Vozembouchy

Vozembouch patří mezi bicí hudební nástroje. Součástí vozembouchu jsou činely a bubínek, které se rozezní ve chvíli, kdy s vozembouchem bouchnete o zem. Vozembouchy jsou nástroje s dlouhou historií, které se využívají dodnes v masopustních průvodech, různých oslavách i běžném domácím muzicírování. Vozembouch lze využít i jako doprovodný rytmický nástroj při hře na dechové nástroje atd.

Vozembouchy jsou nástroje, které nejsou tolik populární a k dostání jsou v poměrně malém množství. Při jejich výběru narazíte na nástroje určené dospělým i dětem. Ve všech případech jsou součástí vozembouchu všechny hrací prvky, tedy tamburína a činely. Nechybí ani výrazné dekorativní prvky.

Porovnat ceny vozembouchů

Typy

Vozembouchy jsou nástroje oblíbené u dětí i dospělých. Právě podle určení je lze rozdělit do dvou základních skupin.

Vozembouch pro dospělé

Hudební nástroje pro dospělé jsou vysoké od 1,7 – 2 metrů. Konstrukci nástroje tvoří pouze tyč s průměrem okolo 5 cm. Horní část tyče je doplněna o malé činely, ve spodní části je umístěna tamburína, na kterou budete hrát pomocí paličky.

Součástí některých vozembouchů moou být také rolničky. Součástí historických nástrojů býval také bubínek nebo třeba valcha. Na takové provedení však dnes již nenarazíte. Ačkoliv jsou nástroje určené dospělým, nechybí ani v jejich případě výrazné zdobení. Často se jedná o veselou hlavu ozdobenou stužkami.

Vozembouchy pro děti

Dětské nástroje se od dospělé verze nijak zásadně neliší. Rozdílná je pouze výška nástroje, která má vyhovovat malým hráčům. Koupit můžete nástroje s výškou od 130 – 150 cm. Ani těmto nástrojům nechybí bubínek nebo tamburína a činely.

Dětské vozembouchy se liší také výzdobou. Zatímco dospělé verze mohou být doplněny o hlavu čerta, husara, nebo třeba myslivce, zdobí ty dětské nejčastěji hlava klauna. Nejmenší dětské vozembouchy mají délku pouze 20 cm. Nejedná se o plnohodnotný nástroj, ale pouze o krátkou dřevěnou tyč doplněnou rolničkami.

Konstrukce

Konstrukce vozembouchu není nijak složitá, vždy se jedná o dřevěnou tyč. Pořizovací cena nástroje však ovlivňuje některé jeho části. Dražší vozembouchy mohou mít například nohu zakončenou odpruženou kovovou částí. Ta se postará o rychlý návrat vozembouchu do ruky hráče. Levnější nástroje tento prvek nemívají.

Materiál

Tělo profesionálního vozembouchu se nejčastěji vyrábí z bukového dřeva. Na výrobu tamburíny se používá březová překližka, která je osazena plastovou bránou. Tamburína pak může být doplněna o 1 – 3 struny. Součástí nástroje je i dřevěná palička a ladící kolík.

Příslušenství

Běžně dostupným příslušenstvím jsou malé činely. K dostání jsou v několika podobách. Přikoupit můžete také stojan, do kterého nástroj bezpečně umístíte.

Pokud si necháte nástroj vyrobit na zakázku, může být jeho součástí také pedál.

Značka

Vozembouch je nástroj, který není na trhu zastoupen mnoha výrobci. Na našem trhu lze v současnosti zakoupit pouze nástroje Jedlička. Tento výrobce dodává kvalitní nástroje pro děti i dospělé. Jestliže toužíte po originální podobě nástroje, můžete si ho nechat vyrobit na zakázku podle vlastních představ.

Cena

Ačkoliv je vozembouch tvořen velmi jednoduchou konstrukcí, jedná se o plnohodnotný hudební nástroj, čemuž odpovídá i jeho pořizovací cena. Ta se nejčastěji pohybuje v rozmezí 3 500 – 7 000 Kč. Levnější jsou nástroje určené dětem. Jestliže preferujete zakázkovou výrobu, může být cena nástroje ještě vyšší.

Porovnat ceny vozembouchů

Otázky a odpovědi

Jak na domácí výrobu vozembouchu?

Vozembouch je specifický nástroj, který si můžete vyrobit i doma. K výrobě můžete použít dřevěnou násadu nebo třeba koště. To můžete ozdobit kovovými víčky, plechovkami. K ozdobení můžete použít stuhy, zvonečky a jiné prvky. Inspiraci, jak doma vozembouch vyrobit lze načerpat z několika internetových návodů.

Jaká je historie vozembouchu?

V minulosti se vozembouchy používaly při různých pohanských rituálech. Jejich úkolem bylo ochránit obyvatele před zlými duchy. Zvonečky a jiné hrací prvky měly zahánět ďábla a chránit i před jeho kouzly. Z tohoto důvodu je často součástí vozembouchu hlava ďábla.

Je vozembouch tradiční český nástroj?

Vozembouch je nástroj, který se používal nejprve na Moravě. Zde je známý jako Ozembouch či Zembuch. V současnosti je však nástroj známý i v jiných koutech světa. Používají ho na Slovensku, v Polsku, Německu, ale dokonce i v Severní Americe. Zde je například známý jako Stump Fiddle.

Závěr

Vozembouch je bicí nástroj, který se hojně používal v minulosti při různých veselicích. V současnosti je vozembouch k vidění zejména v masopustních průvodech, na svatbách nebo různých domácích oslavách. Nástroj je tvořen dřevěnou tyčí doplněnou o různé hrací prvky. Vozembouch lze koupit v prodejnách s hudebními nástroji, vyrobit ho můžete nechat na zakázku, a zručnější si mohou vozembouch vyrobit i doma.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.topmuzika.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (36 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Koupila jsem vozembouch dětem, abych jim splnila přání, i když nevím, jestli je to zrovna jejich parketa takový nástroj, pokud jde o nadání. Nakonec se jim ovšem můj výběr zamlouvá a učí se hrát.

Přidat komentář

Recenzer
Logo