Vyhřívané rukavice mají v prstech nebo na hřbetu ruky karbonové topné vlákno, které napájí lithiová baterie schovaná v manžetě. Rozdíl proti obyčejné zimní rukavici je v tom, že teplo nemusí nejdřív vyrobit sama ruka. Jakmile prsty jednou prochladnou, izolace je sama nezahřeje; u vyhřívaných motorkářských rukavic Savior udává prodejce zahřátí do 30 sekund.

Výrobci na českém trhu udávají tři stupně ohřevu s teplotami 34 až 46 °C. Na nejvyšším stupni vydrží baterie 2 až 3 hodiny, na nejnižším 4 až 6 hodin a u specializovaných značek až 10 hodin. Ceny se v říjnu 2026 pohybovaly od 1 390 Kč za nejlevnější palčáky po 7 499 Kč za rukavice od výrobců vyhřívané výstroje.

Při výběru hlídejte velikost podle obvodu dlaně, počet stupňů regulace, umístění topných vláken a to, jestli se k modelu dá dokoupit náhradní baterie. Kapacita v miliampérhodinách sama o sobě neříká nic, protože se rukavice na českém trhu prodávají jak na 7,4 V, tak na 3,7 V.

Komu se vyhřívané rukavice vyplatí a komu ne

Vyplatí se lidem, kterým prsty promrzají i v dobré nevyhřívané rukavici, a všem, kdo stojí v chladu bez pohybu. Sportovec v pohybu si ruce zahřeje sám. Rybář na břehu, lyžař na vleku, motorkář po hodině jízdy nebo skladník v mrazírně už teplo nemá odkud brát.

Druhý důvod k nákupu je zdravotní. U Raynaudova fenoménu reagují periferní cévy na chlad a stres příliš intenzivně, prsty zbělají a vazokonstrikční fáze trvá podle Národního zdravotnického informačního portálu nejvýše 30 minut. Portál doporučuje chránit se před chladem a vlhkostí, udržovat v teple celé tělo a nosit rukavice; zahřátí dokáže záchvat zastavit. Rizikem je i práce s vibrujícím nástrojem.

Komu se nevyplatí: na cestu do práce a zpět, kdy jste venku pár minut a většinu času se hýbete, stačí kvalitní nevyhřívaná zimní rukavice za zlomek ceny nejlevnějšího vyhřívaného modelu. Hranici bych hledala v čase bez pohybu: čtvrthodinu chůze na tramvaj zvládne i obyčejná rukavice, dvě hodiny nehybného stání u vody už ne. Vyhřívání také nenahradí větruvzdornou vrchní vrstvu a ruce v suchu neudrží, protože topné vlákno hřeje, ale vlhkost neodvede.

Jak se liší střihy pro motorku, lyže a práci

Topné vlákno vede u všech provedení přes hřbet ruky, rozdíl je v tom, jestli pokračuje i do prstů a kolik rukavice váží.

Provedení Pro koho Hmotnost s baterií Na co pozor
Prstové motorka, lyže, práce, kde potřebujete ovládat páčky a spony okolo 420 g ve velikosti L podle výrobce hřeje v každém prstu zvlášť, takže se baterie vybíjí rychleji
Palčáky stání v chladu, rybaření, běžné nošení okolo 210 g ve velikosti L podle výrobce nehodí se tam, kde potřebujete prsty samostatně
Dvojí provedení s odklopnými prsty rybaření a práce s drobnými předměty, kdy prsty občas potřebujete odhalit výrobci hmotnost neuvádějí spojů a zipů je víc, takže se má co porouchat

Rukavice na motorku

Na první pohled vypadají jako běžné motorkářské rukavice a k dostání jsou jen v prstové podobě, nejčastěji s dlaní z pravé kůže. Jsou šité tak, abyste spolehlivě ovládali páčky, a vedle vyhřívání nesou i chrániče. Topné vlákno mívají na hřbetu i v jednotlivých prstech. U moto rukavic Savior udává prodejce pro jednotlivé stupně teploty 38 °C, 42 °C a 46 °C s tolerancí ±2 °C.

Rukavice na lyže

Na lyže vyrazíte v masivnějších prstových rukavicích i v palčácích; v prstových se lépe drží hole a ovládá vázání. Co od lyžařských rukavic čekat v nevyhřívané verzi, rozebíráme zvlášť. U vyhřívaných přidejte k obvyklým požadavkům zpevnění zápěstí a stahovací pásek přes předloktí. Pásek drží baterii v manžetě na místě a nepustí dovnitř sníh.

Rukavice na práci v chladu a na běžné nošení

Pracovní vyhřívané modely jsou zesílené v dlani a nabízejí se i v provedení pro mokré prostředí. S vyhřívanou verzí ale nepočítejte jako s náhradou certifikovaných pracovních rukavic: ochranu proti mechanickým rizikům má jen model, který ji uvádí na etiketě. Rukavice na běžné nošení jsou nejméně masivní, mívají topné vlákno jen na hřbetu ruky a prodávají se v prstové i palčákové podobě.

Jak dlouho baterie vydrží

Výrobci a čeští prodejci udávají výdrž po jednotlivých stupních takhle:

Stupeň Deklarovaná teplota Výdrž
Nejnižší 34 °C až 38 °C 4 až 6 hodin
Prostřední 39 °C až 42 °C 3 až 5 hodin
Nejvyšší 44 °C až 46 °C 2 až 3 hodiny

Specializované značky vyhřívané výstroje udávají u svých palčáků výdrž až 10 hodin. U vstupních palčáků udává prodejce dobu nabíjení 3 až 4 hodiny.

Největším písmem je na obalu napsaná kapacita. Údaj „2× 2 000 mAh“ znamená dvě baterie, jednu do každé rukavice, ne 4 000 mAh na jednu ruku. A protože se prodávají modely na 7,4 V i na 3,7 V, srovnávat samotné miliampérhodiny nemá smysl. Srovnatelná je energie ve watthodinách:

  • 7,4 V a 2 100 mAh - 15,54 Wh, což je údaj, který prodejce u tohoto typu přímo uvádí.
  • 7,4 V a 2 200 mAh - 16,28 Wh.
  • 3,7 V a 3 600 mAh - 13,32 Wh, hodnota z katalogu náhradních baterií.

Topné vlákno má v jedné rukavici výkon 8 W, tedy 16 W na pár. Z 15,54 Wh na baterii tak vyjde při plném výkonu asi dvouhodinový provoz, což s deklarovanou výdrží sedí.

Chlad baterii škodí, uvádí to i návod distributora vyhřívané výstroje. Náhradní baterii proto noste ve vnitřní kapse u těla; v batohu na sedačce vleku vychladne.

Jakou velikost koupit a jak si změřit ruku

Změřte si obvod dlaně v nejširším místě, tedy kolem dokola mezi palcem a kořeny prstů, a porovnejte ho s tabulkou výrobce. Jeden z výrobců na českém trhu pokrývá velikosti XXS až 3XL, kde XXS odpovídá obvodu dlaně 19 cm a 3XL 28 cm.

U vyhřívaných rukavic hraje přesná velikost větší roli než u obyčejných: topné vlákno vede přes konkrétní místa na prstech a hřbetu, a když je rukavice příliš velká, vlákno sedí mimo prsty a hřeje do prázdna. Proto nekupujte rukavice o číslo větší jen kvůli většímu pohodlí. Vyhřívané rukavice nosí ženy i muži a ne vždy se dělí na dámské a pánské, takže se řiďte naměřenými centimetry.

Z čeho se rukavice šijí a co znamená membrána na etiketě

Dlaň bývá z pravé kůže, zbytek z nylonu a polyesteru, podšívka je také polyesterová; u moto modelů jde o kombinaci kůže a softshellu, pracovní modely mají dlaň zesílenou.

Výrobci uvádějí u membrány vlastní obchodní názvy a popisují ji jako nepromokavou a prodyšnou. Konkrétní hodnotu vodního sloupce ale neuvádí ani jeden z výrobců, jejichž technické listy jsem prošla, takže membrány číslem srovnat nejde. Srovnat se dají vlastnosti, které výrobci na etiketě vypisují: větruvzdornost, nepromokavost a protiskluzová úprava dlaně.

Co znamená EN 511 a EN 13594 na etiketě

EN 511 se vztahuje na rukavice chránící proti chladu přenášenému prouděním (konvekcí) i vedením, a to až do −50 °C. Značí se piktogramem a třemi číslicemi: první je odolnost proti konvekčnímu chladu (stupně 0 až 4), druhá proti kontaktnímu chladu (0 až 4) a třetí nepropustnost pro vodu, kde 0 znamená, že voda projde, a 1, že neprojde. Čím vyšší čísla, tím lepší ochrana. Počítejte s tím, že vyhřívané rukavice označení EN 511 většinou nemají, protože se prodávají jako sportovní zboží, ne jako ochranný prostředek. Pokud ho model má, získáváte navíc doklad, že rukavice prošla zkouškou ochrany proti chladu.

EN 13594 platí pro ochranné rukavice řidičů motocyklů a specifikuje velikosti, ergonomii, nezávadnost, mechanické vlastnosti, ochranu proti nárazu i značení. Moto rukavice jsou podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/425 osobní ochranný prostředek; nařízení platí až na výjimky od dubna 2018. Na etiketě hledejte značku CE, piktogram motorkáře, číslo normy a kategorii; čím vyšší kategorie, tím lepší ochrana při pádu. Zkratka KP značí, že rukavice má protektor na kloubech.

Které stupně a funkce se vyplatí

Tři stupně regulace jsou dnes standard a při výběru vám řeknou víc než kapacita baterie. Ovládají se tlačítkem na manžetě, nejnižší stupeň bývá označený jako low a nejvyšší jako high. Nejvyšší stupeň slouží k zahřátí prochladlých rukou, pak přepněte na nejnižší; jinak baterii vybijete za dvě hodiny.

Výklad normy ČSN EN ISO 13732-1 uvádí, že při kontaktu delším než osm hodin je prahová hodnota popálení 43 °C a při kontaktní teplotě nad 43,5 °C se po určité době buňky nevratně poškodí. Topné vlákno se kůže nedotýká přímo (mezi ním a rukou je podšívka), přesto deklarovaných 46 °C na nejvyšším stupni není hodnota na celou směnu.

Na teplo v prstech má vliv jen umístění vlákna, ostatní výbava mění komfort:

  • Umístění topných vláken - levnější modely hřejí jen na hřbetu ruky, dražší i v jednotlivých prstech. Pro promrzající prsty je rozhodující druhá varianta.
  • Vyjímatelná baterie v kapse na zip - když baterii vyndat nejde, rukavici pořádně nevyčistíte a opotřebovaný článek po pár sezonách nevyměníte.
  • Vodivé plošky na prstech - umožní ovládat displej telefonu, aniž rukavici svléknete.

Mikrovlákno na palci k utření zamlžených brýlí a poutko, díky kterému rukavici neupustíte z vleku, jsou drobnosti, na kterých výběr nestojí.

Čím se značky liší

Specialisté na vyhřívanou výstroj drží nejvyšší cenové pásmo i nejdelší deklarovanou výdrž, sportovní značky s vlastní vyhřívanou řadou cenu stlačují.

Značka Cenové pásmo, říjen 2026 Čím se vyznačuje
Therm-ic, Zanier, Lenz 6 290 až 7 499 Kč specialisté na vyhřívanou výstroj, nejdelší deklarovaná výdrž (až 10 hodin), náhradní baterie a díly v katalogu, prodej přes specializované prodejny
Glovii 3 979 až 5 689 Kč prstové rukavice i palčáky, dvojí provedení s odklopnými prsty, dvě baterie v balení plus nabíječka, karbonové vlákno 8 W
Savior 2 299 až 3 995 Kč nejširší záběr podle použití (moto, kolo, lyže, práce, dětské palčáky), udávané teploty po stupních
W-Tec 1 390 až 2 290 Kč vstupní cena, palčáky i prstové rukavice, topné vlákno často jen na hřbetu, velikosti XXS až 3XL
Alpenheat cena jen na vlastním e-shopu baterie, nabíječky a rukavice lze objednat jednotlivě

Skupiny se liší i jinak než cenou. U specialistů dostanete náhradní baterii ke svému modelu i po letech, u vstupních modelů to zaručené není. A bez náhradní baterie zbude z vyhřívaného modelu obyčejná zimní rukavice.

Kolik vyhřívané rukavice stojí a co k nim ještě dokoupíte

V říjnu 2026 jsem v českých e-shopech našla tyhle ceny:

Pásmo Cena Co za to dostanete
Vstupní 1 390 až 2 300 Kč dvě baterie po 2 000 mAh a nabíječka, tři stupně, výdrž 2 až 4 hodiny, vlákno obvykle jen na hřbetu
Hlavní proud 2 500 až 5 700 Kč kůže v dlani, membrána, vlákno i v prstech, výdrž 2 až 6 hodin, provedení podle sportu
Specialisté 6 290 až 7 499 Kč deklarovaná výdrž až 10 hodin, servis a náhradní díly, dámské i pánské střihy

K ceně rukavic si připočtěte baterie. V říjnu 2026 stála náhradní baterie 960 Kč, takže náhradní pár vyjde zhruba na 1 920 Kč; samostatná sada jedné prémiové značky stojí 3 390 Kč. U vstupních modelů jsou v balení dvě baterie i nabíječka, ale náhradní díl se dohledává obtížněji. Když plánujete rukavice používat pět sezon a baterie vydrží dvě, počítejte v rozpočtu se dvěma výměnami baterií.

