Termostaty

Termostat je přístroj určený k regulaci pokojové teploty. Díky tomu si můžete nastavit teplotu podle vlastních potřeb. Termostat je zařízení, které s sebou přináší řadu výhod. S jeho pomocí nebude docházek k přetápění domu, pomůže snižovat tepelné ztráty a tím optimalizuje spotřebu energie.

Termostat je poměrně malé avšak složité zařízení. K dostání je v několika podobách, kromě klasiky můžete vybírat mezi digitálními nebo bezdrátovými. Při výběru termostatu je třeba zaměřit se na několik základních parametrů. K těm patří především ovládání, druh čidla, umístění na zdi a pozornost je třeba věnovat i jeho propojení s kotlem nebo jiným zdrojem tepla.

Porovnat ceny termostatů

Nejlepší termostaty

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. EMOS P5604 98 % 599 Kč Zobrazit Emos.cz
2. ELEKTROBOCK PT21 93 % 841 Kč Zobrazit Dek.cz
3. Netatmo Thermostat NTH01-EN-EU 90 % 3 995 Kč Zobrazit Smarty.cz
4. SALUS T105RF 90 % 1 595 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. Salus 91FL 84 % 1 009 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Správně nastavená teplota je důležitá pro optimální spotřebu a příjemnou teplotu v pokojích. Podle způsobu nastavení teploty se termostaty dělí na manuální, digitální, programovatelný nebo bezdrátové. Termostaty jsou napájeny ze sítě nebo pomocí baterií.

Mechanický termostat

Je třeba nastavovat ručně, ovládání je jednoduché, teplotu můžete nastavit pomocí otočného kolečka. Tyto termostaty umožňují nastavit teplotu v rozmezí od 5 – 30 °C. Bývají vybaveny světelnou signalizací, která informuje o sepnutí spotřebiče.

Digitální termostaty

Jsou vybaveny přehledným displejem, který ukazuje teplotu, ale často také čas a vlhkost vzduchu. Digitální termostat je často vybaven několika programy a umožnuje navolit různé teplotní režimy během dne i v noci. Digitální termostaty mohou mít manuální nebo dotykové ovládání.

Programovatelný termostat

Umožňuje nastavit zapnutí a vypnutí kotle podle vašich potřeb. Tento termostat snímá teplotu v pokoji, a pokud klesne pod teplotu, která je v termostatu nastavená, zapne vytápění. Naopak, pod teplota stoupne na požadovanou hranici, topení se vypne.

Chytré termostaty

Umožňují ovládání topných těles na dálku pomocí WIFI, GSM modulu nebo Open Therm komunikací. Kromě klasického nastavení teploty můžete naprogramovat také různé režimy pro všední dny, víkendy nebo roční období.

Chytré termostaty mohou být propojené s termostatickými hlavicemi, které jsou umístěny na redukčním ventilu radiátoru. Jejich největší výhodou je úspora nákladů za vytápění a možnost ovládání odkudkoliv. Lze je použít pro elektrické i plynové kotle, podlahové vytápění i klimatizaci.

Umístění

Vhodné umístění termostatu je velmi důležité pro jeho správnou funkčnost. Před výběrem toho správného místa je třeba zohlednit několik skutečností. Nesprávně zvolené místo může ovlivnit správný chod termostatu.

Termostat by měl být umístěn v místě, kde volně přirozeně cirkuluje vzduch, není tedy vhodné umístit ho k oknům nebo klimatizaci. Ideálně by měl být nainstalován cca 1,5 metru nad podlahu. V této výšce se vám bude dobře ovládat a v případě displeje budete mít všechny potřebné údaje na očích.

V jeho blízkosti by neměly být žádné přístroje nebo spotřebiče, které produkují teplo. Termostat nesmí být umístěn ani v místě, kde na něho bude dopadat sluneční záření. K jeho umístění je tedy vhodná volná stěna bez nábytku. Většina termostatů funguje za pomoci baterií, některé však vyžadují přívod elektrické energie. V tomto případě je nutné zohlednit i vedení kabelu.

Druh čidla

Součástí termostatu je čidlo, které měří okolní teplotu. Termostaty jsou k dostání s prostorovým, podlahovým nebo kombinovaným čidlem. Podlahová čidla jsou vhodná pro podlahové vytápění, prostorová využijete v případě, že máte jakýkoliv jiný typ vytápění.

Kombinovaná čidla se používají při podlahovém vytápění, prostorové čidlo zde slouží jako čidlo hlavní a podlahové slouží jako ochrana před přehřátím podlahy.

Propojení

Termostaty se dále dělí na vodičové a bezdrátové. Bezdrátové se skládají ze dvou jednotek, první je samostatná jednotka prostorového termostatu a druhá je reléová jednotka. Prostorová jednotka je umístěná v místnosti a reléová u zdroje tepla.

Bezdrátová komunikace mezi těmito jednotkami probíhá do vzdálenosti asi 30 metrů v otevřeném prostoru. Tato komunikace však může být přerušena kovovými předměty nebo přístroji, které jsou zdrojem elektromagnetického vlnění. Bezdrátové propojení je z hlediska náročnosti jednodušší, ale za tento komfort si budete muset připlatit.

Vodičové termostaty mají relé umístěné přímo v termostatu a fungují na stejném principu jako bezvodičový typ. Tento typ je náročnější na instalaci, nevyhnete se nutnosti uložení vodiče do lišty nebo zdi.

Důležitá je také kompatibilita se zdrojem tepla. To jestli lze váš kotel s termostatem spárovat si můžete ověřit v dokumentaci vašeho zdroje tepla, nebo se poraďte s odborníkem.

Těsnost a IP krytí

Termostaty umístěné v obývacích místnostech si vystačí s IP krytím IP20. Toto krytí jim poskytne ochranu před proniknutím částic o průměru nad 12,5 mm. Toto krytí nemá žádnou ochranu proti vodě.

Pokud bude termostat umístěn v kuchyni nebo chodbě měl by být krytí IP30. Toto krytí poskytne ochranu před proniknutí částic o průměru větším než 2,5 mm a ani toto krytí nemá ochranu proti vodě.

A při instalaci termostatu do koupelny nebo na toalety zvolte krytí IP21, které chrání před proniknutím částic o průměru nad 12,5 mm a také ochranu proti vodě.

Zátěž relé

Maximální zátěž termostatu je omezena maximální zátěží výstupního relé. Ta se většinou pohybuje okolo 16 A. Abyste zamezily nežádoucímu přetěžování přístroje je třeba rezerva cca 10%. Jestliže výkon zdroje zátěž relé překračuje, budete muset dokoupit dodatečné zařízení, které je nutné instalovat do rozvodné skříně.

Funkce

Termostaty jsou malá zařízení, jednoduché manuální jsou určené pouze k nastavení teploty. Digitální, programovatelné a chytré termostaty však nabízí řadu praktických funkcí. U těchto termostatů máte k dispozici hned několik teplotních programů.

Podle režimu naprogramování můžete vybírat mezi těmito typy:

 • 7-denní režim – termostaty s touto funkcí umožnují naprogramovat každý den v týdnu.
 • Režim 5-1-1 – zde můžete nastavit jeden režim pro všechny pracovní dny a samostatně program pro sobotu a neděli.
 • Režim 5-2 – v tomto případě můžete nastavit teplotu pro všechny pracovní dny a jednu teplotu pro víkendové dny.

K dalším funkcím patří:

 • Funkce kanceláře, která zajišťuje úsporu v pracovních dnech.
 • Režim dovolená sníží teplotu v místnostech ve dnech, kdy nebude doma, tím se vyhnete zbytečnému plýtvání.
 • Režim ochrany před zamrznutím. V tomto režimu se termostat zapne, pouze pokud teplota v místnosti klesne pod nastavenou teplotu zamrznutí.
 • Dětská pojistka zabrání případnému přeprogramování termostatu.

Značka

Termostatů je k dostání velké množství. Ke kvalitním a oblíbeným značkám patří Elektrobock. Jedná se o českou značku, která nabízí mnoho praktických pomocníků pro tzv. inteligentní dům.

Vybírat můžete z velkého množství drátových i bezdrátových termostatů vhodných pro podlahové i prostorové vytápění. Další českou značkou je Emos, ta poskytuje prvotřídní zboží, služby i poradenství. Oblíbené jsou také termostaty od značek jako Salus, Fenix nebo Honeywell.

Cena

Nejlevnější termostaty jsou mechanické manuální, jejich cena začíná na 350 Kč. Umožňují nastavení teploty v rozmez 5 – 30 °C, nedisponují displejem a lze je zapínat i vypínat jedním tlačítkem.

Manuální digitální termostat pořídíte za 500 – 1000 Kč. K dispozici je digitální podsvícený a přehledný displej a manuální ovládání. Tyto termostaty umožňují nastavit několik denních programů a jsou k dostání i v bezdrátovém provedení.

Špičkové termostaty s řadou funkcí zakoupíte v rozmezí 2 – 3 000 Kč. Jsou vybaveny kombinovaným čidlem. Disponují několika režimy i přednastavenými programy. Lze je propojit s chytrým telefonem přes WIFI, GSM modul i Open Therm komunikaci.

Porovnat ceny termostatů

Údržba

Termostaty nevyžadují speciální údržbu, v případě bateriových modelů je pouze nutné měnit baterie.

Otázky a odpovědi

Kdy je vhodné termostat pořídit?

Termostat pořiďte především, pokud vlastníte dům s malou tepelnou kapacitou, který nedokáže příliš naakumulovat teplo do stěn. To je případ zejména dřevostaveb.

Jak funguje bezdrátový termostat?

Bezdrátový termostat funguje díky bezdrátovému připojení a to ve 3 provedeních. Termostat s WIFI může být propojen s telefonem pomocí aplikace. Termostat s GSM modulem můžete ovládat pomocí SMS zpráv.

V případě GSM modulu nemusíte mít připojení k internetu, postačí pouze SIM karta. Termostat s Open Therm komunikací využívá ke komunikaci s kotlem protokol. Ani tyto termostaty nepotřebují pro svůj chod internet.

Závěr

Díky vhodně zvolenému termostatu výrazně snížíte výdaje za topení. I jednoduché manuální termostaty vám v tomto ohledu poslouží relativně dobře. Pokud si připlatíte za kvalitnější výrobek, můžete si pomocí funkcí nebo programů naprogramovat teplotu v každé místnosti, na každý den, i denní a noční dobu.

A jaká je podle odborníků optimální teplota v místnosti? Teplota v místnostech by měla být v rozmezí 20 – 21 °C, teplota v ložnici od 16 – 18 °C, v koupelně pak 24 °C a na chodbě a schodišti v rozmezí 10 – 15 °C.

Termostaty můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.emos.cz, www.tipa.eu, www.akoupelnyatopeni.cz, www.elventil.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (44 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

11 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Objednal jsem si termostat SALUS 091FLv2 a super. Rozhodně za ty peníze, které jsem do něj investoval, stál.

 2. Prosím o zaslání typu a výrobce termostatu na úvodní fotografii tohoto článku.
  Děkuji
  J.Škop

 3. Potrebujem termostat ku kotlu geminox zem 17c..
  Termostat QAA 73.210 mi nefunguje spravne(vypina a zapina sa displey) je aj na regulaciu ohrevu vody
  Aky typ mi bude pasovat?
  Riadenie ma RVS..nemusi byt programovatelny na tyzdne
  .len nech vypina a zapina topenie..aj ohrieva vodu.
  Dakujem

 4. Koupila jsem si nedávno tento termostat EMOS P5604 a splnil moje očekávání. Jsem spokojená.

 5. Dobrý den, moje maminka (92 let) žije v malém rodinném domě, kde jsem nechala předělat koupelnu a kuchyni tak, aby byla bezbariérová se sprchovým koutem. Během zednických prací však zedníci odstřihli drát k termostatu a zabetonovali zbytek. Plynař mi doporučil pořídit bezdrátový termostat s týdenním nastavením. Potřebuji poradit jaký pořídit , když mamka je doma celý den a potřebovala by topit každý den stejně, nejlépe od 6/7 do 10hod a odpol. 15 až 21hod. Existuje nějaký takový termostat? a pokud ano jaký. Máme kotel Viadrus starý asi dva roky. Předem děkuji za vaši pomoc a radu.
  Dortová Marcela

 6. Díky vašeho článku jsem si vybrala kvalitní a za dobrou cenu termostat. Děkuji moc. Lenka.

 7. Mám doma tento model – Netatmo Thermostat NTH01-EN-EU a splnil všechno, co jsem očekával od tohoto přístroje.

 8. Článek mi velice pomohl vybrat kvalitní termostat. Děkuji.

 9. Koupil jsem si do bytu termostat EMOS P5604. Má jednoduché ovládání, poměr cena/výkon a splnil moje očekávání.

 10. Jednoduché a okamžitě fungující ovládání více termostatů jak přímo na nich, tak i z telefonu z ,,druhého konce světa“.
  Vyzkoušel jsem typ E16 WiFi ,který spíná zásuvku přímotopu a B3 WiFi , ten ovládá elektrokotel ústředního topení.
  Ke stažění jsou dvě stejné aplikace – Beok Home a boek Home EU. Ta EU se mi nepodařila spárovat, ale ta první šlape jako hodinky.
  V balení byly dva návody, v Češtině a Slovenštině. Ten slovenský je ale v některých důležitých bodech pokročilého nastavení ke spárování bohužel zavádějící.
  Jinak ale za mě samé hvězdičky. ****

Přidat komentář

Recenzer
Logo