Pracovní rukavice

Pracovní rukavice jsou základní pomůckou, která se postará o vaše bezpečí v mnoha různých situacích. Pracovní rukavice nejsou primárně učeny jenom pro ty, kdo pracují v těžkém průmyslu, běžně se využívají v mnoha provozech a své uplatnění najdou i v domácnostech. Použít je můžete při úklidu, práci na zahradě nebo dílně.

Pracovní rukavice se rozdělují podle několika kategorií. Vybírat je budete v první řadě podle účelu použití. Dále je lze rozdělit podle použitých materiálů, ze kterých jsou vyrobeny. Rozdělovat se mohou i podle toho, zda jsou vhodné pro muže, ženy nebo děti. Velmi důležité je zvolit správnou velikost a alespoň to základní byste měli vědět o normách.

Porovnat ceny pracovních rukavic

Nejlepší pracovní rukavice

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Canis CXS Brita Black Povrstvené černé 1 pár 93 % 11 Kč Zobrazit Patro.cz
2. Fieldmann FZO 5010 90 % 99 Kč Zobrazit Tipa.eu
3. CERVA Merlin 84 % 69 Kč Zobrazit izomat.cz

Typy

Pracovní rukavice si rozdělíme podle účelu použití.

 • Kombinované rukavice – nejoblíbenější rukavice, které můžete použít při práci na zahradě i v dílně. Kombinované rukavice najdou své uplatnění při práci ve skladu, průmyslové výrobě, kovovýrobě atd. Tyto rukavice bývají tenčí a zachována je tak poměrně velká citlivost prstů. Na výrobu se používají různé materiály.
 • Jednorázové rukavice – používají se v potravinářském průmyslu, ve zdravotnictví, v chemickém průmyslu a dalších provozech. K dostání jsou ve velkých baleních, koupit můžete nepudrované i pudrované provedení. Tyto rukavice se obvykle vyrábí z latexu nebo vinylu.
 • Stavební rukavice – rukavice mají zesílenou ochranu v oblasti dlaně a jsou vhodné pro ty, kdo při práci používají různé pracovní nářadí, například krumpáč, lopatu apod.
 • Práce s nářadím – rukavice mají v oblasti dlaně gelovou vložku, která je schopna alespoň částečně tlumit vibrace. Využít je mohou všichni, kdo pracují například s bouracím kladivem, motorovou pilou a dalšími nástroji.
 • Svářečské rukavice – oproti běžným rukavicích jsou delší a chrání tak větší část ruky před možným spálením. Svářečské rukavice se dále dělí podle způsobu svařování na MMA nebo CO2 nebo TIG. Svářečské rukavice pro TIG metodu jsou tenké v oblasti prstů, Pro metodu CO2 nebo MMA budete naopak potřebovat silné hrubé rukavice.
 • Chemicky odolné rukavice – své využití mají všude tam, kde přijdete do kontaktu s jakoukoliv chemikálií. Použít je můžete nejen v chemickém průmyslu, ale i ve sklářství, autodílnách, tiskařském odvětví atd. Díky různým výrobním materiálům jsou vhodné do suchého i mokrého prostředí.
 • Protiprořezové rukavice – poskytnou vám spolehlivou ochranu při práci s ostrými předměty. Mohou být kožené, vrstvené, pletené i máčené. Některé z těchto rukavic mívají prodlouženou manžetu. Správnou podobu budete volit podle kategorie ochrany a doporučených norem.
 • Dielektrické rukavice – rukavice vhodné pro elektrikáře, kterým poskytnou ochranu před elektrickým napětím. Tyto rukavice spadají pod normu EN 60903.
 • Tepelně odolné rukavice – své využití najdou ve slévárenství, sklářství, hutnictví a dalších odvětvím, kde je třeba manipulovat s horkými předměty. Tyto rukavice spadají pod normu EN 407 a EN 388.

Velikost

Velikost pracovních rukavic je většinou uváděna v palcích. 1 palec má cca 2,5 cm. Velikost rukavice udává obvod dlaně měřený u palce, tedy v nejširší části ruky. K jeho změření vám postačí obyčejný krejčovský metr. V případě, kdy má vaše dlaň obvod 25 cm, budou vám vyhovovat rukavice velikosti 10.

 • Obvod dlaně 15 cm odpovídá velikosti 6.
 • Obvod dlaně 17 cm odpovídá velikosti 6,5.
 • Obvod dlaně 18 cm odpovídá velikosti 7.
 • Obvod dlaně 19 cm odpovídá velikosti 7,5.
 • Obvod dlaně 20 cm odpovídá velikosti 8.
 • Obvod dlaně 23 cm odpovídá velikosti 9.
 • Obvod dlaně 25 cm odpovídá velikosti 10.
 • Obvod dlaně 30 cm odpovídá velikosti 11.

Materiál

Pracovní rukavice se vyrábí z mnoha různých materiálů. Jednorázové rukavice mohou být vyrobeny z gumy nebo latexu, odolnější jsou pak rukavice kožené. Velká část rukavic je vyrobena z přírodních materiálů nebo naopak ze syntetických vláken.

Koupit můžete rukavice s tepelnou vložkou, které vás v zimě zahřejí. Letní rukavice pak pochopitelně tepelnou vložku nemají. Výrobní materiál se mění podle toho, při jakých příležitostech budete rukavice používat.

Kožené

Rukavice se vyrábí ze zbytků kůže a nabízí opravdu velkou ochranu proti prořezání i odřeninám. U rukavic dále oceníte poměrně dobrou odolnost vůči teplotám. Zimní kožené rukavice mají navíc praktickou tepelnou podšívku. Rukavice z kůže využijete na stavbách, při práci v lese, při manipulaci s těžkými břemeny, ale využít je můžete i v dílně. Kožené rukavice však nebudou vyhovovat těm, kteří při práci potřebují cit v prstech.

Tkané materiály

Tyto rukavice ocení všichni, kdo potřebují mít při práci v prstech cit. Tyto rukavice mají speciální úpravu, z důvodu lepší ochrany jsou máčené v ochranném povrchu. Vybírat můžete mezi těmito materiály:

 • Polyuretan – jedná se o základní materiál, který se vyznačuje velkou odolností vůči oděru. Polyuretanové rukavice dokonale kopírují tvar ruky a vy tak máte prakticky 100% cit v prstech. Polyuretan je od výroby bílý materiál a tyto rukavice se tak velmi často používají v tzv. čistých provozech. Rukavice z polyuretanu jsou však k dostání v různých barvách, oblíbené jsou černé, zelené, modré nebo třeba červené.
 • Nitril – má prakticky stejné vlastnosti jako polyuretan, ale velmi dobře se mu daří i v mastném prostředí. Tyto rukavice jsou vhodné pro automechaniky nebo všechny, kdo pracují s olejem. Nitril se též považuje za protiskluzový materiál, který na sebe dokáže navázat mastnotu.
 • Latex – na výrobu se používá přírodní latex, což je velmi odolný materiál vůči teplu. Stejně jako nitril má i latex velmi dobré protiskluzové vlastnosti. Latexové rukavice jsou i velmi odolné vůči opotřebení. Rukavice není tudíž snadné prodřít. Také tyto rukavice jsou k dostání v zimním provedením.

Pudrované/nepudrované

Latexové rukavice mohou být pudrované nebo nepudrované.

 • Pudrované – tyto rukavice snadno navléknete, ocení je osoby, které mají potíže s nadměrným pocením.
 • Nepudrované – tuto variantu by měli preferovat osoby s citlivou pokožkou a ti, kteří jsou náchylní k alergiím.

Normy

Pracovní rukavice spadají do různých norem. Tyto normy udávají nejen charakter a vlastnosti rukavic, ale především určují stupeň ochrany.

Pracovní rukavice běžně prochází různými testy a zkouškami. Zkoumá se odolnost proti proříznutí, oděru, propíchnutí nebo roztržení. Poté se rozdělují do 3 kategorií:

V kategorii I najdete rukavice vhodná při práci s minimálním rizikem.

V kategorii II jsou rukavice, které nesplňují rizika uvedená v kategorii I a III.

V kategorii III najdete rukavice vhodné při práci v nejrizikovějších odvětvích.

 • ČSN EN 388 – rukavice vhodné při práci s chemikáliemi
 • ČSN EN 407 – jsou odolné vůči tepelným rizikům. Použít je můžete při práci ve vysokých teplotách nebo při manipulaci s ohněm.
 • ČSN EN 374 – rukavice odolné vůči mikroorganismům a chemikáliím.
 • ČSN EN 511 – rukavice odolné vůči chladu a propustnosti vody.

Značka

Výrobou pracovních rukavic se zabývá opravdu velké množství výrobců. Ačkoliv lze pracovní rukavice koupit na mnoha místech, vždy byste měli kupovat pouze kvalitní značkové certifikované výrobky. Spolehnout se můžete na rukavice značky Ardon, Delta Plus, Ansell, Cerva, Milwaukee, Canis, Uvex, Dykeno nebo třeba CXS.

Cena

Pracovní rukavice jsou cenově dostupné a dovolit si je může každý. Ve většině případů dostanete pracovní rukavice v zaměstnání, ale koupit je můžete i domů. Mezi levnější patří textilní rukavice, které stojí od 20 – 200 Kč. Za cca 250 Kč lze koupit rukavice antivibrační, svářečské, kožené i speciální. Nejvíce zaplatíte za zimní podobu rukavic. V tomto případě vás mohou rukavice vyjít na více než 1 000 Kč.

Porovnat ceny pracovních rukavic

Otázky a odpovědi

Co vše patří mezi pracovní rukavice?

Kromě těch nejběžnějších můžete zakoupit i speciální zahradní rukavice, jejichž prsty mají speciální drápy. Ty jsou vyrobeny z odolného plastu a najdete je na 4 prstech. Využít je můžete při prohrabávání, vytrhávání plevele, setí atd. Majitelé domácích mazlíčků mohou koupit i vyčesávací rukavice.

Proč mají pracovní rukavice barevný proužek?

Barevný proužek najdete na lemu rukavice. Tento proužek označuje velikost rukavice. Pokud si pamatujete, jaký proužek měli vaše staré rukavice, nemusíte se při výběru zdržovat hledáním velikosti na etiketě a jednoduše si vyberete rukavice se stejným barevným proužkem. Nejmenší rukavice mají proužek fialový, největší rukavice pak poznáte podle modrého lemu.

Nabízí pracovní rukavice nějaké funkce?

K dostání jsou rukavice bez prstů, které vaše ruce chrání spíše před chladem. Použít je můžete v situacích, kdy potřebujete absolutní cit v prstech. Koupit můžete rukavice s dotykovými podložkami, které vám umožní při práci používat dotykové obrazovky různých zařízení.

Závěr

Při výběru pracovních rukavic zohledněte ty nejdůležitější parametry. Pracovní rukavice se dělí do mnoha skupin podle toho, za jakým účelem je budete používat. Pro každou činnost oceníte různou podobu rukavic. Velmi důležité je vybrat nejen správnou velikost, ale i výrobní materiál, který vám při práci zaručí potřebnou zručnost a cit v prstech.

Mezi nejoblíbenější patří kombinované rukavice, které můžete používat v domácí dílně, na zahradě nebo stavbě. Vyšší ochranu vám poskytnou rukavice kožené, v garáži se zase budou hodit rukavice textilní. Při práci s motorovou pilou a dalším nářadím můžete použít antivibrační rukavice a koupit můžete i speciální rukavice na zahradu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.tomiscz.cz, www.oopp.cz, www.dobrytextil.cz, www.rucedozadu.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (40 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo