Fototiskárny

Vždy jste toužili po vyrobení vlastního alba, do kterého budete vypisovat zážitky a vlepovat fotky? S fototiskárnou tohoto snu docílíte rychle a jednoduše bez nutnosti kamkoliv chodit. Chtěli byste si ji pořídit? Pojďme se podívat na aspekty, které budete muset při výběru zohlednit.

Porovnat ceny fototiskáren

Nejlepší fototiskárny

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Canon Zoemini 100 % 1 527 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Canon Selphy CP-1300 95 % 2 350 Kč Zobrazit czc.cz
3. Xiaomi Mi Portable Photo Printer 84 % 1 250 Kč Zobrazit Allegro.cz

Typy

Typy tiskáren se dělí na několik podkategorií podle toho, z jakého úhlu se na ně díváme – rozdělují se podle způsobu tisku a velikosti. Vaším cílem by mělo být najít takový model, který splňuje všechny požadavky, které máte a vejde se do stanoveného rozpočtu.

Podle způsobu tisku

Máme tři druhy tiskáren, ve kterých tiskneme buďto písmo nebo fotografie. Každá z nich má své výhody i nevýhody a hodí se pro jiné účely. Která z nich ale bude nejlepší na tisk fotografií?

Laserové tiskárny

Tento typ tiskáren se používá spíše na tisk textů, fotografie totiž mají horší kvalitu, proto laserové provedení v případě tisku fotek nezvažujte.

Termosublimační tiskárny

Ideální varianta na tisk fotografií. Text oproti tomu v tomto druhu tiskárny nebude příliš čitelný. Tisk probíhá suchým tepelným působením na fotopapír, díky čemuž má fotografie dlouhou životnost a výsledek je kvalitní. Termosublimační tiskárna je však drahá záležitost, proto se dnes vyrábí i její mini verze.

Inkoustové tiskárny

Klasickou domácí variantou bývá inkoustová tiskárna, která produkuje též kvalitní fotografie, nicméně její náplně jsou o něco dražší a je třeba se o ni starat. Fotografii navíc musíte držet dál od vody a slunečního záření, jinak ji poškodíte.

Podle velikosti

Podle toho, jak máte v plánu fototiskárnu využívat, budete vybírat také velikost. Větší fototiskárny tisknou větší formáty, menší modely se ale dají jednoduše přenášet a fotky lze vyvolat kdekoliv. Podle velikosti se také odvíjí cena.

Domácí fototiskárny

Do vašich domovů či kanceláří jsou domácí fototiskárny jasnou volbou. Máte možnost tisknout různé formáty (A4 a větší) a využívat tisková nastavení. V jejich vybavení nechybí barevný displej a čtečka paměťových karet. Na druhou stranu jsou domácí fototiskárny ale poněkud rozměrné, tudíž zabírají více místa. Nebudete si je moct nikam vzít s sebou, s tím počítejte.

Malé mobilní fototiskárny

Moderní provedení vhodné i na cesty poskytuje malá mobilní tiskárna fungující na bázi termosublimační technologie. Tisk se provádí z mobilu, a to pomocí Wi-Fi, Bluetooth či USB. Fotografie můžete předem upravit v aplikaci a pořídit samolepicí papír, na který se fotky rovnou natisknou. Je jasné, že rozměry budou menší, nicméně tiskárna je dobře přenosná a produkuje kvalitní fotografie. Myslete ale na to, abyste zařízení pravidelně nabíjeli a dokupovali fotopapír.

Velké kancelářské fototiskárny

Do kanceláří se většinou používá velká fototiskárna, která tiskne hromadně, rychle a ve vyšší kvalitě. Na rozdíl od ostatních fototiskáren se do této nevkládá fotopapír po kusech, ale po rolích. Tisknout můžete formáty A3 a vyšší (v některých případech). Jsou rozměrově velké, takže zabírají dost místa a ani jejich pořizovací cena není zrovna nízká.

Funkce

Fototiskárny používáte tehdy, kdy si chcete pořízené fotografie prohlížet jinak, než jen v mobilu či počítači. Dají se skvěle použít do vzpomínkového alba a v případě zakoupení samolepicího papíru (u mobilních fototiskáren) jsou velice praktické a usnadňují práci. Pokud tisknete často, ušetříte spoustu peněz, než kdybyste chodili tisknout do fotocenter.

Fototiskárna vs. klasická tiskárna

Zatímco klasická tiskárna má více využití, fototiskárna je přímo určená na tisk fotografií, proto je její výsledek kvalitnější. Je to zaručeně rychlý a kvalitní způsob, jak získat fotky, které jste si nafotili a zarámovat si je či je nalepit do alba. Co se týče ceny, fototiskárny jsou levnější hlavně z toho důvodu, že se nedají využít multifunkčně, narozdíl od klasických tiskáren.

Značka

Na trhu existuje několik osvědčených značek, které fototiskárny vyrábějí a na které byste měli sázet. Které to jsou a jaké druhy nabízejí?

Canon

Canon kromě fotoaparátů vyrábí také tiskárny, které jsou spolehlivé a kvalitní. V České republice má nejširší nabídku fototiskáren, proto si vybere každý, ať už má v plánu ji využívat v kanceláři nebo doma.

Xiaomi

Od této značky telefonů pořídíte také mobilní fototiskárnu s minimalistickým designem za pár korun. Pokud byste raději inkoustové provedení, i to je v jejich nabídce k dostání.

Epson

Ať už domácí či profesionálnější fototiskárny, Epson vám zaručí kvalitu a vysoké rozlišení, patří totiž mezi přední světové výrobce tiskáren.

