Zahradní hadice

Nejoblíbenější typy zahradních hadic

Vlastníci zahrady se nevyhnou pravidelnému zavlažování stromů, rostlin nebo zeleniny. Hadici však využijete i při péči o okolí domu, nebo při umývání auta a jiných strojů. Pomocí hadice se můžete ochladit, připojit ji můžete k dětské skluzavce, vodní dráze a samozřejmě ji využijete i při napouštění bazénu nebo vířivky.

Všechny tyto skutečnosti je třeba při výběru hadice zvážit. Kromě délky a materiálu hadice hrají v rozhodování zásadní roli koncovky, které je možné k hadici připojit. Kromě nich je však možné hadice doplnit dalším příslušenstvím, ať už jsou to spojky, rozdvojky, ale také zavlažovací automat nebo hodiny.

Porovnat ceny zahradních hadic

Nejlepší zahradní hadice

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. GARDENA 18438-20 96 % 1 671 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Kärcher PrimoFlex 20m 2.645-138.0 93 % 389 Kč Zobrazit Karchercs.cz
3. Fieldmann FZH 9130 1/2 30m 92 % 539 Kč Zobrazit Tipa.eu
4. HAPPY GREEN Natahovací hadice 23m 86 % 559 Kč Zobrazit 4home.cz
5. GEKO STANDARD 50 m 82 % 499 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Zahradní hadice jsou k dostání ve dvojím provedení. Kromě klasické hadice můžete vybírat mezi velkým množstvím smršťovacích hadic.

Klasická

Klasickou hadicí je myšlena pevná a ne příliš skladná hadice, kterou nebudete muset pravidelně ukládat a je spíše po celou sezonu k dispozici v rozmotaném stavu. I tuto hadici je samozřejmě možné po každém použití smotat a uskladnit, práce je však náročnější a nevýhodou je i větší hmotnost a náročnost na prostor.

Smršťovací

Pokud budete po hadici vyžadovat menší rozměr po sbalení, bude pro vás vhodnější pořídit smršťovací hadici. Ta zásadně mění velikost ve chvíli, kdy se z hadice vypustí voda. Také tuto hadici využijete veškerým možným způsobem jako tu klasickou a umožňuje napojit další příslušenství.

Tato hadice je díky svému malému rozměru vhodnější na terasu nebo balkon, kde oceníte právě její malé prostorové nároky.

Materiál

Nejčastějším výrobním materiálem je vinyl nebo guma a koupit můžete i hadici vyrobenou z obou materiálů. U smršťovacích hadic je pro výrobu použito několik různých materiálů, které nejsou často nijak specifikovány. V tomto případě je třeba zohlednit kvalitního výrobce.

Vinyl

Výhodou vinylové hadice je nižší hmotnost a menší pořizovací cena. Nevýhodou je větší náchylnost k poškození a to jak k zauzlování, tak praskání. Její životnost může zkrátit žár slunce i mráz. Tuto hadici je vhodnější zvolit pouze v případě občasného používání. Tyto hadice bývají často zpevněny polyesterem.

Guma

Větší výdrž nabídne hadice vyrobená z gumy. Tato hadice je odolnější vůči praskání i zauzlování a nepoškodí ji ani horká voda. Gumovou hadici můžete nechat na slunci, před mrazem je však vhodnější i tuto hadici uskladnit na suché místo.

Průměr hadice

Zahradní hadice jsou k dostání v různých vnitřních průměrech. Podle průměru se liší i průtok hadice. Nejoblíbenější je zřejmě ¾ coulová hadice, jejíž přibližný průtok je 90 litrů/ minutu. Tento průměr je vhodný pro zalévání větších zahrad. Koupit můžete také například ½ coulovou hadici, v tomto případě je průtok 35 litrů/ minutu.

Hadice je vhodnější spíše na menší zahrady. Pro velké pozemky můžete zakoupit 1 coulovou hadici s průtokem až 200 litrů/ minutu. Díky velkému průtoku budete schopni s hadicí dostříknout do větší vzdálenosti.

Na výběr však máte mnohem více průměrů. S průměrem však souvisí i celková hmotnost, čím bude průměr větší, tím bude hadice těžší.

Tlak

Tlak je dalším důležitým parametrem, který je třeba při výběru zohlednit. Informaci o maximálním tlaku byste měli najít uvedenou na každém výrobku. Tento údaj vás informuje o hraničním tlaku, který hadice snese před poškozením, provozní tlak je vždy nižší.

Kvalitní zahradní hadice by měla mít hodnotu maximálního tlaku alespoň v rozmezí 8 – 10 barů, často však narazíte na mnohem vyšší hodnotu, a to až 62 barů.

Délka

Také délku byste měli vybírat s rozvahou. Zahradní hadici koupíte v délkách od 10 – 150 metrů. Potřebnou délku hadice volte podle nejvzdálenějšího místa, na který by měla dosáhnout. Vhodné je nechat i nějakou malou rezervu.

Na druhou stranu není rozumné kupovat hadici zbytečně dlouhou. Tu plně nevyužijete, bude se vám obtížně skladovat a velká bude i její hmotnost. Z dlouhé hadice se vám nemusí podařit ideálně vypustit veškerou vodu, což může vést k tvorbě řas.

Délku můžete vyřešit i praktickou rozdvojkou, která vám umožní vést dvě kratší hadice různými směry. Tímto způsobem se vyhnete přetahování z místa na místo. Druhým řešením je i nákup dvou kratších hadic, které spojíte pomocí rychlospojky. Výhodou tohoto řešení je lepší skladnost, nižší délka a krátkou hadici lépe využijete i k jiným úkonům.

