Zonky

Zonky je v dnešní době již poměrně známá nebankovní peer-to-peer služba, kdy se v podstatě dostává pravdě známému reklamnímu sdělení, tedy, že lidé půjčují lidem. Nenechte se ovšem zmást, nejedná se o žádnou přátelskou půjčku bez řádné smlouvy, splátek a úroků. Rozhodli jsme se podrobně nahlédnout pod oponu této služby abychom vám mohli být nápomocní v rozhodování se, zda služeb Zonky využijete. V následující recenzi vás tedy seznámíme nejen s produkty, výhodami, ale i nevýhodami, které vás mohou potkat.

Zonky

Jak Zonky funguje?

Platforma Zonky je nám známá již od roku 2014 kdy se téměř okamžitě jednalo o velice úspěšný startup, lidem se jednoduše líbila myšlenka možnosti úročení svých peněz stejným způsobem jako vydělává banka a stejně tak byl pro žadatele o bezúčelovou půjčku atraktivní i nízký úrok. Od roku 2020 ovšem Zonky spadá pod Air Bank a tím je součástí velké investiční skupiny PPF. Je tedy stále půjčka nebankovní? Máme dobrou zprávu, pro stávající a nové uživatele se nezměnilo v podstatě nic. Zonky stále fungují na stejném principu, který je obzvláště jednoduchý.

Žadatel o půjčku si v pohodlí svého domova jednoduše zažádá o půjčku či refinancování stávajícího úvěru, během žádosti o půjčku je nutné napsat i svůj příběh, ten v minulosti sloužil pro investory jako vizitka, kterou si o žadateli udělali a zhodnotili, zda budou investovat právě s ním. Zonky na základě žádosti shromáždí algoritmem potřebné investory, kteří úvěr zafinancují a je v podstatě hotovo. Samotný převod peněžních prostředků je zpravidla rychlý a zabere od pěti minut až po maximálně tři pracovní dny.

Zonky půjčka

Žadatelem o půjčku se může stát jakýkoliv občan České republiky, který již dovršil plnoletosti, tedy je mu v době žádosti alespoň osmnáct let, nebo plnoletý občan jiného členského státu evropské unie a Ukrajiny, který již vlastní bankovní účet v ČR. Zonky ovšem chrání své investory poměrně důtklivě a jak jsme již zmínili, nejedná se o žádnou neformální půjčku. Společnost Zonky proto každého žadatele prověří nejen v bankovním, ale i nebankovním registru. Zonky půjčka je ovšem velkorysá a lidé pravděpodobně půjčí i bývalému dlužníkovi se záznamem v registru. Takový žadatel o půjčku ovšem musí počítat s pravděpodobností vyššího úroku, který vyplývá z nešťastné platební morálky v minulosti.

Půjčku od Zonky si může každý potencionální žadatel vypočítat na přehledné kalkulačce, samotné dokončení žádosti je jednoduché v přehledném rozhraní o pár krocích. K dispozici má samozřejmě každý žadatel o půjčku i produkt od Zonky, tedy záchrannou vestu. Jedná se v podstatě o klasické pojištění úvěru v případě nemožnosti splácení.

Více o Zonky půjčce

Kdo může se Zonky investovat?

Investování se Zonky je jednoduché a neobnáší ani příliš mnoho času a rizik. Každý, kdo se rozhodne investovat využije formu Zonky rentiér, kde si může lehce ještě před samotnou registrací spočítat predikovaný výnos z vložených peněz. Nejmenší suma, kterou lze pustit do oběhu je 10 tisíc korun, každý rentiér si na základě kalkulačky zvolí dobu, po kterou chce investovat a samotné Zonky speciálním algoritmem peněžní prostředky rozdělí a vloží do čekajících žádostí tak, aby renta byla pravděpodobně co nejvyšší.

V minulosti, tedy před rokem 2021 bylo k dispozici všem investorům tržiště, sami jste tak měli jako investoři možnost rozhodnout se kterému příběhu propůjčíte své finanční prostředky, to je již ovšem pasé a my to jednoznačně nevnímáme jako chybu. Pro někoho, kdo se zrovna ve světě investování neorientuje a chce své peníze pouze zhodnotit a nenechat je jen tak ležet pod polštářem, mohlo být samotné rozhodování čas konzumující a dokonce i nepřehledné.

Výhody Zonky

Zonky již dávno není jen pouhým atraktivním startupem, jako tomu bylo kdysi v jeho začátcích. Nyní se opírá o velkého partnera Air Bank, který stojí pevně ukotvený v PPF Group, není proto nutné se příliš strachovat o investované peníze a celkovou serióznost společnosti.

Co se týče Zonky Půjčky, hlavní výhodu produktu shledáváme v možné nízké úrokové sazbě, která začíná na 4,99 %, což je nejmenší možný úrok, který je v době psaní tohoto článku u bezúčelové půjčky možné získat. Za zmínku také stojí samotná myšlenka peer-to-peer systému, kdy vámi zapůjčené peníze vydělávají lidem, jako jste vy a neprofituje z nich banka bez tváře. Platforma Zonky si z vašich úroků ukrojí pouze 2 % a to během prvních splátek, které u nich učiníte. Úvěr lze taktéž bez jakýchkoliv sankcí předčasně splatit, což vždy nebývá pravidlem a my za to Zonky udělujeme další plus.

Rentiér Zonky je ve svém smyslu netradiční způsob zhodnocení vašich peněz, neboť renta, tedy peníze vydělané na úrocích si můžete nechat vyplácet měsíčně na účet, či je opětovně investovat. Každý rentiér si naopak může sám variabilně zvolit po jak dlouhou dobu ponechá své peníze v oběhu, a to od jednoho roku až do dvaceti let.

Celkové internetové rozhraní působí čistě, přehledně a transparentně. K dispozici má také každý zákazník svůj účet kde se po přihlášení lehce dozví stav svého Zonky rentiéra, či Zonky půjčky, a to všechno bez jediné osobní návštěvy nějaké pobočky.

Nevýhody Zonky

Každá mince má dvě strany, a i u Zonky jsme našli pár nevýhod, které stojí za to zmínit. Zonky půjčka může, ale nemusí nabídnout nejnižší úrok, je s tím nutné dopředu počítat. Stejně tak je dobré Zonky půjčku splácet včas a řádně, neboť ani zde se nelze vyhnout smluvním pokutám. Zonky rentiér na druhou stranu také nutně nemusí být atraktivní pro všechny, potencionální rentiéry může odradit nejen výše prvního vkladu, ale také nejistá výše výnosu a pro víceobjemové rentiéry může být výhodnější odložit své úspory na spořící účet, nebo termínovaný vklad.

Shrnutí

Celkově na nás Zonky působí a jak funguje naprosto seriózně a spolehlivě. Spokojená je i valná většina zákazníků, kteří se dělí o své osobní zkušenosti na internetových fórech i v samotných recenzích. Zonky sice nedisponují žádnou kamennou kanceláří, jejich služby a infolinka jsou k dispozici každý den v týdnu. Dokonce můžete za pomoci kontaktního formuláře na sebe zanechat kontakt a Zonky se s vámi spojí co nejdříve sami. Pokud tedy uvažujete o pozici rentiéra či si prostě a jednoduše potřebujete půjčit, s klidným srdcem vám můžeme doporučit dát bez obav Zonky šanci a klidně se s námi poté o vaši zkušenost sami podělit.

Přejít na Zonky

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (66 hodnocení)
​​

Andrea Kotorová

Andrea Kotorová

Ve svém profesním životě jsem se věnovala zejména marketingu a copywritingu. Když jsem vyměnila teplou kávu a pohodlnou židli v kanceláři za dvě děti, pleny a neustále poházené hračky, zjistila jsem, že ten kousek času který ještě mám, stále mohu vyplnit něčím užitečným nejen pro mne, ale i ostatní. Proto se dále a s radostí věnuji psaní profesních článků pro všechny, kteří je čtou.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo