Ukulele

Ukulele je hudební nástroj, svým vzhledem připomíná malou kytaru. Tento nástroj je nejčastěji spojován s havajskou kulturou, avšak jeho vznik je přisuzován portugalským námořníkům. Ukulele se skládá z několika částí, jako hmatník se označuje část se strunami. Pražce jsou pruhy, které hmatník rozdělují na několik částí. Ladící mechanika je místo, kde jsou struny zachyceny.

Při příchodu do obchodu s hudebními nástroji vás možná překvapí, mezi kolika různými výrobky můžete ukulele vybírat. K dispozici jsou kytary různých velikostí, tvarů a barev a pro začátečníka může být značně obtížné se v tak rozsáhlé nabídce zorientovat. Ukulele budete vybírat podle velikosti nástroje a zvuku. Mezi méně důležité parametry patří tvar, výrobní materiál a cena.

Porovnat ceny ukulele

Typy

Ukulele se dělí do několika základních skupin podle velikosti nástroje. Nejmenší jsou ukulele sopránové, dále je to ukulele koncertní, tenorové a barytonové. Jednotlivé velikosti se od sebe také liší zvukem.

Sopránové

Sopránové ukulele má nejmenší tělo i krk, nejnižší je i počet pražců, které od sebe dělí nejmenší vzdálenost. Celková délka nástroje je cca 53 cm. Pro tuto velikost je typický tenký a vysoký zvuk. Vzhledem k jeho opravdu malé velikosti může být hra pro majitele velkých rukou značně obtížná. Naopak pro děti, které se nástrojem začínají, je tento typ tím nejlepším, co jim můžete pořídit.

Koncertní

Koncertní ukulele je již trochu větších rozměrů, jeho délka je okolo 58 cm. Zvuk u koncertního ukulele je již hlasitější a plnější. Vzhledem k delšímu krku máte k dispozici větší počet pražců, které jsou rozděleny většími mezerami. Díky tomu ho mohou používat i dospělí hráči. Koncertní ukulele je obecně doporučováno jako nejlepší nástroj pro začínající dospělé hráče.

Tenorové

Opět se jedná o trochu větší nástroj cca 66 cm, u kterého platí to co u předešlého typu. To znamená, že máte k dispozici více pražců s většími mezerami než v případě předchozího typu. Hra na ukulele je tak komfortní i pro dospělé hudebníky. Tenorové ukulele poskytuje pevnější a širší zvuk. Tenorové ukulele je vhodné pořídit ve chvíli, kdy už hru na tento nástroj ovládáte a při hře využijete celý hmatník.

Barytonové

Jedná se o největší velikost okolo 74 cm a zní hlubokým tónem. Barytonové ukulele se od ostatních typů liší i způsobem laděním. Barytonové ukulele budete ladit stejným způsobem jako první čtyři nejtenčí struny kytary.

Speciální

Kromě těchto 4 základních typů, můžete zakoupit speciální basové, banjové nebo kytarové ukulele. Kytarové nebo také quitalele má oproti klasickému ukulele 6 strun. Banjové se liší kulatým tvarem těla.

zpět k obsahu ↑

Klasické nebo akusticko-elektrické ukulele

Pokud si pořizujete ukulele domů, na běžné domácí hraní, vystačíte si s běžným typem. Hráči, kteří budou nástroj využívat při různých vystoupením, by měli naopak zvážit pořízení ukulele v elektrické podobě, jeho součástí je snímač. Pomocí kabelu ho tak můžete připojit k mixážnímu pultu nebo kombu.

Na akusticko – elektrické ukulele můžete hrát elektricky i akusticky. Koupit můžete i ukulele v elektrické podobě, které je nutné vždy zapojit do komba. Tato varianta je tedy určena především profesionálním hráčům.

zpět k obsahu ↑

Materiál

Kvalitní nástroje by měly být vyrobeny ze dřeva, nevýhodou tohoto materiálu je vyšší pořizovací cena. Měně kvalitní, ale stále dostačují nástroje vhodné pro profesionální i domácí použití, bývají vyrobeny z polomasivu.

Nástroj určený pro domácí použití může být vyroben také z dřevěného laminátu. A dětem můžete udělat radost nástrojem z plastu. V tomto případě se však jedná spíše o hračku.

Výrobní materiál ovlivňuje zvuk nástroje, čím kvalitnější bude výrobní materiál, tím lepší bude zvuk. Nejlepší zvuk vám tedy poskytnou nástroje vyrobené z masivu i polomasivu. Na domácí hraní si vystačíte s laminátovými nástroji.

zpět k obsahu ↑

Příslušenství

Pokud již víte, jaký nástroj pořídit, bude se vám hodit i některé příslušenství. Mezi potřebné příslušenství patří nějaká podoba ladičky, ideální je jednoduchá klipová. Snadnější přenášení vám umožní obal a hodit se budou i náhradní struny.

Některé ukulele je možné koupit v kombinaci s popruhem, nebo ho umožnují dokoupit a připevnit. Popruh ocení především ti, kteří při hraní na nástroj stojí.

zpět k obsahu ↑

Značka

Výrobců je velké množství, koupit můžete ukulele v různé kvalitě. Kvalitní nástroj vám však poskytne pouze kvalitní výrobce, kterého byste měli při výběru nástroje upřednostnit. Mezi známé značky patří Kala, Cordoba, Ortega, Mahalo, Ibanez, Darestone, Lanikai atd.

zpět k obsahu ↑

Cena

Pořizovací cena není nijak vysoká, méně kvalitní výrobky koupíte za necelých 1 000 Kč. Dětem můžete koupit také levnější nástroj vyrobený z plastu. Tyto výrobky nejsou nijak kvalitní, mohou však rozhodnout o tom, zda je vhodné dítěti pořídit opravdový nástroj.

Dospělí hudebníci by pak měli vždy preferovat kvalitní výrobky. Cena u těchto výrobků začíná na cca 1 500 Kč. Kvalitnější výrobky pak koupíte v rozmezí 2 – 5 000 Kč.

Porovnat ceny ukulele

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Jak vybrat ukulele podle tvaru?

Ukulele jsou zastoupeny v různých tvarech, nejvíce tvarů najdete u speciálních typů. V případě hlavních typů se setkáte se třemi různými tvary – kytarovým, ananasovým a dále pak nástroji, které svým tvarem připomínají lodní pádlo. Kromě designu nástroje má tvar podíl také na zvuku.

Kytarové ukulele jsou nejběžnější a tedy nejvíce rozšířené. Jestliže budete vybírat mezi sopránovými nebo koncertními, narazíte na ananasový tvar. Tato ukulele mají silný a více rezonující zvuk. Na tvar lodního pádla narazíte spíše výjimečně.

Kolik strun má ukulele?

Klasická podoba nástroje disponuje 4 strunami. Zakoupit však můžete i speciální varianty se 6 nebo 8 strunami. Jsou to především větší barytonové a tenorové nástroje. Jejich výhodou je skutečnost, že je můžete používat jako klasickou kytaru, ale budete mít nástroj menších rozměrů. To ocení zejména trampové nebo cestovatelé.

Jak vybrat struny?

Výběr strun není nijak složitý, díky rozdílné velikosti budete vybírat struny určené pro váš typ nástroje. To na jaký nástroj je možné struny umístit vyčtete na příbalovém letáku. V tomto ohledu můžete vybírat pouze materiál strun.

Nejvíce jsou zastoupeny nylonové struny, ty mají dlouhou životnost a materiál je také příjemný na dotek. Koupit můžete struny z nylgutu, ty se budou hůře natahovat, zvuk ale bude mnohem lepší. Tyto struny mají také delší životnost než struny nylonové. Dále jsou zastoupeny struny z fluorocarbonu a titania.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Všechny typy nástrojů můžete využít při hraní všech různých žánrů. Při výběru nástroje tak budete vybírat podle komfortu, který vám nástroj při hře přinese. Začátečníci i majitelé menších rukou mohou začít se sopránovým nebo koncertním ukulele.

Koncertní ukulele je pro začínající dospělé hráče dle rad odborníků, tím nejlepším, co si pořídit. Začátečníci s většími prsty mohou pořídit také ukulele tenorové. Barytonové ukulele je určeno spíše pro zkušenější nebo profesionální hráče.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

      Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


    Komentáře / diskuse / hodnocení

    GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz