Pepřové spreje

Každý se může dostat do situace, kdy se bude cítit v ohrožení. Bát se můžete o sebe, ale i o svoje blízké. Pokud se stanete obětí krádeže nebo nějakého napadení, budete chtít zabránit tomu, aby se tato situace ještě někdy opakovala, a chránit budete chtít pochopitelně i svoji rodinu nebo přátele.

Existuje několik pomůcek, které mohou této situaci zabránit. Jednou z nich je pepřový sprej. Možná si říkáte, že pořizování pepřového spreje se vás netýká, protože pravděpodobnost, že budete obětí napadení, je téměř nulová. Podle statistik je však prokázáno, že možnost, že se právě vy nebo třeba vaše děti stanou obětí násilníka je více než 50 x větší, než možnost, že se zraníte při autonehodě.

Pepřový sprej nebo také obranný sprej se řadí mezi nesmrtící obranné pomůcky. Principem použití není zranit, ale paralyzovat útočící osobu. Díky tomu se vám naskytne možnost dostat se z nepříjemné situace ve zdraví pryč.

Pepřový sprej má podobu deodorantu, repelentu, ale i třeba rtěnky či řasenky a je tedy k dostání v různých velikostech. Sprej se ovládá pomocí ovládacích prvků umístěných v horní části.

Porovnat ceny pepřových sprejů

Nejlepší pepřové spreje

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. ESP Jet 50ml 98 %  145 Kč Zobrazit Army-store.net
2. JGS Your DEFENDER Jet 50 ml 96 % 149 Kč Zobrazit Bestseller.cz
3. ESP Tornado 40 ml 96 % 270 Kč Zobrazit eshop-yachtmeni.cz
4. ESP Tornado 63 ml 94 % 290 Kč Zobrazit Armed.cz
5. CARL HOERNECKE OC JET 20ml 90 % 65 Kč Zobrazit Armik.cz

Typy

Pepřové spreje obsahují směs vody a kajenského pepře, tento extrakt se po zmáčknutí ovládání dostává z nádoby ven. Právě podle toho, v jaké podobě je kapsaicin vystřelen ven, se pepřové spreje dělí do několika skupin.

Mlha

Mlžné nebo také FOG spreje využívají podobu známou například od antiperspirantů. Mlha se používá na kratší vzdálenosti, jejich výhodou je však možnost zasáhnout větší počet útočících osob. Při používání FOG spreje se doporučuje pomalu couvat, aby i vás nezasáhly částečky obsahu spreje.

Tryska

Tyto spreje jsou známé také pod označením JET. JET spreje se používají na větší vzdálenost, která může být až 5 – 6 metrů. S jejich pomocí si můžete udržet útočníka od těla a vyhnout se tak sebemenšímu kontaktu.

Gel

Za nejlepší jsou považovány právě gelové spreje, sehnat je můžete i pod označením pěnové. Gelové spreje vystřikují mazlavou látku, která ulpí na obličeji útočníka, který se jen velmi těžko pálivého extraktu zbaví.

Díky tomu máte nejvíce času utéct, nebo agresora zneškodnit a přivolat pomoc. Gelové spreje je možné používat na krátké i středně velké vzdálenosti.

Obsah spreje

Při nákupu pepřového spreje narazíte na označení OC nebo CN. Tyto zkratky vám poskytují informaci o látce, kterou sprej obsahuje.

 • OC – nejčastěji se do sprejů používá koncentrát papriček chilli. Po zasažení touto látkou nastupuje kašel, dušnost, pálení očí až dočasná slepota. Spreje fungují i na útočící psy.
 • CN – spreje se zkratkou CN se považují za slzné plyny, nejsou tolik agresivní a nástup účinku není okamžitý. Spreje nemusí spolehlivě účinkovat ani na osoby, které jsou pod vlivem drog.

Funkce a možnosti

Pepřové spreje nejsou nijak složité a při výběru vás tak bude zajímat hlavně design a velikost. Koupit můžete větší výrobky, ale i malé spreje, které se vlezou do kapsy. Dámy mohou upřednostnit nenápadné spreje, které vzhledem připomínají běžnou kosmetickou pomůcku.

Mezi funkce, která se vám může hodit i v běžném životě patří svítilna. Tyto spreje obsahují LED diodu, kterou napájí baterie. Bílé světlo, které peřový sprej se svítilnou vydává, je velmi ostré. Využít ho můžete vždy, když si chcete posvítit na cestu, ale použít ho můžete i k oslnění útočníka.

