Zahradní čerpadla

Zahradní čerpadlo vám pomůže při péči o zahradu zužitkovat dešťovou vodu. Tu můžete čerpat ze studny, sudu či jiné nádoby. Ve druhé skupině pak najdete povrchová čerpadla, která jsou schopna odčerpávat vodu z potoků, jezírek atd. Zahradní čerpadla jsou primárně určena k zavlažování zahrady, ale využít je můžete i při odčerpávání vody ze sklepa nebo bazénu.

Vybrat správné čerpadlo na zahradu není úplně jednoduché. Při výběru je nutné zohlednit několik parametrů. Tím nejdůležitějším je účel, za jakým čerpadlo pořizujete. Od způsobu používání se odvíjí veškeré požadavky na vlastnosti čerpadla. Při nesprávném výběru nemusí čerpadlo pracovat správně, jeho funkčnost bude nižší a ve finále se může čerpadlo poškodit. Naopak při zohlednění všech parametrů se vám čerpadlo odvděčí bezproblémovým chodem a dlouhou životností.

Před výběrem čerpadla zvažte, odkud budete vodu čerpat a jaká je její kvalita. Tyto parametry ovlivní typ čerpadla. U ponorných čerpadel je třeba věnovat pozornost hloubce, z jaké bude voda čerpána. Důležitým parametrem je i průtok a četnost používání čerpadla. Podstatným parametrem je i vzdálenost čerpadla i k místu odběru.

Porovnat ceny čerpadel

Nejlepší zahradní čerpadla

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Metabo P 3300 G 97 % 2 533 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Leo LKS-1102SE 96 % 7 260 Kč Zobrazit Dek.cz
3. Einhell GC-GP 6538 Set 90 % 1 538 Kč Zobrazit Mall.cz
4. GARDENA 3000/4 Classic 1717 89 % 3 450 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Fieldmann FVC 8020 81 % 1 478 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typy

To jaké čerpadlo budete potřebovat je dáno místem, odkud budete vodu čerpat. Ze studny nebo vrtu vodu vyčerpáte ponorným čerpadlem. Ponorné čerpadlo budete potřebovat i při čerpání vody z vodní nádrže či sudu. Na zahradě se však velmi často používají čerpadla povrchová. Typ čerpadla ovlivňuje i kvalita vody. Některá čerpadla si poradí pouze s mírně znečištěnou vodou, jiná naopak s přehledem vyčerpají silně znečištěnou vodu.

Odstředivé čerpadlo

Patří do skupiny ponorných čerpadel a patří k těm nejpoužívanějším. Použít je můžete k čerpání čisté nebo pouze mírně znečištěné vody. Výhodou je nízká pořizovací cena i nenáročný provoz. Ponorná odstředivá čerpadla patří k těm spolehlivým a zvládnou vyčerpat větší množství vody za krátkou dobu.

Odstředivé čerpadlo vyčerpá vodu s menší hloubky, použít ho můžete k vyčerpání vody z jezírka, jímky, nebo bazénu. Čerpadlo si rovněž poradí s průsakovou vodou, která se objevuje ve sklepech atd. Odstředivé čerpadlo však nelze, kvůli nízkému výtlaku, použít k čerpání vody z větší hloubky.

Instalace čerpadla je velmi jednoduchá. Jediné, co musíte udělat je připojit hadici, ponořit čerpadlo do vody a připojit ho k elektrické síti. O bezpečný chod se postará plovákový spínač, který zajišťuje automatický provoz.

Vřetenové čerpadlo

Také toto čerpadlo patří do skupiny ponorných čerpadel. Vřetenové čerpadlo je určeno k čerpání vody s velké hloubky. Je ideální do studny nebo vrtu a vyznačuje se vysokým průtokem i výtlakem. Vřetenové čerpadlo dokáže vodovodní systém domácnosti zásobovat užitkovou vodou. Tu můžete využívat na záchodě i v koupelně.

Toto čerpadlo je rovněž určeno k zásobování zavlažovacího systému. Aby čerpadlo správně fungovalo, musí být zcela ponořené pod vodou, použít je tam nelze v nádržích. Nevýhodou vřetenových čerpadel je i vyšší pořizovací cena.

