Paralyzéry

Paralyzér je přístroj sloužící k sebeobranně. Je k dostání v několika velikostech, pohánět ho mohou baterie, zakoupit však můžete i akumulátorový přístroj. Paralyzér produkuje různě silný elektrický proud, který má dočasně ochromit nervový i svalový systém.

Velikost elektrického proudu není nijak velká, proto se nejedná o nijak nebezpečnou zbraň, při použití paralyzéru nedojde k poškození nebo smrti útočníka. Z tohoto pohledu se jedná o bezpečnou zbraň, která má útočící osobu především ochromit.

Princip je jednoduchý. Každý paralyzér má dva hroty v různé vzdálenosti. Mezi nimi probíhá elektrický proud. Po zmáčknutí tlačítka mezi hroty probíhá elektrický proud. Paralyzér tak začne probíjet a jiskřit, už tato skutečnost může násilníka od útoku odradit. Pokud se zapnutým paralyzérem útočníka dotknete, dostane elektrický výboj v různé síle. Tato skutečnost ho může ochromit a vám tak paralyzér poskytne čas k útěku.

Paralyzéry jsou zcela legálními pomůckami, koupit ho však může pouze plnoletý uživatel. Při výběru paralyzéru jsou stěžejními parametry velikost, tvar, vzdálenost hrotů a způsob napájení.

Porovnat ceny paralyzérů

Nejlepší paralyzéry

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. TMN ZZ 8810 ZOOM 94 % 289 Kč Zobrazit Besta-shop.cz
2. ESP POWER 200 93 % 990 Kč Zobrazit Spyshop24.cz
3. ESP SCORPY 200 85 % 1 026 Kč Zobrazit Balistas.cz
4. Platinium s LED svítilnou INFERNO 100 81 % 249 Kč Zobrazit Topenilevne.cz

Typy

Při výběru paralyzéru vás bude v první řadě zajímat vzhled, velikost i možnost využití některých funkcí. Kromě svítilny je možné zakoupit paralyzér s alarmem.

Klasický paralyzér

Klasický paralyzér vybírat můžete z mnoha designových provedeních, koupit můžete podobu boxera, pistole, pouzdra atd. Nevýhodou některých modelů je větší rozměr, který vám ho neumožňuje nosit například v kapse. Z tohoto ohledu upřednostňujte spíše praktické modely.

Paralyzér s baterkou

Paralyzér s baterkou mají podobu klasické baterky, v přední části jsou ukryté elektrody. Paralyzér vám poslouží nejen jako zbraň, ale také jako svítilna. U tohoto typu se zaměřte na bezpečnostní pojistku, ta by měla zabránit nechtěnému výboji ve chvíli, kdy paralyzér využíváte jako baterii.

Elektrické obušky

Tyto paralyzéry jsou určené zejména profesionálům. Bývají standardním vybavením policie nebo jiných bezpečnostních složek. Pořídit si ho však může kdokoliv, využít ho můžete i jako obušek, nebo svítilnu.

Mini paralyzéry

Tyto paralyzéry mohou mít podobu rtěnky, baterky, pera, klíčenky atd. Díky malým rozměrům je můžete nosit kdekoliv, neočekávejte však žádnou velkou účinnost.

Paralyzéry s pepřovým sprejem

Paralyzéry s pepřovým sprejem představují tu nejlepší volbu. Elektrický výboj nemusí na každého zapůsobit tak, jak byste očekávali. Pepřový sprej však na nějakou dobu zneškodní každého.

Paralyzér s power bankou

Součástí paralyzéru je malá power banka, její kapacita ve většině případů nestačí ani k dobití mobilního telefonu. Vybitý telefon dokáže sice oživit, avšak pokud použijete power banku, vybije se vám logicky paralyzér.

Účinnost

To jak jsou jednotlivé výrobky účinné, je tou nejpodstatnější věcí. V tomto případě je nejvyšší povolená hodnota 10mA. U většiny modelů se však účinnost pohybuje v rozmezí 3 – 6 mA.

Napětí

Napětí bývá nejčastěji v rozmezí 200 000 – 500 000 voltů. Narazit však můžete i na typy s napětím až 1 000 000 voltů. Čím větší napětí bude, tím bude paralyzér účinnější. Přes oblečení nemusí být výboj prakticky vůbec cítit. Nejúčinnější je ve chvíli, pokud se vám ho povede útočníkovi přiložit na krk.

Vzdálenost elektrod

To v jaké vzdálenosti jsou od sebe elektrody, má vliv na rychlost elektrických impulsů.

Malá vzdálenost

V případě menších paralyzérů jsou elektrody v malé vzdálenosti, dochází při kontaktu s pokožkou k bolestivějšímu a nepříjemnějšímu zásahu. V tomto případě probíhá elektřina mezi elektrodami rychleji. Na druhou stranu však u malých paralyzérů nemusí elektřina kvůli malé vzdálenosti projít skrz oblečení.

Větší vzdálenost

Výhodnější je tedy zakoupení paralyzérů, kde jsou elektrody ve větší vzdálenosti, a jste schopni dostat se do kontaktu s kůží. Nevýhodou je pomalejší výboj, impulsy jsou v delší frekvenci a bolest není tak velká jako u prvního typu.

Baterie

Paralyzér je nabíjen pomocí klasických baterií. K dostání jsou i paralyzéry s akumulátorem. Paralyzér je závislý na stavu baterií. Účinnost baterií do velké míry snižují i povětrnostní vlivy, v zimě budu jeho účinnost mnohem menší než při použití v letních měsících.

Materiál

Výrobním materiálem je plast, kov, hliník nebo kombinace více materiálů. Vhodné je samozřejmě vybírat paralyzér vyrobený z kvalitnějších a odolných materiálů, který se nerozbije, pokud vám během používání upadne na zem.

Mnoho výrobků je dodáváno s nepromokavým plastovým pouzdrem, v kombinaci s klipem tak můžete paralyzér nosit připnutý na opasku.

Značka

Mezi výrobce paralyzéru patří Securaptor, Piranha, ZAP, ESP, Beast Defense, Piexon, Platinium a další.

Cena

Cena těchto výrobků není nijak vysoká. Největší výběr vám nabízí cenové rozpětí od 500 – 1 000 Kč. K dostání jsou paralyzéry v mnoha designových provedeních a velikostech.

Do 2 000 Kč koupíte paralyzér v kombinaci s pepřovým sprejem i power bankou. K dostání jsou i jednoduché paralyzéry vyrobené z kvalitnějších materiálů.

Porovnat ceny paralyzérů

Otázky a odpovědi

Co paralyzér způsobí?

Po zapnutí začne paralyzér vydávat šum a viditelné je i probíjení. Už tato skutečnost může útočníka odradit. Pokud dojde ke kontaktu s lidským tělem, dojde k zasažení elektrickým proudem. V tomto ohledu se od sebe jednotlivé výrobky liší v závislosti na modelu, ale také tělesným proporcím útočící osoby.

Obecně se však uvádí, že paralyzér, který je použit po dobu půl sekundy osobu překvapí. Při použití do 2 sekund by se měly dostavit svalové křeče a ve chvíli, kdy bude přiložen déle, než 3 sekundy dojde ke ztrátě kontroly svalů. Na někoho však nemusí působit prakticky vůbec.

Co je taser?

Taser je paralyzér, který není běžnému zákazníkovi dostupný. Tyto paralyzéry u nás mohou v souladu se zákonem používat pouze policisté nebo jiné bezpečnostní složky. Taser pracuje na jiné technologii, je tak mnohem účinnější a díky tomu je schopen zpacifikovat jakéhokoliv útočníka.

Je možné použít paralyzér na psa?

Stejně jako na lidi účinkují paralyzéry na zvířata. Jejich použití je možné, ne však příliš rozumné. Díky malé velikosti musíte přijít do bezprostředního kontaktu s rozzuřeným zvířetem, které ve většině případů zaútočí jako první. Pokud se vám kontakt povede, nemusí dojít k ochromení zvířete.

Závěr

Paralyzér vás může nějakým způsobem ochránit před útočící osobou. Pravdou však je, že účinnost těchto výrobků není nijak závratná. Na některé jedince nemusí paralyzér zapůsobit vůbec, v některých případech je jejich účinnost spojena spíše s psychikou jedince.

Někteří instruktoři sebeobrany jeho nákup přímo doporučují, jiní však jeho pořízení zpochybňují. Před nákupem je ideální, nebát se paralyzér vyzkoušet přímo na sobě a udělat si vlastní názor. Jako nejlepší volba se pak jeví pořízení paralyzéru v kombinaci s pepřovým sprejem.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.paralyzer.eu, www.branse.cz, www.top-armyshop.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.5/5 (24 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

7 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Koupil sem kamarádce
  Defense Panther 2
  Výkon 2 500 000 V
  Ergonomicky dobrý a přepínání světlo paralyzér je na místě pálcea měří jen 135mm

 2. Jezdím s kamionem, a tak jsem si pro větší pocit bezpečí pořídil paralyzér. Naštěstí jsem ho zatím nemusel použít, ale prostě jsem rád, že ho mám.

 3. Mám doma tento typ: ESP SCORPY Max a nemůžu si ho vynachválit.

 4. Vzhledem k tomu že se snažím sehnat taser a všude se jen píše že je nedostupný a to dle data je toto novější článek… Taser je nově v kategorii zbraní C-1… A to po mininovele která vstoupila v platnost v únoru tuším…

 5. Já jsem si koupila nedávno ESP SCORPY Max a zatím nevím jak funguje. :D

 6. Tento článek mi pomohl s výběrem kvalitního paralyzéru. Děkuji Martin.

  • Souhlasím s vámi, díky článku jsem si vybrat tento typ: ESP SCOPRY Max, který splnil moje očekávání.

Přidat komentář

Recenzer
Logo