Kromě světla je možné koupit i sprej s klipem. Ten je vyroben z plastu, v případě větších a těžších sprejů může být i kovový.

Mimo běžných sprejů jsou k dostání i spreje s podobou pistole. Do nich se vkládá různý počet nábojů, které obsahují pepřovou nebo slznou látku. Pistole mají dostřel až několik metrů a velký je i rozptyl.

U těchto variant se nemusíte obávat, že budete látkou zasaženi i vy. Účinnost se v tomto případě udává v řádu několika desítek minut, což vám umožní nejen útěk, ale také zpacifikování nebo přivolání pomoci.

Značka

Mezi výrobce pepřových sprejů patří FELCO, ATTACK, Mil-Tec, Defender, Sabre Red nebo MFH. Piexon je značka, které dodává pepřové spreje v podobě pistole. Pokud chcete opravdu kvalitní spreje určené na obranu před agresivním psem, spolehněte se na značky Anti Hund, Protect nebo KO JET.

Cena

Cena sprejů není nijak závratná, klasickou podobu je možné podle velikosti koupit za 100 – 300 Kč. Pokud chcete koupit méně nápadný designový sprej nebo například pepřový sprej se svítilnou, bude se jeho cena pohybovat kolem 500 Kč.

Dražší jsou také obranné spreje na medvědy, které jsou určené na zneškodnění všech velkých zvířat. Cena se pohybuje od 500 – 1 000 a více Kč. Nejdražší jsou pak spreje, které mají podobu pistole, zde je cena i více než 10 000 Kč.

Porovnat ceny pepřových sprejů

Otázky a odpovědi

Jak se pepřový sprej používá?

Ovládání pepřového spreje je uzpůsobeno tak, aby použití bylo možné i během vypjaté situace. Spreje jsou často vybaveny pojistkou, kterou zvednete pouhým pohybem palce a ihned můžete začít stříkat.

Pojistka může mít také podobu páčky, kterou je třeba před použitím posunout. Opět je však všechno rychlé a jednoduché. Díky tomu jsou tyto spreje vhodné pro dospělé, ale i starší děti.

Z čeho je pepřový sprej vyroben?

Uvnitř nádoby se nachází extrakt z kajenského pepře, což jsou vlastně velmi silně pálivé papričky. Tomuto extraktu se správně říká kapsaicin a díky vodě, která je také součástí extraktu, je pak po zmáčknutí ovládání ze spreje vystřelen ven.

Co pepřový sprej způsobuje?

Úkolem spreje je paralyzovat útočníka, poté, co přijde do styku s látkou obsaženou ve spreji, dochází okamžitě k intenzivnímu pálení a to na jakémkoliv místě. Látka působí i na sliznice a způsobuje kašel a dušnost.

V případě, že jsou zasaženy oči, nastupuje slzení, bolest, která nutí nechat oči zavřené a dočasné oslepnutí. Spreje působí bez výjimky na každého, v bezpečí před nimi nejsou ani, osoby pod vlivem návykových látek nebo ti, kdo mají snížený práh bolesti. Pomocí spreje je možné paralyzovat i agresivní zvířata.

Závěr

Pepřový sprej je záležitost, která vás vyjde na minimum. Životnost spreje se pohybuje v řádu let, doporučuje se ho vyměnit každé 3 – 5 let. Díky tomuto obrannému prostředku můžete ochránit sebe a své blízké před možným násilníkem, ale zpacifikovat vám pomůže i například agresivní psy, jejichž útoky jsou více než časté.

Při výběru se zaměřte na spreje s účinnou látkou z chilli papriček, které jsou označovány zkratkou OC. Aby bylo možné sprej okamžitě použít, neměl by se nacházet na dně kabelky.

Častou výbavou sprejů jsou klipy, které vám umožní sprej bezpečně umístit na oblečení, opasek, batoh nebo kabelku. Malé spreje se vejdou pohodlně do kapsy. Praktické pak je koupit pepřový sprej se svítilnou.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.top-armyshop.cz, www.branse.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (62 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

15 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Doporučuji gelový pepřový sprej na medvědy a divoká prasata Grizzly – nejsilnější na trhu…

 2. Reply
  Iveta Pikulová 12.6.2023 v 21:11

  Dobrý den, jaký sprej by jste doporučili dědečkovi pro jeho klid. Trpí strachy a myslím že by měl lepší pocit bezpečí…
  Nemá moc síly a nevím jakou by musel vynaložit sílu na zmáčknutí při potřebě obrany.
  Děkuji za odpověď
  Pikulová

 3. No já tedy nejsem dáma, ale když mám pepřák v kapse, mám lepší pocit. Zatím jsem ho nepoužil a doufám, že ani nebudu muset, protože upřímně bych se toho nerad nadýchal i já sám.

 4. Nechci někomu kazit iluze,ale většina těchto sprejů nebude účinná téměř proti útočníkovi který je pod vlivem např.pervitinu,či jiné omamné látky.

  Mluvím teď z vlastních zkušeností z práce,kdy jsem měl několikrát možnost různe spreje různých značek vyzkoušet,bylo to nejméně 15 krát a účinek jsem zaznamenal pouze jednou kdy jsme pacifikovali útočníka kterej byl spíše opilý,a musela ho sanitka odvézt na pohotovost.

  Rozdíl mezi opilým člověkem či člověkem pod vlivem nějake jiné látky lze poznat podle pohybu,gestikulace dotyčného či jiných příznaků…a kdyz teď budu mluvit o účinků na jedince kteří byli pod vlivem drog,(člověk který si všimne těch jejich výkrutu a celkovém neobvyklém chováním tak to prostě pozná,aniž by musel někomu dávat testy na drogy)tak účinek byl takřka spíše nulový,tolikrát mi připadalo že po nich stříkám jen vodu nějakou,a že díky mirnemu větru to cítím spíše já než ten výtržník,jednou jsem ten stejný sprej kterej byl použit na toho opilého člověka,téměř celý vystříknul po jednom recidivistovi fetakovi,a ten člověk byl stále schopen útočit…takže jestli mohu doporučit,pokud se někdo ve svým městě nebo kde koliv jinde necítí bezpečné,měl by raději chodit na bojové sporty a spoléhat se na to co se behem tréninku naučil….což je vyhoda která 99%těchto výtržníků fetackejch nemá,bohužel výše zmíněna příhoda mě o tom nedávno přesvědčila a to jsem se s tim nepřizpůsobivým ze začátku nechtěl špinit ruce ani a naivně se spoléhal na sprej.

 5. Jen pro dámy, co sem píší, že se cítí bezpečněji.

  Pepřový sprej v kapse je FALEŠNÝ pocit bezpečí. V případě útoku ho nemusíte stihnout vyndat, protože ho máte na dně kabelky, panikaříte a použijete ho špatně, takže se vůbec netrefíte nebo sprej nemusí zafungovat. Základ je se nebezpečným situacím vyhnout. Pokud to nejde, tak mít nadrilované postupy jak situaci řešit – je potřeba kombinovat víc metod, jak se ze situace dostat, nikoli jen stát a stříkat okolo sebe.
  Dojděte si na nějaký víkendový kurz sebeobrany – ale ne na nějaký bojový sporty nedejbože bojová umění a kopání do vajec, ale na opravdovou sebeobranu, takže v případě žen by se tam rozhodně mělo řešit použití obranných prostředků.

  Pepřák u laika zafunguje maximálně na nějakýho otrapu, co si chce šáhnout, ale na agresora, který neváhá zabít či ublížit, to zdaleka stačit nemusí.

  Přeji ať to nikdy nemusíte použít.

 6. Pepřový sprej mi pořídil přítel, abych měla něco pro svou obranu. Ještě nikdy jsem ho nepoužila, ale je fakt, že se člověk cítí lépe, když něco takového povaluje v kabelce.

 7. Pepřák mám čistě jen pro větší pocit bezpečí. Koupila jsem si ESP Pepřový sprej Tornado 40. Zatím jsem ho naštěstí nemusela použít.

 8. V práci jsem dostal pepřový sprej od kolegů, prý abych se cítil bezpečněji když jdu po tmě domů. Zatím jsem ho tedy použít nemusel, ale člověk s ním má lepší pocit.

 9. Pepřový sprej jsem si pořídila v zimě, kdy se člověk vrací domů neustále za tmy. Musím uznat, že co ho nosím, cítím se daleko bezpečněji a jsem víc v klidu na cestě k domovu.

 10. Jeden pepřový sprej jsem jen tak pro jistotu a uklidnění pořídil manželce, protože se bála, když chodí večer přes náš park domů z práce. Teď je mnohem klidnější a já v podstatě také.

1 2

Přidat komentář

Recenzer
Logo