Vzduchovky

Vzduchovka je typ zbraně, kterou legislativa začlenila do kategorie D, tudíž pro její vlastnictví stačí pouze dosáhnout věku 18 let. Zároveň musí splňovat limit výkonu, v případě vzduchovky kalibru 4,5 mm (.177) rychlosti 250 m/s, u vzduchovky kalibru 5,5 mm (.22) rychlosti 190 m/s. Abyste věděli, podle čeho vzduchovku vybrat, přinášíme vám tento článek.

Přejít do e-shopu

Typy

Vzduchovky se dají rozdělit podle systému střelby a jejich využití. Tato dvě rozdělení mezi sebou vzájemně souvisí, což si hned vysvětlíme. Před koupí zvažte, na co chcete vzduchovku používat, abyste se tak mohli správně rozhodnout – bude třeba zvážit požadovaný výkon a pořízení dalšího příslušenství.

Typy podle systému střelby

Každá ze vzduchovek má odlišný mechanismus – funguje na jiném principu a hodí se tak pro jiné účely. Liší se také podle plnění, u většiny bude potřeba dokoupit ještě další příslušenství, aby se zbraň dala používat.

Pružinové vzduchovky

K natažení zbraně se používá lidská síla, tudíž nejsou potřeba další zařízení nebo zásobníky vzduchu. Nevýhodou ovšem je ne tak úplná přesnost, jelikož pružina vymrští diabolku pokaždé jinak.

Vzduchovky s plynovým pístem

Místo pružiny zde zbraň pohání natlakovaný píst, který je naplněn vzduchem, dusíkem nebo jiným inertním plynem. Díky tomu je stabilita výkonu lepší, hlučnost nižší a zpětný ráz eliminován. Nejčastěji se setkáváme se systémy Vortex (Hatsan) a IGT (Gamo).

Pneumatické vzduchovky

Pohonem je vzduch stlačený v kartuši. Ty je možné tlakovat opakovaně pomocí speciální pumpy nebo z tlakové láhve. Pneumatické vzduchovky můžeme dělit na dva druhy:

  • PCP vzduchovky (Pre-Charged Pneumatic) – patří mezi nejpřesnější zbraně na světě, počet výstřelů se liší v závislosti na objemu zásobníku (kartuše) a mechaniky, jež plyn dávkuje (běžně od 30 do 300 ran).
  • Multi-Pump/PCA vzduchovky (Pre-Charged Air) – plní se pomocí pumpy na zbrani, nejčastěji pákou pod hlavní, vysoká přesnost, uplatňuje se hlavně v terčové střelbě.

Vzduchovky na CO2

Pohonem střeliva z hlavně je stlačený plynný CO2 dodaný z bombičky 12 g nebo 88 g. Opět se využívají hlavně v terčové střelbě, mají totiž malý objem a tlak. Ideální volbou jsou na střelbu do plechovek (tzv. plinking). Pochlubit se mohou výbornou přesností a konzistencí střelby. Fungují pouze při teplotách nad 10 °C, což je v zimních měsících problém.

Typy podle využití

Víte, na co chcete vzduchovku používat? Podle toho budete vybírat výkon, ráži a další aspekty. Ne každá zbraň se hodí na různé aktivity, proto je lepší výběr té své uzpůsobit.

Klasická střelba na terč

Pokud střílíte přes hledí nebo dioptr, bude vám stačit výkon 7,5 J. Pozornost věnujte tomu, aby byla záměrná vzdálenost co nejdelší (od hledí k mušce), přesnost vynikající a dobře koncipovaná pažba s možností nastavení pohyblivých dílů jako je lícnice, botka a další.

Zábavná střelba a střelba na terč

Kvůli skvělé přesnosti se pro tyto účely hodí větrovky s regulátorem tlaku a větším zásobníkem vzduchu, jelikož pro střílení na dálku je třeba co nejvyššího výkonu. Oceníte také oboustranné ovládací prvky a hladký chod nabíjecího mechanismu. Spolehnout se můžete na kvalitní pažbu, kterou dobře uchopíte při střelbě ze všech poloh.

Lov drobných škůdců

Důležitá je výborná přesnost střelby, kterou zajistí výkonnější ráže, třeba 5,5 mm. Výhodou těchto vzduchovek je rychlé přebíjení nebo poloautomatický režim střelby. Je třeba dobře promyslet výběr střeliva.

Sportovní střelba

Na sportovní střelbu je třeba sportovní pušky. Její výkon by měl být 16 J, pažba stavitelná ve všech směrech, součástí musí být také regulátor tlaku vzduchu, velký zásobník a vynikající přesnost. Přebíjecí zařízení není nutností.

Funkce

Protože na vzduchovou zbraň není třeba registrace ani zbrojní pas, může ji pořídit každý, kdo dovršil dospělosti. Využívá se k trénování mušky, například střelbou na terč, do plechovek nebo sportovní disciplínou Hunter Field Target (HFT). Také se dá použít na lovení drobných škůdců.

Střelivo

Abyste zmenšili svůj rozptyl, je třeba vybrat správné střelivo. U vzduchovek se používají olověné diabolky a olověné nebo ocelové broky. Společně se vzduchovkou se hodí koupit více druhů střeliva odpovídající ráže.

U zbraní s hladkou hlavní využijete ocelové broky, pro vzduchovky s drážkovanou hlavní pořiďte olověné diabolky a broky. Broky mají tvar koule, diabolky mohou mít hlavu plochou, půlkulatou nebo plnou či dutou špičku. Obvyklou ráží broků je 4,5 mm, u diabolek 4,5 mm (.177) a 5,5 mm (.22). Sami si otestujte, se kterým střelivem dosahujete nejmenšího rozptylu a dbejte na to, aby bylo střelivo kvalitní, mohli byste jinak poškodit hlaveň.

Příslušenství

Podle toho, jaký typ vzduchovky jste si vybrali, budete potřebovat dokoupit také další příslušenství. Může se jednat o bombičky s CO2 (zbraně na stlačený plyn), zásobníky na broky nebo diabolky, terče, čistící prostředky a další.

Značka

Ty nejlepší vzduchovky pořídíte od značek Umarex, Crosman, Hatsan a Gamo. Jejich zbraně jsou kvalitní a výsledky vás jistě potěší.

Cena

Pro hobby použití se hodí vzduchovka do 3 000 Kč, která nenabízí nijak skvělou přesnost, ale bude vám stačit. Jedná se především o CO2 pistole a revolvery na ocelové broky.

V cenové kategorii od 3 000 do 10 000 Kč už budete mít větší výběr. Dočkáte se větší přesnosti, celkově zde platí dobrý poměr ceny a výkonu. Nad 10 000 Kč vás čekají ty nejlepší modely s vysokým výkonem.

Přejít do e-shopu

Údržba

Aby byla střelba co nejpřesnější, je třeba hlaveň pravidelně čistit. Po vystřelení cca 1000 ks diabolek použijte sadu na čištění, popřípadě protáhněte rybářský vlasec od ústí hlavně k vstupnímu otvoru pro diabolku, kde vytvoříte očko, do kterého provlečete tenký kus hadříku, a ten protáhnete hlavní.

Tento proces opakujte alespoň dvakrát s hadříkem potřeným olejem, který následně vyměňte za suchý hadřík, dokud nebude po vytažení z hlavně čistý. Vyhněte se čištění drátkem a podobnými nástroji, které poškozují vývrt hlavně.

Otázky a odpovědi

Jaký typ vzduchovky vybrat?

Volba typu vzduchovky se odvíjí od toho, k jakým účelům ji budete využívat. Pružinová se bude hodit pro hobby účely, jelikož není příliš přesná. Vzduchovky s plynovým pístem mají stabilitu výkonu lepší a bývají naplněny vzduchem, dusíkem nebo jiným inertním plynem.

Pneumatické vzduchovky je možné tlakovat opakovaně pomocí speciální pumpy nebo z tlakové láhve. PCP vzduchovky patří mezi nejpřesnější zbraně na světě, Multi-Pump/PCA vzduchovky se využívají hlavně v terčové střelbě. Vzduchovky na CO2 se hodí na terčovou střelbu nebo na střelbu do plechovek, tzv. plinking.

Jak silná je vzduchovka?

Omezení maximální úsťové energie na 16 J u vzduchovek se od 1. února 2022 zrušilo, na trhu tak objevíte vzduchovky, které do ráže 6,35 mm včetně, budou bez omezení úsťovky.

Jak daleko vzduchovka dostřelí?

Střílet se vzduchovkou můžete jak venku, tak vevnitř. Většina vzduchovek má dostřel maximálně 400 m.

Závěr

Pro pořízení vzduchovky vás nic neomezuje. Pokud jste zletilí, stačí ji bez registrace či zbrojního pasu zakoupit. Určete si, pro jaké účely ji chcete využívat, a podle toho hledejte ten pravý model. Na výběr máte z několika typů i provedení. Jestli to se střelbou myslíte vážně, buďte připraveni investovat větší sumu peněz.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Manžel má vzduchovku od značky Crosman a je s ní spokojený. Já se v tom moc nevyznám, ale dokoupila jsem mu i nějaké příslušenství a měl docela radost. Tuto značku tak ráda doporučuji, protože je podle mojí drahé polovičky naprosto ideální.

Přidat komentář

Recenzer
Logo