Vločkovače

Majitelé zahradních bazénů vědí, jak složité může být udržet v něm průzračně čistou vodu. Tato starost se prostě neobejde bez použití různého druhu bazénové chemie. Pomocí ní udržíte pH vody v optimálních hodnotách a zbavíte se i vodních řas a bakterií. Jedním z takovýchto přípravků je i vločkovač.

Pomocí vločkovače můžete z vody odstranit malé i mikroskopické nečistoty, které nedokáže zachytit filtr umístěný v bazénové filtraci. Na nutnost vločkovač použít vás upozorní především mléčný zákal. Vločkovač je chemie, která si poradí rovněž se sinicemi a zabrání i jejich opětovnému výskytu.

Vločkovač je na trhu dostupný v podobě tekutého roztoku, granulátu, tablet nebo kartuše. V závislosti na konzistenci se mění způsob použití i dávkování vločkovače. Forma přípravku má také vliv na pořizovací cenu.

Porovnat ceny vločkovačů

Nejlepší vločkovače

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. PROBAZEN KOMBI tablety MAXI 5 kg 98 % 1 400 Kč Zobrazit Mall.cz
2. MARIMEX 11302004 AQuaMar Vločkovač 1 l 94 % 149 Kč Zobrazit Marimex.cz
3. VODNÁŘ Vločka super 1L 94 % 152 Kč Zobrazit Mall.cz
4. MARIMEX 11301603 Aquamar Studna 1 l 91 % 319 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Laguna TRIPLEX 1kg 90 % 189 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typy

Na trhu jsou vločkovače k sehnání v několika podobách. Koupit ho můžete v podobě roztoku, granulí, tablet nebo kartuše.

 • Roztok – nejvíce vločkovačů je k dostání v podobě roztoků. Potřebné množství přípravku je třeba dokonale rozmíchat v doporučeném množství vody a poté vše nalít do koše skimmeru. Roztok se doporučuje používat preventivně 1x za týden.
 • Granulát – také granulát vyžaduje před použitím upravit hodnotu pH na 6,8 – 7,6. Poté se do vody dle znečištění nasype potřebná dávka do cca 2 litrů vody a vše se důkladně rozmíchá. Směs poté rovnoměrně rozptýlíte po vodní hladině. Při aplikaci musí být v provozu bazénová filtrace. Filtrace by měla běžet cca 4 hodiny po aplikaci vločkovače. Poté ffiltraci na cca 12 hodin vypněte a případné vysrážené nečistoty odstraňte ze dna bazénu pomocí vysavače. V případě potřeby je možné celý postup zopakovat.
 • Tablety – vločkovače jsou velmi často součástí víceúčelových tablet, které se používají k desinfekci vody a působí i jako prevence proti množení mikroorganismů a tvorbě řas. Tabletu je nutné vložit so skimmeru, kde se bude pomalu rozpouštět. 1 tableta vydrží cca 5 – 7 dní.
 • Vločkovací kartuše – kartuše jsou určeny pouze pro bazény s pískovou filtrací. Po upravení vody na pH v rozmezí 7,1 – 7,4 se kartuše vloží do bazénového skimmeru, kde se bude pomalu rozpouštět. Aby kartuše fungovala správně, je třeba pravidelně kontrolovat hodnotu pH. 1 balení obsahuje několik kusů těchto kartuší.

Složení

Vločkovače mohou mít 2 podoby chemického složení.

 • Síran hlinitý – je bílá krystalická látka, kterou je nutné nejprve rozpustit ve vodě a poté ji nalijete do bazénu.
 • PAX 18 – polyaluminiumhydroxichlorid je tekutý vločkovač, který se často používá ve veřejných bazénech.

Jak použít vločkovač?

Přený návod k použití najdete uvedený na výrobku. Způsob a dávkování se liší v závislosti na konzistenci přípravku. Velmi důležité je ohlídat si dávkování a doporučené množství zbytečně nepřekračovat.

Vločkovač se doporučuje používat 1 – 2 x za týden. V ideálním případě je vhodné ho do vody aplikovat 2 po sobě jdoucí dny a poté ho cca 5 dní vynechat. Vločkovač ve formě kartuše nebo tablet se dávkuje postupně.

Pokud to s dávkováním vločkovače přeženete, může se přípravek začít chovat jako sama nečistota.

Doporučený postup:

Před tím, než budete vločkovač aplikovat, je třeba upravit pH vody. Hodnota pH by se měla pohybovat v rozmezí 6,8 – 7,6, takové podmínky jsou pro vločkování nejvhodnější. Jestliže nebude hodnota pH optimální, nebude vločkovač fungovat správně.

Vločkovat se dávkuje pouze, pokud je spuštěná i filtrace a vodu je nejprve nutné dobře rozvířit. K rovnoměrnému rozptylu vločkovače dojde, jestliže ho budete dávkovat hned za cirkulační trysku. Potřebné množství je uvedeno na etiketě každého přípravku.

Po nasypání přípravku by měl filtr běžet alespoň 3 hodiny, při silném znečištění je však vhodné, nechat filtraci pracovat ještě déle. Poté filtraci vypněte a počkejte ideálně přes noc, zda se zbytek vloček neusadí na dně bazénu.

Nakonec je nutné dobře propláchnout filtr a odstranit zbytek vloček ze dna bazénu pomocí vysavače do bazénu. V případě silně znečištěné vody může být nutné celý proces ještě jednou zopakovat.

Značka

Vločkovače lze koupit od mnoha výrobců. Mezi ty nejznámější patří pravděpodobně bazénová chemie Marimex, kterou koupíte v mnoha podobách a velikostech. Velký výběr nabízí i Techneco nebo Chemoform. Známou značkou je i Savo případně Stachema.

Cena

Vločkovače jsou poměrně dostupné přípravky. Za 1 litr přípravku utratíte cca 100 Kč. Největší výběr těchto přípravků nabízí cena od 100 – 200 Kč. Dražší jsou tekuté vločkovače ve větším objemu nebo přípravky ve formě tablet. Za ně zaplatíte od 200 – 400 Kč. Vločkovací kartuše vyjde na cca 500 Kč a ještě více zaplatíte za multifunkční tablety. Zde se cena pohybuje v rozmezí 500 – 600 Kč.

Porovnat ceny vločkovačů

Otázky a odpovědi

Co způsobuje vločkovač?

Vločkovač je přípravek, který doslova přinutí velmi drobné nečistoty ke spojení do větších vloček. V této formě je schopen nečistoty zachytit filtr bazénové filtrace. Vločkovač je však také přípravek, který je vhodné používat jako prevenci.

Mikroskopické nečistoty se do bazénové vody dostávají prakticky neustále. Společně s nimi se do vody dostávají i živiny, které podporují vznik řas a sinic. Jejich přemnožením se na vodě tvoří modro-zelený zákal a takto znečištěná voda bude pravděpodobně rovněž zapáchat.

S jakou filtrací je možné vločkovač používat?

Vločkovače shlukují nečistoty mikroskopické velikosti do větších celků tzv. vloček. V této formě si s nimi poradí písková i kartušová filtrace. Vločkovače tedy můžete použít i v malých bazénech nebo vířivkách doplněných o méně výkonnou kartušovou filtraci.

Jaký je rozdíl mezi vločkovačem a projasňovačem?

Oba tyto přípravky fungují v podstatě na stejném principu a jejich úkolem je zbavit vodu zákalu a zároveň ji projasnit. Vločkovač si dokáže poradit i se silně znečištěnou vodou, projasňovač je zase schopen shlukovat i ty nejmenší nečistoty. Oba přípravky se doporučuje používat i jako prevenci.

Závěr

Vločkovače patří mezi netoxické chemické přípravky. Jejich použití je naprosto bezpečné a bez obav je můžete použít na každý typ bazénu nebo vířivky. S jejich pomocí je možné čistit i bazény, ve kterých se koupou nejmenší děti.

Za pomoci vločkovače dokonale vyčistíte vodu i od nejmenších nečistot. Samotná aplikace je ve všech případech velmi jednoduchá, jediné čemu je třeba věnovat pozornost, je správné dávkování. Vločkovače se prodávají také pod označením jiskra, floccer nebo floktulant.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (38 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Používáme vločkovač ve formě roztoku a zatím to funguje dost dobře. Doufám, že to tak bude i nadále.

 2. Dobrý den. Pří použití vločkovače se nečistoty vysrážejí na dno. Při vysávání kalu mi písková filtrace vrací zakalenou vodu zpět. Je problém ve vločkovači (druh značka) nebo musím přepnout filtraci do odpadu???? Děkuji za odpověď.

  • Problém je v tom, že si vyvločkovaný zákal pouštíme přes filtr zpět do bazénu. Filtr ho navíc krásně rozmixujeme, takže po vysávání jste tam, kde jste začali.

   Před vysáváním přepněte filtraci do polohy Odpad a vysávejte vločky rovnou pryč z bazénu. Ztráta vody? Samozřejmě, ale jiná možnost prostě není.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo