Jak snížit/zvýšit pH vody?

Stále více lidí si pořizuje domácí bazén. Není tomu divu, v letním období je to oblíbená forma odpočinku a osvěžení. Víte ale, jak se o vodu v bazéně starat a udržovat správné pH? Při vychýleném pH vody v bazéně hrozí výskyt různých bakterií, které mohou ohrozit vaše zdraví. V dnešním článku si povíme vše, co potřebujete vědět o ideálním pH vody v bazéně. Ideální hodnota pH v bazénu by se měla pohybovat v rozmezí 6,5-7,5.

Co je to pH a jak ho měřit?

Hodnota pH popisuje koncentraci vodíkových iontů ve vašem bazénu. Voda, jejíž chemický vzorec je H2O (2 atomy vodíku na 1 atom kyslíku), musí být neustále vyvážená. Tím se vyhnete nepříjemnostem, jako je výskyt řas v bazénu, podrážděné oči a sliznice, nebo různým kožním problémům. Proto je třeba stav pH pravidelně kontrolovat.

  • Hodnota pH se měří ve škále od 0 do 14.
  • Látky s pH od 0 do 7 nazýváme kyselé.
  • Chemicky čistá voda má při pokojové teplotě pH 7, toto číslo tedy značí neutrální čili ideální stav.
  • Látky s pH od 7 do 14 nazýváme zásadité.

Ideální hodnota pH v bazénu by se měla pohybovat v rozmezí 6,5-7,5. Stav pH můžete změřit speciálním měřidlem nebo obyčejnými lakmusovými papírky, které jsou běžně k dostání v lékárnách.

Jak zvýšit pH vody?

Naměřili jste nízkou hodnotu pH? Pak je vaše voda kyselá, a to znamená, že vám může znepříjemnit váš pobyt ve vodě, zapříčinit blednutí barev materiálů okolo a urychlovat korozi kovových součástek.

Na trhu existuje spoustu chemických produktů, které vám pomohou tento problém vyřešit. Objevují se v tekuté, práškové i v granulované formě – která se považuje za nejvhodnější. Mezi známé značky, které tyto prostředky nabízejí, patří například Savo, Cranit nebo Marimex. Aplikace by neměla být obtížná, stačí se držet návodu na obalu vámi zvoleného prostředku.

Jak snížit pH vody?

Pokud vás trápí opačný problém, tedy příliš vysoké pH, nezoufejte, i to se dá vyřešit. Vysoká hodnota pH – tedy zásaditá voda – také není ideální, protože způsobuje zvýšený výskyt vázaného chloru. Taková voda většinou nepříjemně zapáchá chlorem, může dráždit vaše oči nebo pokožku a podílet se na zvýšené tvorbě vodního kamene.

Stejně jako u předešlého případu, stačí zakoupit chemické prostředky určené pro snížení pH vody, s popiskem „pH mínus“. Jedná se však o velmi silné kyseliny, a proto při aplikování buďte opatrní a zvolte vhodné ochranné vybavení, abyste se nepoleptali a nevdechli příliš výparů.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.sparklypool.cz, www.alupo.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt. Jsme i na sociálních sítích: Instagram a Facebook.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo