Rukavice na motorku

Když půjdete vybírat rukavice na motorku, ujasněte si nejprve, jak budete chtít rukavice používat. Rukavic na motorku je totiž několik různých druhů, avšak nenajdete universální rukavice, které jsou vhodné do každé situace. Často se tak stane, že si nakonec s jedním párem rukavic nevystačíte a budete muset pořídit 2 – 3 páry různých modelů.

Majitelé skútrů nebo ti, kteří se pohybují především po městě, ocení především kratší, ale pohodlné textilní rukavice. Majitelé rychlejších strojů nebo vyznavači sportovní jízdy musí naopak sáhnout po kvalitních kožených rukavicích, které vám poskytnou tu nejlepší možnou ochranu.

Koupit lze i speciální cestovní rukavice, které se vyrábí rovněž z kůže. Nemají však tolik ochranných prvků a jsou díky tomu pohodlnější. Každý pár rukavic pak musí na ruce dokonale sedět a musí být opatřen základními chrániči. Kvalitní rukavice poznáte také podle potřebných certifikací.

Porovnat ceny rukavic

Typy

Jak jsme již zmínily, rukavice na motorku mají několik podob. Typ rukavice závisí nejen na typu motocyklu, ale i na terénu, po kterém se budete běžně pohybovat.

Rukavice do města

Jednoduché kratší rukavice se vyrábí z textilních materiálů. Výhodou těchto rukavic je především pohodlí. Avšak i v tomto případě se vyplatí sáhnout po certifikované rukavici, které nechybí potřebné chrániče. Důležité je, aby rukavice perfektně seděla ne ruce, palec by měl být schopen bez potíží ovládat blinkry.

Sportovní rukavice

Rukavice ideální pro majitele rychlých strojů jsou vyrobeny z vysoce odolné kůže. Součástí sportovních rukavic je velké množství ochranných prvků, v případě kolize máte jistotu, že vám rukavice poskytne tu nejlepší možnou ochranu.

I v tomto případě pak rukavice musí na ruce dokonale sedět. Rukavice by měla být těsná, na druhou stranu by však neměla být extrémně tvrdá, aby vám umožnila stroj bez potíží ovládat. Při sevření dlaně se rukavice nesmí nikde krabatit, protože by mohla po delším používání způsobit mozoly.

Cestovní rukavice

I tento typ rukavic se vyrábí z kůže. V případě cestovních rukavic je však kladen větší důraz na pohodlí a rukavice tak mají méně ochranných prvků. Pohodlné rukavice na dlouhých cestách oceníte více než pevné rukavice sportovní. U těchto rukavic nechybí ani praktické odvětrávání a nebude tak docházet k nepříjemnému pocení ruky.

Endurové a motokrosové rukavice

Vyznavači terénní jízdy budou potřebovat speciální typ rukavic. Výhodou terénních rukavic je jejich měkkost a poddajnost. I v oblečené rukavici tak budete mít perfektní cit. Dražší rukavice pak bývají nepromokavé a odolné jsou i vůči silnějšímu větru.

Velikost

Vybrat rukavice správné velikosti se neobejde bez zkoušení. Každý má trochu jinou velikost ruky a jednotlivý výrobci mají navíc trochu odlišné značení. Rukavice byste si tak měli zajít koupit do specializované prodejny, kde máte zpravidla možnost vyzkoušet ji přímo na řídítkách. Dobré je rukavice zkoušet společně s motorkářskou bundou.

Při výběru té správné velikosti se soustřeďte zejména na délku prstů. Rukavice nesmí být v prstové části zbytečně dlouhá, abyste se během jízdy nezavadili o spojku nebo brzdu. V případě palce je nutné správně a včas ovládat blinkry. Na druhou stranu však rukavice nesmí být ani příliš krátké a nesmí vás do konečků prstů tlačit. V tomto případě vás mohou začít konečky prstů brnět a může dojít i ke ztrátě citu.

Pozornost věnujte i dlaňové části. Zde se rukavice nesmí krabatit. Při pokrčení dlaně musí zůstat rukavice dokonale napnutá. Na kloubech musí dokonale sedět také chrániče. V opačném případě vás totiž budou tlačit a jízda nebude příjemná.

Materiál

Rukavice na motorku bývají zpravidla vyrobeny z několika různých materiálů. Obvykle se jedná o kombinaci hovězí kůže, pružné textilní vrstvy. Výplň tvoří vrstva pěnová.

Kůže

Kůže se vyznačuje vysokou odolností a kožená rukavice vás proto ochrání nejlépe. U kožené rukavice myslete na to, že po několika používání se kůže trochu vytáhne. Kožená rukavice je netypická svým tvarem.

Rukavice se šijí tak, aby ruku udržely mírně sevřenou. Na výrobu rukavic se používá vysoce odolná klokaní kůže, velkou odolností se může pyšnit i hovězí kůže. Dále se používá kůže kozí nebo ovčí. A používala se i kůže rejnočí, avšak v současnosti je používání rejnočí kůže zakázáno.

Textil

Textilní rukavice jsou opět vysoce kvalitní, navíc jsou mnohem pohodlné. Neposkytnou vám však takovou ochranu jako rukavice kožené. Textilní rukavice jsou vhodné do každého počasí, uvnitř rukavice totiž může být umístěna voděodolná membrána. Vnitřní část rukavic často tvoří kevlerové podšití. Zimní rukavice mají tepelnou výplň.

Kombinace

Představuje spojení komfortnosti a bezpečnosti. V případě kombinace je rukavice ušita z textilních materiálů a důležitá místa jsou vyztužena odolnou kůží.

Značka

Výrobců rukavic na motorku je celá řada. Ty kvalitní poznáte podle potřebných certifikátů bezpečnosti. Mezi oblíbené výrobce rukavic na motorku patří W-Tech, RST, Scott, Alpinestars, Fox, Five, Spidi, Fox Racing, Shima, Oxxford a mnoho dalších.

Cena

Cena udává typ rukavic. Nejlevněji pořídíte jednoduché rukavice do města, nejdražší budou dlouhé a vysoce kvalitní sportovní rukavice. Do města můžete vyrazit v rukavicích, jejichž cena se bude pohybovat od 600 – 1 500 Kč.

Od 1 000 Kč lze pořídit i první silniční rukavice. Za kvalitnější pak můžete zaplatit i více než 2 000 Kč. Cena sportovních rukavic se pohybuje v rozmezí 2 – 6 000 Kč. Rukavice cestovní lze pořídit od 1 500 – 4 000 Kč.

Porovnat ceny rukavic

Údržba

Životnost rukavic prodloužíte správnou péčí. Správný postup údržby by měl být uveden přímo výrobcem. Postupy se mění v závislosti na výrobním materiálu. Obecně je však nutné používat pouze speciální přípravky určené k péči o moto rukavice.

Velmi důležité je nechat rukavice po každém použití dokonale vyschnout. Po vyschnutí se doporučuje aplikovat konzervační přípravky. K dostání jsou přípravky vhodné pro jednotlivé výrobní materiály.

Otázky a odpovědi

Proč mají některé sportovní rukavice sešitý malíček a prsteníček?

Jedná se o další ochranný prvek, který vaše prsty v případě pádů lépe ochrání. Na samotnou funkčnost rukavice nemá sešití žádný vliv.

Mají rukavice nějaké další funkce?

Rukavice se vyrábí tak, aby bylo jejich nošení příjemné v každém počasí. Do letního počasí se hodí rukavice perforované, které se postarají o dokonalé větrání. Jízdu v zimním počasí vám naopak zpříjemní rukavice doplněné o zateplení.

Součástí dražších rukavic může být i elektrické vyhřívání. Do deštivého počasí lze vyrazit s rukavicemi s voděodolnou membránou. Ovládání navigace nebo dotykového mobilního telefonu vám umožní speciální dotyková vrstva umístěná na palci a ukazováčku.

Z čeho jsou vyrobeny chrániče?

Na výrobu chráničů se používá odolný plast nebo pevnější karbon. Neobvyklé však nejsou ani měkké chrániče umístěné v oblasti dlaně. Pevné karbonové nebo plastové chrániče najdete na článcích prstů a pěstích. Některé sportovní rukavice mohou mít i kovové chrániče. Vnější části rukavic jsou pak vyrobeny z gumy.

Závěr

Vybrat správné rukavice na motorku není plně jednoduché. Důležité je vybrat správný typ rukavic, který se odvíjí od stylu jízdy. Poté, je nutné rukavici vyzkoušet v ideálním případě přímo s bundou na motorku. Rukavice musí sedět dokonale, prstová část nesmí být nijak dlouhá, ale nesmí ani tlačit. Chrániče musí dokonale sedět na kloubech. Uvnitř vás pak nesmí tlačit ani švy. Při zkoušení byste si měli vyzkoušet i to, jak vám rukavice umožní ovládat páčky.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.az-pneu.cz, www.motoobchod.cz, www.globalmoto.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já používám Fox Racing DIRTPAW, protože jsou opravdu hodně dobře zpracované a mají super kvalitu. Na ruce sedí perfektně, netlačí a celkově se v nich parádně drží řídítka, mohu jedině doporučit.

  2. V internetovém obchodu jsem si objednal rukavice na motorku Maxx NF-4138 a jsou vyrobeny z velmi příjemného materiálu. Kvalita je super, cena přívětivá, takže rád doporučím někomu dalšímu.

Přidat komentář

Recenzer
Logo