Ladičky

Pokud uvažujete o to, že se naučíte hrát na kytaru, budete k tomuto nástroji potřebovat také ladičku. Ti, kdo jsou obdarováni absolutním hudebním sluchem, zvládnou kytaru naladit i bez ladičky. Všichni ostatní si mohou vybrat z několika možností, jak klasickou, elektrickou nebo baskytaru naladí.

Ladička patří k elektronickým zařízením, fungují většinou pomocí baterií. Úkolem ladičky je poznat jednotlivé tóny v různé výšce a frekvenci 440 Hz, což je standart v moderní hudbě. Ladičky disponují různě velkým displejem. Na něm je zobrazena ručička, která vám ukazuje, zda je nutné strunu povolit nebo naopak přitáhnout. Zobrazovat se mohou jednotlivé tóny nebo barevné variace.

Při výběru ladičky budete volit jednu ze tří možných typů. Zajímat vás bude způsob ovládání, čitelnost displeje i cena.

Porovnat ceny ladiček

Typy

Kytarová ladička má několik různých podob. Koupit můžete stolní, klipovou nebo pedálovou ladičku. Každou z těchto ladiček pak využijete při ladění prakticky každého strunného nástroje. Samozřejmostí jsou kytary nebo ukulele.

Zmíněné ladičky patří do kategorie digitálních. Kromě nich jsou k dostání i foukací, ručičková a méně často narazíte na mechanickou ladičku. Foukací a mechanické ladičky jsou určeny pouze hráčům s výborným sluchem, proto je běžní hráči prakticky nevyužijí. Nevýhodou ručičkovým je pak vyšší cena a absence případných funkcí, proto se zaměříme na následující nejpoužívanější typy.

Stolní ladičky

Stolní ladičku poznáte podle deskového tvaru, na stole drží díky vyklápěcí opěrce, která je umístěna v její zadní části. Součástí stolní ladičky je také zabudovaný mikrofon, ten při ladění snímá zvuk. Stolní ladička je jednoduché a levné zařízení, ideální pro domácí použití.

Opatřeny jsou poměrně velkým displejem a výhodou je i snadné ovládání. Stolní ladičky však nemusí díky mikrofonu dobře ladit v hlučném prostředí, často je dokonce nelze použít vůbec. Pokud však budete mít možnost ladit kytaru na klidném místě, mohou být velmi přesné. Kromě toho obsahují i vstup pro připojení elektrické kytary a jejich častou součástí je i metronom.

Klipové ladičky

Nejmenší a v současné době nejvíce prodávané jsou klipové ladičky. Pomocí klipu je možné malou ladičku připevnit k hlavě kytary a to zezadu i zepředu. Klipová ladička funguje pomocí baterií. Tyto ladičky nedisponují mikrofonem, jsou však schopné snímat vibrace.

Levné ladičky mohou mít problém s naladěním kytary v hlučnějším prostředí, protože přijímá i chvějí zvuku v jejím okolí. Pokud budete ladit kytaru pouze doma, můžete si najít chvíli, kdy vás nebude nikdo rušit a vystačíte si tak i s touto, jinak poměrně přesnou ladičkou. Ostatní, by pak měli raději sáhnout po dražších variantách, které nejsou na okolní ruch tolik citlivé.

Pedálové ladičky

Pedálové ladičky jsou již určeny spíše profesionálům. Pedálové ladičky vynikají velmi přesným laděním, čemuž odpovídá i jejich vyšší pořizovací cena. Jejich velkou výhodou je i velký a přehledný displej, s jehož pomocí naladíte kytaru i během koncertů, kdy může být horší viditelnost. Tyto ladičky zapnete sešlápnutím nožního snímače.

Aplikace

Kytaru je v jistém ohledu možné naladit i pomocí mobilní aplikace, kterou si můžete stáhnout do svého telefonu.

Tento způsob ladění je však možné používat pouze v případě, že nemáte po ruce jinou podobu ladičky, protože aplikace nejsou pro ladění příliš vhodné, vzhledem k tomu, že mikrofon telefonu není na takové používání stavěný. I v tomto případě je velmi problematické používání v hlučnějším prostředí.

zpět k obsahu ↑

Materiál

Ve většině případů jsou ladičky vyrobené z plastu. V případě, že budete vybírat ladičku nožní, mělo by být tělo ladičky raději kovové. Kromě kvalitních materiálů, by měli být ladičky kalibrovatelné a chromatické. Výhodou chromatických ladiček je, že ukazují všechny tóny a použít je můžete i pro ladění jiných nástrojů.

zpět k obsahu ↑

Displej a funkce

Jak jsme již zmínili, ladičky jsou vybaveny různě velkým a různě přehledným displejem. V závislosti na typu a ceně se liší také počtem funkcí. Levné ladičky jsou však často vybaveny pouze světelnými diodami, které využijete spíš pro orientační naladění.

Ladičky mají standardně několik režimů. Často jsou vybaveny kytarovým, basovým, houslovým, chromatickým, nebo režimem pro ukulele. Dražší ladičky mají polyfonní režim ladění, který umožňuje ladit všechny struny najednou.

  • Mute – funkce umožňující tiché ladění.
  • Otočný kloub – oceníte u klipových ladiček, díky němu můžete ladičku použít i na naladění jiných nástrojů.
zpět k obsahu ↑

Značka

Kytarové ladičky koupíte od značky TC Electronic, Korg, Cherub, Planet Waves, Fender, Samson a další.

zpět k obsahu ↑

Cena

Cena ladiček není nijak závratná. Jednotlivé výrobky koupíte od necelých 300 Kč. Kvalitnější pak stojí okolo 500 Kč a pro domácí používání jsou zcela dostačující. Profesionální hudebníci mohou koupit kvalitní ladičku i za více než 1 000 Kč.

Pokud si nejste jistí, zda je vámi vybrané ladička tím pravým, projděte si i nějaké uživatelské recenze. Mnohem lepší, než kupovat ladičku přes internet však je, vyzkoušet jednotlivé modely přímo na prodejně. Tam vám při výběru poradí, ale také umožní ladičku přímo vyzkoušet.

Porovnat ceny ladiček

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Jak ladit?

Ladění kytary by mělo začínat nejtlustější strunou, v tomto případě je to struna E. Ladičku zapněte a umístěte podle typu, který vlastníte. Poté brnkněte na strunu E a sledujte, kam směřuje ručička ladičky.

Pokud je v levé části, je nutné strunu natáhnout. V případě, že je ručička v pravé části, je nutné strunu naopak povolit. Ve chvíli, kdy je ručička přesně na středu, je struna naladěná. Stejným způsobem pokračujte i v případě dalších strun.

Co je Racková ladička?

Tato ladička funguje podobně jako pedálová, lze ji však zabudovat do racku. Pod označením Rack se ukrývají speciální skříně, které patří ke zvukovému příslušenství. Do nich je možné umístit zesilovače, ekvalizéru atd.

Tyto ladičky jsou tedy vhodné pouze pro profesionály, kteří využijí všechny jejich funkce. Oproti běžným ladičkám se liší vyšší pořizovací cenou.

Kdy použít ladičku do ozvučnice?

Ladičky, které se umísťují do ozvučnice, jsou poměrně novým typem. Používají se v kombinaci s akustickou kytarou. Připevnit je můžete přímo na okrouhlý otvor v horní části kytary.

Ladička je téměř nenápadná, ladění je však snadné a přehledné. V případě některých akustických kytar je ladička přímo jejich součástí hned z výroby.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Pro naladění kytaru, kterou používáte doma nebo v okruhu přátel si vystačíte s jakoukoliv ladičkou. Doma můžete kytaru poměrně dobře naladit i levnější ladičkou, která je citlivá na hluk. Ti, kdo hrají v kapele, by měli používat ideálně jednu ladičku. I dva stejné výrobky totiž nemusí ladit vždy přesně.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

      Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


    Komentáře / diskuse / hodnocení

    GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz