Teleskopické obušky

Teleskopické obušky jsou tím nejlepším, co můžete použít při sebeobraně. Tyto zbraně jsou běžnou součástí výstroje policie, armády i soukromých bezpečnostních služeb. Na rozdíl od klasických obušků, můžete teleskopický obušek rozložit, což ho činí snadněji přenosným. Tento obušek otevřete pouhým švihnutím ruky, je tedy připraven během několika vteřin k použití.

Při výběru obušku budete brát v potaz pouze vhodnou velikost. Z hlediska materiálu jsou za kvalitní považovány obušky vyrobené z kalené oceli. Kvalitní obušky koupíte ve specializovaných prodejnách nebo internetových obchodech. Při výběru se zaměřte především na kvalitní výrobce. Ti vám ke svým výrobkům dodají i další praktické doplňky.

Porovnat ceny teleskopických obušků

Typy

Teleskopický obušek nemusí být pouze zbraň určená k sebeobraně. Dostupné jsou i jiné typy, které se liší tvarem, výrobním materiálem i způsobem použití.

 • Tréninkový obušek – jedná se o speciální typy, které se liší tvarem a používají se pouze jako cvičební pomůcky.
 • Kompaktní – menší verze ocelových teleskopických obušků, které jsou vhodné pro skryté nošení. Jedná se o obušky do velikosti 21“.

Velikost

Teleskopické obušky jsou k dostání v délkách od 14 – 26 “. Rozdíl ve velikostech je tedy poměrně značný. To jaká velikost pro vás bude vhodná, určuje i způsob nošení. Nejmenší velikosti se pohodlně vejdou do kapsy, větší můžete nosit v kabelce či za opaskem. Největší například vozit v autě.

Na druhou stranu, čím bude obušek delší, tím větší si budete udržovat bezpečnou vzdálenost od útočící osoby.

Způsob ovládání

Při nákupu obušku je dobré vyzkoušet, jakým způsobem je možné obušek otevřít. Kvalitnější modely by měly umožňovat více způsobů:

 • Švihem – pokud se dostanete do potíží, kdy musíte rychle reagovat, měli byste obušek otevřít rázným švihem ruky. Nevýhodou v tomto případě může být zaseknutí obušky, které má vliv na obtížnější složení.
 • Klepnutím – některé obušky otevřete i klepnutím ruky o ruku. Tento způsob je šetrnější, více diskrétní a obušek i poměrně snadno složíte.

Materiál

Při výběru teleskopických obušků narazíte na různé barevné kombinace. To, jaký má obušek design, nehraje při výběru příliš podstatnou roli. Obušek by se měl pochopitelně líbit, měl by být však hlavně praktický.

 • Tvrzená ocel – kvalitní obušky jsou vyrobeny z tvrzené oceli. Tento materiál používají přední výrobci, jiné materiály u nich nenajdete.
 • Karbon – v menším zastoupení jsou k dostání obušky vyrobené z karbonu. Jejich výhodou je nižší hmotnost a dostatečná pevnost. Počítat musíte s trochu vyšší pořizovací cenou.
 • Běžná ocel – méně kvalitní obušky jsou k dostání spíše výjimečně. Na nekvalitní materiál vás upozorní nízká pořizovací cena a neznámy výrobce.

Doplňky

Teleskopický obušek můžete osadit různými doplňky.

 • Svítilna – tím nejzákladnějším a zároveň nejpraktičtějším je svítilna. Svítilnu je možné našroubovat místo koncové krytky. Svítilny jsou vyrobeny z velmi kvalitních materiálů, což je dělá prakticky nerozbitnými. Ačkoliv se jedná o poměrně malý výrobek, jsou svítilny velmi výkonné a spolehlivé.
 • Pouzdro – praktické pouzdro vám umožní nosit obušek připevněný k opasku nebo jinému popruhu. Kvalitnější pouzdra umožňují nastavit libovolnou šířku a bývají i otočná. Některé dražší obušky jsou k dostání přímo s pouzdrem.
 • Úderový nástavec – s tímto nástavcem je možné v případě potřeby rozbít okno u auta. V běžném životě ho použijete snad jen v případě nehody. Jedná spíše o příslušenství vhodné pro profesionály.

Tonfa

Při výběru teleskopického obušku velmi často narazíte také na tonfy. Jedná se o speciální obušky s rukojetí, které může běžně vidět u policistů. I v tomto případě je možné tonfu koupit a to v klasické i teleskopické podobě. Tyto obranné zbraně však nejsou určené pro skryté nošení a jsou tedy méně praktické.

Značka

Kvalitní teleskopický obušek koupíte od výrobce APS a ESP. Větší zastoupení na trhu má značka ESP. Teleskopické obušky pravděpodobně koupíte i od jiných značek, v těchto případech si však nemůžete být jistí kvalitou a tím, že obušek v té nejméně vhodné chvíli neselže.

Cena

Cenu v tomto případě určuje pouze velikost. Nejmenší obušky koupíte do 500 Kč, ty největší vás vyjdou na více než 1 000 Kč. V případě dražších modelů je často součástí balení i praktické pouzdro, které může mít hned několik podob.

Porovnat ceny teleskopických obušků

Otázky a odpovědi

Jak správně obušek používat?

Abyste se vyhnuli případným potížím, je vhodné naučit se obušek správně používat. To vás naučí na speciálních kurzech sebeobrany. Zde se naučíte nejen základy, ale i pokročilejší způsoby, protože teleskopický obušek můžete používat v různých běžných situacích, ne jen při sebeobraně.

Co dělat, když nejde obušek znovu zasunout?

Toto může být častý problém zejména v případě, kdy se obušek zablokuje při otevírání švihem. Vyzkoušet můžete zatlačení o zem. Pokud se vám stále nedaří obušek zasunout do rukojeti, doporučuje se s ním lehce poklepat o zem. To by mělo pomoci uvolnit jednotlivé části a obušek by měl jít opět složit.

Je teleskopický obušek legální?

Teleskopický obušek je zcela legální zbraň. Koupit a vlastnit ho může naprosto každý. Tento ochranný prostředek je nutné používat opravdu pouze při sebeobraně. To, jakým způsobem útočníka pomocí teleskopického obušku zpacifikovat a přitom ho neohrozit na zdraví nebo životě vás naučí v kurzech sebeobrany.

Závěr

Teleskopický obušek je praktická zbraň, kterou používají i bezpečnostní složky. I to svědčí o jejich praktičnosti a spolehlivosti. Při výběru hraje nejdůležitější roli velikost. Kratší obušky jsou méně nápadné a nosit je můžete skryté. Delší obušky vám zase umožní větší odstup od útočníka.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.top-armyshop.cz, www.defendia.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (34 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Přítel vlastní ESP Teleskopický obušek kalený ExB-21H a je spokojený. Jeho cena byla necelou tisícovku a podle něj to byla dobrá investice.

 2. Článek je srozumitelný a poučný pro nošení obušku je třeba se zúčastnit výcviku sebeobrany.Co na jeho použití říká legislativa.

 3. Teleskopický obušek bylo přání mého přítele k narozeninám. Díky vašemu článku jsem zvládla vybrat vhodný typ a on tak byl na míru spokojený.

 4. Tento článek byl pro mě velice přínosný, Děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo