Banjo patří do skupiny strunných drnkacích nástrojů. Od běžných kytar se liší tvarem i výrobním materiálem. Místo celodřevěného těla tvoří přední část banja blána suplující rezonátor. Jiný je způsob ladění, nástroj se neladí jednotně, každý si tak může banjo naladit dle vlastních požadavků. Nejčastěji jsou banja k vidění v country hudbě, avšak využít ho můžete i v jiných hudebních žánrech.

Při výběru narazíte na několik typů nástroje, které se odlišují počtem strun. Banjo je dalším hudebním nástrojem, jehož kvalitu ovlivňuje především výrobce. Kromě toho se nevyhnete nákupu dalšího nezbytného příslušenství. V tomto případě to jsou struny, prstýnky a kapodastr.

Porovnat ceny banjí

Popis nástroje

Před tím, než se pustíme do samotného výběru, bylo by dobré nástroj alespoň zběžně představit.

  • Krk – část nástroje se strunami. Podobně jako v případě kytary je i zde součástí krku hmatník, na kterém jsou nataženy struny. Dále je pak krk opatřen pražci, které mají podobu kovových pásků.
  • Buben – největší a poměrně složitá část nástroje. Výrobním materiálem korpusu je dřevo. Na tomto korpusu se nachází blána. Spodní část je ještě opatřena struníkem, ve kterém jsou uchyceny struny. O blánu se opírá kobylka, která se stará o přenos zvuku na blánu.

Tato poměrně malá část má zásadní vliv na zvuk. Celý korpus obepíná prstenec, známý jako tónový ring. Výrobním materiálen tónového ringu je kov, nejčastěji hliník, bronz nebo zinek. Také tato část je zásadní pro zvuk a také kvalitu banja.

Typy

Při výběru vhodného nástroje narazíte na čtyř až šestistrunná banja.

Čtyřstrunná

K dostání jsou ve dvou typech:

  • Tenorové – krk má 19 pražců, tento nástroj si oblíbil legendární Ivan Mládek nebo Waldemar Matuška a své využití má především v jazzu.
  • Plectrum – krk má 22 pražců a je o něco delší.

Pětistrunná

Je nejvíce používaný a na trhu nejčastěji zastoupený nástroj. Také tato banja se dělí na dva typy:

  • Folkové – je označováno jako old time banjo a typická je pro něho kratší pátá struna ústící na 8. poli hmatníku a banjo navíc nemá zadní rezonanční desku.
  • Bluegrassové – vyústění 5. struny je ba 5. poli hmatníku. Součástí nástroje je zadní rezonanční deska.

Šestistrunná

Toto banjo se ladí stejně jako kytara. Z tohoto důvodu se může zdát pořízení tohoto typu nejlepší variantou v případě, že chcete přejít na banjo z kytary.

Před takovým krokem však varují zkušenější hráči, kteří vesměs považují nákup šestistrunného banja za nejhorší možnou variantu, zejména pokud se chcete specializovat na country styl.

Materiál

Výrobním materiálem korpusu, krku a hmatníku je dřevo. Nejčastěji je zastoupen javor, mahagon a palisandr. Blána se dříve vyráběla z kůže, v současné době byla nahrazena umělými materiály, které jsou odolnější. Koupit můžete klasickou podobu nebo imitaci kůže.

Výrobním materiálem kobylky je nejčastěji javor. Dražší nástroje mohou mít horní břit kobylky ebenový, setkat se však můžete s perletí nebo kostí.

Součástí banja by měl být tónový ring nebo také tonering. Ten však může zcela chybět u velmi levných a nekvalitních nástrojů. Těm byste se měli rozhodně vybrat. U banja je tonering velmi důležitý a i jeho výrobní materiál ovlivňuje kvalitu zvuku. Nekvalitní nástroje mohou mít tonering vyrobený z polystryrenu, kvalitní výrobci používají speciální litiny.

Struny

Kvalita zvuku je pochopitelně velmi závislá na strunách. Na těch se nevyplatí šetřit. K dostání jsou v různých tloušťkách.

V případě strun není zcela přesné doporučení, čím se můžete při jejich výběru řídit. Každý má svoje specifické požadavky a může se stát, že budete muset vyzkoušet více výrobců, než narazíte na ty pravé. Vhodné je však opět řídit se především kvalitní značkou.

  • LIGHT struny – tenké struny, které zní ostrým tónem
  • MEDIUM struny – nejsou díky vyšší tvrdosti vhodné pro začátečníky. Ocení je především hráči s razantní technikou.

Prstýnky

Banjo patří mezi vybrnkávací nástroje a hrát na něj můžete pomocí prstýnků. Ty se navlékají na prsty pravé ruky a potřebovat je budete na 3 prsty. Prstýnky se liší tloušťkou i výrobním materiálem. Palec se zpravidla opatřuje prstýnkem vyrobeným z plastické hmoty, ostatní prstýnky bývají kovové.

  • Špičatý tvar – prstýnky, jejichž konec má tvar do špičky, zní ostřejším tónem.
  • Kulaté – zakulacený tvar je pro hru jednodušší, zvuk není tolik pronikavý.

Značka

Při výběru vhodného nástroje je nutné volit prověřené výrobce. Banjo můžete koupit i od těch nekvalitních, zpravidla se jedná o čínské značky. Za kvalitní je možné považovat značku Deering, Pilgrim, Ortega nebo Stagg.

Cena

Banja od méně kvalitních výrobců koupíte do 5 000 Kč. Pokud chcete nástroj kvalitní, měli byste se poohlédnout alespoň po cenovém rozpětí 5 – 10 000 Kč. Zde již máte poměrně velký výběr a zastoupeny jsou nástroje kvalitních značek. Ještě kvalitnější nástroje vás mohou stát 10 – 20 000 Kč.

Porovnat ceny banjí

Otázky a odpovědi

Co ovlivňuje kvalitu zvuku?

Zvuk z velké míry ovlivňuje samotný hráč. Dále jsou to struny, ostrý tón je typický pro tenké struny. Velký podíl na kvalitu zvuku má kobylka. Z velké části je zvuk ovlivněn také způsobem uchycení kobylky. Ta svírá struny v různých úhlech, i zde platí, čím je úhel menší, tím ostřejší je zvuk. Svůj podíl na zvuku mají i prstýnky, či způsob napnutí blány.

Jakou volit kobylku?

Kobylka je malá část nástroje, jak jsme již zmínili, je nesmírně důležitá pro kvalitu zvuku. Kobylka by měla mít 3 nožky, přičemž vzdálenost mezi nožkami má být stejná, zpravidla se jedná o 11,6 mm.

Výška se pohybuje v rozmezí 15 – 16 mm. Kobylka je standardně součástí nástroje, je však možné nechat si ji vyrobit dle vlastních potřeb.

Jaké příslušenství je vhodné dokoupit?

Stejně jako v případě kytary je možné i k tomuto nástroji zakoupit kapodastr. Kapodastry se prodávají s různým systémem uchycení, nejlepší možností je pochopitelně volit spolehlivý a rychlý způsob uchycení.

Nejoblíbenější je pákový systém a za vhodnější je považován obouramenný kapodastr. Pro pětistrunné banjo se používá i kapodastr na pátou strunu. Pátá struna se může zachytávat také pomocí malé skobičky, která je upevněna pod pátou strunou. Hra bude jednodušší také díky popruhu, pomocí kterého pověsíte nástroj na krk.

Závěr

Při nákupu banja hraje hlavní roli počet strun. Nejoblíbenější jsou pěti strunná banja, kromě nich je možné koupit nástroj se 4 nebo 6 strunami. Při výběru hraje opět hlavní roli značka a cena.

Kvalitní banjo musí být vyrobené z kvalitních materiálů. Pozor dejte především na výrobní materiál kobylky a toneringu. Poté vám již chybí koupit pouze dobré struny, kvalitní prstýnky a hodit se jistě bude také kapodastr.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (50 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Reply
    Martin Jirků 2.7.2023 v 11:09

    Mám dotaz,

    Proč jsou ty openback banja dražší než ty klasické uzavřené? Má to nějaký vliv na zvuk? Popřípadě by mne zajímalo že kdybych si koupil ten uzavřený tak jestli se to dá nějak vymontovat aby z toho byl ten openback? Hrozně mne to zajímá a ty openback se mi líbí hlavně v té skladnosti a tomu old school designu. Děkuji.

  2. zeptám se na váš názor na značku Richwood
    a dotaz,nabízí se prodejci různych značek,
    ale MADE IN CHINA .brat nebrat

    • Zdravím. Richwood mám a jsem s ním nadmíru spokejeny. Je to master serie za cenu kolem dvaceti tisíc. Pokud člověk zrovna nemá prachy na Průchu, Čapka, nebo něco lepšího, je to dobrá volba. S Čínou bych byl hodně opatrný, i když v dneční době si tam nechávají vyrábět nástroje i renomované firmy a číňani jsou na kopírování dost šikovní.

  3. Synovi jsem objednal tohle banjo Pasadena 01BJ006 a je spokojený.

Přidat komentář

Recenzer
Logo