Smršťovací hadice

Vlastníte zahradu a přemýšlíte nad tím, jak efektivně zavlažovat rostliny? Odpovědí je smršťovací hadice, která je velmi praktická a dá se multifunkčně využít. Díky svým menším rozměrům se vejde kamkoliv, tudíž pro její skladování není třeba vyhrazovat velký prostor. Při zapnutí se natáhne až na 60 metrů, což vám usnadní pohyb při zavlažování. Velkou výhodou je také nízká cena. Jak takovou hadici vybrat a má nějaké nevýhody?

Porovnat ceny hadic

Typy

Typy smršťovacích hadic jako takové nerozdělujeme, můžeme ale mezi nimi najít rozdíly v jejich vlastnostech. Uvedeme si tudíž rozdělení podle toho, čím hadice disponují nebo jaké funkce mají navíc oproti klasickým modelům.

Smršťovací hadice potažená lepidlem

Obsahuje vrstvu lepidla uvnitř hadice, která se aktivuje působením tepla a poskytuje těsnění odolné proti vlhkosti.

PVC smršťovací hadice

Jsou vyrobeny z polyvinylchloridu a obecně se používají v nízkoteplotních aplikacích.

Duální smršťovací hadice

Skládají se z vnější a vnitřní hadice, přičemž vnitřní hadice obsahuje lepidlo.

Chemicky odolná smršťovací hadice

Tento typ hadice je odolný vůči agresivním chemikáliím a rozpouštědlům.

Vysokoteplotní smršťovací hadice

Odolávající extrémním teplotám bez roztavení nebo smrštění.

Barevné smršťovací hadice

K dispozici v různých barvách pro barevné kódování nebo estetické účely.

Silikonová smršťovací hadice

Odolná vůči vysokým teplotám, chemikáliím a UV záření.

Výhody a nevýhody

Stejně jako každý produkt, i smršťovací hadice mají své pro a proti. Než si jednu vyberete, měli byste vědět, s čím můžete počítat. Pro některá místa je tento typ hadic totiž spíše nevýhodný. Pojďme se na to podívat podrobněji.

Výhody

Jaká jsou pozitiva u smršťovacích hadic? Výhodné jsou především svým způsobem používání a velikostí.

 • Skladnost – vzhledem k tomu, že hadice nabývá na své velikosti (dvakrát až třikrát více) v průběhu zalévání, je jinak skladná a vejde se vám téměř všude.
 • Multifunkční využití – kromě zalévání zahrady můžete hadici využít na mytí auta, při údržbě kolem domu, na oplachování teras či zalévání rostlin na balkonech.
 • Jednoduchá manipulace – protože nemusíte nic rozmotávat ani se tahat s těžkou vahou, je manipulace jednoduchá a zvládne ji úplně každý.

Nevýhody

Nehodí se především na velké zahrady, problémy budete mít také při nedostatečném tlaku vody a u ne tak kvalitních modelů.

 • Potřeba dostatečného tlaku vody – aby hadice fungovala jak má, je zapotřebí pořádný tlak vody pro její zvětšení.
 • Snížení funkčnosti při pravidelném používání – pokud není hadice natolik kvalitní, může se při jejím častém používání snížit funkčnost, tedy bude se smršťovat pouze o jednotky procent.
 • Menší odolnost proti poškození – speciální povrch nezajišťuje takovou odolnost, proto buďte při manipulaci s hadicí opatrní.
 • Nevhodné pro velké zahrady – ideální spíše pro menší či středně velké zahrady, nebo na balkóny.

Délka

Zde se bavíme jak o délce prázdné hadice, tak o délce již natažené hadice, která je napuštěná vodou. Možných délek je na trhu mnoho, většinou však nepřesahují 25 metrů. Pokud byste ale chtěli, najdete i modely s maximální délkou kolem 60 metrů.

Průměr

Tento parametr je také velmi důležitý. Určuje totiž to, kolik vody proteče hadicí za minutu. Na výběr máte z půlcoulové, třičtvrtě coulové a coulové hadice. Rozhodovat se budete na základě velikosti plochy, kterou plánujete zalévat. Čím větší bude průměr, tím bude hadice těžší. Abyste se mohli lépe rozhodnout, zde je tabulka s vhodným zvolením coulu (palce) podle uplatnění hadice:

Průměr hadice Průtok Uplatnění
1/2 coulu 35 l/min Zalévání menších zahrad a balkonových rostlin, mytí aut, oplachování terasy
3/4 coulu 90 l/min Zalévání rostlin na středně velkých zahradách
1 coul i přes 200 l/min Zalévání rostlin a celková údržba na větších pozemcích

Tlak

Vzhledem k tomu, že smršťovací hadice na základě tlaku fungují, je důležité si přečíst, v jakém rozmezí s nimi pracovat. Minimálně by se mělo jednat o 8 až 15 barů, ovšem může být hodnota i vyšší, klidně kolem 60 barů. Tento parametr určuje, jaký tlak hadice snese, aniž by se poškodila.

Hmotnost

Již jsme si řekli, že se nejedná o nijak váhově těžká zařízení, proto se také skvěle hodí do menších prostorů, jako je třeba balkon. Většinou se setkáte s váhou do 3,5 kg, díky čemuž je manipulace se smršťovací hadicí jednoduchá.

Materiál

Materiál má vliv nejen na kvalitu, ale právě také na hmotnost zařízení. Levnější a lehčí jsou hadice z vinylu, které jsou ale náchylnější k poškození, a to i vlivem počasí. Guma či latex je jako materiál dražší a těžší, ale více vydrží, a tak jej můžete využívat častěji. U některých modelů narazíte na více použitých materiálů.

Tepelná odolnost

Pokud budete hadice využívat na zahradě, tento parametr by pro vás měl být důležitý. Aby dlouho vydržela, musí zvládat teplotní výkyvy. Většinou se uvádí teplotní odolnost až do 100 °C, ve skutečnosti se však jedná cca o 60 °C, což je i tak slušný výkon, vzhledem k našim tepelným podmínkám.

Příslušenství

Aby bylo používání smršťovací hadice ještě jednodušší a praktičtější, je k ní vybavení, které můžete či nemusíte používat. Pojďme si říct, k čemu jednotlivé příslušenství slouží.

 • Rychlospojka – lze jednoduše spojit několik kratších hadic.
 • Stříkací pistole – za pomocí trysek využijte více než 8 typů rozprašování, které se mohou hodit pro zalévání, další pro umývání auta či čištění dlažby.
 • Gumová ochrana – chrání koncovky proti mechanickému poškození.
 • Redukce – umožňují napojení na různé kohoutky.

Funkce

Smršťovací hadice, jak už jsme si řekli, má několik způsobů využití, jako například zavlažování rostlin na zahradě, umývání auta, údržba kolem domu či oplachování terasy. Naopak se nevyplatí na větších zahradách.

Značka

Mezi oblíbené značky patří Bradas, Happy Green nebo Geko. Najdete u nich různé typy hadic s odlišnými délkami i funkcemi.

Cena

Nejedná se o nijak drahé zboží, proto hadice seženete i do 500 Kč. Takové modely nebývají příliš dlouhé, pro menší zahrady ale úplně stačí. Najít u nich můžete i stříkací pistole na různé způsoby rozprašování.

Od 500 do 750 Kč jsou hadice delší, dosahují 15 až 30 metrů. Hodí se i pro větší zahrady, ne však pro velké pozemky. Opět nechybí stříkací pistole, jako v předchozím případě.

Nad 750 Kč seženete to nejlepší na trhu – délka až 60 metrů pro práci na větších pozemcích. Stále ale platí, že smršťovací hadice nebývají vhodnou volbou pro příliš velkou plochu, proto se také tyto modely příliš nevyrábějí.

Porovnat ceny hadic

Údržba

Aby vám hadice dlouho vydržela, je zapotřebí se o ni řádně starat. Jelikož se nejedná o velký přístroj, ani údržba nebude náročná. Stačí se řídit následujícími pokyny:

 1. Udržujte hadici mimo dosah ostrých předmětů, které by ji mohly propíchnout nebo poškodit.
 2. Nevystavujte hadici extrémním teplotám, které mohou způsobit její roztavení či deformaci. Vysoké teploty mohou také způsobit, že hadice ztratí svou smršťovací schopnost.
 3. Pravidelně hadici čistěte, abyste odstranili veškeré nečistoty, které se mohou nahromadit na povrchu. Vyhněte se používání agresivních chemikálií nebo abrazivních čisticích prostředků, protože mohou poškodit hadici.
 4. Zkontrolujte známky opotřebení a poškození. Pokud má hadice praskliny, řezy nebo jiné viditelné poškození, může být nutné je vyměnit.
 5. Hadici skladujte na chladném a suchém místě mimo přímé sluneční světlo.
 6. Při aplikaci hadice se ujistěte, že používáte vhodný zdroj tepla a pečlivě dodržujte pokyny výrobce. Přehřátí může způsobit přílišné smrštění nebo neúplné utěsnění.

Otázky a odpovědi

K čemu smršťovací hadice slouží?

Toto zařízení má multifunkční využití – zavlažuje menší zahrady, omývá auta, oplachuje terasy a pomáhá zalít rostliny na balkoně, kde byste s klasickou hadicí fungovali jen těžko. Vzhledem k tomu, že je lehká, menších rozměrů, ale zároveň se dokáže natáhnout do delších vzdáleností, je velice praktickým pomocníkem.

Jak smršťovací hadice funguje?

Hadici nejprve rozmotáte a lehce roztáhnete na trávník či jinou plochu, na které se nenacházejí ostré předměty, aby se zařízení nepoškodilo, jelikož není moc odolné. Hadici napojíte na zdroj vody (vodovodní kohout), a to za pomoci koncovky. Na druhý konec nasadíte stříkací pistoli, pokud je součástí vybavení. Pak už jen stačí pustit vodu a hadice výrazně zvětší svou délku.

Na co se při výběru smršťovací hadice zaměřit?

Zajímat by vás měla především délka hadice, která se bude odvíjet od způsobu využití. Na zahradu se bude hodit delší, na balkon zase kratší. Průměr vypovídá o tom, jak rychle voda v hadici poteče. Tlak je třeba dodržovat podle toho, co výrobce uvádí, tudíž nezapomeňte ani na tento parametr. Nakonec vás bude zajímat materiál, ze kterého lze odvodit, jak dlouho přístroj vydrží a jakou bude mít odolnost.

Závěr

Ať už máte menší zahradu, chcete umýt auto nebo budete zalévat květiny na balkoně, smršťovací hadice je skvělým pomocníkem, který vám nebude nikde překážet, bude se s ním jednoduše manipulovat a nevyjde vás na velké množství peněz. Má oproti klasickým hadicím spoustu výhod, proto byste ji měli při výběru zvážit.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Objednala jsem smršťovací hadici na chalupu a není špatná. Občas si tedy dělá, co chce, ale jinak se s ní manipuluje moc dobře, takže určitě mohu doporučit.

Přidat komentář

Recenzer
Logo