Péřové zavinovačky

Zavinovačka je tou nejdůležitější pomůckou pro miminko už od narození. Ke každému odpočinku i ke spánku bude novorozeně potřebovat podobnou polohu, jakou zaujímalo před narozením u maminky v bříšku. Velkým pomocníkem pro zdravý vývoj miminka je právě péřová zavinovačka. Péřová zavinovačka však nemá pouze vliv na zdravý psychomotorický vývoj, ale miminku poskytne v prvních dnech a týdnech potřebný pocit bezpečí. Prodyšné peří dodává dětskému tělíčku stabilní teplotu a miminku nebude zima, ale ani se nebude potit.

Péřovou zavinovačku tvoří péřová výplň a povlak. Kvalitní prachové peří je zašito ve vaku, který je známý jako sypkovina. Tato tkanina je velmi hustá, přitom však příjemná na dotek. V obchodech najdete mnoho podob péřových zavinovaček. Při jejich výběru by vás mě nejvíce zajímat výrobce, který zaručuje, že je zavinovačka naprosto bezpečná. K dispozici máte zavinovačky několika velikostí a ke každé z nich lze pořídit náhradní povlak. Díky tomu můžete měnit vzhled zavinovačky.

Porovnat ceny zavinovaček

Velikost

Péřové zavinovačky jsou určeny pro nejmenší děti. Větší zavinovačku můžete využít i jako podložku či přikrývku, pro starší miminko. Proto dobře zvažte, jak přesně budete chtít zavinovačku používat. K dispozici jsou následující velikosti.

  • Malá péřová zavinovačka – nejmenší péřová zavinovačka s rozměrem 70 x 70 cm. Gramáž této peřinky je cca 350 gramů. Nejmenší peřinky jsou vhodné pro velmi malé novorozence s porodní váhou nižší než 2 500 gramů. Takto malou zavinovačku lze k zavinování využívat cca 1 měsíc, poté ji můžete používat jako přikrývku.
  • Klasická péřová zavinovačka – tradiční zavinovačka má rozměr 80 x 80 cm. Gramáž těchto zavinovaček je cca 400 gramů. Zavinovačka je vhodná pro miminka s porodní hmotností vyšší než 2 500 gramů.
  • Velká péřová peřinka – největší peřinky mají rozměr 100 x 100 cm. Tyto peřinky jsou vhodné pro starší kojence, které si stále libují v těsném měkkém objetí. Zavinovačky těchto rozměrů poslouží jako přikrývka batolatům až do cca 3 let věku.

Materiál

Péřové zavinovačky zpravidla obsahují 100% husí peří, přičemž obsahuje cca 75% vysoce kvalitního husího peří a cca 25% prachového peří. Takto kvalitní peří má schopnost udržet stabilní teplotu miminka.

Na výrobu potahu se zpravidla používá 100% bavlna. V menším množstvím jsou k dispozici peřinky s potahem vyrobeným z velvetu nebo mušelínu. Ve všech případech se jedná o mimořádně kvalitní a certifikované materiály, které jsou pro citlivou dětskou pokožku naprosto bezpečné.

Zapínání

Péřové zavinovačky lze zapínat několika způsoby.

  • Knoflík – zapínání pomocí knoflíku by mělo umožnit velikost peřinky přizpůsobit potřebám miminko. Miminko může být v zavinovačce utažené i volnější.
  • Suchý zip – zapínání pomocí suchého zipu je rychlé a praktické, avšak po čase dochází k opotřebení. To snižuje efektivitu zavinutí.
  • Tkaničky – klasickou variantu představují tkaničky. Zavazování zavinovačky je o něco pomalejší, ale tkaničky jsou velmi stabilní a postarají se o výjimečný vzhled zavinovačky.

Doplňky

K péřovým zavinovačkám je možné pořídit náhradní povlak. Někteří výrobci umožňují pořídit i ozdobný pruh látky tzv. povijan. Tento pruh využijete k utažení zavinovačky. Do zavinovačky lze vložit speciální péřový polštářek, který poslouží k podložení miminka.

Používání

Péřová zavinovačka má pro správný vývoj miminka velký význam. Důležité však je, aby byla zavinovačka používána správným způsobem. V peřince by nemělo být miminko zavinuté neustále. Častěji ji lze využívat při zavinování plačtivých, lekavých či asymetrických dětí. Klidnější a dobře prospívající děti můžete zavinovat méně často.

Pokud bude miminko v péřové zavinovačce delší dobu plakat, zvyšuje se riziko jeho přehřívání. Plačící miminko se tedy doporučuje ze zavinovačky uvolnit a pomoci mu k uklidnění jiným způsobem. Z důvodu přehřívání nejsou péřové zavinovačky příliš vhodné ani v letních měsících. Do kočárku můžete miminko zabalit pouze v látkové pleně a zavinovačku je vhodné používat spíše v omezené míře. Tyto zavinovačky jsou obecně vhodné k zavinování v období podzim – jaro.

Značka

Péřové zavinovačky jsou v obchodech zastoupeny v menším počtu. Největší oblibě se těší zavinovačky od Evy Kiedroňové. Další modely lze koupit od značky BeeMy, Baby Nellys, ESECO, Mimiconcept či Elizame.

Cena

Péřové zavinovačky lze koupit v rozmezí 500 – 4 000 Kč. Cenový rozdíl je dán velikostí zavinovačky, kvalitou a materiálem potahu a svou roli má pochopitelně i výrobce. Součástí dražších zavinovaček mohou být i doplňky v podobě náhradního potahu i polštářku.

Porovnat ceny zavinovaček

Údržba

Někteří rodiče volí spíše jiný typ zavinovačky, protože se bojí náročnější údržby péřových zavinovaček. Pravdou je, že péřová zavinovačka vyžaduje patřičnou péči, v opačném případě se budou uvnitř zavinovačky množit roztoče. Péřovou zavinovačku musíte pravidelně čechrat, a často byste ji měli větrat na čerstvém vzduchu. V letních dnech vám s péči o zavinovačku pomůže přímé slunce, v zimě pak mráz.

Znečištěnou peřinku je možné nechat odborně vyčistit v čistírně, někteří výrobci umožňují peřinku prát na šetrný program v pračce. V druhém případě však nemáte skutečnou jistotu, že při praní nedojde k poškození peří. Součástí zavinovačky je snímatelný potah, který je možný v případě potřeby vyprat.

Otázky a odpovědi

V čem je péřová zavinovačka výjimečná?

Novorozeně zaujímá po svém narození podobnou polohu, v jaké bylo zvyklé pobývat v děloze. Díky mírně zakloněné hlavičce a flexnímu držení končetin není miminko pevné a stabilní. Novorozenci neumí ani správně ležet na vodorovné podložce. Pro nově narozené děti je typické stáčení hlavičky k jedné straně.

Díky tomu je nestabilní celé těžiště jeho malého tělíčka. Jako první se tak bude miminko učit rozvíjení těžiště na střed těla. Tento úkol je pro zdravý psychomotorický vývoj zcela zásadní. Péřová zavinovačka dokáže vytvořit měkké hnízdečko, které mu pomáhá ležet stabilně. Z tohoto důvodu se péřové zavinovačky využívají už v porodnících.

Může peří způsobovat alergie?

U laické veřejnosti stále přetrvává názor, že peří může být spouštěčem alergii. Z tohoto důvodu jsou mnohými péřové zavinovačky odmítány. Peří je přírodní materiál, u kterého je prokázáno minimum alergií. Alergická reakce však nevzniká díky peří, ale díky roztočům a prachu. Tyto alergeny se množí v nesprávně udržovaných péřových výrobcích. Z tohoto důvodu je nutné o péřové zavinovačky správně pečovat.

Co je americká péřová zavinovačka?

Americká zavinovačka je model, který připomíná spací pytel. Tento typ je po stranách opatřen zipy, které usnadňují vkládání miminka. Americká zavinovačka však neslouží k zavinování novorozence, využít ji můžete spíše jako přikrývku v postýlce či kočárku. Na rozdíl od klasické přikrývky nemůže miminko tuto přikrývku tak jednoduše odkopat.

Závěr

Péřová zavinovačka dokáže vytvořit to nejpodobnější prostředí, ve kterém se miminko nacházelo před svým narozením. V měkkém ohraničeném prostoru bude mít děťátko potřebný pocit jistoty a bezpečí. Péřová zavinovačka umožní miminku zachovat původní tvar zad, který je mírně zakulacený a dovolí novorozenci ležet rovně. Hlavička je přitom v ose s tělíčkem a nedochází tak k jejímu nežádoucímu stáčení na jednu stranu.

V zavinovačce je dítě v mírně vyvýšené poloze, která chrání miminko před možným zadušením, pokud dojde k ublinknutí. Péřovou zavinovačku můžete využívat poměrně dlouhou dobu, posloužit může i jako přikrývka, měkká podložka do kočárku či hnízdečko.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.babyburrito.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Já jsem se zamilovala do zavinovaček Evičky Kiedroňové, protože jsou naprosto dokonalé. Jsou vyrobené z tak příjemných materiálů, a tak krásné, že se v nich miminko musí cítit naprosto úžasně. Rozhodně je doporučuji, je to naprostá topka.

Přidat komentář

Recenzer
Logo