Tonery

Toner můžete koupit do laserové i LED tiskárny nebo kopírky. Toner má podobu barevného nebo černého prášku. Tento prášek je během tisku elektrostaticky nanášen na médium tiskárny, následně se v zapékací jednotce zapeče pomocí tlaku a teploty v rozmezí 120 -180 °C. Právě proto je papír, který se právě vytiskne teplý. Toner patří mezi spotřební zboží, je nutné ho do tiskárny pravidelně dokupovat. Toto příslušenství můžete koupit v podobě kazety, ve které je tonerový prášek uzavřen.

Při výběru nového toneru je nutné zohlednit model tiskárny. Pokud například vlastníte HP tiskárnu, budete potřebovat také originální HP toner. Kromě originálních tonerů lze však použít i kompatibilní nebo alternativní typ toneru, jehož pořízení je levnější. Nižší cena je pro mnoho uživatelů pochopitelně lákavější. Například laserový kompatibilní toner vám může ušetřit až 75% pořizovací ceny, přičemž kvalita tisku není o mnoho horší, než kdybyste použili originální toner.

Porovnat ceny tonerů

Typy

Kazeta obsahuje kromě tonerového prášku stěrku, která dávkuje množství prášku. Dále je to pečeť, která se stará o nechtěné vysypání prášku ve chvíli, kdy budete s tonerem manipulovat. Toner s tiskárnou komunikuje díky čipu.

Do laserové nebo LED tiskárny můžete koupit 3 různé typy tonerů.

Originální toner

Za originální toner se považuje toner stejné značky, jaká je značka tiskárny, kterou vlastníte. Originální tonery patří k nejdražším, nabízí však vysokou kvalitu tisku a máte vždy jistotu, že toner bude s vaší tiskárnou funkční. V souvislosti s originálními tonery se uvádí velmi nízká poruchovost. Vysoká pořizovací cena však od nákupu originálních tonerů odradí především ty, kteří se spokojí s nižší kvalitou tisku.

Nejlepší originální tonery

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Brother TN-2421 98 % 1 770 Kč Zobrazit Okay.cz
2. HP 652 tříbarevná F6V24AE 96 % 301 Kč Zobrazit Expert.cz
3. Xerox 106R02773 96 % 1 085 Kč Zobrazit Tera.cz
4. Canon PG-545 95 % 357 Kč Zobrazit Expert.cz
5. Canon PG-540 + CL-541 94 % 813 Kč Zobrazit Texpo.cz

Renovovaný toner

Renovovaný nebo také repasovaný toner je mnohem levnější. Repasovaný toner získáte dosypáním nového prášku do prázdného obalu. Nevýhodou renovovaného toneru je nízká kvalita tisku, tato možnost je tak vhodná spíše pro nenáročné uživatele.

Renovované tonery prověřených výrobců, které jsou vyráběny s největší pečlivostí, vám nabídnou kvalitní tisk. Tyto výrobce byste měli upřednostnit před podezřele levnými amatérsky plněnými kazetami.

Nejlepší renovovaný tonery

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. OKI 44973536 99 % 666 Kč Zobrazit Tonersyp.cz
2. Konica Minolta TC-16 97 % 841 Kč Zobrazit vseprotisk.cz
3. Canon PG-540XL 94 % 399 Kč Zobrazit Onlineshop.cz
4. HP Q2612A 91 % 494 Kč Zobrazit kmpshop.cz
5. HP CE278A 85 % 309 Kč Zobrazit Profitonery.cz

Alternativní toner

Za nejlepší možnost cena/výkon je považován alternativní toner. Alternativní toner je však nutné vybírat opravdu pečlivě, koupit můžete toner, který nebude kompatibilní s vaší tiskárnou. Vždy tak vybírejte pouze tonery ověřených výrobců, které vám zaručí potřebnou funkčnost.

Cartridge

Do inkoustové tiskárny je možné koupit zásobník známý jako cartridge. Cartridge obsahuje vždy samostatnou černou náplň nebo černou a několik barevných náplní. Také v tomto případě se o komunikaci mezi počítačem a tiskárnou stará čip.

Čip se navíc stará o hlášení možných chyb či nedostatku inkoustu v cartridge. Pokud inkoust v zásobníku dojde, je nutné koupit náplň novou. Pokud je vaše tiskárna doplněna o tankový systém, je možné inkoust do zásobníku pouze doplnit.

Parametry

Výtěžnost

Toner je vhodné vybírat dle výtěžnosti, tedy toho, kolik stránek bude moci toner vytisknout. Údaj o výtěžnosti toneru by měl být uveden v parametrech jednotlivých typů. Výtěžnost ukazuje, jaké množství stánek toner vytiskne při 5% pokrytí. Hodnota 5% je stejná pro všechny typy tiskáren.

Expirované náplně

Představují další levnější variantu tisknutí. Jedná se o originální tonery, které mají prošlou záruční dobu. Tyto náplně můžete koupit až s 90% slevou.

Značka

Tonery byste měli vždy nakupovat od kvalitních výrobců. Pokud dojde k poruše tiskárny a během servisní prohlídky se zjistí, že na vině je použití nekvalitního toneru, nebude pravděpodobně brána v potaz případná záruka. Mezi spolehlivé značky patří HP., Brother, Canon, Samsung, Epson, Xerox nebo Lexxmark.

Za prověřenou značku alternativních tonerů se považuje TOREX. Tento výrobce vám může snížit náklady na pořízení toneru až o 40%. Co se týká kvality tisku, jsou tonery TOREX téměř srovnatelné s originálními tonery. Mezi další značky patří TB, Peach nebo Xerox.

Cena

Cena levných originálních tonerů se pohybuje v závislosti na výrobci okolo 1 000 Kč. Nejdražší tonery můžete koupit od cca 2 500 – 5 000 Kč. Na cenu má vliv skutečnost, zda se jedná o jednobarevnou nebo vícebarevnou náplň.

Cena alternativních tonerů začíná na cca 300 Kč. Nejlevnější jsou jednobarevné náplně. Kvalitnější tonery koupíte v rozmezí 500 – 1 000 Kč. U alternativních tonerů si dobře zkontrolujte kompatibilitu s tiskárnou. Renovované tonery jsou k mání od cca 350 – 1 000 Kč.

Porovnat ceny tonerů

Otázky a odpovědi

Jakým způsobem je možné toner likvidovat?

Výrobci doporučují ekologickou likvidaci prázdných kazet. Z tohoto důvodu je možné využít možnost zpětného výkupu. Za prázdnou kazetu můžete dostat okolo 100 Kč a máte navíc jistotu, že bude s prázdnou kazetou naloženo ekologicky.

Jaká negativa přináší používání alternativních tonerů?

Výrobci tiskáren mají prodejem originálních tonerů poměrně velké zisky. Z tohoto důvodu výrobci nevidí rádi, když se používají kompatibilní nebo renovované tonery. Pokud dojde k poškození tiskárny vlivem použití neoriginálního toneru, nebude možné na tento výrobek uplatnit reklamaci. Pokud chcete možnému problému s tiskárnou předejít, vybírejte alternativní tonery opravdu pečlivě.

Jak se postupuje při výrobě renovovaného toneru?

Renovovaný toner je vlastně opakovaně naplněná prázdná kazeta novým práškem. I tyto tonery se však opakovaně vyrábí pečlivě. Prázdný obal je před opětovným naplněním nejdříve důkladně vyčištěn. Pokud obal obsahuje nekvalitní části, jsou tyto nekvalitní části vyměněny.

Většinou se jedná o stěrky a válce. Po naplnění válce se kontroluje kvalita tisku. Pokud renovovaný toner tímto testem projde, může být dán do prodeje. Použitím renovovaného toneru budete šetřit životní prostředí.

Závěr

Při výběru správného toneru vždy vycházejte z typu vaší tiskárny. Přesný typ by měl být uveden přímo na zařízení. Jednotlivé tonery jsou rozděleny právě podle typu tiskárnu. Toto rozdělení je běžné u kvalitních internetových prodejců.

Pokud budete toner pořizovat v kamenné prodejně a nebudete si výběrem jisti, poradí vám kvalifikovaný pracovník. Nejkvalitnější tisk budete mít s použitím originálního toneru, z hlediska ekologie je nejlepší používat renovované tonery.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.lillian.cz, www.originalnitonery.cz, www.activa.cz, www.nejlepsitonery.cz, www.printprofi.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (56 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Již dlouhá léta jsem věrná jedině značce Hewlett Packard, ať už jsou to notebooky nebo tiskárny. Takže když tonery, pak rozhodně tuto značku, bez té ani ránu.

Přidat komentář

Recenzer
Logo