Tatami

Tatami je úzce spjaté s tradiční japonskou kulturou a ještě v dnešní době bývá častým vybavením japonských domácností. Historie tatami sahá až do osmého století, v této době sloužilo jako podložka na sezení pro šlechtu.

Často se také pokládalo na dřevěnou podlahu, kde plnilo funkci koberce. Na povrchu bylo tradiční tatami vyrobeno z pevně spleteného rákosí a uvnitř bylo několik vrstev svázaných stébel trávy. Dnešní tatami je vyrobeno z mnoha materiálů, podle toho, za k jakému účelu je tato podložka určena.

I v dnešní době je možné tatami pokládat na zem, slaměnou rohož však nahradily dřevěné nebo polystytenové desky. Tatami vyrobené ze slámy je určeno na spaní. Tento způsob je podle několika studií dokonce zdravější než spaní na posteli.

Poslední využití má tatami ve sportu, kde slouží jako žíněnky nebo podlahy v tělocvičnách. Tato tatami se dají vzhledově přirovnat k pěnovému puzzle, liší se však rozměry a tloušťkou. Tatami žíněnky jsou převážně určeny pro trénink bojových sportů jako judo, karate, jui-jitsu, taekwondo atd., ale svoje využití mají i při dalších sportech nebo také rehabilitačních cvičeních.

Bojové sporty se těší stále větší oblibě. Při tomto cvičení zlepšujete kondici, zbavíte se stresu, posílíte sebedůvěru a zlepšíte sebeobranu. Tyto sporty jsou vhodné již pro malé děti. Ty se kromě již zmíněného naučí také pokoře a respektu k autoritám.

Porovnat ceny tatami

Nejlepší tatami

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Yate Eva 20 tatami 100 % 560 Kč Zobrazit Yate.cz
2. inSPORTline Pikora žíněnka 100 % 1 990 Kč Zobrazit Insportline.cz
3. Merco Champion tatami 96 % 490 Kč Zobrazit Fitvyziva.cz
4. X-gym Economic TATAMI 90 % 550 Kč Zobrazit Jemasport.cz
5. Sedco tatami oboustranná 70 % 620 Kč Zobrazit efitness.cz

Typy

Podle účelu použití je možné tatami rozdělit do dvou skupin, první tvoří tatami podložky na spaní a druhou tatami podložky a žíněnky na cvičení.

Na spaní

V tomto případě se jedná o tvrdou podložku, která může plně nahradit rošt. Tatami podložky se pokládají přímo na zem. Povrh podložky je vyroben z rýžových stébel, uvnitř se nachází drcená sláma.

K dostání jsou v různých velikostech, šířka bývá v rozmezí 60 – 90 cm, délka pak standardně 200 cm. Podložky mají vysokou hmotnost cca 30 kg.

Aby bylo spaní opravdu tradiční a se všemi výhodami, je nutné k tatami podložce zakoupit také futon. Futon má plnit funkci matrace, je vyroben z přírodních materiálů. Na rozdíl od klasické matrace však neposkytuje pevnou oporu tělu při spaní.

Tatami s futonem mohou být také dobrým kompromisem pro majitele malých ideálně studentských bytů nebo podnájmů, kde není místo pro klasickou postel. Oproti matraci lze futon jednoduše složit a uložit do skříně a samotnou tatami podložku využít například pro sezení.

Na cvičení

Tatami žíněnky je možné využít při všech sportech, kdy budete cvičit naboso. Kvalitní žíněnky jsou vyrobené tak, aby absorbovaly nárazy, povrh je neklouzavý, trvanlivý a materiál zdravotně nezávadný. Úkolem těchto žíněnek je také šetřit klouby.

Nejčastěji jsou k dostání v podobě puzzle. Jednotlivé díly je možní snadno a pevně spojit, což vám umožňuje dokupovat další díly a podložku na cvičení tak libovolně zvětšovat, nebo ji zároveň využít i jako podlahu.

S touto možností se můžete setkat právě ve fitcentrech nebo tělocvičnách, které mají pro výuku bojových sportů vymezený vlastní prostor. K dostání jsou také v klasické podobě, kterou znáte u běžných žíněnek.

Kromě bojových sportů, na které jsou především určeny, je využijete také při cvičení jógy, pilates nebo třeba aerobiku. Podložky jsou k dostání v několika barevných variacích, pokud chcete podložku použít jako podlahovou krytinu, můžete zvolit i dekor dřeva.

Parametry

Mezi hlavní kritéria výběru patří materiál, tloušťka, hustota a struktura povrchu. Výrobním materiálem je u těchto žíněnek především odolná a neklouzavá EVA pěna s vysokou hustotou. Mezi další materiál patří polyethylen PE.

Podložky jsou k dostání ve třech různých tloušťkách v rozmezí 2 –4 cm. Některé podložky však mohou mít i tloušťku 6 – 10 cm. Tloušťka 2 cm je vhodná pro sporty, které vám umožňují stát po většinu času na nohách. Hodí se tedy především pro box, karate, taekwondo, Kung Fu, Kickbox atd.

Pro Wrestling využije šířku 3cm a pokud budete velkou část tréninku trávit na zemi, což je možné u sportů jako Judo nebo Jiu Jitsu, bude vám více vyhovovat podložka o šířce 4 cm. Všechny tloušťky je pak možné použít pro MMA. Žíněnky jsou v dostání v několika rozměrech, nejčastějším je rozměr 100 x 100 cm.

Značka

Mezi kvalitní výrobce patří Merco, která dodává žíněnky velkých rozměrů. Okraje jsou vybaveny pevnými zámky, díky kterým můžete přikoupit další kusy, které je možné spojit.

Velký rozměr tatami žíněnky bez zámků nabízí inSPORTline nebo AGGLOREX. Tyto žíněnky jsou na spodní straně vybaveny protiskluzovým povrchem, který zabraňuje jakémukoliv pohybu žíněnky při cvičení. Žíněnky mají tloušťku v rozmezí 2,5 – 6 cm a jsou vyrobeny z celopěnové desky. Díky tomu dobře tlumí dopady a jsou vhodné i pro trénink dětí.

K oblíbeným patří také žíněnky Master, které jsou k dostání v několika tloušťkách. Dvě strany těchto žíněnek jsou doplněny o ukončovací lemy, které dotvářejí celiství vzhled.

V případě, že budete chtít větší rozměr žíněnky, je možné lemy oddělat, doplnit další díl a opětovně lemy využít k zakončení. Žíněnky jsou vyrobené z PE materiálu, který je antibakteriální a netoxický. Dobře tlumí nárazy, izoluje hluk, teplo i vlhko.

Podložky o šířce v rozmezí 1,2 – 3 cm nabízí Sedco. Opět se jedná o podložky rozměru 100 x 100 cm s možností napojení dalšího kusu.

Tatami, které je možné využít na cvičení, sezení i jako podložku pod futon, nabízí například FUTONS nebo Karup. V tomto případě se jedná o 5,5 cm tlustou podložku vyrobenou z lisované slámy a rýže.

Cena

Pořízení tatami podložek určených pro cvičení není nijak náročné. Jeden kus lze koupit za cenu v rozmezí 500 – 800 Kč, záleží především na tloušťce podložky. Pokud chcete klasickou žíněnku, vyjde vás na cca 1 500 – 2 500 Kč. Opět záleží především na materiálu, rozměru a také výrobci. Tatami určené ke spaní stojí cca 3 500 Kč.

Porovnat ceny tatami

Údržba

Tyto podložky jsou jednoduché na údržbu, lze je snadno omývat běžnými prostředky. Díky výrobnímu materiálu nedochází k pronikání prachu ani potu do povrchu.

Tatami podložky určené na spaní pak potřebují větší údržbu. Jejich povrch je možné lehce vysát vysavačem. Na čištění nepoužívejte kartáč, aby nedošlo k poškození podložky. Po podložce nechoďte v botách a vyvarujte se případnému polití podložky tekutinou. Podložky je doporučeno alespoň 1x za měsíc otáčet a větrat.

Otázky a odpovědi

Lze k podložkám koupit nějaké příslušenství?

Podložky, které využijete při sportu, ve většině případů umožňují dokoupit pouze další díly, které je možné napojit. K tatami podložkám určeným na spaní je možné dokoupit několik typů futonu a shiatsu masážních podložek. Dále jsou k dostání postele s pevným roštem v mnoha růžných provedeních, vyrobené z přírodních materiálů.

Je možné na tatami podložku postavit činku nebo jiné závaží?

Tatami podložkami jsou často vybaveny posilovny a fitcentra. Tyto podložky jsou velmi odolné a lze na ně umístit i činky nebo kettlebely. Pro tyto účely je vhodné zvolit silnější podložku.

Je možné podložky upravit na požadovanou velikost?

Některé typy podložek bývají doplněny o zakončovací lišty, pokud chcete upravit velikost podložky tak, aby se vám vlezla do místnosti, je možné ji upravit okrajové desky ořezem.

Závěr

Tatami má širokou škálu využití. Jsou určené především pro bojové sporty, ale díky svojí tloušťce jsou vhodné i pro rehabilitační cvičení, aerobic, jógu i jiné.

Podložky jsou odolné a využijete je i jako podlahou krytinu například do dětského pokoje, kde může nahradit koberec. Tatami v kombinaci s futonem nebo futonovou matrací jsou díky svým výborným ortopedickým vlastnostem doporučovány mnohými fyzioterapeuty.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.fitham.cz, www.fightsport.cz, www.mall.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (36 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

11 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Mám Karup tatami a je parádní. Skvěle se na ní cvičí a snadno se přenáší.

 2. Pořídil jsem Spartam tatami-taekwondo a už bych neměnil. Jsem maximálně spokojený.

 3. Tak já si nakonec koupila Karup tatami a je senzační. Musím uznat, že mi s tím hodně pomohl váš článek.

 4. Koupila jsem si tuto podložku na cvičení a jsem moc spokojená. Tatami je rozhodně skvělá pomůcka, na kterou nedám dopustit.

 5. Dostala jsem tatami na cvičení a za mě rozhodně super. Určitě pořídím ještě jednu, abych měla i na chalupě a nemusela ji stále vozit sem a tam.

 6. Tatami jsem si objednal na cvičení, protože mi vyhovuje lépe než klasická podložka, co jsem dosud používal. Na základě vašeho článku jsem zvolil Karup tatami a je super.

 7. Reply
  Jaroslava Fuxová 8.6.2022 v 15:34

  Moc ráda cvičím, takže jsem si díky vašemu článku vybrala vyhovující tatami žíněnku, se kterou to teď jde jedna báseň. Jsem naprosto spokojená a už jsem jí dokonce doporučila i kamarádkám.

 8. Nejlepší věc do fitka

 9. Super věc do posilovny! :)

 10. Vlastním doma malou posilovnu a vodím si tam své klienty. Koupil jsem si na podlahu BS Fight Tatam Puzzle. Můžu doporučit, protože jsou super.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo