Airsoftové zbraně

Airosft je oblíbená bojová hra, kterou si mohou zahrát děti i dospělí. Úkolem hry je za pomoci airsoftové pistole ochránit sebe i své spolubojovníky. Velmi oblíbené je moci při airsoftu napodobit reálnou vojenskou akci. Kromě zbraně se tak někteří hráči neobejdou bez potřebné vojenské výstroje a velkým plusem je i vojenský výcvik.

Airsoft je oblíbený i díky tomu, že zbraně, které budete při hře používat, mají velmi realistický vzhled a laik je na první pohled nerozezná od zbraní skutečných. Jako náboje však v tomto případě poslouží plastové BB kuličky. Airsoftové zbraně mají mnoho podob, kromě vzhledu si budete muset zvolit princip pohonu.

Porovnat ceny airsoftových zbraní

Typy

Airsoftové zbraně pracují na třech různých principech. Nejstarší jsou manuální airsoft zbraně, které využívají natahovací systém. Novější jsou zbraně s elektrickým pohonem nebo plynové arsoft pistole.

Manuální airsof zbraň

Základní a levnější typ pistole nebo odstřelovací pušky, který pracuje na principu pružiny. Pružinu musíte před výstřelem pokaždé manuální stlačit. Manuální zbraně jsou dobrou volbou pro všechna kdo s airsoftem teprve začínají, ale tyto zbraně jsou oblíbené i u mnoha pokročilých hráčů. Ačkoliv se manuální zbraně vyrábí především z tvrzeného plastu, je jejich vzhled velmi realistický a spolehnout se můžete i na dostatečnou kvalitu. Úsťová rychlost manuální zbraně je v průměru 120 m/s.

Manuální zbraně mají několik podob:

  • Krátká manuální zbraň – nejlevnější pistole mají nízký dostřel a kadenci. Dostřel je obvykle od 15 – 30 metrů.
  • Dlouhá manuální zbraň – jsou dražší, ale mají výrazně delší dostřel. Do skupiny dlouhých zbraní patří samopaly a brokovnice. Brokovnice vám umožní vystřelit hned 3 kuličky zaráz, dostřel může být až 40 metrů.
  • Odstřelovací zbraň – tyto zbraně jsou nejpřesnější a mají nejrychlejší úsťovou rychlost. Jejich cena je srovnatelná se zbraněmi elektrickými. Dostřel těchto zbraní je až 60 metrů.

Plynová airsoft zbraň

Plynový pohon nabízí především krátké airsoft pistole. Kulička je vystřelena díky tlaku plynu, poháněna může být CO2 bombičkou nebo propan-butanem. Plynové zbraně mají velmi často zabudovaný zpětný ráz, vyznačují s větším dostřelem. Nevýhodu je vyšší pořizovací cena, nutnost doplňovat plyn a počítat musíte i s náročnější údržbou. Plynové zbraně jsou navíc náchylnější na změny počasí.

  • Stlačený plyn – pistoli budete moci plnit pomocí lahve. Plnění je velmi rychlé, vše bude hotovo během několika vteřin. Provoz zbraní na stlačený plyn je nižší, avšak zbraň nemusí být spolehlivá při teplotě nižší než 10 °C. Při nízké teplotě nemá plyn dostatečný tlak.
  • CO2 – bombičky jsou jednorázové, jejich hmotnost je cca 12 g. Lahvičku s plynem vložíte přímo do zásobníku, po jejím vyprázdnění je nutné bombičku vyhodit. Pistole na bombičky jsou výkonnější a spolehlivé i při nízkých teplotách. Nevýhodou je v tomto případě dražší provoz pistole.

Elektrická airsoft zbraň

Elektrické zbraně patří k nejoblíbenějším, pracují díky elektromotoru. Ten je napájen pomocí akumulátoru, jehož napětí může být 7,4 – 11,1 V. Elektrické zbraně poznáte i podle označení AEG. Zbraně jsou velmi spolehlivé a přesné, patří však k nejnebezpečnějším a v případě, kdy trefíte spoluhráče z krátké vzdálenosti, můžete mu způsobit i menší zranění.

Rychlost vystřelené kuličky je od 90 – 180 km/hod, obvyklý dostřel je okolo 50 metrů. Zbraně s elektrickým pohonem se vyrábí z kovu nebo plastu. Elektrické zbraně mají nejčastěji podobu kulometů, samopalů nebo útočných pušek.

Velikost

Airsoft zbraně mají různé velikosti. Před tím, než si půjdete zbraň vybírat, si položte otázku, kde nejčastěji ji budete používat. Airsoft si můžete zahrát ve venkovním prostředí, kde se častěji používají dlouhé zbraně. Naopak při hře v uzavřeném prostoru bude snadnější manipulace s krátkou zbraní.

Materiál

Na výrobu airsoft zbraní se používá plast, kov případně kombinace obou materiálů. Kovové zbraně jsou těžší, dražší ale odolnější. Tyto zbraně jsou obecně vhodnější spíše pro pokročilé hráče. Začátečníci a příležitostní hráči si vystačí s levnějšími plastovými zbraněmi. Také tyto zbraně však nelze považovat za nekvalitní, protože se vyrábí z vysoce odolného plastu. Oba materiály vám zaručí vysoce autentický vzhled.

Příslušenství

K některým airsoft zbraním bude možné přikoupit další příslušenství. Přikoupit můžete optiku, svítilnu, granátomet a další. Jednotlivé příslušenství lze namontovat na weawer kolejnici, kterou však nenajdete u každé zbraně. Pokud tedy o pořízení příslušenství do budoucna uvažujete, zaměřte se při výběru pouze na zbraně, které vám jejich připevnění umožní.

Značka

Zbraně na airsoft můžete koupit od evropských značek i asijských firem. Velmi oblíbené jsou zbraně Umarex, od této značky koupíte pistole vhodné pro začátečníky i pokročilé. Další zbraně koupíte také od Air Marks Arms, Action Army, Cyma, DBoys a dalších.

Cena

Cena se odvíjí od typu zbraně, výrobního materiálu a především pak pohonu. K nejlevnějším patří zbraně manuální, které můžete koupit za méně než 1 000 Kč. Do 2 000 Kč je možné koupit zbraně plynové, zde však musíte připočítat náklady za bombičky nebo plyn. Nejdražší jsou zbraně elektrické, cena se v tomto případě pohybuje od 5 – 8 000 Kč.

Porovnat ceny airsoftových zbraní

Otázky a odpovědi

Může vlastnit airsoft zbraň každý?

Airsoftové zbraně jsou běžně vyráběny v měřítku 1:1 a jsou tak k nerozeznání od zbraní realistických. Proto i tyto zbraně spadají do Zákona o zbraních, konkrétně pak do kategorie D. Podle zákona tak může airsoftovou zbraň vlastnit osoba starší 18 let. Na rozdíl od skutečné zbraně však v tomto případě není nutní zbrojní průkaz a potřebovat nemusíte ani žádné povolení. Pokud však budete nosit airsoft zbraň při sobě, bude rozumnější Zákon o zbraních raději nastudovat, protože pravidla nošení airsoft zbraně se mohou čas od času změnit.

Co znamená zkratka CQB?

CQB je zkratka pro hru v uzavřeném prostředí. Ke hře se velmi často používají staré sklady, kravíny a další podobné prostory. Pohybovat se tedy budete velmi často na chodbách či různě velkých místnostech. Do CQB prostředí se hodí spíše krátká zbraň, se kterou se vám bude snadněji manipulovat. Počítat však musíte s menší přesností.

Je airsoftová zbraň nebezpečná?

Při nesprávném používání může být zbraň velmi nebezpečná. Chránit byste si měli vždy alespoň oči. Proto se doporučuje pořídit i kvalitní ochranné brýle. Ideální jsou zejména brýle s balistickou ochranou nebo taktické brýle.

Závěr

Airsoftové zbraně mají mnoho podob. Vhodnou zbraň byte měli vybírat i podle věku či schopností střelce. Děti, začátečníci a občasní hráči si vystačí s levnější manuální zbraní. Náročnější hráči budou potřebovat výkonnější plynovou nebo elektrickou zbraň. Velikost zbraně volte podle prostředí, ve kterém se budete při hře pohybovat.

Krátké zbraně jsou vhodnější do uzavřeného prostředí, delší můžete využívat v terénu. Airsoftová zbraň spadá dle zákona do kategorie D. Z tohoto důvodu ji nemohou nosit osoby mladší 18 let. Viditelně nosit ji pak nesmí ani starší osoby. Zbraně lze používat pouze v místech, kde nehrozí poškození zdraví ani majetku.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.armymarket.cz, www.armed.cz, www.airsoftguns.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (40 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Příteli jsem koupila jako dárek Umarex Glock 17 Gen4 kovový závěr blowback černá plynová, protože si ji moc přál. Byla za necelých pět tisíc, takže docela slušná cena, navíc byl přítel šťastný jako bleška, když si svůj dárek vybalil.

  2. Objednala jsem manželovi ASG CZ 75 D Compact, ze které je nadšený. Já tedy airsoftovým zbraním nerozumím, ale měla jsem naštěstí váš článek jako hodně dobrou pomůcku.

  3. Kupovala jsem airsoftové zbraně pro manžela a jeho partu kamarádů, kteří pořádají nějaké jejich bojovky. Vzala jsem jim model Umarex a byli spokojení všichni.

Přidat komentář

Recenzer
Logo