Tepelná odolnost

Zahradní hadice by měla vydržet různé teplotní výkyvy, udává se rozmezí -20 °C až 100 °C. Takové velké teplotní rozdíly samozřejmě nevyužijete, avšak takové hadice vám slibují dlouholetou životnost a dostatečnou odolnost. Kvalitní je i hadice, jejíž tepelná odolnost je v rozmezí -20 °C až 60 °C, měně kvalitní hadice pak -20 °C až 50 a méně °C.

Příslušenství

K zahradní hadici můžete dokoupit poměrně velké množství příslušenství.

 • Rychlospojka – pomocí ní spojíte snadno několik kratších hadic
  Koncovka – hadici je možné vybavit koncovkou, která vám poslouží pro zalévání, jinou využijete při umývání auta nebo čištění dlažby. Kromě toho koupíte i koncovku, která vytvoří jemnou mlhu.
 • Automatické zavlažování – ušetří váš čas i spotřebu vody. Tuto jednotku je nutné připevnit na přívod vody, poté nastavíte délku a četnost zavlažování a vybrat můžete i čas závlahy.
 • Naviják – pomocí navijáku si usnadníte smotávání a uskladňování hadice
 • Vozík – můžete využít pro přemísťování těžké hadice.

Značka

Při výběru nepodceňujte ani výrobce, často můžete narazit na nekvalitní hadice, které mohou začít velmi rychle praskat. Takové hadice jsou často balené a poznáte je i hmatem. Nepoctivý výrobci je pro zatraktivnění plní vzduchem a hadice je na omak velmi tvrdá.

Ve specializovaných prodejnách nebo hobbymarketech je možné koupit hadici v metráži. Vybrat si tam můžete délku, kterou skutečně využijete. Z výrobců můžeme jmenovat například Valmon, Bradas, Gardena, Tubi, Proteco, Extol nebo třeba Geko.

Cena

Cenu určuje délka, výrobní materiál nebo průměr hadice. Cenové rozpětí se pohybuje od cca 200 – 2 500 Kč. Pro běžné použití si vystačíte s hadicemi od 400 – 1 000 Kč. K této ceně je nutné připočítat i cenu, kterou budete muset vynaložit na pořízení dalšího příslušenství.

Porovnat ceny zahradních hadic

Údržba

Zahradní hadici je třeba uskladňovat na zimu. Před tím je však nutné odstranit veškerou vodu, která se nachází uvnitř. Levnější hadice je třeba chránit i pře velkým slunečním žárem. Při smotávání hadice je nutné postupovat tak, aby nedošlo k jejímu přehýbání. V tom vám může pomocí vhodně zvolený naviják.

Otázky a odpovědi

Je možné koupit hadici na pitnou vodu?

K dostání jsou hadice vyrobené z materiálů, které nevylučují do vody toxické látky. Takové hadice jsou přímo označené jako hadice určené pro pitnou vodu a k dostání jsou od značky Valmon. Na trhu jich však není mnoho a výběr je tedy značně omezený.

Jak důležitá je barva hadice?

Tmavé hadice více ohřívají vodu a ve velkém horku je možné se zbytkovou vodou i spálit. Na druhou stranu se v nich však v takové míře netvoří řasy.

Pokud tmavou hadici při výběru upřednostníte, vyzkoušejte nejdříve teplotu vody, nebo nechte vodu raději ze začátku používání odtéct do kanálu. Světlejší hadice vodu v takové míře neohřejí, jsou však náchylnější právě na tvorbu řas.

Jaké vlastnosti mohou zahradní hadice mít?

Mezi praktické vlastnosti patří bezesporu ochrana před usazováním řas nebo ochrana vůči UV záření. Ta má zásadní vliv na životnost hadice.

Závěr

Kvalitní hadice se nebude uzlovat nebo praskat. Na kvalitní hadici by měl být přímo vyznačen výrobce. Delší životnost vám zaručí hadice vyrobená z gumy, trvanlivost zvýšíte i správnou péčí. Při nákupu není nutné kupovat příliš dlouhou hadici.

Velmi dobře vám poslouží i několik kratších hadic, které spojíte pomocí rychlospojek. K hadici nezapomeňte dokoupit ani vhodnou koncovku.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.hornbach.cz, www.strefa.cz, www.obchodcerpadel.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (67 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Vždycky jsem používal klasické gumové hadice, ale pak jsem se nechal nachytat na smršťovací hadici, která se natáhne až do délky asi 20 m a dodnes toho rozhodnutí lituji. Na letošní sezónu jsem si objednal hadici GARDENA Flex Comfort 13 mm – 1/2″ (18039), která je dlouhá 50 m a obsáhne celou plochu pro zalévání bez problémů, jen jí vždy stačí přepnout do dalšího zahradního kohoutu, kterých máme po zahradě několik a mohu zase zalévat dále.

 2. Koupil jsem 15 metrů dlouhou flexibilní hadici od Parkside a musím jí pochválit. Má hodně dobrou kvalitu a zpracování.

  • Reply
   Kateřina Holubová 30.5.2023 v 20:31

   Dobrý den.potrebuji hadici na napuštění bazénu.a která má rozumnou cenu.poradite mi.diky za odpověď.Katerina

  • Reply
   Kateřina Holubová 30.5.2023 v 20:30

   Dobrý den.potrebuji hadici na napuštění bazénu.a která má rozumnou cenu.poradite mi.diky za odpověď.Katerina

 3. Hadici mám Parksine 1/2, 20 m dlouhou a jsem spokojená, ani nebyla drahá.

Přidat komentář

Recenzer
Logo