvnitř radiátoru nebude usazovat vodní kámen, garantovanou tak máte dlouhou životnost a konstantní výkon.
Sklo
Skleněné radiátory jsou jednoznačně designovou záležitostí. Spolehnout se však můžete i na jejich funkčnost. Radiátory se vyrábí z kaleného skla, k dostání jsou v mnoha barvách. Do každé místnosti tak můžete koupit radiátor v jiné barvě. Skleněný radiátor může být teplovodní i elektrický, oba typy hřejí po celé ploše rovnoměrně a teplo je tak velmi intenzivní a příjemné.
Značka
V největším zastoupení jsou ocelové, nerezové, kovové, hliníkové a litinové radiátory. Koupit je můžete od výrobců jako Korado, Kermi, Jaga, Airfel, Sapho, Thermal a dalších. Skleněný radiátor dodává ISAN nebo Zehnder. Měděné radiátory vyrábí Wterm nebo Finterm.
Cena
Deskový nebo žebříkový radiátor koupíte od 2 500 – 6 000 Kč. Litinové radiátory jsou k dostání od cca 10 000 Kč. Zde hraje velkou roli velikost, zatímco malé radiátory stojí okolo 5 000 Kč, za velký litinový radiátor můžete zaplatit až 20 000 Kč. Cena skleněných radiátorů je mnohem vyšší, koupit je můžete od 30 – 50 000 Kč.
Údržba
Z radiátoru budete muset pravidelně stírat nečistoty a prach. Tato údržba je běžná a není ji nutné nijak dále rozebírat. Mnohem důležitější je radiátor pravidelně odvzdušňovat. Pokud tuto údržbu nebudete podle potřeby provádět, nebude radiátor topit na plný výkon.
Hřát může také pouze část radiátoru. Odvzdušnit radiátor není nijak složité, stačí pouze povolit patřičný ventil, z něhož začne ihned unikat vzduch a posléze i voda. Po odvzdušnění ventil opětovně utáhnete.
Otázky a odpovědi
Jak radiátor zapojit?
Radiátor můžete zapojit několika způsoby, rozhodovat se budete mezi bočním a podélným zapojením. Boční zapojení je typické v případě, kdy je rozvod ve zdi. Podle umístění přívodu se bude jednat o pravé nebo levé zapojení. Radiátor si můžete většinou nechat upravit podle toho, jakým způsobem ho budete chtít zapojit.
Jaké funkce má radiátor?
Mezi nejžádanější patří radiátory s termostatem. Termostat vám umožní nastavit požadovanou teplotu v místnosti. Jednodušší je mechanická hlavice, která není tak přesná jako hlavice digitální. Na ní budete moci teplotu nastavit opravdu přesně. Termostat radiátoru budete moci díky chytré domácnosti ovládat na dálku pomocí mobilního telefonu nebo dálkového ovladače. Součástí radiátoru může být také časovač.
Co je podlahový radiátor?
Podlahový radiátor není tolik nápadný jako klasický radiátor, jeho výhřevnost je však stejně dobrá jako u klasických radiátorů. Radiátor můžete umístit prakticky do jakékoliv krytiny a zvolit můžete radiátor s ventilátorem i bez ventilátoru. Radiátor bude skrytý pod designovou krycí mřížkou, na výběr máte mnoho různých podob.
Závěr
Před výběrem radiátoru si přesně vypočítejte, jak výkonný model budete potřebovat. Podle potřeb a vkusu pak budete vybírat mezi deskovým nebo litinovým radiátorem. Do koupelny pak koupíte koupelnový žebříkový radiátor.
Rozhodnout se musíte mezi výrobním materiálem, každý má svoje klady i zápory. V dřívějších dobách bylo možné koupit pouze radiátor v bílé barvě, dnes budete moci koupit také černý, červený nebo žlutý radiátor. Nabídka je však mnohem větší a narazíte i na jiné barevné kombinace.
Radiátory můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Barvy na radiátory
- Nejlepší infrapanely
- Jak vyčistit topení?
- Termostatické hlavice
- Odpařovače na topení
- Jak odvzdušnit topení?
- Nejlepší olejové radiátory
- Jak vybrat podlahové topení?
Zdroje: www.hornbach.cz, www.akoupelnyatopeni.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Já vsadil na značku Korado a velká spokojenost. Zatím nás ještě nikdy tato značka nezklamala, takže mohu vřele doporučit.
Honza
Elektrické radiátory přinášejí domovům levné topení rychle a s životností až 30 let. Jádro radiátorů TORA BRODOS je tvořeno lisovanými topnými bloky, které akumuluje teplo podobně jako šamotová kamna. Ještě 45 min po vypnutí radiátor sálá teplo.
Vhodný do rodinných domů, chat a chalup, kanceláří, skladů, garáží, voliér.
Nevíří prach, proto je správnou volbou pro alergiky, rodiny s dětmi a osoby se sníženou imunitou.
vysoká úspora při pořizování – není potřeba kotel, rozvody, atd
nevíří prach – vhodný pro alergiky
odolnost a dlouhá životnost
bezpečnější – v případě havárie nevyteče ani nezamrzne
bezpečnější – v případě havárie nevyteče ani nezamrzne
Manžel koupil do koupelny Aqualine TONDI-E 600 x 1330 mm DE486T a funguje moc dobře. Ručníky se na něm suší jedna báseň.
Vzhledem k tomu, že jsme dělali kompletní rekonstrukci rodinného domu, který nám už padal na hlavu, potřebovali jsme vybrat nové radiátory. Nakonec jsme zvolili Korado Radik Klasik 22 600 x 1400 a jsme moc spokojeni. Vypadají elegantně, dobře hřejí a nikde nekapou.
Nedávno jsme rekonstruovali byt a měnili radiátory ve všech místnostech. Díky vašemu článku jsme nakonec zvládli poměrně rychle vybrat tu správnou značku.
Vaše informace byli pro mě velmi užitečný, děkuji.