Bazénová chemie

Křišťálově čistou vodu chce mít ve svém zahradním bazénu každý. Abyste takovou vodu v bazénu měli i vy, bude nutné o vodu pečovat alespoň 1x za týden. Z bazénu budete muset odstraňovat nejen mechanické, ale i bakteriologické nečistoty, tedy viry a řasy. Mechanické nečistoty z vody odstraníte také pomocí kvalitní bazénové filtrace, bazénového vysavače nebo sítka. Bakterie zničíte kvalitní bazénovou chemií.

Bez bazénové chemie se během sezóny neobejdete, protože vodu nebudete pravidelně obměňovat a budete ji tedy muset pravidelně čistit. V opačném případě voda velmi brzy zezelená a její čištění tak bude mnohem obtížnější. Úkolem bazénové chemie je udržet optimální hodnotu pH, zamezit tvorbě mikroorganismů a řas a vodu celkově prozářit.

Bazénová chemie má několik podob. V základu se dělí na chlorovou a bezchlorovou. Právě bezchlorová chemie je šetrnější a vhodnější nejen pro děti, ale i pro osoby s citlivou pokožkou a alergiky. Pokud nechcete péči o vodu věnovat větší množství času, bude pro vás nejjednodušším řešením použití multifunkčních tablet.

Porovnat ceny bazénové chemie

Nejlepší bazénová chemie

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. ASTRAPOOL Action 10 tablety 5Kg 97 % 1 599 Kč Zobrazit Bazenyshop
2. PROBAZEN Multi Tablety MAXI 5v1 5 kg 95 % 1 470 Kč Zobrazit Mall.cz
3. MARIMEX 11306001 Bazénová sůl 25 kg 94 % 299 Kč Zobrazit Marimex.cz
4. GUAPEX GUAA OXI 1,3 kg 94 % 815 Kč Zobrazit Alpik.cz
5. MARIMEX 11301208 AquaMar Komplex 1kg 92 % 349 Kč Zobrazit Tera.cz

Typy

Bazénovou chemii lze obecně rozdělit na chlorovou a bezchlorovou. Obě varianty pak můžete pořídit v různé formě.

Chlorová chemie

Chlorová chemie obsahuje chlor v několika podobách. K dostání je sypký i tekutý chlor. Velmi žádané jsou chlorové tablety a poměrnou novinkou jsou tablety multifunkční.

 • Tablety do bazénu – chlorovou tabletu budete muset umístit do plováku. Tablety jsou k dostání v různých velikostech. Malé tablety jsou označeny jako mini, velké pak jako maxi. Chlorové tablety jsou obecně velmi oblíbené.

Jejich předností je vysoká účinnost, pokud je budete správně používat, můžete se spolehnout i na jejich zdravotní nezávadnost. Předností chlorových tablet je i nižší pořizovací cena. Chlorové tablety nejsou příliš vhodné pro malé děti a alergiky. Při vysokých teplotách chlor z vody rychle vyprchá.

 • Tekutý chlor – chlor v tekuté podobě nalijete v potřebném množství přímo do vody.
 • Prášek – sypký chlor bude nutné nejprve rozmíchat ve vhodné nádobě a následně ji nalijete do bazénu.
 • Multifunkční tablety – jsou oblíbené zejména díky své praktičnosti. Tablety se prodávají ve formě 3 v 1 – 6 v 1. V případě tablet již nemusíte řešit žádnou další chemii, protože tableta obsahuje přípravek na řasy, vločkovač atd.
 • 3v1 – tablety vodu vydezinfukují, poradí si s řasami a fungují i jako vločkovač.
 • 5v1 – v tomto případě tablety obsahují odstraňovač řas, změkčovač, stabilizátor, vločkovač, a dezinfekci
 • 6v1 – obsahují vše co tablety 5v1 a navíc vodu v bazénu projasní a pomohou s její lepší filtrací.

Bezchlorová chemie

Také bezchlorová chemie je k dostání v několika podobách. I v tomto případě koupíte sypkou, tekutou i tabletovou formu. Chemie bez chloru funguje na bázi peroxidu nebo polymeru. Polymer i peroxid patří mezi dezinfekční látky, které jsou mnohem šetrnější k lidské pokožce. Oceníte i to, že po jejich použití nebude z vody cítit typický zápach chloru. Bezchlorová chemie je známá jako kyslíková chemie, právě aktivní kyslík v chemii nahrazuje chlor.

Sůl do bazénu

Vodu v bazénu můžete upravovat také pomocí roztoku chloridu sodného. Bazénová sůl je ve své podstatě právě sloučenina chloridu sodného. Ten se běžně vyskytuje v přírodě a je dokonce dominantní složkou oceánské a mořské vody.

Úprava vody pomocí bazénové soli se prezentuje jako nechemický a tedy i šetrný způsob úpravy vody. Sůl do bazénu je určena pro saliační jednotku, která se o kvalitu vody postará zcela sama. V případě, kdy budete bazénovou sůl používat, nebudete muset dokupovat žádnou další bazénovou chemii.

Tester

Pro majitele zahradních bazénů je velmi důležité pravidelně měřit pH vody. Četnost měření by měla být alespoň 1x týdně, v horkém počasí se pH doporučuje měřit 2x za týden. Samotné měření je velmi jednoduché a provádět ho můžete pomocí tabletkových nebo elektronických testerů.

 • Tabletkový tester – je jednoduchá nádobka s barevnou stupnicí hodnot pH. Do ampulky nalijete vodu z bazénu, do které přidáte tabletku na měření pH. Tableta se ve vodě rozpustí a následně vodu zabarví, kvalitu vody budete určovat pomocí barevné stupnice.
 • Elektronický tester – měření pomocí elektronického testeru je ještě jednoduší. Tester disponuje sondou, kterou ponoříte do vodu a na displeji přístroje se hodnota pH následně zobrazí.

Vířivka

Také voda ve vířivce potřebuje patřičnou péči. Do vířivky je nutné obstarat speciální chemii určenou právě pro vířivky. V tomto případě je však možné koupit pouze bezchlorovou chemii. Ve vířivce je voda mnohem teplejší a chlor obsažený v chemii by tak velmi brzy vyprchal.

Do vířivky můžete pořídit kyslíkovou chemii v podobě mini tablet. K dostání jsou i přípravky, které upraví pH vody. Dalším přípravkem je odpěňovač, který zabrání tvorbě pěny. Speciální roztok odstraní kovové usazeniny z vody s koupit můžete i přípravek, který upraví tvrdost vody a zabrání usazování vodního kamene.

Značka

Výrobců, kteří na trh bazénovou chemii dodávají, je celá řada. Oblíbenou značkou je Marimex, Stachema nebo Vágner Pool. Další přípravky koupíte od H2O Cool, Sparkly POOL, Proxim, Chemoform a dalších.

Cena

Cenu bazénové chemie udává nejen typ přípravku, ale i velikost balení. K nákupu vás mohou nalákat levné menší přípravky, ale obecně levněji koupíte naopak velká balení. Levněji pořídíte i sadu bazénové chemie. Obecně se cena pohybuje v rozmezí 200 – 1000 Kč. Velké sady nebo balení můžete koupit i za vyšší pořizovací cenu.

Porovnat ceny bazénové chemie

Údržba

Péči nevyžaduje pouze bazénová voda, starat se musíte o celý bazén. Více péče bude třeba bazénu věnovat po zimě, nebo během zazimování. Po sezóně je vhodné bazén vypustit nebo alespoň snížit hladinu vody tak, aby bylo možné odpojit filtraci případně i ohřev vody.

Jestliže bazén vypustíte, bude možné stěny a dno důkladně očistit od nečistot i vápenatých usazenin. Ti, kdo pouze sníží hladinu vody, mohou do bazénu aplikovat chemii i v podobě zazimovače. Na jaře bazén nastartují pomocí chlor šoku.

Otázky a odpovědi

Co vyjadřuje pH vody?

PH vyjadřuje kyselost a zásaditost vodního roztoku. Čistá voda by měla mít pH v rozmezí 6,8 – 7, 2. Ve chvíli, kdy hodnota pH klesne pod 6,8 je voda označována jako kyselá. V kyselé vodě začne poměrně brzy docházet k únavě plastů, bazénová fólie bude blednout.

V případě, kdy pH klesne pod 6,5, začne se ve vodě vyskytovat vázaný chlor, který poznáte podle typického zápachu. Při koupání bude docházet k dráždění pokožky i očí. Ve vodě s nízkým pH se navíc velmi dobře daří řasám. Hodnota pH vyšší než 7,5 značí zásaditou vodu a i tato voda bude dráždit pokožku i oči.

Kdy použít kyslíkovou chemii?

Kyslíková chemie je vhodným řešením pro osoby s citlivou pokožkou i pro všechny, kteří trpí na různé alergie. Kyslíková chemie je obecně vhodnější pro děti, protože neštípe v očích a nijak nedráždí pokožku. Nevýhodou kyslíkové chemie je však výrazně vyšší pořizovací cena. Díky ní je výběr této chemie na trhu nižší.

Co patří mezi doplňkovou chemii?

V extrémních případech si s chlorovou či bezchlorovou chemií nevystačíte a budete muset šáhnout i po chemii doplňkové. Speciální chemie ve vodě zlikviduje řasy, potřebovat ji budete i v případě kalné vody.

Tvrdou vodu, která obsahuje kovy, změkčíte pomocí odstraňovače kovů a vápníku. S kalnou vodou si poradí vločkovač, což je chemie, která spojí drobné nečistoty, ty následně vyčistí bazénová filtrace. Mezi speciální chemii patří i tzv. zazimovače.

Závěr

Stojatá voda v bazénu, kterou ohřívají sluneční paprsky, poskytuje živnou půdu velkému množství patogenních mikroorganismů. Do vody navíc padá drobný hmyz, listy a další nečistoty v podobě trávy, hlíny nebo písku do ní nanesete na nohou.

Tyto nečistoty urychlují množení i růst řas, bakterií i plísní a způsobují zakalení vody. Z tohoto důvodu je nutné vodu v bazénu pravidelně ošetřovat speciální bazénovou chemií. Vybírat budete mezi levnější chlorovou a šetrnější bezchlórovou chemií. V současnosti jsou velmi oblíbené multifukční tablety, které obsahují i další doplňkovou chemii.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.mastersport.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (34 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Dobrý den, doporučila byste do vířivky používat chemii ns bázi bromových tablet? zakoupil jsem je, ale při používání dochází k uvolnění bromu ve formě hrudek (cca 1mm prům.), které se nerozpustí a voda se zakalí doběla. Co je špatně?

 2. Bazénová chemie se snad ani nedá opomíjet, když už chce člověk mít bazén v opravdu dobrém stavu. Naposledy jsem kupoval LAGUNA 6v1 Multifunkční tablety 1,6 kg a perfektní.

 3. My jsme do bazénu pořídili SAVO MAXI komplex 3v1 tablety 1,4Kg. Fungují dobře a nejsou drahé. Za nás rozhodně můžeme doporučit.

 4. Pravidelně kupujeme kvalitní a velmi účinné chlorové tablety. Loňskou sezónu jsme kupovali 5 kg balení Astrapool Action 10, které opravdu dost dobře zabírají.

 5. Bazénovou chemii mohu jen doporučit, bez ní se opravdu bazén neobejde. Přítel je proti používání takových prostředků a náš bazén vypadal jako zelený rybník. Jakmile jsme vše vyčistili a začali používat ty správné přípravky, je voda čistá a bez problémů.

Přidat komentář

Recenzer
Logo