Vyhřívané vesty

Vyhřívané vesty poslouží jako dokonalá výbava do chladného počasí. Vyhřívané vesty jsou stylovou záležitostí a jsou vhodné pro běžné nošení i specifické aktivity. Design vesty si může zvolit každý dle svého vkusu. Každá vesta je dále vybavena vyhřívacím systémem, díky němu můžete prodloužit pobyt venku o výrazně delší dobu, aniž by vaše tělo nepříjemně promrzalo.

Vyhřívané vesty jsou stejně jako jiné vyhřívané oděvy opatřeny kompozitními nebo karbonovými vlákny. U obou těchto technologií můžete využívat hned několik stupňů ohřevu. O pohon vesty se stará dobíjecí baterie s určitou kapacitou. Po jejím vybití ji můžete opětovně nabít pomocí powerbanky nebo napájecího kabelu.

Výběr vesty není nijak složitý, jako u každého jiného oblečení vás i v tomto případě bude zajímat vzhled a velikost. Důležitou součástí vesty je již zmíněný topný systém. V jeho případě byste se měli zajímat o kapacitu baterie, která ovlivňuje celkovou dobu ohřevu. Důležitým parametrem jsou i nadstandardní funkce. V případě vesty se jedná o maximální teplotu ohřevu, způsob ovládání a možnost nastavovat více teplotních stupňů. Kvalitu oblečení udává seriózní výrobce.

Porovnat ceny vest

Typy

Vyhřívané vesty mají více různých podob a jsou tedy vhodné pro větší množství aktivit. Obecně se vesty rozdělují na 3 hlavní skupiny a to na vesty universální, sportovní a pracovní. Některé kategorie pak mají své speciální varianty vhodné pro motorkáře, myslivce, rybáře, lyžaře atd.

  • Universální – do této kategorie spadají volnočasové vesty vhodné pro každodenní nošení. Ve vyhřívané vestě budete moci vyrazit do práce, do školy, na běžné pochůzky, ale i na procházku do přírody. Stejně dobře vám však vesta poslouží i při práci nebo sportu.
  • Pracovní – bývají vyrobeny z odolnějších materiálů a jsou tudíž méně náchylné na případné mechanické poškození. Od volnočasových se liší i umírněnějším designem. Pracovní vesty budou vyhovovat dělníkům, řemeslníkům, myslivcům, ale využít ji rovněž můžete i při práci v dílně nebo v okolí domova.
  • Sportovní – milovníci sportovních aktivit v jakémkoliv počasí mohou vestu obléknout při jízdě na kole, lyžování, lezení po horách i turistice.

Ovládání

Vyhřívané oblečení funguje na velmi jednoduchém principu. Systém vyhřívání spustíte pouhým stisknutím jednoho tlačítka. To najdete na viditelném a snadno přístupném místě. Dražší modely bude možné ovládat i pomocí dálkového ovládání.

Napájení

Aby mohla vesta vyhřívací systém spustit, musí být zajištěno její napájení. Součástí vesty tak bývá kvalitní Li-Ion baterie. Výhodou těchto baterií je nejen vysoká kapacita, ale zároveň i nízká hmotnost. Spolehnout se můžete i na její odolnost a bezpečnost.

Baterie se liší svojí kapacitou i výkonem. Nejběžnější je výkon okolo 10 W, ale narazit můžete i na vesty s výkonem okolo 12 W. Čím je výkon vyšší, tím vyšší bude i maximální teplota ohřevu.

Kapacita

Rozdílní je i kapacita baterií. Tento parametr určuje, jak dlouho dokáže vesta na jedno nabití hřát. V závislosti na ceně se doba ohřevu pohybuje v rozmezí 4 – 10 hodin. Kapacitu baterie však výrazně ovlivňuje nastavený mód. Jestliže si vystačíte s nižší teplotou, vydrží vás vesta zahřívat maximální možnou dobu. Po nastavení teploty vyšší se doba ohřevu výrazně zkracuje.

V případě vesty, která má výdrž při nižší teplotě okolo 10 hodin, budete muset počítat s výdrží okolo 2 hodin poté, co nastavíte maximální teplotu ohřevu.

Materiál

Vyhřívané oblečení musí být naprosto bezpečné. Přední výrobci používají na výrobu tohoto oblečení pouze materiály té nejvyšší kvality. Díky tomu se nemusíte bát, že při používání dojde ke zkratu a případnému úrazu.

Mezi běžné materiály patří nylon, elasten, fleece, softshell, polyester a další. Ve všech případech se jedná o odolné, funkční a lehké materiály. Materiál vesty velmi často souvisí s určením.

Velikost

Vyhřívané vesty jsou k dostání ve všech běžných velikostech. Nejmenší vesty koupíte ve velikosti XS, ty největší spadají do velikostní skupiny XXL a narazit můžete dokonce i na vestu s velikostí XXXL.

Výhody vyhřívaného oblečení si mohou užívat ženy, muži i větší děti. To, zda vám vesta padne tak, jak má, zjistíte až po jejím vyzkoušení. Zajít byste si pro ni měli přímo na prodejnu, nebo ji nakupovat tam, kde máte možnost nevyhovující velikost vrátit nebo vyměnit.

Značka

Vyhřívané vesty jsou k dostání v několika různých provedeních. Ženy i muži mohou koupit universální podobu vhodnou na běžné nošení, ale vybírat můžete rovněž mezi pracovními vestami.

Větší výběr budete mít v případě vest do pasu, ale narazit lze i na první vesty s prodlouženou délkou, které udělají radost především ženám. Vyhřívanou vestu v několika velikostech koupíte od značky W-Tec, Trizand, inSPORTline, Glovii, Lenz, Alpenheat nebo třeba LR.

Cena

Vyhřívané oblečení spadá do kategorie nadstandardních výrobků, při jeho pořizování si tak budete muset připravit vyšší obnos peněz. U vyhřívaných vest to však nemusí být vždy pravidlem. Za jednodušší varianty zaplatíte okolo 600 Kč. Propracovanější vesty předních výrobců budou stát okolo 2 000 Kč a za vestu ve špičkové kvalitě můžete zaplatit více než 8 000 Kč.

Porovnat ceny vest

Otázky a odpovědi

Jaké funkce mohou vyhřívané vesty nabídnout?

Většina modelů umožňuje nastavovat více vyhřívacích módů, obvykle se jedná o 3, ale setkat se můžete i s vestami s 5 vyhřívacími módy. Každý z módů pracuje na jiném teplotním rozhraní a jednotlivé vesty se liší i v tom, jakou maximální teplotu jsou schopny dosáhnout. V závislosti na ceně i kvalitě si můžete vestu vyhřát na 40 – 60 °C.

Jak dlouho se bude vesta po vybití nabíjet?

Vestu nabijete stejně jako mobilní telefon nebo jiné zařízení prostřednictvím USB portu a klasické nabíječky. V terénu vám s nabíjením pomůže také powerbanka. Doba nabíjení je různá a pohybuje se v řádech hodin.

Jakým způsobem je možné vyhřívanou vestu čistit?

U každého modelu by měl být přesný způsob údržby uveden výrobcem. Některé vesty budete moci vyprat, jiné vyžadují odlišný způsob čištění. I na tento parametr byste se tak měli při výběru konkrétního modelu dopředu zaměřit. Doporučený postup je pak pochopitelně nutné dodržovat, v opačném případě riskujete poškození vesty.

Závěr

Vyhřívané vesty jsou určeny pro speciální příležitosti i běžné nošení. Vzhled souvisí s účelem, ke kterému chcete vestu použít. Pracovní vestu však pochopitelně využijete i při sportu nebo s ní můžete vyrazit na běžné pochůzky do města. V tomto ohledu je nejdůležitější styl a vkus každého.

Při výběru vesty tak věnujte více pozornosti kvalitě. Tu určuje ověřený výrobce, jestliže chcete mít naprostou jistotu, že bude vesta bezpečná, měli byste kvalitu upřednostnit před pořizovací cenou. Cena dále určuje možnosti vesty, tedy výkon, kapacitu baterie i počet výhřevných módů. Vyhřívací oblečení je obecně bezpečné, jisté nebezpečí však hrozí u nekvalitních a podezřele levných modelů. Na pozoru by měli být rovněž kardiaci. Ti by měli nákup vyhřívaného oblečení raději konzultovat s lékařem.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. V práci používáme vyhřívané vesty od značky Trizand a jsou fajn. Dobrá kvalita a velmi slušný materiál.

Přidat komentář

Recenzer
Logo