Airtrack

Airtrack je speciálním typem žíněnky, která se používá nejčastěji při cvičení gymnastiky. Využít ji však můžete i pro nácvik bojových sportů nebo stále oblíbenějšího parkouru. Výhodou airtracku je větší šířka, která dobře tlumí nárazy při dopadu a tím šetří i klouby velkých i malých sportovců.

Nevýhodou airtracku je vysoká pořizovací cena, pokud se pro jeho koupi rozhodnete, bude vás zajímat především jeho délka nebo značka. Rozměr a výrobce má zásadní vliv na pořizovací cenu.

Porovnat ceny airtrack

Nejlepší airtrack

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Fitness King GYM TRACK 300 100 % 2 999 Kč Zobrazit Tipnet.cz
2. Marbo MC-M007 100 % 4 249 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Master Žíněnka třídílná 99 % 999 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Sedco třídílná žíněnka 88 % 935 Kč Zobrazit Mastersport.cz
5. HMS Skládací žíněnka MGS02 85 % 1 056 Kč Zobrazit Muziker.cz

Airtrack nebo žíněnka

Na cvičení se běžně používá žíněnka, kterou je stále běžnějším vybavením tělocvičen. V čem se tyto výrobky liší?

Žíněnka

Žíněnka je různě velká a tlustá cvičební pomůcka. Na rozdíl od airtracku se však jedná o výrobek s vnitřní výplní. Tu tvoří především vyztužená pěna. Povrch žíněnky je vyroben z různých materiálů a vhodná žíněnka se vybírá především podle druhu sportu, který budete provozovat.

K dostání jsou samozřejmě i gymnastické žíněnky, jejichž tloušťka bývá v rozmezí 4 – 5 cm. Jedná strana této žíněnky je ošetřena protiskluzovou vrstvou. Výhodou žíněnky je především nižší cena, nevýhodou pak neskladnost.

Airtrack

Hlavní rozdíl je ve vnitřní náplni, kterou v tomto případě tvoří vzduch. Přesto, že jsou airtracky nafukovací, jsou vyrobeny tak, aby držely tvar a tvořily ideální rovnou plochu. Airtracky mají výbornou nosnost a používat je můžete při různých příležitostech. V krajním případě může aitrack posloužit i jako příležitostná matrace na přespání.

Airtracky se velmi často dodávají společně s pumpou. S její pomocí tuto žíněnku hravě nafouknete. Poté, co skončíte s tréninkem je možné airtrack vyfouknout a složit. Uskladnit ho tak můžete prakticky kdekoliv. Nevýhodou tohoto výrobku je však mnohem vyšší pořizovací cena.

Rozměry

Velikost airtracku je dá se říct jediný opravdu podstatný parametr, který vás bude kromě ceny zajímat.

Délka

Pro běžné domácí používání si vystačíte s klasickou délkou 200 cm. Náročnější domácí uživatelé mohou využít i délku 300 cm. Delší airtracky jsou již vhodné spíše pro komerční využití a suplují sportovní dráhu. Délka profesionálních žíněnek může být 6 – 15 metrů.

Šířka

V případě šířky již není velikostní rozpětí tak velké, v drtivé většině mají žíněnky na šířku 1 metr. Tento rozměr je dostačující pro většinu gymnastických cviků. Koupit ovšem můžete i airtrack se šířkou 1,5 – 2,8 metrů. Opět se jedná spíše o výrobky vhodné pro komerční účely.

Výška

Tento parametr je při výběru velmi důležitý a určuje vlastnosti airtracku. Standardně se setkáte s výškou 10 cm, což je velikost, která vám poskytne potřebnou oporu a pevnost. Pokud využijete spíše pružnější aitracky, které jsou vhodné zejména pro tlumení skoků, budou pro vás atraktivnější airtracky s výškou až 20 – 30 cm.

Materiál

Airtracky jsou vyrobené z PVC a dále se při výrobě používá technologie Drop Stitch, která spočívá v propojení jednotlivých vrstev velkým množstvím nylonových vláken. Na kvalitu aitracku vás upozorní i délka záruky.

Méně kvalitní výrobci poskytují záruku 1 rok, standardem jsou roky 2 a ti nejkvalitnější pak májí až 5 letou záruku. Životnost aitracků se v závislosti na četnosti a způsobu používání odhaduje na 7 a více let.

Nosnost

Nosnost airtracků se díky kvalitnímu zpracování šplhá až k 800 kg. V případě meších žíněnek je nosnost od 200 – 500 kg. Poškodit aitrack běžným užíváním je tak prakticky nemožné. Jestliže již k nějakému poškození dojde, bude to spíše nesprávným používáním.

Příslušenství

Airtrack je možné koupit samostatně, mnoho výrobků se prodává s pumpou. Koupit můžete i celou sadu. Ta obsahuje kromě airtracku a pumpy tašku určenou k uskladnění nebo přenášení a také opravnou sadu, kterou využijete při opravě případných trhlin.

Spojovací díl

Spojovací díl můžete najít také pod označením TrackConnect. Je určen pro bezpečné spojení dvou nebo více airtracků. Tento gumový pás je opatřen suchými zipy a k dostání je v několika délkách. Někteří výrobci vám mohou vyrobit i přesnou délku podle vašich požadavků.

Nafukovací klín

Nafukovací klín  je určený pro trénování skoků sportovců na vyšší úrovni. Koupit ho můžete samozřejmě i domů. Použít ho lze pro různé sporty a to venku nebo uvnitř.

Přepravní vozík

Velké airtracky jsou poměrně těžké, jejich váha může mnohdy přesáhnout až 20 kg. Z tohoto důvodu je možné pro přepravu využít transportní vozík. Vozík využijete pouze k přepravě opravdu velkých a silných žíněnek.

Značka

Kvalitní jsou především certifikované výrobky. Mezi nejkvalitnější a nejoblíbenější patří značka Masterjump, inSportline, TrickPad, AirTrack Factory nebo Spartan.

Cena

Cena je snad jedinou nevýhodou, které pořízení airtracku skýtá. Už i nejmenší airtrack vás vyjde minimálně na 3 000 Kč.

Častěji se však cena výrobku s délkou 2 metry pohybuje kolem 5 000 Kč. 3 – 4 metrové žíněnky pak koupíte za cenu kolem 7 000 Kč. V případě komerčních modelů není nic neobvyklého, když cena dosahuje několika desítek tisíc korun.

Porovnat ceny airtrack

Údržba

Údržba je velmi jednoduchá, po každém používání se doporučuje z povrchu otřít případnou nečistotu a pot. Na otření si vystačíte s navlhčeným hadříkem, v případě většího znečištění je možné vypomoct si šetrným čistícím prostředkem, mnohdy si vystačíte s mýdlovou vodou.

Po umytí je třeba nechat airtrack řádně uschnout. Tento krok se týká výrobků určených k vyfouknutí a složení, v případě, že chcete nechat airtrack nafouknutý, postačí ho uskladnit na zvolené místo.

Vysoušení se nemá urychlovat za pomoci různých přímotopů nebo fénu. Toto zacházení se může na žíněnce negativně podepsat a velmi zkrátit její životnost.

Otázky a odpovědi

Je možné airtrack někde vyzkoušet?

Nafukovací žíněnky jsou běžným vybavením a najít byste je měli v každé větší tělocvičně, fitness centru nebo posilovně. Bývají již často i součástí školních tělocvičen a chybět nebudou ani nikde tam, kde se vyučuje gymnastika nebo parkour.

Zde všude je možné airtrack vyzkoušet a zvážit, zda se vám investice vyplatí. Pakliže budete ochotni vynaložit na nákup potřebnou sumu, stane se pro vás airtrack oblíbenou pomůckou.

Jak dlouho trvá nafouknutí?

Udávaná doba nafouknutí je od 45 vteřin do 2 minut. Vše závisí na rozměru žíněnky a kvalitě vaší pumpy. Stejně tak, jak je rychlé nafouknutí, bude rychlé i vyfouknutí. Po vyfouknutí je možné airtrack sbalit do poměrně malé ruličky a ideálně uložit do přenosné tašky.

Proč se aitrack začne po několika hodinách postupně vyfukovat?

Tento jev je častý a mnohdy vás vzhledem k pořizovací ceně vyděsí. Na postupném vyfukování však není nic neobvyklého. Aitrack není konstruován tak, aby udržel tlak delší dobu, před dalším používáním ho stačí pouze dofouknout.

Závěr

Aitrack je vhodný pro ty, kteří se věnují cvičení pravidelně na vyšší úrovni. Pro občasné cvičení si vystačíte s klasickou žíněnkou. Ta je o poznání levnější, avšak nijak skladná. U airtracku je třeba zvolit vhodně pouze velikost, běžně si vystačíte s rozměrem 100 x 200 x 10 cm. Na výběr máte výrobky několika značek, vždy upřednostňujte kvalitní certifikované výrobky.

Vhodnější než zakoupení samostatného airtracku je koupit rovnou celou sadu. Ta obsahuje i kvalitní ruční nebo elektrickou pumpu, určenou právě pro tyto výrobky. Kromě ní v sadě naleznete přenosnou tašku, kterou využijete i na uskladnění a opravnou sadu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.mastersport.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (52 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

7 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. článek mi pomohl děkuji

  2. Vlastním Fitness King gym track 300 a jsem maximálně spokojený. Perfektně se na ní cvičí a když už nemůžu, tak je dobrá i na šlofíček.

  3. Dřív jsem cvičil normálně na tvrdé podlaze, ale to se mi brzy omrzelo, a tak jsem zkusil airtrack. No už jsem z ní, jak se říká neslezl a cvičím jedině s její pomocí.

  4. Článek mi hodně pomohl.

  5. Zakoupil jsem si tento model Master Žíněnka Třídílná a jsem spokojený. Určitě doporučuji.

  6. Tento článek mi pomohl s výběrem správného airtracku.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo