Ladičky

Pokud uvažujete o to, že se naučíte hrát na kytaru, budete k tomuto nástroji potřebovat také ladičku. Ti, kdo jsou obdarováni absolutním hudebním sluchem, zvládnou kytaru naladit i bez ladičky. Všichni ostatní si mohou vybrat z několika možností, jak klasickou, elektrickou nebo baskytaru naladí.

Ladička patří k elektronickým zařízením, fungují většinou pomocí baterií. Úkolem ladičky je poznat jednotlivé tóny v různé výšce a frekvenci 440 Hz, což je standart v moderní hudbě. Ladičky disponují různě velkým displejem. Na něm je zobrazena ručička, která vám ukazuje, zda je nutné strunu povolit nebo naopak přitáhnout. Zobrazovat se mohou jednotlivé tóny nebo barevné variace.

Při výběru ladičky budete volit jednu ze tří možných typů. Zajímat vás bude způsob ovládání, čitelnost displeje i cena.

Porovnat ceny ladiček

Nejlepší ladičky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. TC Electronic PolyTune Clip 96 % 1 040 Kč Zobrazit Hudebnicentrum.cz
2. Sencor SDT-7 93 % 280 Kč Zobrazit Alza.cz
3. JOYO JT-12B 89 % 219 Kč Zobrazit Kytary.cz

Typy

Kytarová ladička má několik různých podob. Koupit můžete stolní, klipovou nebo pedálovou ladičku. Každou z těchto ladiček pak využijete při ladění prakticky každého strunného nástroje. Samozřejmostí jsou kytary nebo ukulele.

Zmíněné ladičky patří do kategorie digitálních. Kromě nich jsou k dostání i foukací, ručičková a méně často narazíte na mechanickou ladičku. Foukací a mechanické ladičky jsou určeny pouze hráčům s výborným sluchem, proto je běžní hráči prakticky nevyužijí. Nevýhodou ručičkovým je pak vyšší cena a absence případných funkcí, proto se zaměříme na následující nejpoužívanější typy.

Stolní ladičky

Stolní ladičku poznáte podle deskového tvaru, na stole drží díky vyklápěcí opěrce, která je umístěna v její zadní části. Součástí stolní ladičky je také zabudovaný mikrofon, ten při ladění snímá zvuk. Stolní ladička je jednoduché a levné zařízení, ideální pro domácí použití.

Opatřeny jsou poměrně velkým displejem a výhodou je i snadné ovládání. Stolní ladičky však nemusí díky mikrofonu dobře ladit v hlučném prostředí, často je dokonce nelze použít vůbec. Pokud však budete mít možnost ladit kytaru na klidném místě, mohou být velmi přesné. Kromě toho obsahují i vstup pro připojení elektrické kytary a jejich častou součástí je i metronom.

Klipové ladičky

Nejmenší a v současné době nejvíce prodávané jsou klipové ladičky. Pomocí klipu je možné malou ladičku připevnit k hlavě kytary a to zezadu i zepředu. Klipová ladička funguje pomocí baterií. Tyto ladičky nedisponují mikrofonem, jsou však schopné snímat vibrace.

Levné ladičky mohou mít problém s naladěním kytary v hlučnějším prostředí, protože přijímá i chvějí zvuku v jejím okolí. Pokud budete ladit kytaru pouze doma, můžete si najít chvíli, kdy vás nebude nikdo rušit a vystačíte si tak i s touto, jinak poměrně přesnou ladičkou. Ostatní, by pak měli raději sáhnout po dražších variantách, které nejsou na okolní ruch tolik citlivé.

Pedálové ladičky

Pedálové ladičky jsou již určeny spíše profesionálům. Pedálové ladičky vynikají velmi přesným laděním, čemuž odpovídá i jejich vyšší pořizovací cena. Jejich velkou výhodou je i velký a přehledný displej, s jehož pomocí naladíte kytaru i během koncertů, kdy může být horší viditelnost. Tyto ladičky zapnete sešlápnutím nožního snímače.

Aplikace

Kytaru je v jistém ohledu možné naladit i pomocí mobilní aplikace, kterou si můžete stáhnout do svého telefonu.

Tento způsob ladění je však možné používat pouze v případě, že nemáte po ruce jinou podobu ladičky, protože aplikace nejsou pro ladění příliš vhodné, vzhledem k tomu, že mikrofon telefonu není na takové používání stavěný. I v tomto případě je velmi problematické používání v hlučnějším prostředí.

Materiál

Ve většině případů jsou ladičky vyrobené z plastu. V případě, že budete vybírat ladičku nožní, mělo by být tělo ladičky raději kovové. Kromě kvalitních materiálů, by měli být ladičky kalibrovatelné a chromatické. Výhodou chromatických ladiček je, že ukazují všechny tóny a použít je můžete i pro ladění jiných nástrojů.

Displej a funkce

Jak jsme již zmínili, ladičky jsou vybaveny různě velkým a různě přehledným displejem. V závislosti na typu a ceně se liší také počtem funkcí. Levné ladičky jsou však často vybaveny pouze světelnými diodami, které využijete spíš pro orientační naladění.

Ladičky mají standardně několik režimů. Často jsou vybaveny kytarovým, basovým, houslovým, chromatickým, nebo režimem pro ukulele. Dražší ladičky mají polyfonní režim ladění, který umožňuje ladit všechny struny najednou.

  • Mute – funkce umožňující tiché ladění.
  • Otočný kloub – oceníte u klipových ladiček, díky němu můžete ladičku použít i na naladění jiných nástrojů.

Značka

Kytarové ladičky koupíte od značky TC Electronic, Korg, Cherub, Planet Waves, Fender, Samson a další.

Cena

Cena ladiček není nijak závratná. Jednotlivé výrobky koupíte od necelých 300 Kč. Kvalitnější pak stojí okolo 500 Kč a pro domácí používání jsou zcela dostačující. Profesionální hudebníci mohou koupit kvalitní ladičku i za více než 1 000 Kč.

Pokud si nejste jistí, zda je vámi vybrané ladička tím pravým, projděte si i nějaké uživatelské recenze. Mnohem lepší, než kupovat ladičku přes internet však je, vyzkoušet jednotlivé modely přímo na prodejně. Tam vám při výběru poradí, ale také umožní ladičku přímo vyzkoušet.

Porovnat ceny ladiček

Otázky a odpovědi

Jak ladit?

Ladění kytary by mělo začínat nejtlustější strunou, v tomto případě je to struna E. Ladičku zapněte a umístěte podle typu, který vlastníte. Poté brnkněte na strunu E a sledujte, kam směřuje ručička ladičky.

Pokud je v levé části, je nutné strunu natáhnout. V případě, že je ručička v pravé části, je nutné strunu naopak povolit. Ve chvíli, kdy je ručička přesně na středu, je struna naladěná. Stejným způsobem pokračujte i v případě dalších strun.

Co je Racková ladička?

Tato ladička funguje podobně jako pedálová, lze ji však zabudovat do racku. Pod označením Rack se ukrývají speciální skříně, které patří ke zvukovému příslušenství. Do nich je možné umístit zesilovače, ekvalizéru atd.

Tyto ladičky jsou tedy vhodné pouze pro profesionály, kteří využijí všechny jejich funkce. Oproti běžným ladičkám se liší vyšší pořizovací cenou.

Kdy použít ladičku do ozvučnice?

Ladičky, které se umísťují do ozvučnice, jsou poměrně novým typem. Používají se v kombinaci s akustickou kytarou. Připevnit je můžete přímo na okrouhlý otvor v horní části kytary.

Ladička je téměř nenápadná, ladění je však snadné a přehledné. V případě některých akustických kytar je ladička přímo jejich součástí hned z výroby.

Závěr

Pro naladění kytaru, kterou používáte doma nebo v okruhu přátel si vystačíte s jakoukoliv ladičkou. Doma můžete kytaru poměrně dobře naladit i levnější ladičkou, která je citlivá na hluk. Ti, kdo hrají v kapele, by měli používat ideálně jednu ladičku. I dva stejné výrobky totiž nemusí ladit vždy přesně.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.music-city.cz, www.kytary.cz, www.alza.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (103 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Nedávno jsem dostal ladičku k narozeninám a je fakt super. Přestože přítelkyně ani nevěděla jakou vlastně koupit, trefila nakonec správnou a používám jí pravidelně.

  2. Mám klipovou ladičku a je super. Moc dobře se s ní pracuje a nebyla ani zbytečně drahá. Dokonce jsem jí sehnal za akční cenu.

  3. Zvolila jsem TC electronic Polytune clip a jsem s ní spokojená. Možná jen ta cena je trochu vysoká, ale zase má moc pěkné zpracování.

  4. Hledal jsem ladičku pro kytaru a s pomocí vašeho článku jsem našel ideální kousek. Jsem s ní moc spokojený a za článek děkuji.

  5. Potřebovala jsem akutně novou ladičku, protože tu původní jsem nemohla najít. Nakonec jsem jednu vybrala a pracuje se s ní dobře.

  6. Ladičku mám od značky Stagg a jsem si s ní velmi spokojen.

Přidat komentář

Recenzer
Logo