Usínáčci

Také rádi usínáte v objetí? Kdo ne. Tento zvyk máme již od dětství, kdy jsme zachumlaní v peřině usínali s hračkou. Vyberte i svému miminku takového kamaráda, který mu pomůže usínat, ať už se bude nacházet kdekoliv. Tomuto druhu hračky se říká usínáček, a dnes si povíme, jak ho vybrat a na co se při výběru zaměřit.

Porovnat ceny usínáčků

Co je usínáček a jak dětem pomáhá?

Usínáček je hračka, se kterou dítě spí. Pomáhá mu lépe usínat i spát, dodává mu pocit bezpečí a dítě se tak dokáže uklidnit, i když se nachází v cizím prostředí. Může mít mnoho podob, vlastně se ani nemusí přímo jednat o hračku. Každé miminko je individuální a je třeba vysledovat, co mu nejlépe vyhovuje.

Někdy je jeho usínáček hračka, která vůbec není určena ke spánku, přesto se mu s ní ale dobře spí. Na trhu však najdete hračky přímo určené k lepšímu spánku, které mohou vydávat zvuky nebo mít v sobě zabudované světlo, aby se dítě ve tmě nebálo.

Typy

Usínáčků je spousta druhů, nejlépe by si mělo vybrat samo dítě, pokud je na to samozřejmě dostatečně staré. Rodiče ale mají většinou vypozorované, co mají jejich miminka nejradši. Popřípadě můžete jednotlivé typy vyzkoušet a vyhodnotit, který měl největší úspěch. Většina usínáčků představuje nějaké zvířátko, ty jsou obecně populární, protože jsou dětem známá a mají je rády.

Usínáček s chrastítkem

Děti chrastítko dokáže uklidnit, proto se taková hračka skvěle hodí v případě, že chcete malé uspat. Pokud v jiných situacích vyvádí a vzteká se, dokáže ho zaujmout a donutí ho soustředit se na něco jiného.

Usínáček s kousátky

Vzhledem k tomu, že miminkům rostou první zoubky, mohou často plakat právě z tohoto důvodu. Kousátka či různé uzlíky dokáží ulevit problémům a děti bude bavit je žužlat.

Svítící usínáček

Určitě víte, že nejen děti se bojí tmy, a proto může přijít vhod pořídit jim svítícího usínáčka, který vyzařuje pouze tlumené světlo, které dětem navodí pocit bezpečí, a budou tak moci bez potíží usnout. Zároveň se dá využít jako noční lampička v pokojíčku.

Hrající usínáček

Melodie, které tato hračka vydává, jsou uklidňující, jedná se například o zvuky přírody, bílý šum či klasické tóny. Možná nebude vyhovovat všem, ale opět má funkci, která nutí dítě soustředit se na něco jiného, a tak lépe usnout i spát.

Plyšový usínáček

Oblíbenou variantou jsou plyšáci, kteří jsou populární už po několik staletí. Jejich materiál je hebký a příjemný na dotek. Dělí se na dva typy, a to maňáska a mazlící dečku.

Maňásek

S tímto usínáčkem můžete zahrát malé divadlo, než se dítě přichystá ke spánku. Je výhodný v tom, že se dobře uchopuje, lze ho různě ohýbat a vejde se do ruky i těm nejmenším.

Mazlící dečka s motivy

Mazlící dečka je menších rozměrů a uprostřed ní se nachází hlavička nějakého zvířátka, například králíčka, kočičky nebo medvídka. Kromě klasické deky tedy funguje jako hračka s dlouhými šaty, kterou dítě přikryjete. Miminka mívají rádi, když mají dečku přes obličej, nějakým záhadným způsobem je to uklidňuje.

Materiál

Usínáčci jsou vyrobeni z různých materiálů, které si nyní představíme, abyste věděli, co od nich čekat, jaké výhody a nevýhody mají. Vybírejte takové, které budou miminku příjemné a budete je moct jednoduše udržovat, často se totiž zašpiní.

Plyš

Plyšáci, jak už jsme si řekli, bývají nejoblíbenější volbou, protože jsou na dotek příjemní a také se dobře udržují. I když se zašpiní, stačí je vyprat. Dítěti nemohou nijak ublížit, nebudou vás ani stát moc peněz.

Bambusové mikrovlákno

Tento materiál je přírodního původu ze stonku bambusu, je velmi hladký a oproti syntetickým vláknům zde nedochází k podráždění kůže, tudíž jsou hračky z něj naprosto bezpečné.