Jak rukavice a baterii udržet v provozu

Baterie je na rukavici nejdražší vyměnitelný díl, podle značky za 960 až 3 390 Kč, takže se péče soustředí na ni. Oficiální návod distributora vyhřívané výstroje radí tohle:

  • Baterii uložte nabitou na poloviční kapacitu, vypnutou, na suchém místě při pokojové teplotě, mimo přímé slunce a zdroje chladu.
  • Jakmile je baterie nabitá na 100 %, nabíječku hned odpojte.
  • Používejte originální nabíječku a adaptér.
  • Baterii používejte často, protože když leží ladem, škodí jí to stejně jako špatné skladování.
  • Čistěte ji měkkým hadříkem navlhčeným jemným čisticím prostředkem.

Distributor uvádí, že se při správné péči životnost zvedne z obvyklých 150 na téměř 500 nabíjecích cyklů. Rozdíl mezi dvěma a šesti sezonami tak dělá hlavně to, jak s baterií přečkáte léto. Hluboce vybitá lithiová baterie se poškodí, takže ji na jaře nabijte na polovinu a na podzim nabití zopakujte.

Samotné rukavice se neperou. Evropský výrobce vyhřívané výstroje praní výslovně nedoporučuje a radí rukavice pečlivě očistit mokrým hadříkem; čeští prodejci dodávají, že menší skvrny stačí otřít s trochou čisticího prostředku, napájecí kabel se musí bezpečně zaizolovat a rukavice se nikdy nemyjí se zapojenou baterií. Praní v pračce nepřipouští nikdo z výrobců ani prodejců, jejichž pokyny jsem prošla. Sušte při pokojové teplotě, mimo přímé slunce a dál od radiátoru.

Čím vyhřívané rukavice nahradit

Vyhřívání není jediná cesta k teplým rukám a u některých činností ani nejlevnější.

  • Vyhřívané gripy na motorku stály v říjnu 2026 od 1 224 do 4 840 Kč a napájí je palubní síť 12 V, takže nemají baterii, která by se vybila. Hřejí ale jen dlaň a zůstanou na motorce, takže vám nepomohou, až od ní odejdete.
  • Vyhřívané vložky do bot a vyhřívané ponožky řeší druhý konec těla, který promrzá dřív. Když vás studí ruce i nohy, začněte nohama.
  • Vyhřívaná vesta hřeje trup, a tím nepřímo i končetiny, protože tělo pak nemusí omezovat prokrvení rukou a nohou.
  • Podrukavice z merina pod obyčejnou rukavicí přidají vrstvu za zlomek ceny a dají se vzít i pod vyhřívaný model.

Otázky a odpovědi

Vezmu si vyhřívané rukavice do letadla?

Ano, v příručním zavazadle. Letiště Václava Havla Praha povoluje lithiové baterie a powerbanky výhradně v kabině, do odbaveného zavazadla nepatří. Kapacita baterie nesmí překročit 100 Wh; baterie vyhřívaných rukavic mají 13 až 17 Wh, takže jste hluboko pod limitem. Před cestou si přesto zkontrolujte podmínky dopravce, protože letecké společnosti si počet náhradních baterií omezují samy.

Vztahuje se reklamace i na baterii?

Ano. Spotřebitel může vytknout vadu, která se na věci projeví do dvou let od převzetí; lhůtu pro samotné vytknutí zákon nestanoví, jak upozorňuje Česká obchodní inspekce. Po dvou letech ale budete obtížně prokazovat, že vada byla už při převzetí. Postupný úbytek kapacity běžným používáním je jiná věc než vada. Doklad i obal si schovejte a výpadek ohřevu reklamujte hned, dokud jde vadu snadno prokázat.

Hodí se vyhřívané rukavice pro děti?

Ano, dětské vyhřívané palčáky se na českém trhu prodávají a v říjnu 2026 začínaly na 2 299 Kč. Dítě ale samo neohlídá, jak dlouho běží nejvyšší stupeň, takže mu nastavte nejnižší a kontrolujte, jestli nemá zapocené ruce. Alternativou jsou nejmenší velikosti modelů pro dospělé, od XXS.

Pro tenhle přehled jsem prošla nabídku vyhřívaných rukavic na Heurece i v dalších českých e-shopech včetně specializovaných prodejen vyhřívané výstroje, porovnala technické listy a velikostní tabulky výrobců, dohledala značení norem ČSN EN 511, ČSN EN 13594 a ČSN EN ISO 13732-1 a ověřila pravidla pro přepravu lithiových baterií na webu letiště i doporučení k ochraně rukou před chladem na Národním zdravotnickém informačním portálu. Watthodiny jsem spočítala z napětí a kapacity, které udávají výrobci. Žádné rukavice jsem fyzicky netestovala a nic jsem neměřila, vlastní laboratoř nemáme.