Xylofony

Xylofon je bicí hudební nástroj, se kterým se ve svém životě setkal pravděpodobně každý. Jedná se jednoduchou konstrukci doplněnou o obdélníkové destičky. Ty se rozezní jednotlivými tóny po úderu paličky. Za zemi původu tohoto nástroje je považována Asie, vznik je datován do 15. století.

Xylofony jsou oblíbené dětské nástroje, které lze koupit již nejmenším dětem, k dostání jsou pochopitelně i mnohem kvalitnější nástroje určené dospělým. Xylofony mají svoji úlohu i v symfonických orchestrech, kde jsou používány jako sólové nástroje. Zvuk xylofonu je hlasitý, cinkavý, zvučný a také krátký.

Porovnat ceny xylofonů

Typy

Při výběru xylofonu můžete narazit na několik velmi podobných nástrojů, na které se hraje pomocí paliček.

Pentatonika

Mezi pentatonické nástroje patří jednoduché zvonkohry a xylofony, které se vyznačují malými rozměry i menším počtem kamenů. Paličky jsou k nástroji připevněny pomocí provázku. Tyto výrobky jsou určeny dětem i amatérským hráčům, kteří si vystačí s hraním jednoduchých melodií. Pentatonické nástroje jsou laděny do altové polohy.

Zvonkohra

Může být altová nebo sopránová. Zvonkohry se vyznačují sytým zvukem. K dostání jsou jednoduché i dvouřadé zvonkohry, které se liší počtem kamenů a rozsahem. Některé zvonkohry mají možnost kameny odejmout.

Xylofon

Tyto nástroje jsou k dostání v basové, sopránové a altové podobě. Xylofony mají kameny umístěny v jedné řadě, liší se však jejich počtem. V některých případech je možné kameny odejmout. Kromě jednoduchých xylofonů lze koupit i robustní nástroje na vysokém podstavci.

 • Metalofony – jsou nástroje velmi podobné xylofonům, rozdíl je pouze ve výrobním materiálu kamenů. Zatímco klasický xylofon má kameny vyrobené ze dřeva, výrobním materiálem kamenů metalofonu je hliník. Díky tomu zní tón delší dobu a jeho zvuk je více sametový, Také metalofony jsou k dostání sopránovém, altovém i basovém ladění.

Materiál

Výrobním materiálem xylofonů jsou různé dřeviny. V případě stojánků se používají běžné dřeviny, jako je borovice nebo jedle. Důležitější je však výrobní materiál kamenů.

 • Javor – levnější xylofony mají kameny vyrobené z běžně dostupných dřevin jako je javor. Narazit můžete i na další materiály.
 • Pao Rosa – exotické dřevo, které pochází z Afriky. Používá se na výrobu mnoha výrobků, jedná se o velmi tvrdou dřevinu.
 • Grillodur – Nejkvalitnější nástroje mají kameny vyrobené z Grilloduru, který se považuje za nezničitelné dřevo, ve skutečnosti se však jedná o upravenou umělou hmotu, jejíž zvuk je však srovnatelný se zvukem dřevěného xylofonu. Výhodou tohoto materiálu je také dlouhodobá intonační stálost.
 • Palisandr – dřevina rostoucí v tropickém podnebném pásu. Také palisandr je velmi kvalitní a tvrdá dřevina.
 • Hliník, ocel – kameny vyrobené z hliníku se používají u metalofonu.

Paličky

Na xylofon a další podobné nástroje se hraje pomocí paliček. Paličky jsou k dostání v několika délkách a liší se i výrobním materiálem. Každý nástroj vyžaduje speciální typ paliček. Měkké paličky vytvoří jemnější zvuk, naopak při použití tvrdých paliček je zvuk více výrazný. Různé paličky se prodávají k altovým, sopránovým i basovým xylofonům.

Obecně platí, že levné paličky využijete při hraní na zvonkohře, dražší paličky lze použít při hraní na xylofonu. Při výběru paliček hraje důležitou roli i výrobní materiál kamenů. Jednotlivé paličky jsou vhodné pouze na některé materiály. Paličky jsou součástí především levnějších nástrojů.

Příslušenství

Ke xylofonu je možné dokoupit další příslušenství.

 • Tašky – k tomu základnímu patří různé tašky určené k přenášení i uskladnění nástroje. Koupit můžete obyčejnou látkovou tašku nebo kvalitnější dřevěný kufřík.
 • Stojan – při hře je možné xylofon umístit na speciální stojan. Kvalitní stojany jsou výškově nastavitelné. Součástí stojanu bývá i držák na paličky.
 • Box na kameny – k dostání jsou i speciální boxy, do kterých lze umístit kameny, které nejsou používány. Díky boxu budou kameny bezpečně uschovány. Do těchto boxů lze umístit také náhradní paličky.

Značka

Výrobců xylofonů je celá řada. Při výběru byste měli preferovat spíše výrobce hudebních nástrojů, kteří se specializují na xylofony určené dětem i dospělým. Mezi kvalitní, avšak dostupné patří například Stagg, Yamaha, Sonor, Adams Musical Instrument a další.

Cena

Xylofon je nástroj, který lze koupit doslova za pár korun. Cena má však velmi zásadní vliv na kvalitu nástroje.

Do 1 000 Kč lze koupit především nástroje určené dětem, avšak už i tato cenová skupina nabízí tradiční dřevěné xylofony určené méně náročným hráčům. Kvalitnější nástroje lze koupit od 1 – 3 000 Kč. Tyto nástroje budou vyhovovat i náročnějším uživatelům.

Pokud to s hraním na xylofon myslíte opravdu vážně, měli byste se zaměřit na nástroje vyrobené z kvalitních a tradičních výrobních materiálů. Jejich cena se pohybuje v rozmezí 4 – 8 000 Kč. Nejkvalitnější xylofon vás pak může vyjít i na více než 30 000 Kč.

Porovnat ceny xylofonů

Otázky a odpovědi

Co je Boomwhackers?

Jedná se o další perkusní nástroj, který je složen z plastových trubic. Jednotlivé trubice se liší délkou i barvou a každá z nich je naladěna na jiný tón.

Nástroj se rozezvučí pouhým tlučením o různé povrchy, použít můžete i paličky. Tento nástroj je oblíbený zejména u dětí a běžně ho najdete ve školách, školkách, ale setkat se s ním můžete i při běžné výuce hudby.

Co jsou idiofony?

Jedná se o hudební nástroje, u kterých tón vzniká chvěním části nebo celého nástroje. Jedná se o všechny bicí nástroje, jejichž součástí není membrána. Do skupiny idiofonů patří například zvony, gongy, triangly, kastaněty nebo třeba xylofony.

Je xylofon vhodný nástroj pro děti?

Xylofon je u dětí velmi oblíbený. Samotná hra je velmi jednoduchá, nějaký tón se rozezvučí po každém úderu paličkou. Xylofony pro děti jsou barevné, dítě spolehlivě zaujmou. Pomocí xylofonu zlepší malý hráč svoji motoriku a začne s vytvářením hudebního sluchu.

Závěr

Xylofony jsou na první pohled jednoduché nástroje, které jsou vhodné pro začínající hráče i profesionály. Při výběru xylofonu narazíte na několik podobných nástrojů, tradiční xylofon je nástroj vyrobený ze dřeva.

V závislosti na pořizovací ceně se mění jeho kvalita. Nezbytnou součástí nástroje jsou paličky. V případě levnějších nástrojů jsou přímo součástí balení, u dražších xylofonů je můžete zpravidla dokoupit samostatně společně s dalším příslušenstvím.


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (38 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Váš článek hodnotím 5 hvězdiček z 5ti, je skvělý.

 2. Je xylofon vhodný pro pětileté děvče?

  • Reply
   Jana POSPÍŠILOVÁ 24.10.2022 v 8:04

   Dobrý den,
   Pokud bych chtěla mít možnost zahrát různé písně je lepší volit xylofon i s pultony nebo stačí jedna řada kamenů¿ dekuji

Přidat komentář

Recenzer
Logo