Fujifilm

Jedním z nejznámějších produktů značky Fujifilm je Instax, což je malý fotoaparát, ze kterého po vyfocení vyjede pořízená fotografie. Ve své nabídce má k dispozici také mobilní termosublimační fototiskárny s roztomilým designem.

HP

Tiskárny do domácností vyrábí také HP, a to v provedení inkoustovém, laserovém či mobilním. Ceny jsou zde o něco vyšší.

DNP

Jinak tomu s cenou nebude ani u DNP, které se soustředí především na termosublimační technologii. Jeho produkty jsou opravdu kvalitní, proto se nebojte do nich investovat.

Cena

Přesouváme se k ceně, která vám určí, jaké produkty můžete vybírat. Odráží se od druhu, který chcete zakoupit, velikosti i značky.

Do 5 000 Kč

Máte-li v plánu pořídit mobilní či inkoustovou fototiskárnu, do této cenové kategorie se v klidu vejdete. Nečekejte žádné extra funkce, ale nemyslete si, že kvalita bude nízká. Navzdory tomu, že jsou modely levnější, fungují dobře.

Od 5 000 Kč do 10 000 Kč

Pokud máte v plánu pořídit o něco rychlejší fototiskárny, pak je tato cenová kategorie přímo pro vás. Naleznete zde kvalitnější inkoustové tiskárny s větším množstvím funkcí, jako je například dotykový displej či čtečka paměťových karet. Formát, ve kterém fototiskárny od 5 do 10 tisíc tisknou bývá A4.

Porovnat ceny fototiskáren

Nad 10 000 Kč

Ty nejdražší kousky můžete pořídit jak domů, tak do kanceláře, spadají sem všechny druhy – laserové, inkoustové i termosublimační. Připravte si nejen více peněz, ale také více prostoru. Dočkáte se kvalitního provedení, větších formátů a dlouhé životnosti.

Údržba

Kromě koupě samotné fototiskárny budete muset jednou za čas dokupovat také další příslušenství, které se k provozu tiskárny vážou. Každý typ vyžaduje něco jiného a je rozdílně finančně náročný na provoz.

 • Inkoust – u barevných tiskáren vás vyjdou v základní sadě na více než 300 Kč, jejich dokupování záleží na četnosti používání tiskárny,
 • Fotopapír – speciální papír na tisknutí fotografií, prodává se po kusech (domácí fototiskárna) či rolích (kancelářská fototiskárna).

Druhy fotopapíru

Výsledný efekt se odráží i od druhu fotopapíru, kterým budete tiskárnu zásobovat. Chcete-li dosáhnout nejvyšší kvality, budete si muset připlatit.

 • Základní matný fotopapír – podobný čtvrtce, nízká cena, kvalitní fotografie
 • Lesklý RC fotopapír – nejkvalitnější pro inkoustové tiskárny, vlastnosti plastu, lepší vlastnosti než klasický matný fotopapír
 • Polomatný RC fotopapír (pearl) – oblíbený mezi hobby fotografy, kvalitní a cenově dostupný
 • Fotopapír z bavlny – pro umělecké fotografy, neobsahuje chemii, barevná stálost, vyšší cena
 • Speciální fotopapír pro termosublimační tiskárny – podobný plastu, menší formáty

Příslušenství

Dražší modely fototiskáren nabízejí nějaké funkce navíc, které se vám můžou hodit. Není to nic, bez čeho byste se neobešli, ale jistě je oceníte.

 • Podavač papírů – podává papíry ze dvou či tří různých zásobníků, což se hodí, pokud tisknete různé typy médií
 • Možnost propojení s dalšími zařízeními – můžete tisknout pomocí Bluetooth, Wi-Fi, LAN, USB
 • Dotykový displej – usnadňuje ovládání
 • Větší množství inkoustů – zlepšuje kvalitu fotografií
 • Další funkce – vestavěný skener, fax nebo kopírka; bezokrajový či oboustranný tisk; oddělené náplně

Otázky a odpovědi

Který typ fototiskáren je nejlepší?

Velmi záleží na vašich preferencích. Na cesty bezkonkurenčně vyhrává mobilní fototiskárna, na domácí použití bude stačit inkoustová, nicméně pokud chcete opravdovou kvalitu, pořiďte termosublimační tiskárnu – vyjde vás sice dráž, ale je na tisk fotografií nejlepší. Její provoz navíc nevyjde tak draho jako je tomu u inkoustového provedení.

Jaký fotopapír je nejlepší?

Lesklý RC fotopapír – protože má vysokou gramáž a lesk, dokáže vytisknout kvalitní fotografie, počítejte ale s vyšší cenou.

Kolik investovat do fototiskárny?

Cena se odvíjí hlavně od rozměrů, proto nejlevnější je mobilní verze fototiskárny, která je lehce přenosná a vhodná na cesty. Na nejvíc peněz vás poté přijde fototiskárna do kanceláře, která vyžaduje více místa. Celkově se ale při koupi soustřeďte na to, co očekáváte a co tiskárna za danou cenu nabízí.

Závěr

Fototiskárna je skvělým pomocníkem, jak rychle a jednoduše získat fotografie, které chceme mít v reálné podobě. Namísto toho, abyste chodili do fotocenter, si můžete doma tisknout libovolné množství v nejrůznějších formátech a fotografie si zarámovat či je nalepit do alba. Počítejte ovšem s dalšími náklady na provoz a dobře si podle toho rozmyslete, který typ se vám vyplatí nejvíce.

Fototiskárny můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (92 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo