Ve stísněných podmínkách stráví miminko několik měsíců v matčině děloze. Nedostatek prostoru však není pro nenarozené dítě zase tolik nepříjemné. Stísněné prostředí dává dítěti naopak pocit útulna, bezpečí a tepla. Tento pocit je pro dítě velmi důležitý a neopouští ho ani po narození, kdy o svoje útulné místo přichází. Díky tomu se nemusí dítě cítit komfortně, je plačtivé, špatně spí, což se může podepsat na jeho špatném tělesném a duševním vývoji.
Veškeré nepohodlí může poměrně dobře zmírnit zavinovačka. Různé způsoby zavinování miminek se využívají od nepaměti. Dle kultur se mění pouze způsob a materiál, účel je však stále stejný. I zde bylo nejdůležitější plačící miminko utěšit a postarat se o jeho klidný a bezpečný spánek.
Zavinovačky mají několik podob, kromě těch klasických jsou velmi oblíbené právě rychlozavinovačky. Ty se liší výrobním materiálem, velikostí, provedením a pochopitelně i vzhledem.
Nejlepší rychlozavinovačky
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Eva Kiedroňová Péřová zavinovačka Dráček | ⭐ 97 % | 1 499 Kč | Zobrazit | Nejbaby.cz |
2. | Scarlett saténová zavinovačka | ⭐ 93 % | 690 Kč | Zobrazit | Babymall.cz |
3. | Scarlett zavinovačka Afrika | ⭐ 89 % | 249 Kč | Zobrazit | Malvik.cz |
Typy
Rychlozavinovačky lze rozdělit na dva typy. První jsou klasické zavinovačky do postýlky a druhé pak zavinovačky do autosedačky. Součástí těchto zavinovaček jsou speciální prostřihy, kterými můžete protáhnout bezpečnostní pás.
Zapínání
Rychlozavinovačka je speciálním typem, který se většinou zapíná pomocí suchého zipu. Výhodou je rychlé zavinutí, nevýhodou je však méně pevné sevření miminka. Pevnější jsou zavinovačky doplněné o stuhu. Tou můžete zavinovačku převázat.
Materiál
Rychlozavinovačky se vyrábí z několika materiálů. Velmi žádané jsou příjemné bavlněné zavinovačky, výjimečným materiálem je bambus. Luxus zaručuje zavinovačka z merina, levnější volbou bude froté či minky.
Ať už zvolíte jakýkoliv materiál, důležité je, aby se jednalo o kvalitní materiál opatřený potřebnou certifikací, který zaručuje zdravotní nezávadnost rychlozavinovačky.
- Bavlna – velmi oblíbeným materiálem je bavlna, která má dobré termoregulační schopnosti. V zavinovačce se nebude miminko potit ani přehřívat. Bavlna velmi dobře saje pot a jednoduše se udržuje. Ještě kvalitnější jsou rychlozavinovačky z bio bavlny.
- Bambus – rychlozavinovačka z bambusu bude prodyšná a lehká. Bambus je antialergenní a k dětské pokožce výjimečně šetrný.
- Minky – jedná se o hřejivý a na dotek velmi příjemný materiál, který se používá na výrobu zimních rychlozavinovaček. V létě se bude miminko v minky rychlozavinovačce přehřívat. Velmi častá je i kombinace minky/bavlna.
- Mušelín – opět se jedná o jemný a prodyšný materiál, který má obdobné vlastnosti jako bambus. Mušelín se používá na výrobu letních zavinovaček, v zimě miminko příliš nezahřeje.
- Peří – naopak v zimě je ideální nadýchaná péřová rychlozavinovačka. Péřové zavinovačky se používají velmi často v porodnicích. Jejich nevýhodou může být náročnější údržba a pozor je třeba dát i na možnou alergii.
- Merino – je luxusní a šetrný materiál, který lze díky výjimečných termoregulačním schopnostem používat po celý rok. Merino rychlozavinovačky jsou bezpečné i pro děti s citlivou pokožkou nebo alergiemi.
Velikost
Rychlozavinovačky jsou dostupné v několika velikostech. Nejčastěji narazíte na rozměr 70 x 70, který je ideální pro děti od narození do 3 měsíců věku. Větším dětem bude vyhovovat velikost 80 x 80, tyt zavinovačky lze používat cca 6 měsíců.
Hřejivost
Dalším uváděným parametrem je hřejivost rychlozavinovačky. Hřejivost najdete uvedenou pod označením TOG. Hřejivost souvisí s ročním období, parametr uvádí, do jaké teploty lze zavinovačku používat. TOG může být v rozmezí 0,2 – 3,5.
- 25 °C – v letních měsících si vystačíte se zavinovačkou 0,2 TOG
- 20 – 22°C – při běžné pokojové teplotě jsou vhodné zavinovačky 1 – 1,5 TOG
- 18 a méně °C – v chladnějších dnech využijete rychlozavinovačku s hodnotou 2,5 – 3 TOG.
Způsob zavinování
Vyzkoušet můžete dva typy zavinování a to těsné nebo volné. Způsob, který při zavinování zvolíte je spíše individuální, protože každé miminko je jiné. Vyzkoušet však můžete oba způsoby.
- Těsné zavinování – tento způsob je považován za efektivnější a je vhodný zejména pro neklidné novorozence, ale i pro děti, u kterých přetrvává Moorův reflex. Při těsném zavinování má miminko ručičky u tělíčka a nemůže tak docházet k trhavým pohybům. Díky tomu je spánek dítěte klidnější.
- Volné zavinování – je vhodnější u starších miminkem, které již ocení pocit volnosti, avšak stále touží po pocitu bezpečí a klidu.
Značka
Rychlozavinovačky mají mnoho různých podob. Zvolit můžete model vhodný pro holčičky, chlapečky, ale k dostání jsou i neutrální vzory. Rychlozavinovačku můžete koupit od značky Scarlett, Babyrenka, Emitex, T-tomi a jiných.
Cena
Rychlozavinovačka je výrobek, který nechybí v žádné výbavičce. Tento typ zavinovačky oceníte zejména při jízdě v autě, kdy budete moci miminko velmi jednoduše teple zabalit. Dnešní trh nabízí mnoho krásných variant, které využijete doma, v kočárku i jinde. Rychlozavinovačky jsou navíc velmi cenově dostupné, koupit je můžete již za cenu od 300 – 500 Kč. Za variantu vyrobenou z luxusnějších materiálů zaplatíte 800 a více Kč.
Otázky a odpovědi
Na co dát při zavinování miminka pozor?
Důležité je zavinout miminko správným způsobem. Zejména v dolní části by neměla být zavinovačka příliš utažená, aby nebyl narušen správný vývoj kyčlí. V zavinovačce musí spát novorozenec vždy na zádech.
Pokud by byl otočen na bříško, hrozí mu mnohem větší riziko SIDS. Ačkoliv je zavinovačka pro správný vývoj dítěte důležitá, je nutné dopřát miminku ve chvílích bdění potřebnou volnost. Díky tomu bude moci dítě prohýbat ručičky i nožičky.
Co je Moorův reflex?
Podle Moorového reflexu reaguje novorozenec na neznámé podměty. Moorův reflex je přirozený primitivní instinkt, který spouští vše, co může miminko vyděsit. Během Moorového reflexu miminko prožívá pocit volného pádu. Tento pocit je pro dítě velmi nepříjemný a poznáte ho podle natažených rukou, které miminko rychle stáhne k sobě.
Při tomto rychlém pohybu se miminko obvykle probudí a rozpláče. U některých dětí však dochází ke zrychlení tepu, zvýšení krevního tlaku a chvilkovému ustrnutí. Zmírnit Moorův reflex pomůže právě zavinování, které poskytuje pocit bezpečí, pohodlí a tepla.
Do kdy je vhodné dítě zavinovat?
Se zavinováním se začíná ihned po narození dítěte. Se zavinováním se pak doporučuje přestat ve chvíli, kdy se miminko naučí převalovat na bříško, což bývá okolo 4. až 6. měsíce. Poté již může být zavinovačka pro miminko nebezpečná.
Závěr
Rychlozavinovačky jsou v současnosti tím nejoblíbenějším typem zavinovačky. Výhodou je rychlé zapínání pomocí suchého zipu, které je však možné zintenzivnit pomocí stužky. Díky tomu můžete rychlozavinovačku využívat při volném i těsném způsobu zavinování.
Rychlozavinovačku můžete používat v postýlce, ale oblíbené jsou i v kombinaci s autosedačkou. Při výběru té správné zavinovačky je nejdůležitější přihlédnout k výrobnímu materiálu. Nejvíce se preferují zavinovačky z bavlny, ale přednost můžete dát i jinému materiálů. Nejdůležitější je, aby byl materiál kvalitní, příjemný na dotyk a nijak nedráždil citlivou dětskou pokožku.
Rychlozavinovačky můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Zavinovačky
- Mojžíšův koš
- Dětské postýlky
- Péřové zavinovačky
- Hnízdečka pro miminko
- Spací pytle pro miminko
Zdroj: www.bombambino.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Rozhodovala jsem se mezi zavinovačkou Scarlett a Emitex, nakonec jsem vzala tu druhou, protože se mi zdála daleko lepší a měla i zajímavější recenze. Cena byla necelých osm set korun i s dopravou, takže velmi výhodná investice.