Mušelín

Mušelín je jedna z nejčistších, nejjednodušších, nejjemnějších tkanin na světě. Je prodyšný, čímž snižuje riziko přehřátí, pohodlný a odolný. S každým dalším praním se navíc stává jemnější, tudíž se vám tato investice do budoucna opravdu vyplatí.

Bavlna

Bavlna je také oblíbeným materiálem, který je příjemný, odolný a dobře absorbuje vlhkost. Pokud si dítě při spánku usínáčka poslintá, nevadí to, za chvíli uschne.

Jemný fleece

Je lehoučký, jemný na dotek, snadno se udržuje a má dlouhou životnost. Kromě toho se ale vyznačuje také výbornými termoizolačními vlastnostmi. Skvělá je i jeho odpudivost vody, tudíž se nemusíte bát, že by vylité pitíčko činilo problémy, do hračky totiž neprosákne. Pokud už je fleece mokrý, velice rychle zase uschne.

Funkce

Hlavní funkcí usínáčků je děti zklidnit, připravit je na spánek a podpořit jeho kvalitu. Děti se tak mohou cítit v bezpečí a mají někoho, ke komu se přivinout, i když nejsou jeho rodiče po boku. Mohou mít ale také další funkce, mezi které patří:

  • Praktický úchyt na dudlík – aby se miminku během spánku dudlík neztratil a mělo ho neustále u sebe.
  • Pratelný materiál – hodí se za každé situace, děti neustále něco špiní.

Značka

Mezi oblíbené značky usínáčků patří ZAZU, Moonie, Rockit, Little Dutch či Mattel. Liší se cenou i provedením – někteří z nich jsou vybaveny zvukem nebo světlem, jiní fungují pouze jako plyšák bez jiných funkcí.

Cena

Mazlící dečky a malé plyšové hračky vás vyjdou do 400 Kč, nebudete mít ale široký okruh, co se týče výběru.

Od 400 Kč do 700 Kč je už k dostání spousta hraček, které vydávají různé zvuky nebo svítí. Pokud mají tedy vaše děti rády něco víc, než jen obyčejného plyšáka, pořiďte jim usínáčka s větším množstvím funkcí.

Nad 700 Kč najdete buďto Moonie králíčka nebo medvídka, kteří patří mezi ty nejdražší usínáčky. Samozřejmě existují i další hračky v této cenové kategorii, tihle dva jsou ale favority a dosahují ceny téměř 2 000 Kč. Čím jsou tak výjimeční? Zvuky, které vydávají, dítěti připomínají prostředí v děloze maminky před jeho narozením. Podsvícení je možné navolit na různé barvy, senzor zvuku v případě pláče automaticky zapne světlo i zvuk, které trvají další půl hodinu.

Porovnat ceny usínáčků

Údržba

Záleží na tom, z čeho je usínáček vyroben, nicméně většina materiálů se dá prát v pračce, jednotlivé hračky by na sobě měly mít napsáno, na kolik stupňů či zda je možné prát je pouze v ruce. Vybírejte takový materiál, který se vám bude jednoduše udržovat, i když bude často zašpiněn, přece jen je to u dětí častější.

Otázky a odpovědi

Pro koho je usínáček vhodný a k čemu slouží?

Usínáček je určen zejména miminkům, mohou ho ale použít i batolata či klidně starší děti. Nezáleží na věku, hračka má za cíl uklidnit a podpořit klidný spánek, proto se dá využít pro jakoukoliv věkovou kategorii.

Jaký druh usínáčka vybrat?

Druh usínáčka vybírejte podle toho, co vaše dítě dokáže nejvíce uklidnit. Je to obyčejný plyšák, nebo je vyžadován zvuk či světlo? Druhů je dost, proto se vyplatí vyzkoušet jich více a vyhodnotit, který byl nejúspěšnější.

Jak na údržbu usínáčka?

Většinou stačí usínáčka vyprat v pračce, popřípadě v ruce, a nechat uschnout na vzduchu. Jeho údržba je tak jednoduchá, praktická i efektivní.

Závěr

Usínáček dokáže být velkým pomocníkem, pokud má vaše miminko časté problémy s usínáním. Dokáže se díky němu cítit v bezpečí, i když se nachází v cizím prostředí, a bude moct klidně usnout. Aby ho nic nerušilo, může využít zvuků přírody či bílého šumu. Pro děti, které se bojí tmy, v sobě mají plyšáci světlo, které lze využít jako noční lampičku.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo