Bazénová čerpadla

Bazén na zahradě není dnes nic neobvyklého, pořídit bazén není ani nijak složité a výhodou je i jeho cenová dostupnost. Nevýhodou bazénu je poměrně složitá údržba, nejvíce práce budete mít s úpravou vody. S péčí o vodu vám pomůže bazénové čerpadlo, to společně s filtrací odstraní z vody písek i jiné nečistoty.

Funkce bazénového čerpadla je velmi jednoduchá. Čerpadlo primárně slouží k přečerpávání bazénové vody. K tomu, aby během tohoto procesu docházelo k čištění vody, musí být čerpadlo napojeno na dostatečně výkonnou filtrační jednotku.

Při výběru bazénového čerpadla je nutné vzít v potaz všechny důležité parametry. Nejdůležitějším kritériem je výkon čerpadla, dále pak jeho průtok a spotřeba energie.

Porovnat ceny čerpadel

Typy

Nejprve zvažte, zda si vystačíte s běžným čerpadlem, nebo raději zainvestujete a pořídíte čerpadlo tepelné.

Klasické čerpadlo

Jednodušší čerpadla po připojení k filtrační jednotce vodu v bazénu čistí. Žádnou jinou funkci prakticky nevykonávají. K čerpadlu však můžete připojit další bazénové příslušenství, které vám pomůže s ohřevem nebo čištěním vody.

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo získává potřebnou energii z okolního vzduchu. Tuto energii je schopno přeměnit na teplo, kterým se ohřívá bazénová voda. Po spuštění pracuje čerpadlo na plno, výkon je 100%, poté, co voda dosáhne požadovanou teplotu, sníží se i výkon čerpadla. Tepelné čerpadlo vám výrazně prodlouží koupací sezónu, v příliš horkých dnech je čerpadlo naopak schopno teplotu vody snížit.

Invertor – součástí tepelného čerpadla může být invertor. Ten vám dovolí nastavit, jak rychle má být voda v bazénu ohřátá. V chladnějších dnech tak čerpadlo pracuje na plný výkon, v teplejších dnech lze čerpadlo přepnout do úsporného režimu. Tato čerpadla mívají několik funkcí:

  • ECO – ekonomická funkce, která vodu ohřívá s nižší spotřebou energie, ale za delší čas
  • BOOST – velmi rychlé ohřívání vody při vysoké spotřebě a vysokém výkonu
  • STANDARD – běžný režim, který vodu ohřeje při odpovídajícím výkonu i spotřebě

Výkon

Nejdůležitějším parametrem, na který se musíte zaměřit, je výkon čerpadla. Kvalitní čerpadlo by mělo být schopno přečerpat veškerou vodu v bazénu 4 x denně. Aby toho bylo čerpadlo schopno, musí být vybíráno s ohledem na velikost vašeho bazénu.

Jako příklad výpočtu lze uvést bazén s objemem 20m3, kde je třeba vodu přečerpat minimálně každé 4 hodiny.

20m3/ 4 hodiny výměny vody = výkon alespoň 5m3/h

S ohledem na výkon myslete i na doplňkové příslušenství, které je možné k bazénu dokoupit. Čerpadlo můžete například připojit k bazénovému vysavači, skimmeru, dokoupit můžete solární ohřev, UV lampu atd. Pro tyto případy je nutné mít alespoň 10% rezervu.

Délka potrubí

Na výkon čerpadla má vliv i délka potrubí, která souvisí s umístěním čerpadla. Běžně výrobci předpokládají, že bude čerpadlo s filtrační jednotkou umístěno v rozmezí 8 – 10 metrů. Jestliže je to i váš případ, budete moci použít čerpadlo s běžným výkonem. Pokud bude čerpadlo umístěné dál, je třeba pořídit výkonnější čerpadlo.

Maximální průtok

Důležitou vlastností čerpadel je rovněž maximální průtok. Pokud je průtok čerpadla nevyhovující, bude čištění neefektivní a potrvá delší dobu. Díky vysokému průtoku bude moci pískový nebo kartušový systém zachytit většinu nečistot. V tomto případě, budete postupovat jako při volbě správného výkonu. I zde platí, že čerpadlo s vyhovujícím průtokem musí vodu přečerpat alespoň 3x – 4x za den.

Průtok je udáván v litrech/hodinu a můžete ho poměrně snadno vypočítat. Pro bazén s kapacitou 4 000 litrů, budete potřebovat čerpadlo s průtokem 1 000 L/H.

Umístění tepelného čerpadla

Ti, kteří se rozhodnou pro koupi tepelného čerpadla musí vědět, kam správně čerpadlo umístit. Důležité je, aby byl okolo čerpadla dostatek prostoru. Boční a zadní stěny by měli být od jakékoliv pevné překážky vzdáleny minimálně 50 cm. Čelo čerpadla potřebuje ještě více prostoru o velikosti cca 250 cm. Od bazénu by mělo být ve vzdálenosti 350 cm.

Vhodné také je, aby na čerpadlo nesvítilo přímé slunce. Umístit byste ho měli do stínu nebo ho před sluncem chránit pevnou konstrukcí. Při chodu by nemělo zbytečně nasávat nečistoty v podobě automobilových zplodin, prachu či pylu.

Značka

Koupit bazénové čerpadlo není nijak složité. Při výběru je však důležité sáhnout po čerpadlech kvalitních výrobců. V jejich případě si sice připlatíte, na druhou stranu budete mít jistotu, že pořizujete dostatečně kvalitní výrobek, který nepoškodí přímý kontakt s agresívní bazénovou chemií. Bazénová čerpadla koupíte od značky Hanscraft, Marimex, Pumpa, Intex, Steinbach, Poolex, Brilix, Preva, Bettar a jiných.

Cena

Bazénové čerpadlo je velmi často součástí bazénu. Díky tomu budete vědět, že dodávané čerpadlo dosahuje patřičného výkonu i průtoku. Čerpadlo však můžete koupit i samostatně. Cena malých čerpadel nepřesáhne 1 000 Kč. Tato čerpadla jsou vhodná pro bazény malých rozměrů, ale používají se i v kombinaci s vířivkami. Čerpadlo pro běžně velký rodinný bazén koupíte za 3 – 6 000 Kč. Dražší jsou větší čerpadla s difusorem. Cena tepelných čerpadel začíná na cca 10 000 Kč.

Porovnat ceny čerpadel

Otázky a odpovědi

V čem se liší bazénová čerpadla na sladkou a slanou vodu?

Slanou vodu nelze čerpat jakýmkoliv čerpadlem. Sáhnout musíte po takovém, které je vyrobeno z odolných materiálů. Veškeré části, které se slanou vodou přijdou do styku, by měly být vyrobené z oceli třídy AISI 316. Koupit lze i čerpadla z ještě kvalitnějších materiálů. Sladkou vodu můžete čerpat čerpadlem s ocelovými prvky třídy AISI 304. Kvalitní čerpadlo můžete pochopitelně použít i k čerpání sladké vody. Naopak méně kvalitní čerpadla se po kontaktu se slanou vodou velmi rychle poškodí.

Kdy pracuje tepelné čerpadlo nejvíce efektivně?

Nejlepší účinnosti je schopno tepelné čerpadlo dosáhnout při teplotě vzduchu v rozmezí 15 – 25°C. Naopak velkou spotřebu a malou účinnost mají tepelná čerpadla při teplotě okolo 10°C. Používat byste je neměli při teplotě vyšší než 30°C. Při vysoké teplotě se bude čerpadlo přehřívat.

Kolik stupňů by měla mít voda ohřívaná tepelným čerpadlem?

Při používání tepelného čerpadla by voda v bazénu neměla přesáhnout 30°C. V teplejší vodě se mohou poměrně rychle tvořit řasy a některá čerpadla mohou mít dokonce výrobcem daná teplotní omezení. Aby byl chod tepelného čerpadla spolehlivý, neměli byste čerpadlo nastavovat na více než oněch 30°C.

Závěr

Bazénové čerpadlo je pro správnou funkčnost bazénu nezbytné. Bazénové čerpadlo vybírejte tak, aby splňovalo veškeré podstatné požadavky. Nejdůležitějšími parametry je výtok a průtok čerpadla. Velikost výkonu a průtoku volte tak, aby bylo čerpadlo schopno přečerpat vodu v bazénu alespoň 1x za dobu 5 hodin.

Součástí bazénového čerpadla musí být i adekvátně zvolená bazénová filtrace. Pokud bude čerpadlo čerpat slanou vodu, musí být čerpadlo vyrobeno z mnohem odolnějších materiálů. Vodu v bazénu vyčistí a ohřeje tepelné čerpadlo, pro ohřev vody lze použít i běžné čerpadlo doplněné o solární ohřev vody. Jestliže budete do budoucna ohřev nebo jiné příslušenství používat, měli byste nechat čerpadlu nějakou výkonností rezervu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.bazenonline.cz, www.pumpa.eu

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (85 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Dostala jsem na starost pořídit bazénové čerpadlo, přestože o něčem takovém nevím vůbec nic. Naštěstí jsem při hledání objevila váš zajímavý článek a ten mi ten výběr hodně usnadnil. Objednala jsem podle hodnocení na Heurece Leo XKP554E 230V 0,55kW a je naprosto dokonalé, moc děkuji za pomoc.

  2. Máme bazénové čerpadlo Marimex a šlape jako hodinky. Jsem s ním velmi spokojený a zatím jsem na něm za ty dva roky, co ho máme, nenašel nic negativního. Rozhodně mohu tuto značku doporučit.

Přidat komentář

Recenzer
Logo