Mandolíny

Mandolína patří mezi strunné nástroje, první mandolíny se objevily již v 16. století v Itálii. Svým vzhledem připomíná loutnu a v současné době můžete zakoupit několik různých podob. Ačkoliv je mandolína vzhledem podobná kytaře, její zvuk je možné přirovnat spíše ke zvuku houslí. Na mandolínu můžete hrát rockovou, folkovou či country hudbu.

Mandolína je díky menší velikosti oblíbená u všech věkových skupin, díky menším rozměrům je však obzvlášť vhodná pro děti. Naopak obtížněji se na ni bude hrát majitelům tlustých prstů a obecně velkých rukou.

Při výběru nástroje narazíte na několik typů. Každý je něčím specifický a oblíbený v jiné zemi. Zásadní je při výběru výrobce, který používá při výrobě jiné materiály i vlastní výrobní postupy. V závislosti na výrobci se také mění tvar a konečný vzhled nástroje.

Porovnat ceny mandolín

Nejlepší mandolíny

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Fender PM-180E 100 % 9 080 Kč Zobrazit Kytary.cz
2. Kentucky KM-250 90 % 13 990 Kč Zobrazit Hudebnicentrum
3. Stagg M20 81 % 2 144 Kč Zobrazit Muziker.cz

Typy

Mandolína je nástroj, který má řadu podob. Liší se tvarem, ale také zvukem a to podle toho, jak v historii nástroj putoval světem. Podle toho, kde byla mandolína používaná, se jednotlivé typy pojmenovávaly. První mandolíny vznikly v Neapoli, později se přesunuly do Portugalska a odtud dále do Ameriky.

Neapolský typ

Je považovaný za klasickou mandolínu a v současné době je nejznámější a zároveň nejpoužívanější. Tělo mandolíny má tvar kapky, bříško je mírně vyboulené a většina nástrojů má krásně zdobenou horní desku. Zvuk mandolíny je zvonivý až nasládlý. Součástí mandolíny je ozvučnice oválného tvaru.

Portugalský typ

Tyto mandolínu poznáte podle cibulovitého tvaru a mírně prohnutého dna. Zvuk je již možné více přirovnat ke zvuku kytary, avšak mandolína má delší dozvuk. Podobnou podobu má také Irská mandolína, rozdíl je pouze v bříšku, které je v tomto případě rovné.

Gibsonka

Tato mandolína vznikla v Americe, výrobcem je značka Gibson, která má na rozdíl od Neapolské mandolíny plochou desku, tvar kapky ale zůstává. Rozdílná je i podoba ozvučnice, Gipsonka disponuje dvěma ozvučnicemi, které mají podobu písmene f. Stejnou podobu ozvučnice mají například housle.

Společnost Gipson přišla o několik let později s mandolínami, jejichž tvar je asymetrický, horní část těla nástroje má na jedné straně podobu vlnky. Jedná se o mandolíny typu F, známé i jako Florentine. Tyto mandolíny patří v Americe stále mezi jedny z nejoblíbenějších a to i díky jemnému zvuku.

Elektrická mandolína

Nová podoba mandolín je výrobkem značky Fender a Gibson. Dnes se již na výrobu těchto typů specializuje více výrobců, a proto jsou elektrické mandolíny k dostání v několika podobách a velikostech. Tento nástroj se již velmi podobá kytaře a stejně jako kytara je její součástí snímač.

Materiál

Hlavním výrobním materiálem mandolín je dřevo. Z něj je vyrobeno tělo, krk i hmatníky. Nejčastěji se pro výrobu používá mahagon, smrk, palisandr či javor. Dřevo používané na výrobu jakéhokoliv hudebního materiálu musí být především houževnaté a často se vybírá i takový kus, který má také výraznější kresbu.

Kromě kvality dřeva má na výrobu zásadní vliv také samotné zpracování. Horní deska je v závislosti na výrobcích žebrována různými způsoby. Velkou roli hraje i poměr tloušťky žeber a desky, proto je při výběru nástroje vhodné vybírat pouze nástroj zkušeného výrobce.

Rezonanční deska

Rezonanční deska má na zvuk nástroje velký vliv. Kvalitní výrobci vyrábí přední část mandolíny z masivní desky pomocí dlabání, méně kvalitní výrobci ji však vyrábí z překližky.

Výrobci amerických i italských mandolín používají na její výrobu nejčastěji smrkové dřevo, každý výrobce má však jiný postup. Portugalské mandolíny jsou vyráběny z cedrového dřeva.

Zadní strana

Bříško nástroje je vyráběno z třešňového dřeva. Zadní deska je lepená z různého počtu proužků, čím je jich více, tím lepší je i zvuk. Rozdílný počet proužků se však podepisuje i na konečné ceně nástroje.

Žebrování

Žebrování je prováděno dvěma způsoby:

  • Žebra křížová – zvuk mandolíny je měkčí a mandolíny nejsou příliš vhodné pro používání v kapele.
  • Žebra podélná – zní typicky bluegrassově, a mandolína vyniká i v kapele

Povrchová úprava

Každá mandolína má nějakou povrchovou úpravu. Povrchová úprava probíhá nejprve mořením, posléze je proveden nástřik barvy. Běžná úprava probíhá také lakováním a to hned v několika vrstvách. Konečná fáze povrchové úpravy je ještě leštění do pololesku nebo lesku. Povrchová úprava se týká celé mandolíny vyjma hmatníku.

Krk

Je důležitou částí mandolíny, na které je umístěn hmatník. Krk většiny mandolín je vyroben z javorového dřeva. U výrobků značky Gibson je krk mahagonový. Krk mandolíny musí odolat vysokému tahu strun, proto se uvnitř nachází výztuha. Tou je možné nastavit prohnutí krku pomocí šroubu.

Mandolínový krk se u jednotlivých výrobců liší také profilem.

  • Trojúhelníkový – je považován za nejpohodlnější. Poskytuje nejlepší oporu pro palce i ostatní prsty. Umožňuje vám i snáze vyvinout vyšší sílu, kterou potřebujete pro zmáčknutí strun umístěných na hmatníku.
  • Polokruhový – tento tvar má o něco horší vlastnosti, avšak poskytne vám při hře větší stabilitu.

Hmatník

Hmatník je část nástroje, na které jsou umístěny struny. Přitisknutím struny na hmatník nástroj rozezní. Hmatník najdete na také na kytaře a všech podobných strunných nástrojích. Hmatník je možné rozdělit na hmatník s pražci či bezpražcový.

Mandolína patří k nástrojům, jejichž hmatník je pražci opatřen a výrobním materiálem je nejčastěji palisandr nebo eben. Výhodou ebenu je větší odolnost, nástroj je však o něco málo těžší. Palisandr je naproti tomu lehčí, ale i měkčí materiál.

U mandolíny je typické prodloužení, které se nachází pod strunou A a E. Toto prodloužení vám umožní dostat se lépe do vyšších poloh.

Struník

Struník je část, na které jsou pevně uchyceny struny. Struník je na desce uchycen pomocí hřebíčků, výrobním materiálen je plech a často na této části najdete zdobení či logo výrobce. Ozdobné víčko je možné odejmout a to buď pomocí výsuvu, nebo se jedná o odklopné víko.

Značka

Za nejlepší značku je v současné době považována Ortega. Nabízí vysoce kvalitní zvuk a prvotřídní výrobní materiál. Od značky Ortega je možné zakoupit nástroje ve všech cenových kategoriích, na své si přijdou začátečníci i profesionálové.

Podobně si vede také značka Stagg, i zde se můžete spolehnout na vysokou kvalitu a široký výběr. Ke kvalitním patří i nástroje VGS, Epiphone, Ovation či Recording King.

Cena

Cena nástrojů začíná na necelých 5 000 Kč. V nejlevnější cenové kategorii jsou zastoupeny výrobky méně preferovaných výrobců a na výběr nemáte ani co se tvaru týká. Větší možnosti vám tak nabízí cena od 5 – 10 000 Kč. Zde jsou již k dostání nástroje věhlasných značek, vybírat můžete barevné provedení i tvar.

Náročnějším a profesionálům jsou určené nástroje s cenou 15 a více tisíc Kč. Na výběr máte ze všech různých typů, mandolíny jsou krásně zdobené a velice pečlivě zpracované.

Porovnat ceny mandolín

Otázky a odpovědi

Co je Bouzouki?

Bouzouky vám zřejmě příliš neřekne, avšak [buzu], jak se správně vyslovuje je již slovo, které jste zaslechnout mohli. Pod tímto názvem se ukrývá jeden z dalších typů mandolíny, jejíž podobu je možné přirovnat k loutně s delším krkem.

Délka menzury je pak podobná tureckému Sazu. Tyto mandolíny jsou v současné době velmi populární především v Řecku.

Co je mandolínová kobylka?

Jedná se o část nástroje, která zásadním způsobem ovlivňuje hlasitost i barvu zvuku. Tuto část je možné dle požadavků seřídit. Výrobním materiálem kobylky je javor, palisandr nebo eben.

U kobylky je zásadním parametrem hmotnost, těžká kobylka nedovoluje horní desce plnohodnotné rozezvučení. Lehká zní sice lépe, avšak může se při hře probíhat. V případě, že vám kobylka nebude vyhovovat, je možné nechat si ji vyrobit podle vlastních požadavků.

Jakým způsobem je možné mandolíny snímat?

Pokud hrajete v kapele nebo na různých představeních, dostanete se do problému, jakým způsobem zvuk mandolíny přenášet. Nejjednodušší je snímání pomocí mikrofonu, který se používá při studiovém hraní i živých přenosech.

V druhém případě může kvalitu zvuku narušit zpětná vazba, proto se při živých vystoupeních používají spíše piezoelektrické či elektromagnetické snímače.

Závěr

Mandolína je v současné době poměrně oblíbený nástroj a to nejen pro svůj vzhled, zvuk, ale i díky malému rozměru, který vám umožní používat nástroj i bez větších potížích na cestách. Pořízení mandolíny představuje poměrně velkou počáteční investici.

Kvalitní nástroj vás vyjde na necelých 10 000 Kč. Mandolínu je možné zakoupit také v bazarech, pokud budete dávat takovému nákupu přednost, doporučuje se vzít si na pomoc kvalifikovanou osobu, která má s nástrojem zkušenosti a ví, čemu před nákupem věnovat pozornost.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.kytary.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (59 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Pro kluka jsem objednával mandolínu od značky Ortega, protože se rozhodl, že se na ní chce naučit hrát. Manželka sice moc nadšená není, ale mandolína vypadá moc dobře a má i dobrý zvuk.

  2. Dá se na mandolínu zahrát sólo totéž jak na housle?

  3. Ještě jsem nečetl tak dobře zpracovaný článek o tomto produktu. Moc vám děkuji za informace.

Přidat komentář

Recenzer
Logo