Vibrační čerpadlo

Poslední ze skupiny ponorných čerpadel je čerpadlo vibrační. Vibrační čerpadlo budou potřebovat ti, kteří od čerpadla vyžadují vysoký výtlak v řádech několika desítek metrů. Vibrační čerpadlo je schopno vodu vyčerpat z velké hloubky na delší vzdálenost.

Nevýhodou tohoto typu je hlučný provoz, počítat musíte i s menším průtokem. Při provozu musí čerpadlo zůstat ponořené pod vodou. Vibračním čerpadlem lze čerpat pouze čistou vodu, tato čerpadla jsou mimořádně citlivá na různé nečistoty v podobě písku a kalu. Tyto drobné nečistoty mohou vyřadit z provozu ventily, které jsou pro chod čerpadla nezbytné.

Povrchové zahradní čerpadlo

V zahradě se často používají také povrchová čerpadla, která zůstávají na povrchu a jsou schopná vodu nasávat. Oblíbená jsou pro svoji vysokou účinnost, adekvátní výtlak i průtok. Povrchová čerpadla bývají součástí zavlažovacích systémů a jejich výhodou i nízká pořizovací cena.

U povrchových čerpadel je zásadním parametrem sací hloubka, která může být rovněž jejich slabinou. Povrchová čerpadla jsou schopna čerpat vodu z hloubky maximálně 8 – 9 metrů.

Průtok

Podstatným parametrem je optimální průtok zahradního čerpadla. I ten ovlivňuje, jakým způsobem budete čerpadlo používat. Pokud plánujete čerpadlo používat při zalévání zahrady, vystačíte si s nižším průtokem. Pro zalévání zahrady postačí čerpadla s průtokem okolo 2 000 l/hod.

Mnohem větší průtok je třeba u čerpadla, které má vodou zásobovat domácnost, nebo je budete používat při vyčerpání bazénu atd.

Dopravní vzdálenost

Je parametr, který udává, jak dlouho vzdálenost musí voda při čerpání překonat.

  • Sací výška – je u zahradních povrchových čerpadel okolo 8 metrů. U ponorných čerpadel je důležitým parametrem maximální hloubka ponoru. Ta určuje, v jaké hloubce bude čerpadlo schopné pracovat.
  • Výtlačná/dopravní výška – souvisí s požadovaným tlakem, který se uvádí v barech. Ten se následně přepočítává na metr dopravní výšky, přičemž platí 10 m dopravní výšky = tlaku 1 bar.

Materiál

Při výběru zahradního čerpadla zvažte i to, jak často budete čerpadlo používat. Četnost používání ovlivňuje spínání elektromotoru, což ovlivňuje jeho životnost. Od četnosti používání se tak odvíjí í výrobní materiál jednotlivých částí čerpadla.

  • Plast – tento materiál postačí v případě, kdy budete čerpadlo používat spíše ojediněle. Výhodou plastových čerpadel je nižší hmotnost i pořizovací cena.
  • Ocel/ nerez – tyto materiály se používají na výrobu kvalitnějších čerpadel, které jsou v provozu častěji. Kromě kovu jsou součástí čerpadla plastové části. Na jejich výrobu se používá vysoce kvalitní plast jako noryl nebo technopolymer.

Značka

Zahradní čerpadla jsou na trhu zastoupena velkým množstvím výrobkům. S výběrem té správné značky vám může poradit prodejce, který se na čerpadla specializuje.

Pokud si nejste jisti, které čerpadlo pořídit, bude lepší ho kupovat právě ve specializovaných prodejnách, kde vám odborníci zodpovědí veškeré vaše dotazy. Co se týká samotné značky, můžete vybírat mezi čerpadly Gardena, Extol, AL-KO, Güde, Pumpa, Elpumps nebo Fieldmann. K dostání jsou však i zahradní čerpadla dalších známých značek.

Cena

Pořizovací cenu určuje typ čerpadla a použité materiály. Nejlevnější čerpadla koupíte do 1 000 Kč. Za tuto cenu jsou k dostání především malá plastová ponorná čerpadla. V rozmezí 1 – 2 000 Kč lze pořídit další podoby ponorných čerpadel, ale i první čerpadla povrchová.

Dražší a kvalitnější čerpadla stojí od 2 – 5 000 Kč. K běžnému používání jsou naprosto dostačující, vyznačují se vyšším průtokem i výtlakem. K dostání jsou čerpadla elektrická, akumulátorová i benzínová. Za zahradní čerpadlo však můžete zaplatit i více než 10 000 Kč.

Porovnat ceny čerpadel

Otázky a odpovědi

Jak vybrat čerpadlo podle hloubky čerpání?

Při čerpání vody z hloubky do 8 metrů lze použít povrchové čerpadlo. Čerpadlo musí zůstat nad hladinou vody, což vám usnadní jejich údržbu. Pokud bude nutné vodu čerpat z hlubších studen nebo vrtů, budete potřebovat ponorný typ čerpadla. V jejich případě je nutné ohlídat, aby bylo čerpadlo stále ponořené pod vodou. U ponorných čerpadel je nutné zohlednit dopravní výšku. S tímto parametrem souvisí i maximální průtok.

Co je domácí vodárna?

Domácí vodárny jsou zařízení, které vám nabídnou komplexní řešení rozvodu užitkové nebo pitné vody po domě či zahradě. Domácí vodárnu tvoří čerpadlo a nádrž, která plní funkci zásobníku vody. Při výběru správné velikosti nádrže je třeba zohlednit velikost objektu, který bude vodu používat.

V případě menších domů nebo rekreačních objektů například postačí nádrž s objemem okolo 25 litrů. Velikost nádoby ovlivňuje i počet odběrových míst i samotný počet odběrů. Aby nedošlo k poškození čerpadla, je součástí vodárny i filtr, který zachytává různé nečistoty.

Jaké čerpadlo koupit při vyčerpávání znečištěné vody?

U čerpadel, která mají odstranit z objektů nebo nádrží znečištěnou vodu, je tím nejdůležitějším právě míra znečistění vody. Lehce znečištěnou vodu odstraníte klasickým ponorným čerpadlem. Naopak při čerpání silně znečištěné vody budete potřebovat ponorné kalové čerpadlo s řezákem. To se používá při čerpání splašků a fekálií, ale díky řezacímu nástavci si poradí i hustým kalem a jiným odpadem.

Závěr

Zahradní čerpadlo vybírejte zejména podle účelu používání. Ti, kteří čerpadlo využijí pouze při zalévání zahrady, budou potřebovat čerpadlo s vyšším tlakem a větším průtokem. Jestliže má zahradní čerpadlo přečerpat větší objem vody z bazénu nebo sklepa, budete potřebovat takové, které bude schopné vyvinout při nižším tlaku vysoký průtok.

Pokud má čerpadlo zásobovat pitnou nebo užitkovou vodou domácnost, budete potřebovat čerpadlo s vysokým tlakem a adekvátním průtokem. K odčerpání usazenin, kalu a jiných nečistot, bude nutné použít vhodné čerpadlo s nižším tlakem a větším průtokem. U čerpadla se zajímejte i o způsob ovládání, nebo bezpečnostní funkce. Žádaný je tlakový spínač, ochrana proti chodu na sucho nebo zpětná klapka.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.hecht.cz, www.e-cerpadla.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (85 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Přítel dovezl čerpadlo Geko G81041 a opravdu funguje velmi dobře. Cena byla jen něco málo přes dva tisíce a kvalita je skvělá, navíc není ani tak hlučné, byla jsem mile překvapena.

  2. Koupil jsem čerpadlo od značky Gardena a byl jsem mile překvapen, jak skvěle pracuje, přestože jeho hodnocení nebylo zrovna ukázkové. Docela jsem měl obavy, protože recenze mělo pozitivní i negativní, přičemž hodnocení 89 procent nebylo zrovna moc, ale funguje bezvadně.

Přidat komentář

Recenzer
Logo