Pepřové spreje

Každý se může dostat do situace, kdy se bude cítit v ohrožení. Bát se můžete o sebe, ale i o svoje blízké. Pokud se stanete obětí krádeže nebo nějakého napadení, budete chtít zabránit tomu, aby se tato situace ještě někdy opakovala, a chránit budete chtít pochopitelně i svoji rodinu nebo přátele.

Existuje několik pomůcek, které mohou této situaci zabránit. Jednou z nich je pepřový sprej. Možná si říkáte, že pořizování pepřového spreje se vás netýká, protože pravděpodobnost, že budete obětí napadení, je téměř nulová. Podle statistik je však prokázáno, že možnost, že se právě vy nebo třeba vaše děti stanou obětí násilníka je více než 50 x větší, než možnost, že se zraníte při autonehodě.

Pepřový sprej nebo také obranný sprej se řadí mezi nesmrtící obranné pomůcky. Principem použití není zranit, ale paralyzovat útočící osobu. Díky tomu se vám naskytne možnost dostat se z nepříjemné situace ve zdraví pryč.

Pepřový sprej má podobu deodorantu, repelentu, ale i třeba rtěnky či řasenky a je tedy k dostání v různých velikostech. Sprej se ovládá pomocí ovládacích prvků umístěných v horní části.

Porovnat ceny pepřových sprejů

Typy

Pepřové spreje obsahují směs vody a kajenského pepře, tento extrakt se po zmáčknutí ovládání dostává z nádoby ven. Právě podle toho, v jaké podobě je kapsaicin vystřelen ven, se pepřové spreje dělí do několika skupin.

Mlha

Mlžné nebo také FOG spreje využívají podobu známou například od antiperspirantů. Mlha se používá na kratší vzdálenosti, jejich výhodou je však možnost zasáhnout větší počet útočících osob. Při používání FOG spreje se doporučuje pomalu couvat, aby i vás nezasáhly částečky obsahu spreje.

Tryska

Tyto spreje jsou známé také pod označením JET. JET spreje se používají na větší vzdálenost, která může být až 5 – 6 metrů. S jejich pomocí si můžete udržet útočníka od těla a vyhnout se tak sebemenšímu kontaktu.

Gel

Za nejlepší jsou považovány právě gelové spreje, sehnat je můžete i pod označením pěnové. Gelové spreje vystřikují mazlavou látku, která ulpí na obličeji útočníka, který se jen velmi těžko pálivého extraktu zbaví.

Díky tomu máte nejvíce času utéct, nebo agresora zneškodnit a přivolat pomoc. Gelové spreje je možné používat na krátké i středně velké vzdálenosti.

zpět k obsahu ↑

Obsah spreje

Při nákupu pepřového spreje narazíte na označení OC nebo CN. Tyto zkratky vám poskytují informaci o látce, kterou sprej obsahuje.

 • OC – nejčastěji se do sprejů používá koncentrát papriček chilli. Po zasažení touto látkou nastupuje kašel, dušnost, pálení očí až dočasná slepota. Spreje fungují i na útočící psy.
 • CN – spreje se zkratkou CN se považují za slzné plyny, nejsou tolik agresivní a nástup účinku není okamžitý. Spreje nemusí spolehlivě účinkovat ani na osoby, které jsou pod vlivem drog.
zpět k obsahu ↑

Funkce a možnosti

Pepřové spreje nejsou nijak složité a při výběru vás tak bude zajímat hlavně design a velikost. Koupit můžete větší výrobky, ale i malé spreje, které se vlezou do kapsy. Dámy mohou upřednostnit nenápadné spreje, které vzhledem připomínají běžnou kosmetickou pomůcku.

Mezi funkce, která se vám může hodit i v běžném životě patří svítilna. Tyto spreje obsahují LED diodu, kterou napájí baterie. Bílé světlo, které peřový sprej se svítilnou vydává, je velmi ostré. Využít ho můžete vždy, když si chcete posvítit na cestu, ale použít ho můžete i k oslnění útočníka.

Kromě světla je možné koupit i sprej s klipem. Ten je vyroben z plastu, v případě větších a těžších sprejů může být i kovový.

Mimo běžných sprejů jsou k dostání i spreje s podobou pistole. Do nich se vkládá různý počet nábojů, které obsahují pepřovou nebo slznou látku. Pistole mají dostřel až několik metrů a velký je i rozptyl.

U těchto variant se nemusíte obávat, že budete látkou zasaženi i vy. Účinnost se v tomto případě udává v řádu několika desítek minut, což vám umožní nejen útěk, ale také zpacifikování nebo přivolání pomoci.

zpět k obsahu ↑

Značka

Mezi výrobce pepřových sprejů patří FELCO, ATTACK, Mil-Tec, Defender, Sabre Red nebo MFH. Piexon je značka, které dodává pepřové spreje v podobě pistole. Pokud chcete opravdu kvalitní spreje určené na obranu před agresivním psem, spolehněte se na značky Anti Hund, Protect nebo KO JET.

zpět k obsahu ↑

Cena

Cena sprejů není nijak závratná, klasickou podobu je možné podle velikosti koupit za 100 – 300 Kč. Pokud chcete koupit méně nápadný designový sprej nebo například pepřový sprej se svítilnou, bude se jeho cena pohybovat kolem 500 Kč.

Dražší jsou také obranné spreje na medvědy, které jsou určené na zneškodnění všech velkých zvířat. Cena se pohybuje od 500 – 1 000 a více Kč. Nejdražší jsou pak spreje, které mají podobu pistole, zde je cena i více než 10 000 Kč.

Porovnat ceny pepřových sprejů

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Jak se pepřový sprej používá?

Ovládání pepřového spreje je uzpůsobeno tak, aby použití bylo možné i během vypjaté situace. Spreje jsou často vybaveny pojistkou, kterou zvednete pouhým pohybem palce a ihned můžete začít stříkat.

Pojistka může mít také podobu páčky, kterou je třeba před použitím posunout. Opět je však všechno rychlé a jednoduché. Díky tomu jsou tyto spreje vhodné pro dospělé, ale i starší děti.

Z čeho je pepřový sprej vyroben?

Uvnitř nádoby se nachází extrakt z kajenského pepře, což jsou vlastně velmi silně pálivé papričky. Tomuto extraktu se správně říká kapsaicin a díky vodě, která je také součástí extraktu, je pak po zmáčknutí ovládání ze spreje vystřelen ven.

Co pepřový sprej způsobuje?

Úkolem spreje je paralyzovat útočníka, poté, co přijde do styku s látkou obsaženou ve spreji, dochází okamžitě k intenzivnímu pálení a to na jakémkoliv místě. Látka působí i na sliznice a způsobuje kašel a dušnost.

V případě, že jsou zasaženy oči, nastupuje slzení, bolest, která nutí nechat oči zavřené a dočasné oslepnutí. Spreje působí bez výjimky na každého, v bezpečí před nimi nejsou ani, osoby pod vlivem návykových látek nebo ti, kdo mají snížený práh bolesti. Pomocí spreje je možné paralyzovat i agresivní zvířata.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Pepřový sprej je záležitost, která vás vyjde na minimum. Životnost spreje se pohybuje v řádu let, doporučuje se ho vyměnit každé 3 – 5 let. Díky tomuto obrannému prostředku můžete ochránit sebe a své blízké před možným násilníkem, ale zpacifikovat vám pomůže i například agresivní psy, jejichž útoky jsou více než časté.

Při výběru se zaměřte na spreje s účinnou látkou z chilli papriček, které jsou označovány zkratkou OC. Aby bylo možné sprej okamžitě použít, neměl by se nacházet na dně kabelky.

Častou výbavou sprejů jsou klipy, které vám umožní sprej bezpečně umístit na oblečení, opasek, batoh nebo kabelku. Malé spreje se vejdou pohodlně do kapsy. Praktické pak je koupit pepřový sprej se svítilnou.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

3 komentářů
 1. Reagovat
  jaruna 8.5.2022 v 9:53

  Ani jsem nevěděla, že existují pepřové spreje na psy. Mám docela strach ze psů, tak jsem si pro jistotu jeden pořídila. Zatím jsem ho naštěstí nemusela využít, ale jistota je jistota. Když ho mám u sebe, tak je to vlastně i takový psychologický efekt. U nás v parku chodí hodně lidí venčit psy a já tam tudy chodím do práce, takže pro mě velmi dobrá volba..

 2. Reagovat
  Radka 25.2.2022 v 13:44

  Pomohl mi s výběrem, nakonec jsem vybrala typ Tornado.

 3. Reagovat
  Curtiss 19.11.2021 v 10:29

  Dobrý den, pokud si koupím sprej na medvědy a použiji na člověka, bude na člověka fungovat a nemohu mu tím způsobit nějaké zdravotní potíže?
  Pokud se dostanu do konfliktu který začne slovní potyčkou a zhodnotím situaci, že by mi útočník mohl ublížit a použiji pepřový sprej, nebude to poté bráno jako nepřiměřená obrana?
  Děkuji za informaci
  S pozdravem
  Curtiss

  Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


Komentáře / diskuse / hodnocení

GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz